Buitengebied Dijk in plaats van huizen De tour is dood Nieuwe raadkaart PZC Zaterdag 28 juli 2007 21 Deze keer uit de collectie van Hans Lindenbetgh een ansichtkaart van een vakantiegebied dat al voor de TWeede Wereldoorlog veel gasten trok. De vraag is als gewoonlijk: om welke plaats gaat het? Informatie over de afgebeelde situatie en de huidige, is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 2 augustus worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse Afgaande op het grote aan tal inzendingen - alsofhet geen vakantietijd is - was de raadkaart van vorige week een makkie. Het vooroorlog se Zoutelande met de Langstraat geniet ruime bekendheid. In het huis met de ene dakkapel is Ida den Heijer-Oosthoek geboren. Ze schrijft dat aan de achterkant van het huis ook zo'n uitbouw was. Daarin woonde tijdens de Tweede Wereldoorlog heel lang een onderduiker. André Cijvat uit Zoutelande be schikt over een origineel van de raadkaart en dat is zo handig voor de details. „Het schip van de kerk heeft de witte bepleistering nog die men bij de restauratie in 1929 verwijderde. Rechts van de kerk de in 1906 gebouwde consistorie." Deze inzender geeft aan dat op de voorgrond rechts huis en schuur van Adriaan Lievense staan. „Daar achter met de drie dakkapellen ca fé de Roode Leeuw. De heer En- tink nam het café rond 1918 over en begon in het huisje links ervan een souvenirwinkeltje." Cijvat merkt op dat bijna alles wat op de kaart staat, in 1958 voor dijkaanleg is afgebroken. Hij dateert de kaart omstreeks 1925, uitgegeven door bakker Chr. van Hoorn. L. Adriaanse uit Zoutelande weet dat de herberg rechts destijds be woond werd door Mart van Vlaan deren. „Achter de voordeur was een halvemaanvormige ruimte, door een stevige wand afgeschei den van de herberg. Achter het ge bouw was gelegenheid tot stalling van paarden en Jan Pleziers." Rechts is de kolenbergplaats van de vereniging Eensgezindheid te zien. Later is daar een woning ge bouwd voor de familie Pleyte. Vol gens Adriaanse en C. P. Fase uit Sint-Annaland gebeurde de aan voer van kolen per tjalk. „Inwo ners van Zoutelande, aangevuld met Westkappelaars, zorgden on der toezicht van Jan Kleinepier Abrzn voor het lossen. Voor de vloed kwam, moest het scheepje leeg zijn." Voor Coby Nieuwelink-Sturm uit Terneuzen is het een plek met her inneringen. „Staand op het duin keken m'n zus - die al 51 jaar in Chicago woont - en ik over ons ge liefde Walcheren. Voor haar was de laatste keer in 1990, maar ik ga nog vaak." D. Onderdijk-Riemens uit Seroos- kerke (W) logeerde bij haar groot ouders in de Langstraat. „Ik herin ner me nog goed de winkel van Jan de Visser, de smederij van Leynse en veldwachter Nieuwen- huyzen met snor." J. Coppoolse uit 's-Heer Arendsker- ke komt met gezin al 49 jaar in het dorp. „Volgens ons het mooiste strand wat te vinden is, keurig on derhouden door de mannen van de strandexploitatie." De waardebonnen gaan naar: Terpstra, Vlissingen, Coppoolse, 's-Heer Arendskerke en R. Doens- van Gessel, Terneuzen. Ik dienke in deze daehen aolmè meer an de ronde van Frankriek uut de vuuftiger jaeren. An de tied van de landenploegen mee vö ons land onvergetelijke figuren as Wim van Est en Wout Wagtmans, Jan Nolten en Gerrit Voorting, Hein van Breemen en Gerben Kar stens, d'n énigen die een vaoder scheen t'ebben en die notaris was in Leiden. En nog zövee meer renners uut binnen- en butenland. Ik was 'klaer Tour', kende aole naemen en hieng iedere mid- deg om drie uren van strange om te han luuste- ren nè Jan Cottaar, die a aoles nét nie zó goed kon zie en toch de spanning bie mien in uus opvoerde en vooral d'oop op mooie dingen van landgenoten. Laeter zag Theo Koomen as verslaggever vee meer, mè of'n 't werkelijk zag....?! Vö mien was 'de Tour' geweldig, de renners waere helden en as joen hloofd'ik zonder meer in een eerlijk gevecht op kasseien en in ohe berrehen. De Tour was gewoon 'schoon'. Pas laeter las en oord'ik over pillen en omkopen, over afspraken en wondermiddeltjes. Toen kreeg ik zö'n bitje 't zelfde gevoel as een kind, die a deu kriegt da Sinterklaas nie bestaet. Wan ik dee nog meer in die drie weken, dat de ronde duurde. lederen aeven speelde ik de etappe van die dag nae. Op d'eên of andere manier ao'k zö'n zestig pionnetjes, van Mens erger je nie, van Halma en van Gansenbord. Mee die pionnetjes, die spilletjes en mee 'ver bindingswegen' van damstenen en domino- blokken maekt'ik op de vloer in de weunkae- mer een etappe klaer. Iedere pion was een ren ner en mee dobbelstênen hienge oal mien 'renners' over de 'cols' van damstênen en de vlakke wegen van een gansenbord. Zestig pion nen kwaeme pas zö'n twi uren laeter over d'eindstreep en krehe aol een plekke en een tied toegeweze in een speciaol divo angeleid schrifje. As zo aol 'binnen' waere, begon ik een algemeên klassement, een bergpries en aol die dingen, wi a'k overdag over horen ao. Een êlen aeven was ik er zoete mee, drie we ken lang. Mè ik kan 't noe wé zeie, die Tour van mien was ook nie êlemaele zö 'schoon' as 'n d'r uut zag. M'n dobbelstênen waere de Nederlandse 'renners' wé eêl gunstig gezind. Hin ploeg, wi a zövee de 'zesse' gegooid wier a maekte ik m'n eihen wies, dat het toeval was. André Darrigade, in 't echt een onverslaenbaere sprinter, moest het bie mien afleie tegen Gerrit Voorting. De gele trui wier angedae deu Wim Suykerbuik, in z'n echte leven een nuttige wae- terdraeher. En ook de erkende klimgeite Baha- montes uut Spanje kon nie op tegen de Neder landse 'pionnen' op de 'Col de Damsteên'. Mè tegen de tied, da'k aoles verwerkt ao in m'n schrifje, hieng 'k er zelf in hlove dat het toeval was. Hroös liet ik d'uutslaehen zie an joengers, die ook zöies deeê. En ook di was 'oranje bo ven'. Niemand ao 't over valsspelen, schuve mee dobbelstênen en nèt de goeie pion pakke op 't juuste moment. Niemand, die 't zag. Ik al léén kende de pionnen op kleur en nummer...! Het was toch zö mooi, as Jan Cottaar deu de ra dio schreêuwde, da Daan de Groot een kwar tier vö d'andere uutree. En net zö mooi was 't, dat in mien 'twide leven Tour' de Nederlanders 't vö 't zeien aode. Ie was stikke blie, a was je be zig j'n eihen te verneuken. Meer dan vuuftig jaer laeter bin d'r die a 't zelfde doe. Vino en Rasmussen, ze verneuke nie alleen d'r eihen mè eêl vee andere! Gelukkig beginne ze wi te voetballen, di doen ze zukke stomme dingen nie...! Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21