Meningen Melkert wil mij kapot maken' Fanclub voor Mare Dutroux Zorgplicht gaat boven sekse van arts PZC Zaterdag 28 juli 2007 1 1 De brief van de week T. Mertens uit de Mariastraat in Cad- zand beschrijft waarom Zeeuwen wel verknocht moeten zijn aan hun auto. (reactie op artikel van 27 juli). „Het openbaar vervoer is in 'Ons Eiland Zeeuws-Vlaanderen beneden peil'." „Toen ik het artikel las over de Hei lige Koe en de redenering van on dermeer de Bressiaanse woord voerder van het openbaar vervoer, dacht ik dat velen absoluut niet weten wat de concrete problemen van het openbaar vervoer voor Zeeuws-Vlamingen zijn. Ik heb het niet eens over de bus, want daarmee kun je niet van Cadzand naar bv Breskens gaan. Maar dat wij meestal 1 uur en 35 minuten nodig hebben om vanuit Cadzand (met de auto tot Breskens) de trein in Vlissingen te kunnen ne men, dat pleit toch niet voor het openbaar vervoer! Na tien voor ne gen 's avonds vertrekt er boven dien geen voetveer meer vanuit Vlissingen. Ik denk dat we hon derd jaar geleden met een paard en boot gemakkelijker naar de overkant konden gaan. De tunnel heeft ons weinig voor deel opgeleverd. Bovendien zijn de doorgaande wegen van de kust naar de tunnel op zondagmiddag vaak helemaal verstopt. Vroeger zat je tenminste vanaf Vlissingen meteen op de snelweg! Ik ken mensen van hier, die vroeger aan het avondonderwijs in Vlissingen en Middelburg waren verbonden. Die kunnen daar nu niet meer werken, omdat ze dan een auto moeten kopen." Eis islamitische patiënt is belastend, noodzaak ervan wordt betwist. door Wierd Duk DEN HAAG - Een moslimman wei gert behandeling van zijn vrouw door een mannelijke arts. Ook de vrouw eist een vrouwelijke hulp verleenster. Er is echter geen vrou welijke specialist in de buurt. Wat nu? „Dat is een lastige kwestie", erkent advocaat Jacqueline Meyst-Mi- chels, gespecialiseerd in gezond heidsrecht. „De arts heeft een be handelingsovereenkomst met de patiënte. Dus als het mis gaat, is hij verantwoordelijk. Mijn advies is: neem het risico, gooi die echtge noot eruit en doe waarvoor je bent opgeleid: mensen beter ma ken. Beroep je op de Eed van Hip pocrates. Ik denk dat je dan een goede kans maakt bij de tuchtrech ter. We zijn hier uiteindelijk wel in Nederland." Volgens de artsenorganisatie KNMG is het moment aangebro ken om voor dergelijke situaties een richtlijn te formuleren. „Het onderwerp heeft de laatste tijd aan intensiteit gewonnen", erkent woordvoerder lohan Legemaate. De KNMG stelt zich op het stand punt dat het praktisch onwerkbaar is als moslima's alleen door vrou welijke artsen willen worden be handeld. Bovendien is deze eis dis criminerend jegens mannelijke art sen. Zeker in spoedsituaties mag de sekse van de hulpverleners nooit een rol spelen, vindt de KNMG. Legemaate: „Dan zal vaak snel ingegrepen moeten worden en gaat de medische zorgplicht bo- UNDP-klokkenluider doelwit van PvdA'er om misstanden Zuid-Korea. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Artjon Shkurtaj heeft inmiddels spijt dat hij ooit de misstanden bij de UNDP aan het licht heeft gebracht. Miljoenen dollars zijn mogelijk naar het regi me van dictator Kim Jong II ge vloeid in plaats van naar de straat arme bevolking, maar de in New York woonachtige Shkurtaj had er achteraf liever over gezwegen. „Ik ben alles kwijt", zegt het voor malige hoofd van de UNDP-missie in Noord-Korea. „Ik heb geen baan en de toekomst van mijn fa milie is in gevaar gebracht. En dat heb ik allemaal te danken aan Adrianus Melkert." Shkurtaj, een accountant van Alba nese afkomst die talloze functies bij de VN vervulde, begrijpt nog steeds niet waarom zijn Neder landse baas 'karaktermoord' op hem heeft gepleegd. „Hij is niet verantwoordelijk voor wat er al die jaren is misgegaan in Noord-Korea. De processen waren al in gang gezet ruim voordat hij aantrad in 2006. Ik dacht in een nieuwkomer als Melkert juist een medestander te vinden, iemand die het voortouw zou nemen om orde op zaken te stellen." Shkurtaj had al snel na zijn aantre- ven het investeren van tijd en moeite in het zoeken naar een an dere arts." Recente incidenten waarbij mannelijke familieleden artsen bedreigden of intimideer den, roepen volgens Legemaate de vraag op of er niet duidelijker gren zen moeten worden gesteld aan de aanwezigheid van familieleden in behandelsituaties. Volgens de in Nederland werken de islamoloog Nasr Abu Zayd, die in 1995 uit Egypte vluchtte na te zijn bedreigd door moslimfunda mentalisten, hebben veel ultracon servatieve moslims geen werkelij ke kennis van de Koran. „Zij baseren hun overtuigingen op uitspraken van imams of op secun daire literatuur. Ook in de islam is UNDP-directeur Ad Melkert den als missiehoofd in Noord-Ko rea in 2004 onregelmatigheden aangetroffen. Zo werd het lokale VN-personeel opgedrongen door het Noord-Koreaanse regime. De lokale staf kreeg ook nog eens uit betaald in harde valuta in plaats van lokaal geld, wat tegen de 'Melkert is een stalinist: als je tegen de partijlijn ingaat, verander je in een doelwit' VN-regels is. Shkurtaj constateer de daarnaast dat gefinancierde ont wikkelingsprojecten nauwelijks ge controleerd konden worden. „Van februari 2005 tot februari 2006 heb ik hierover rapporten ge stuurd naar New York, maar die werden volledig genegeerd." het leven heilig. In noodsituaties is elke methode om het leven van een moslima te redden geoorloofd en is behandeling door een manne lijke hulpverlener toegestaan. He laas zijn veel gelovigen niet van de ze uitzonderingen op de hoogte." De principieel conservatieve uitleg van de Koran is volgens Abu Zayd een teken dat moslims in de dia spora zich bedreigd voelen. „Ze zien zich omringd door niet-mos- lims, bijvoorbeeld in een zieken huis, worden onzeker en zoeken dan houvast in hun geloof In mos limlanden wordt met dit thema veel losser omgegaan." Dit is ook de ervaring van TWeede Kamerlid Khadija Arib (PvdA), die in haar geboorteland Marokko op Uiteindelijk richtte Shkurtaj zich tot Melkert. „Toen begonnen mijn problemen pas echt. Mijn rappor ten werden niet op prijs gesteld. Medewerkers van Melkert kwa men naar me toe met het advies om de zaak te laten rusten. Dat wilde ik niet. Toen heeft Melkert even laten zien hoe hij met 'een Al banese nobody' omgaat." Shkurtaj werd teruggeroepen uit Noord-Ko rea. Dat zou volgens het hoofdkan toor in New York beter zijn 'voor zijn gezondheid'. Nog voordat zijn contract afliep in maart 2007 werd hem de toegang ontzegd tot het VN-hoofdkantoor. Al zijn compu terbestanden werden geblokkeerd. Het voormalige missiehoofd belan de naar eigen zeggen op de lijst van 'gekken en terroristen'. Shkurtaj is sindsdien onderdeel ge worden van een hoogoplopend conflict tussen Melkert en de Ame rikaanse vertegenwoordiging bin nen de VN, die al langer proble men heeft met het functioneren van de UNDP. De Amerikanen menen dat de Nederlander mis standen onder het tapijt probeert te vegen. Volgens de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Zalmay Khalilzad, zou Melkert zelfs heb ben gedreigd met vergelding als het gewroet in de zaken van de UNDP niet zou worden gestaakt. Khalilzad en Melkert praten al eni ge tijd niet meer met elkaar. Amerikaanse senatoren en congres leden bemoeien zich eveneens vakantie is. „Vrouwen worden hier normaal door mannelijke artsen behandeld. In Nederland staan veel moslimvrouwen onder druk van hun echtgenoten. Dat kan tot levensbedreigende situaties lei den." Arib wil de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde stellen. De Partij voor de Vrijheid (PW) van Geert Wilders heeft inmiddels vragen gesteld aan de ministers Klink (CDA/volksgezondheid) en Hirsch Ballin (CDA/justitie). De PW wil dat er direct een eind komt aan de discriminatie van mannelijke hulpverleners door moslims. Volgens Wilders zijn de 'middeleeuwse, barbaarse tafere len' in Nederlandse ziekenhuizen 'volstrekt onacceptabel'. met de zaak. Zij menen dat Shkur taj moet worden opgenomen in een speciaal programma voor klok kenluiders, opgezet om mensen die wantoestanden aan het licht brengen te beschermen. „Daar kom ik zeker in", zegt Shkurtaj. „Maar wat ik echt wil is mijn baan terug. Ik heb niets misdaan. Ik heb alleen mijn werk gedaan. Het twee de wat ik wil, is dat Melkert wordt ontslagen vanwege zijn rol in deze zaak." Shkurtaj meent dat de PvdA'er 'to taal ongeschikt' is. „Melkert heeft een persoonlijkheidsprobleem: hij vat alles op als een aanval op zijn leiderschap. Hij kan niet accepte ren dat er onder zijn leiding iets mis kan gaan. Melkert is een stali nist: als je tegen de partijlijn in gaat, verander je opeens in een doelwit." Shkurtaj meent dat de positie van Melkert uiteindelijk onhoudbaar zal blijken. „Hij heeft altijd gezegd dat er niets is misgegaan in Noord-Korea, maar een intern on derzoek heeft mij volledig gelijk ge geven, ook al beweert Melkert iets anders. Na mijn vertrek is het kan toor in Noord-Korea in maart 2007 opeens gesloten. Noord-Ko rea wilde niet aan de voorwaarden van de VN voldoen, luidde de uit leg. In 2006 was alles nog in orde volgens Melkert, in 2007 moet het kantoor opeens dicht. Dat is voor iedereen volstrekt ongeloofwaar dig." Kindermoordenaar stalkt zijn advocaat met gratis beurstips. BRUSSEL - De Belgische kinder moordenaar Mare Dutroux, in 2004 tot levenslang veroordeeld voor de ontvoering, verkrachting en moord op vier jonge meisjes, blijft voor sommige mensen tot de verbeelding spreken. Zo is in Oos tende een heuse fanclub opgericht voor de kindermoordenaar uit Marcinelle en heeft een Antwerp se pedofiel plannen gemaakt om Dutroux te adopteren. De man zou inmiddels het contact met Dutroux hebben stopgezet 'omdat er genoeg vrouwen zijn die hem brieven schrijven en bezoe ken'. Dutroux op zijn beurt heeft jarenlang zijn vroegere advocaat Daniël Kahn telefonisch gestalkt. Kahn beweert dat Dutroux hem regelmatig vanuit de gevangenis belde en hem wilde betalen met gratis beursadvies. Dat schrijft de krant Het Laatste Nieuws. Volgens de krant vlooit Dutroux in zijn cel dagelijks de beursberich ten na. In het begin was Kahn bereid om naar Dutroux te luisteren, 'in de hoop dat hij iets meer aan de weet zou komen over de ware toedracht van de moorden op Julie, Melissa, An en Eefje. Die hoop bleek ver geefs. „Hij is een psychopaat. Hij liegt voortdurend", aldus Kahn, die niets meer met zijn vroegere cliënt te maken wil hebben. Moslima's willen doorgaans alleen door vrouwelijk personeel behandeld worden. foto Bart Beelen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11