Grace Kelly, nog altijd springlevend 1 8 Zaterdag 28 juli 2007 PZC eerbetoon de afgelopen twee jaar tot een ontdekkingsreis. De familie verdient lof voor het ontgrendelen van de schatten. Het beeld dat ontstaat van het leven van Grace is bijna compleet, en ze ker vollediger dan in koninklijke kringen gebruikelijk. Tussen de honderden brieven en kaarten van alle filmsterren uit de jaren vijftig en zestig - en uiteraard de briefwis seling door de jaren heen met Gra ce's favoriete regisseur Alfred Hitchcock - valt een briefje op van prinses Beatrix. „Ik kan je werk op officieel niveau niet ondersteunen", antwoordt Beatrix op 6 augustus 1965 vanuit Porto Ercole op een kennelijk ver zoek van 'Dear Grace'. Dat de Hol- Grace in twee boeken In Grace, de biografie (De Boeke rij, 17,95 euro) schetst journa liste Wendy Leigh een weinig verhullend beeld van Grace. De lijst minnaars die de verslag geefster onthult is lang: van Bing Crosby en Frank Sinatra tot de sjah van Iran. Na haar hu welijk moest de eenzame prin ses hard knokken voor haar ge zinsleven en positie in het rijk van Rainier. De giamourkanten van Grace komen volop tot uitdrukking in het fotoboek Grace Kelly. A life in pictures. (Anova books, 25 pond) lywoodster en Oscar-winnares, die in 1955 eigenlijk bij toeval in con tact kwam met prins Rainier van Monaco moest vechten om ook als prinses te worden geaccepteerd, blijkt ook uit de briefwisseling met de Britse koningin Elizabeth. Die laat in de eerste jaren het schrijven van bedankjes over aan haar secretaresse. De beroemde, door filmstudio MGM gemaakte en betaalde trouw jurk is voor het eerst sinds 1956 weer in Monaco te zien. Grace had hem geschonken aan een museum in haar geboortestad Philadelphia. Maar de door Grace's kleedster Ma- ryelle Girardin een kwart eeuw lang geconserveerde baljurken en mantelpakjes, veel van Dior en Gi- venchy, hebben ook een voorna me plek, samen met de extravagan te zonnebrillen, bloemetjesbad mutsen, Hermès-tassen, juwelen, en schoenen. Schooldiploma's, de eerste filmcontracten, 'homemo- vies' met de kinderen, de kinder- kleertjes van Caroline, het is er al lemaal. „Zo'n overzicht van het le ven van mijn moeder is er nog nooit geweest", zei ook Albert. Geen wonder dat er sinds 12 juli al 20.000 bezoekers zijn geweest. Tentoonstelling 'De jaren van Grace Kelly - prinses van Moanco'. Grimaldi Forum, Monaco tot 23 september. Toegang 10 euro, souvenirboek 49 euro. De Royaltyrubriek verschijnt op 1 septem ber weer. foto links: Grace Kelly met fotograaf Phillipe Halsman, 1955. Foto's onder, vlnr: Grace met zoon Albert. Met prins Rainier op een bal in Monaco. Tijdens het huwelijk, 1956. door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 25. Waarin Job en Jacco in gevaar zijn T acco is meteen bereid mee te gaan. Twee dagen I later rijden ze samen naar Amsterdam Osdorp. 1 Op voorstel van Job laten ze alle papieren s waarmee ze geïdentificeerd kunnen worden thuis. Ook de telefoons gaan niet mee. Ze gaan naar het huis waar lacco die zaterdag Duik Bekkers naar binnen heeft zien gaan. Het staat ook op de deur, in krulletters: Bekkers. Een rijk met lippenstift en pasteltinten rond de ogen beschilderde vrouw van midden dertig doet open. Van haar weelderige boezem wordt weinig verhuld, zodat jacco meteen welgemeend zegt: 'Dag schoonheid. We hadden graag Duik willen spreken.' 'En wie mag u dan wel wezen?' 'Zeg maar Jacco en z'n maatje.' De deur gaat weer voor hun neus dicht, maar even later gaat hij opnieuw open en nu verschijnt de heer Bekkers, in hoogsteigen persoon. Jacco staat het meest in het zicht, maar Bekkers kijkt vooral naar Job en zegt dan vijandig: 'Jou ken ik.' Hij weet het dus nog van toen in Rijswijk, denkt Job. Bekkers wijst de gang in, en laat zijn gasten voorgaan. Niet zo zeer omdat hij een heer is, maar omdat hij zich achter hen veiliger voelt, vermoedt Job. Of omdat hij mank loopt. Er is meer volk. In een op het eerste gezicht doodgewone huiskamer met een open keuken zitten vier mannen om een tafel, waarvan Jacco er één herkent, namelijk Manfred van Nunspeet, de stekelharige partner van Bekkers. De sloerie zit op een barkruk en leunt met een elleboog op het aanrecht. De mannen zijn aan het kaarten. Een kroeg in een burgermanswoning in Osdorp. Bizar. De kaarters hebben hun stoel achteruit geschoven en zwijgen. Job en Jacco worden aangestaard. 'Hoe gaat het met je schotwond, Bekkers?' vraagt Job minzaam. 'Heb je er nog last van?' Hij gaat er gemakshalve van uit dat Duik een van de gewonden was bij de schietpartij een halfjaar geleden in Den Haag. Bekkers steekt zijn kaak naar voren zodat zijn ondertanden zichtbaar worden. Het zint Jacco niet. Hij loert naar het gedrag van de kaarters en ziet dat de rechterhand van Van Nunspeet onder de tafel verdwijnt. Met een vlugge stap staat hij achter de stoel van de stekelkop. 'Breng die hand maar weer boven, makker,' fluistert hij. Een succesvolle actie is het niet, want enkele seconden later voelt hij iets kouds in zijn nek. Het is de loop van een pistool dat de vrouw tegen hem aan duwt. Bekkers grinikt vals. 'Ja heren, met Connie in de buurt moet je vroeger opstaan.' Dan haalt hij uit naar Job. Een vinnige vuistslag in zijn gezicht. Die is daar volstrekt niet op bedacht en gaat tegen de vloer. Job en Jacco worden in twee leunstoelen gezet. Duik en Manfred snoeren hun handen vast op de armleuningen, hun benen aan de stoelpoten. De andere mannen vertrekken, de vrouw zit met een sigaret in haar mondhoek naar hen te kijken. Duik loopt resoluut naar de vastgebonden mannen toe, slaat beiden een paar keer links en rechts in het gezicht, en snauwt dan: 'Wie zijn jullie en wat kom je doen?' 'Mijn naam is Reders,' zegt Job. 'Ik ben adviseur van commissaris van politie Rijksen, als je dat wat zegt. Ik wil weten waarom je Olivier van Dordt hebt bedreigd. Mijn maat hier heet Jacco, maar dat wist je al. Hij is meegekomen voor de gezelligheid.' 'Er klopt geen zak van,' zegt Manfred van Nunspeet vanuit de achtergrond, waar hij zich tot dusverre stil heeft gehouden. 'De politie weet hier geen barst van. Anders hadden die zich al lang vertoond. Ik zeg: liquideren die twee. In de gracht met die handel.' Bekkers geeft Job nu een paar harde vuistslagen in zijn gezicht. Jacco rukt aan de stoelleuningen. 'Lieg niet,' zegt Bekkers. 'Vertel op, waar is het geld.' Job zwijgt. Zijn linkeroog begint op te zwellen. 'Kom,' zegt Bekkers tegen Van Nunspeet en de vrouw. 'Eerst naar De Wikkel. Die klus kan niet wachten. Maar dat geeft niet. Dan kunnen de heren zich intussen bezinnen. En als we terugkomen vertellen ze ons helemaal uit zichzelf haarfijn alles wat we willen weten. En anders brengt Manfred jullie met liefde naar een plek waar het nat is. Heel nat.' Job en Jacco krijgen plakband over hun mond. Een dubbele laag. Dan vertrekt het drietal, maar eerst doen ze nog het licht uit. Dinsdag aflevering 26. Leonie treedt kordaat op. Grace Kelly is dezer dagen overal te zienlangs de Cöte d'Azur en in Monaco. Op postzegels, munten, in etalages en op affiches: 25 jaar na haar dood is de Hollywood-filmster, die prinses werd, springlevend. door Hans Jacobs foto's GPD/Boek 'Grace Kelly. A life in pictures' Lang voordat prinses Diana de Britten het hoofd op hol bracht en van Tokyo tot New York mannenhar ten sneller deed kloppen, was er aan de Middellandse Zee al een sprookjesprinses: Grace Kelly. Bei den kwamen op dramatische wij ze om het leven door een auto-on geluk. Grace overleed op 14 september 1982, een dag nadat ze met haar au to van de weg was geraakt op weg van het prinselijk buitenverbijf Roe Angel naar Monaco. Diana ver ongelukte in augustus 1997. De Britse prinses William en Harry hebben begin deze maand voor hun moeder Diana een herinne ringsconcert georganiseerd. Prins Albert van Monaco eert zijn overle den moeder Grace met een unieke tentoonstelling in het Grimaldi Fo rum: 'De jaren van Grace Kelly - prinses van Monaco'. De prins en zijn zussen Caroline en Stéphanie hebben daarvoor alle kamers, kasten en laden van het prinselijk paleis overhoop gehaald. Het resultaat is verbluffend. Getui ge de vierduizend vierkante meter grote expositieruimte bewaarde de op 12 november 1929 in Philadelp hia geboren Grace Patricia Kelly van jongs af aan alles. Toen haar echtgenoot prins Rainier - hij over leed in 2005 - nog leefde, lagen al die spullen achter slot en grendel. Dat maakte voor haar kinderen de voorbereiding op dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18