'P Paris, c'est une blonde... RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE wsmgfsfl naar de haaien Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 28 juli 2007 c'r-'i v' M&trtiWWWl fit aris, c,est une blonde, Paris, reine du monde..." Tradities moeten worden voortgezet en volgehouden. Conventies zullen mij ene worst we zen, maar traditie... ik blief er pap van!' Mijn jaarlijkse dagje Parijs, waarmee ik altijd de te rugtocht van Bretagne naar huis onderbreek, is een klein feest. Deze keer had ik weer lange ge sprekken met twee taxichauffeurs die mij van hot naar her reden. De eerste was een Algerijn. Ik her inner me dat men ze vroeger 'pieds noir' noemde. Deze man was vrolijk en zelfbewust en praatte honderduit. 'Mijn vrouw komt uit Tunesië, we zijn allebei moslim. Ik ga een maal per jaar terug naar mijn geboortedorp, de vreselijke slachtpar tijen die een aantal jaren geleden plaats vonden zijn veel minder geworden. Persoonlijk heb ik daar nooit iets van ondervonden. De situatie verbe tert langzaam.' Hij bracht me naar het Musée du Luxembourg, waar een schitterende tentoonstelling van het werk van René Lalique, de man die de mooiste bij oux maakte in de jaren tussen 1890 en 1912. Likke baardend wandelde ik van de ene sprookjesach tige broche naar de andere waanzinnige hoofd tooi. Even was ik in grote verwarring: er stond bij mooie brede banden bezet met juwelen 'collier de chien'. Kort dacht ik dat in het fin de siècle van de vorige eeuw kleine luxehondjes werden uitgedost met kostbare juwelen halsbandjes. Maar het wa ren er zoveel, dat het langzaam tot mij doordrong dat het halsbanden voor rijke dames waren. Ik her inner mij nog de moeder van mijn vader, een klei ne oude dame, in het zwart gekleed. Zij droeg om haar hals altijd een fluwelen bandje bestikt met zwarte gitten. Heel snoezig, een perfekte manier om het zakkend halsvlees op te vrolijken. Een 'guimpe' werd zo'n bandje ook wel genoemd, Maar de hondenbandjes die hier lagen waren van een totaal andere allure. Behalve bijoux ontwierp Lalique ook vazen en andere ornamenten. En voor parfumfabrikant Coty maakte hij schitte rende flesjes, die op het ogenblik onbetaalbare col lectors items zijn. Na het bekijken van al dit moois kocht ik voor een thuisblijvende vriendin een plastic swatch-horloge met een tekening van Lalique daarop afgebeeld. Ook leuk. De volgende taxichauffeur was een Italiaan, afkom stig uit Milaan. Het beviel hem uitstekend in Pa rijs. Ik weet niet hoe diep ons gesprek was, maar hij leek mij een tevreden man. Wie alleen reist kletst zich suf Tenminste, ik klets mij suf In restaurants, hotels, winkels, op straat en in de taxi, ik wil alles weten. En zo hoor je nog eens wat! Tot besluit ging ik naar een oude film van Vittorio de Sicca, Le jardin de Conté Vinzini, naar een be roemd boek van een door mij vergeten schrijver. Wat een schitterende film, een totaal niet geda teerd tijdsbeeld van die verd...de rotoorlog en het voortwoekerend fascisme in Italië. Toen was het dagje Parijs op. In acht dagen Frankrijk had ik een. 'changement de décor' beleefd dat veel verse zuurstof in mijn hersenpan had gebracht. Zodat we met frisse moed weer aan de slag gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33