De hoedjes worden goed ontvangen gevangen RMS'ers Flinke knauw voor Terneuzense dealers LPV wenst onderzoek naar meer projecten Boekenmarkt in centrum van Zierikzee w pzc Zaterdag 28 juli 2007 27 In 't Koetshuis in Serooskerke stelt Coby Severiens haar hoeden tentoon. foto Ruben Oreel Amateur-kunstenaars tonen hun werken aan het grote publiek. door Miriam van den Broek serooskerke - Nog nooit heeft Coby Severiens uit Vlissingen haar hoeden aan buitenstaanders laten zien. Ze was dus best een beetje ze nuwachtig om mee te doen aan de Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren. Maar de reacties vallen haar alleszins mee. De hoedjes worden goed ontvangen. „Vorig jaar ben ik als bezoeker naar de kunstroute geweest", ver telt Coby vanuit 't Koetshuis in Park Welgelegen in Serooskerke. „Ik heb toen verteld dat ik zelf sinds een paar jaar hoeden maak." Het is voor haar vooral een hobby. En dat is precies wat de kunstrou te beoogt: laten zien dat amateurs uit de buurt ook prachtige dingen kunnen maken. Coby maakte altijd al zelf dingen. Kleding, sieraden, dat soort zaken. Voor hoedjes had ze een zwak en toen ze drie jaar geleden een work shop volgde bij hoedenmaakster Hannie Mallekote uit Middelburg, viel alles op z'n plaats. Er volgde nog een workshop, en nóg een. Ze leerde met verschillende materia len te werken en diverse versierse len te maken. Werken in opdracht van een klant doet ze nog niet. „Misschien is het daar nog net iets te vroeg voor", zegt ze. De Vlissingse staat deze dagen niet alleen in 't Koetshuis. De Texaanse Jenny Short die dankzij de liefde anderhalf jaar geleden in Oostka- pelle is beland, toont daar ook haar schilderijen. Jenny maakt ex pressionistische werken van water verf en olieverf De onderwerpen doen er niet zo toe. „I am a colo rist", zegt ze. Haar schilderijen zijn gemaakt vanuit het hart en geven vooral een gevoel, een stemming weer. Jenny is de fase van amateurisme overigens al lang ontgroeid. Ze is twintig jaar lang kunstlerares ge weest op een middelbare school in Texas en ze heeft haar 'masters of fine arts' behaald aan de universi teit van Texas. Alberta Assies uit Zuid-Laren is op vakantie in Middelburg en heeft aan het begin van de middag al een deel van de route afgelegd voordat ze 't Koetshuis binnen stapt. „Zijn het amateurs dan?", vraagt ze verrast. „Het ziet er alle maal echt goed uit. We gaan vaker kunstroutes af Maar soms is het af wachten wat je te zien krijgt. Giste ren waren wij naar een kunst- en antiekroute in Middelburg, maar ik heb geen kunst gezien. En het antiek was meer oude rommel." De Kunst- en Cultuurroute Mid den Walcheren vindt ook vandaag én zaterdag 1 september nog plaats van to tot 17 uur in en rond de dor pen Grijpskerke en Serooskerke. Meer informatie over de deelne mers en de route is te verkrijgen in het praathuisje bij de kerk in Serooskerke en bij Munnikenhof in Grijpskerke. dat ze naar aanleiding van de ge beurtenissen op de Molukken ac tie voerden aan boord van het In donesische marineschip KRI Dipo- negoro. Zij onthulden de RMS-vlag en vroegen aandacht voor de mensenrechten. Ook de bijeenkomst van vandaag in Moordrecht is bedoeld als een steunbetuiging aan de gevangenen en de mensen op de Molukken, zegt Berhitu. Hij voert met de dansgroep Tjakalele Zeeland van middag de krijgsdans op. Speciaal voor deze gelegenheid heeft de groep een nieuwe choreografie ge maakt. Telehala: „Door de Tjakalele te dan sen laten we ook zien dat het stre ven naar een vrije Molukse repu bliek nog leeft." Tjakalele-dans de Tjakalele is een rituele dans die wordt opgevoerd bij belangrijke gebeurtenissen. Het is een krijgsdans die wordt uitgevoerd met een zwaard en een schild. Zowel mannen als vrouwen dansen de Tjakalele. Eén diepere betekenis is het beschermen van huis en haard. Het is niet vechten om het vechten. Het is ook een krijgsdans om energie te krijgen. De Tjakalele wordt uitgevoerd in zeer verschillende choreo grafieën. Politie nam in 2006 voor ruim vier miljoen euro drugs in beslag. door Raymond de FreJ terneuzen - Het aantal harddrugs panden in Zeeuws-Vlaanderen is in anderhalf jaar aanzienlijk ge daald. Waar de politie begin vorig jaar nog veertig dealpanden in het vizier had, is dat aantal nu geredu ceerd tot vier of vijf. Districtschef Jan Dalebout van de politie in Zeeuws-Vlaanderen spreekt voorzichtig van een succes, dat is te danken aan het project Houdgreep. Het project om drugs overlast te bestrijden loopt al elf jaar, was succesvol, maar werd na verloop van tijd afgebouwd. „We hadden de drugsproblematiek on der controle, maar sinds 2005 nam het aantal dealpanden weer toe. De handhaving moest daarom worden aangescherpt. Het Houd greepteam is uitgebreid tot vijf man. We krijgen steeds beter in beeld wat er op dit gebied in Zeeuws-Vlaanderen gebeurt." Het project is inmiddels uitgebreid naar de gemeenten Hulst en Sluis. Ook zijn mensen opgepakt. Dael- bout: „Veertien dealers zijn in be waring gesteld. De meesten zijn af komstig uit de Randstad en hiel den zich vooral op in pandjes in de binnenstad van Terneuzen." Stadhuis, Fonteyne, en zwembad betrekken bij studie Scheldekwartier. door Maurits Sep vlissingen - De verbouwing van het stadhuis, de bouw van het stadsgewestelijk zwembad, van de bibliotheek, van het maritiem mu seum, de activiteiten tijdens de bouw van de Fonteyne, de aan- en verkoop van panden. Het zijn alle maal projecten die de deskundi gen ook wel kunnen onderzoeken nu ze zich toch verdiepen in het Scheldekwartier, vindt de Lokale Partij Vlissingen (LPV). „Deze af faires kunnen ze ook wel even meenemen", meent fractievoorzit ter W. Hirdes. Hij noemt het affaires omdat het allemaal projecten zijn die duur der zijn uitgevallen dan was ge dacht. „Het stadhuisproject kostte niet 11 maar 23 miljoen, het stads gewestelijk zwembad niet 10 maar 20 miljoen. Wij hebben daarover vaak vragen gesteld, maar zijn al tijd het bos in gestuurd. Er zou op vragen worden teruggekomen, maar dat gebeurde niet." De affaire over het project Schelde kwartier draait voor een deel ook om het risico dat het veel duurder zou uitpakken dan was berekend. Zo zou de restauratie van het dok van Perry ruim vijftig miljoen eu ro gaan kosten, twee keer zo duur als gedacht. „Waar worden de fou ten gemaakt? Zijn de ambtenaren niet deskundig genoeg? En gaan we dan een afdeling oprichten die wel deskundig genoeg is?" vraagt Hirdes zich af. Hij heeft gisteren ook schriftelijk zijn vragen gesteld aan het college van B en W. Hij wil weten hoe ver het onderzoek naar het Schelde kwartier is gevorderd, wat de be vindingen zijn, welke aanwijzin gen voor misstanden in de organi satie er zijn en wat het onderzoek de gemeente eigenlijk kost. zierikzee - Het Zierikzeese Haven plein is zaterdag 11 augustus het to neel van een grote tweedehands boekenmarkt. De markt begint om tien uur en eindigt om vijf uur. Organisator Frans Weijland verwacht zowel verkopers als be zoekers 'uit alle windstreken'. Hij schat het aantal boeken dat die dag te koop wordt aangeboden op enkele tienduizenden, variërend van stripboeken tot antiquarische boeken en prenten. Ook de Zeeuwse geschiedenis wordt tijdens de boekenmarkt in verschillende gedrukte vormen aangeboden en hetzelfde geldt voor oude kinderboeken, oorlogs boeken, detectives, romans, litera tuur en kookboeken. De markt - zo'n twintig kramen groot - wordt voor de twaalfde keer gehouden. De toegang is gra tis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81