Zeeland Zeeland heeft aparte Gelijkheid De krant 4 weken voor €9,95! PZC Landelijke aandacht voor Zeeuws onderzoek naar hoge aantal hermongevallen in de provincie 2 Zaterdag 28 juli 2007 PZC Inzet Franse troepen mei 1940; ruim 200 gesneuvelden Duits bombardement Middelburg 17 mei 1940 Holocaust: 25 van de 100 Zeeuwse joden overleven De Zeeuwse NSB met leider J. A. Dekker Vlissingen vijfjaar meest gebombardeerde stad Vanaf voorjaar 1942 bouw Atlantikwall Luchtstrijd: 500 vliegtuigen vallen boven Zeeland Redding scheepswerf De Schelde en Willem Ruys MAIKEL HARTE Deze week werd bekend dat het aantal situaties waarin het mannelijke artsen niet wordt toegestaan mosli ma's te behandelen, toeneemt. Niet alleen door de moslima's zelf, maar vooral door de mannelijke wederhelften. Ik wil niet discrimineren, maar dat is discriminatie. Dat vindt ook een Utrechtse radioloog die namens zijn be roepsgroep reageerde: „In de gezondheidszorg wordt iedereen gelijk behandeld", gaf hij aan. Tachtig procent van die beroeps groep vindt ook dat de moslim-eis om een vrouwelijke arts niet moet worden ingewilligd. Volkomen terecht lijkt me, maar tot wat voor situaties gaat dit leiden? Wordt ook bij een levensbedreigende situatie deze eis van de patiënt gehandhaafd? Stel: bij een ongeval is als eerste een mannelijke arts ter plaatste, de moslima moet direct gereani meerd worden. Zal haar man dan echt zeggen: „Eerst een vrouw bellen." En wat doet de arts? Niet bellen, maar reanime ren, toch? De mannelijke arts kan toch moeilijk een burka aantrekken om op slinkse wijze toch rekening te houden met dergelijke wensen. „Een dokter moet op zijn professionaliteit worden afgerekend. Man of vrouw er is geen onderscheid", las ik nog in een reac tie uit de medische wereld. Ik heb het onderscheid eens mee gemaakt toen ik nog voetbaltrainer was bij de jeugd van de plaatselijke v.v. Een speler weigerde te spelen toen een vrouwe lijke scheidsrechter het veld opstapte. „Ik speel niet", zei m'n voorstopper van nog 16 jaar oud. „vrouwen kunnen niet flui ten." Ik werd kwaad en zei tegen hem dat hij discrimineerde. „Dit is hetzelfde als dat je zegt dat negers kunnen niet fluiten." „Dat is niet hetzelfde", antwoordde hij. „Negers kunnen wel fluiten, alleen negerinnen niet." 'Zegt haar man bij nood ook: eerst een vrouw bellen?' COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315600, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice'PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvu'Oo om mei persoonsgege/ens 'n het colofon treft u nadere informatie Na de technische kant nu de nadruk op de menselijke factor. door Marcel Modde GOES - Het onderzoek van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) naar bermonge vallen krijgt landelijke ondersteu ning. De nadruk komt te liggen op de 'menselijke kant'. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid krijgt de leiding. Het aantal eenzijdige ongevallen met auto's die in de berm raken is relatief hoog in Zeeland. Het ROVZ probeert al langer beter in zicht te krijgen in het ontstaan van de bermongelukken. Onder meer TNO heeft de afgelopen ja ren onderzoek gedaan naar de technische kant. Dat bracht niet het antwoord en dus is aanvullend onderzoek nodig naar de menselij ke factor, schrijft het ROVZ in zijn werkplan. In verband met het lan delijk belang en het intensieve ka rakter van het onderzoek, heeft het ROVZ andere partners aange zocht. Het ministerie van Verkeer 8t Waterstaat was al betrokken bij het overleg. Inmiddels heeft ook de provincie Zuid-Holland aangeven te willen bijdragen. Het nader onderzoek be gint na de zomervakantie. Het RO VZ heeft daarnaast de veiligheid van fietsers op rotondes extra in het vizier. Gestreefd wordt naar een eenduidige inrichting van alle rotondes. Bij de strijd om de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen, najaar 1944, worden enorme verwoestingen aange richt; het centrum van Oostburg ligt compleet in puin. foto Peter Nicolai Het opstellen van een canon met de hoofdpunten uit de vaderlandse geschiedenis maakte veel los. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) komt nu met een nationale bezettingscanon. Met de Slag om de Schelde als enig Zeeuws onderwerp. Komen de oorlogsjaren in de provincie daarmee voldoende uit de verf? door Rinus Antonisse Laat die duizend bloemen maar bloeien, lacht Zeeuws consulent ge schiedbeoefening Aad de Klerk. Hij vindt de aandacht voor historische canons prima. Het stimuleert op veel ni veaus de betrokkenheid bij de ge schiedenis. Juich het maar toe." Spontaan noemt De Klerk het bombardement van Middelburg (mei t94o) en de verwoestingen in West-Zeeuws-Vlaanderen (najaar 1944) als onderwerpen die in een Zeeuwse leidraad van de Ttveede Wereldoorlog niet kunnen ontbre ken. Hij tekent erbij aan dat de canon niet alleen tot verhalen beperkt moet blijven. „Er zijn genoeg plek ken waar je de oorlog ook zicht baar kunt maken. Denk aan de At- lantikwal, de strijd om de Sloe- dam. Markeer in Middelburg de grenzen waar het bombardement de stad getroffen heeft." De Vlissingse oud-huisarts A. van Dijk, kenner van de oorlogsge schiedenis, draagt de inundatie van Walcheren aan. „Dat was uniek. Een gebied wat je wilde veroveren eerst onder wa ter zetten. Het was ook wereld nieuws." Ook hij stipt de strijd in weste- lijk-Zeeuws-Vlaanderen aan. „Dat is heel erg geweest en het is aan de aandacht ontsnapt. De ernst van de situatie drong niet door tot de hoge heren." Van Dijk merkt op dat Vlissingen de meest gebombar deerde stad van Nederland was. „En dan is een allesverwoestend bombardement op 31 oktober '44 niet doorgegaan. Het schijnt dat Churchill en Eisenhower daar nog de hand in hadden." Van Dijk herinnert aan de specta culaire redding van De Schelde en nog niet afgebouwde WillemRuys in Vlissingen. „De tactiek van de verschroeide aarde is hier gelukkig niet doorgegaan, ik denk niet dat je daar een apart hoofdstuk van moet maken, al is het behoud van De Schelde voor de toekomst van Vlissingen en Zeeland van groot belang geweest." Hans Sakkers, schrijver van een groeiend aantal boeken over WOU, onderschrijft dat. Hij heeft ontdekt dat De Schelde trouwens door ingrijpen van de Duitsers ge spaard bleef (ze haalden de springladingen weg). Volgend jaar komt hij met een boek hierover. r Hij meent dat de land vocht langer door, Aarden burg was de laatste Nederlandse stad die de Duitsers bezetten), niet vergeten mogen worden, evenmin als de klokkenroofj de jodenvervol ging en de bunkerbouw, 'waaraan veel landarbeiders meewerkten.' Dat de Slag om de Schelde door het NIOD wordt opgevoerd, acht Sakkers heel terecht. „Jammer dat er maar één echt Zeeuws onder werp bij zit, want de oorlogsge schiedenis van Zeeland is heel inte ressant." Op de militaire begraafplaats te Kapelie liggen 229 gesneu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2