Begin en einde van de 1 2 j Zaterdag 28 juli 2007 PZC Na de ineenstorting van de Sovjet-Unie brak een tijd van vriendschap aan tussen het Westen en Rusland. Die periode lijkt nu definitief ten einde. Moskou bezigt gespierde taal en lijkt er plezier in te hebben de buitenwacht te choqueren. Is dit de opmaat naar een nieuwe Koude Oorlog? door John Jas Illustratie Fons de Weert en Chantal van Wesse! Ooit stond hij be kend als 'grijze kar dinaal'. Vladimir Poetin liet zich op weg naar de macht weinig ontvallen. Zwijgen was goud. Als president van Rusland heeft hij dat laten varen. Hij wil ge hoord worden, heeft er geen moei te mee het Westen koloniaal te noemen om gedaan te krijgen dat het Rusland vooral serieus neemt. Poetin dreigt uit het CFE-verdrag te stappen, dat de beperking van wapens in Europa regelt. De NA VO krijgt 150 dagen om hierop te reageren. En als Amerika doorgaat met zijn raketschild in Polen en Tsjechië, richt Rusland kernraket ten op Europese doelen, zegt Poe tin. De president heeft ruzie met Letland over een oliepijpleiding en beticht Estland van onwaardige be- Ex-vijand, HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHi ex-vriend handeling van de Russische min derheid. Ook ligt Poetin dwars bij de onderhandelingen over Kosovo en vergelijkt hij Amerikanen met de tiran Stalin als ze weer eens be ginnen over mensenrechten in zijn land. Er zijn daarnaast grote strubbelingen over import van vlees uit EU-lid Polen en een ver zoek van Groot-Brittannië tot uit levering van de hoofdverdachte van de moord op Aleksandr Litvi- nenko in Londen, wordt bot gewei gerd. Het leidt tot een rel met uit wijzingen van diplomaten over en weer, alsof de Berlijnse Muur er nog staat. Poetin was ooit, ten tijde van de Koude Oorlog, een toegewijd ge heim agent van de KGB. Hij heeft rond zijn persoon veel ex-collega's van de geheime dienst (tegenwoor dig FSB geheten) verzameld. Een van hun belangrijkste doelen lijkt het herstel van de macht en in vloed die de Sovjet-Unie ooit had. Rusland moet de erfgenaam zijn van die macht. Poetin heeft meer maals gezegd dat hij de teloorgang van de Sovjet-Unie, als machts blok, tragisch vindt. De Russen zijn de laatste vijftien jaar keer op keer buitenspel gezet door het Westen. De oplossing van de oorlogssituaties op de Bal kan, het ingrijpen in Kosovo: men liet het zwakke Moskou links lig gen. In de aanloop naar de inval in Irak in 2003 luisterde niemand naar het Kremlin. Het ergste moest nog komen: de omwentelin gen in de voormalige sovjetrepu blieken Oekraïne en Georgië. In de Russische achtertuin hielp het Westen anti-Russische regimes in het zadel. „In de jaren van Boris leltsin, was Rusland nog de vriend van het Westen. Dat had ook te maken met de onmacht van het land, daar is toen van geprofiteerd", zegt Rusland-kenner André Gerrits van het Oost-Europa Instituut. „Ook Poetin was de eerste jaren heel aardig. Maar na Oekraïne en Georgië is dat veranderd. Daarbij komen de enorm toegenomen in komsten van Moskou als gevolg van de hoge olie- en gasprijzen. Hij heeft nu veel meer noten op zijn zang. Voor ons is dat wennen. De Russen zijn zeker nog geen vij anden zoals vroeger, maar de vriendschap is wel over." Poetin doet meer dan alleen maar zelfverzekerd zijn en provoceren vanuit Moskou. Hij gaat op tour nee langs Saudi-Arabië en Jorda nië om te proberen ze los te we ken uit het Amerikaanse kamp. Daarnaast verkoopt hij voor miljar den dollars aan wapens aan Syrië, Venezuela en Iran. Staten waar mee de VS overhoop liggen. In Rusland helpt Iran zelfs bij de ont wikkeling van het nucleaire pro gramma, terwijl het zichzelf tegen over het Westen afficheert als de gene die de Iraniërs kan afhouden van een atoomwapen. „Poetin wil zich manifesteren als een nieuwe tegenpool van het Westen", zegt Marcel de Haas. De Ruslandkundi- ge en luitenant-kolonel is door De fensie als krijgskundig onderzoe ker geplaatst op Clingendael, het instituut voor internationale be trekkingen. Als parttime-wapenin specteur is hij meerdere keren in Rusland geweest voor controles in het kader van het nu (bijna) opge zegde CFE-wapenverdrag. „Poetin 1972: De Sovjet-Unie probeert tijdens de Koude Oorlog te imponeren met een jaarlijkse militaire parade in Moskou. foto ANP Het begin en einde van de 'eerste' Koude Oorlog zijn redelijk nauwkeurig aan te geven. Het begrip werd voor het eerst gebruikt door Ber nard Baruch, een adviseur van de Amerikaanse president Har ry Truman. In een toespraak tot het congres op 16 april 1947 be schreef Baruch met de term het opkomende conflict tussen de voormalige bondgenoten in de Tweede Wereldoorlog. Op 3 december 1989 (vlak na de val van de Berlijnse Muur en het ineenstorten van de meeste communistische regimes in Oost-Europa) verklaarden de presidenten van de VS en de USSR, George Bush senior en Mi- cha'ïl Gorbatsjov, tijdens een top ontmoeting de 'oorlog' officieel als beëindigd. Volgens de Russische historicus Edoeard Radzinksi waren de eer ste jaren van de Koude Oorlog het 'koudst'. „Na de Tweede We reldoorlog wilde Jozef Stalin de Sovjet-Unie afsnijden van de rest van de wereld, omdat hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12