Net een vredesduifje Bolwerk voor bruine kiekendief 20 Zaterdag 28 juli 2007 PZC De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. De stormmeeuw heet in het Fries unwaarsfügel en die bei de namen verwijzen naar slecht weer. Vroeger werden ze alleen landinwaarts waar genomen na stormachtig weer. De stormmeeuw is sinds halverwege vorige eeuw sterk in aantal ver meerderd, maar nog steeds geldt dat westerstorm zorgt voor een fikse toename van stormmeeuwen in het bin nenland. door Chiel Jacobusse De stormmeeuw lijkt sterk op een verkleinde uitga ve van de zilvermeeuw, zo wordt vaak gezegd. Het verschil in formaat is in ieder geval behoorlijk. De vogelgids geeft voor de stormmeeuw een lengte van 38 tot 44 centimeter en voor de zilvermeeuw van 55 tot 67 centimeter. Dat is dan de lengte van snavelpunt tot staart punt. Het grootteverschil biedt een prima aanknopingspunt als je beide soorten tegelijk waarneemt. Dat komt nogal eens voor in de buurt van broedkolonies. Maar als je één van de soorten afzonderlijk ziet is de grootte veel moeilijker in te schatten. Het is ook niet echt nodig, want er zijn voldoende andere verschilpunten. Om te beginnen mist de storm meeuw het rode vlekje op de ondersnavel zoals de zilver meeuw dat heeft. Daarnaast heeft de stormmeeuw gele po ten, tegenover de grijsroze poten van de zilvermeeuw. Maar wat al bij een eerste aanblik opvalt is, het verschil in uitstraling. De zilvermeeuw oogt als een vraatzuchtige rover, terwijl de stormmeeuw eerder aan een zachtaardig vredesduifje doet denken. Natuurlijk zijn dat maar menselij ke projecties, maar juist daarom is het interessant om na te gaan waarop ze gebaseerd zijn. Bij nadere beschouwing blijkt de stormmeeuw een donker oog te hebben, tegenover het lichtgele oog van de zilvermeeuw. Daarnaast heeft de stormmeeuw een mooi rond kopje, tegenover de hoekige af geplatte kop van zijn grotere verwant. Toevallig of niet, als je je in het gedrag van beide soorten verdiept, blijkt de eerste indruk opvallend goed te kloppen. Het zijn beide alleseters, maar of het nu bij de patatkraam is of achter een vissersboot, de stormmeeuw laat zich heel snel door zijn grotere verwanten verdrijven. Daar staat dan weer tegenover dat stormmeeuwen iets sneller zijn in het ontdekken van nieuwe voedselgebieden. De stormmeeuw heeft zich pas in 1909 als broedvogel in Zeeland gevestigd. Toen broedden enkele paartjes in de Flaauwers inlaag. Later broedde de soort ook in de Schouw- se duinen, en eind jaren 70 was het aantal broedparen in het Zeeuwse toegenomen tot rond de 100. Tegenwoordig broedt de stormmeeuw vooral op de eilanden in het Greve- lingenmeer en op de vroegere werkeilanden op de storm vloedkering, Neeltje lans en Roggenplaat. Een klein aantal paren broedt verder nog in de duinen in de Kop van Schou wen en af en toe zijn er incidentele broedgevallen in het Krammer-Volkerak, in het Sloe en in Saeftinghe. Alles bij el kaar genomen schommelt het aantal broedparen in Zee land zo tussen de 100 en 150. Er is een verwant van de stormmeeuw die met veel meer recht stormmeeuw genoemd zou kunnen worden. Dat is de drieteenmeeuw, een vogel met een uitgesproken voor keur voor open zee. Bij flinke storm arriveert deze soort op onze kusten. De drieteenmeeuw lijkt sterk op de stormmeeuw, maar heeft zwarte in plaats van gele poten. Ook ontbreken de wit te vlakjes in de zwarte vleugelpunt. Zo hebben alle meeu wen hun eigen specifieke kenmerken. Ze kunnen redelijk op elkaar lijken, maar echt moeilijk is het onderscheid niet. Met de stormmeeuw besluit deze korte zomerserie over meeuwen langs de Zeeuwse kust. tekening Adri Karman Zeeland is voor de bruine kieken dief een echt bolwerk, met zo'n 20 procent van de Nederlandse broed paren. Dat komt neer op ruim 120 paren. Er is de laatste jaren wel sprake van een lichte achteruit gang. De roofVogel heeft een voor keur voor rietkragen, kreken en in lagen. In het luchtruim erboven zijn regelmatig de sierlijke jacht- vluchten te zien, waarbij de vleu gels in een lichte V-vorm gevou wen zijn. foto Chiel Jacobusse Stormmeeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20