Aantal chronisch zieken groeit sterk f 11 r golf Dip in aantal geboorten bedreigt de gruttostand in Nederland 9-H01ES 18-HOLES .'Jj zeeuws museum kunst kijken 8, voelen, pzc Vrijdag 27 juli 2007 5 Ongezond leven en vergrijzing oorzaak van verwachte toename. bilthoven - Het aantal mensen met een chronische ziekte zal in Nederland de komende twintig jaar flink toenemen. De belangrijk ste oorzaak is de vergrijzing, maar ook ongezond gedrag, zoals roken en te veel eten, speelt een belang rijke rol. Op basis van nieuw onderzoek schat het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) dat in 2025 ongeveer 940.000 mensen in Nederland diabetes hebben. Dat is ruim 70 procent meer dan nu het geval is. Ruim een miljoen mensen zullen dan lijden aan oste oporose (botontkalking) en 540.000 aan COPD, chronische longziekten zoals astma. Het aantal mensen met diabetes zal tot ruim 900.000 zijn gestegen, als de huidige groei van het aantal mensen met overgewicht in het zelfde tempo doorzet. Het aantal zou zelfs boven één miljoen kun nen uitkomen, als aanzienlijk meer mensen dan nu berekend is, aan overgewicht gaan lijden. Op de langere termijn zullen de gevol gen van overgewicht een nog gro ter effect hebben dan de vergrij zing. Dan is de meerderheid van de babyboomers van vlak na de Tweede Wereldoorlog gestorven en zullen er naar verwachting meer mensen overgewicht hebben (gehad). Dan zullen ook de gevol gen van diabetes, zoals hart- en vaatziektes zichtbaar worden. Osteoporose, een ziekte die het skelet brozer maakt, komt vooral bij ouderen voor. De belangrijkste oorzaak van de toename in 2025 zit in de vergrijzing. In dat jaar is naar verwachting een op de vijf Onderzoek wijst uit dat Neder- land in 2025 aanzienlijk meer chronisch zieken telt dan nu. Het aantal diabetespatiënten zal zelfs met 70 procent toenemen. den haag - Er zijn dit jaar veel te weinig grutto's geboren om de stand op peil te houden. Doordat er steeds minder jongen bij ko men en de oude grutto's overle ven, veroudert de populatie. Dat blijkt uit een landelijke telling van de Vogelbescherming en de pro jectgroep Nederland-Gruttoland. De droge en warme aprilmaand dwong boeren om al midden in het broedseizoen van de weidevo gels te gaan maaien. Daardoor wer den niet alleen veel nesten kapot gemaakt, ook was het voor de kui kens die wél werden geboren, moeilijk voedsel en bescherming te vinden tussen het korte gras. Bo vendien was het door de droogte voor paartjes veel moeilijker voed- Motoragent gewond door draad over weg leidschendam - Een 48-jarige poli tieman is gistermorgen gewond ge raakt toen hij met zijn motor ten val kwam door een draad die over de weg was gespannen. De motora gent reed tijdens een surveillance over een parkeerterrein bij een aantal sportkantines in Leidschen dam, toen hij plotseling iets tegen zijn keel voelde. Hij remde onmid dellijk maar kon niet voorkomen dat de draad in zijn keel sneed. Volkstuintjes langs het spoor ter ziele utrecht - ProRail gaat komend na jaar verder met het verwijderen van volkstuintjes langs het spoor. Zuid-Holland, de provincie met het drukst bereden spoor en de hoogste concentratie volkstuinloca ties langs de spoorbaan, is het eerst aan de beurt. Later volgt de rest van het land. Dat kondigde de spoorbeheerder gisteren aan. Jos Brink foto gpd Cabaretier Jos Brink is ongeneeslijk ziek heemstede - ]os Brink (65) is onge neeslijk ziek. De presentator en ca baretier heeft darmkanker met uit zaaiingen in de longen, de lymfe en in zijn been. Dat heeft zijn im presariaat Peter Paul Tobi gisteren bekendgemaakt. De ziekte werd deze week bij Brink ontdekt. Op voorschrift van zijn artsen ziet hij af van zijn medewerking aan de tournee van cabaretgroep Purper. Kaart maakt herrie van treinen zichtbaar utrecht - Nederlanders die in de buurt van het spoor wonen, kun nen sinds gisteren zien hoeveel de cibel de treinen produceren. Spoor beheerder ProRail publiceerde de geluidskaart. Bezoekers van de website www.prorail.nl kunnen tot op straatniveau inzoomen om de exacte geluidsbelasting waar te nemen. Ook is het mogelijk om de situatie 's nachts te vergelijken met de situatie overdag. Blauwtong op bedrijf in Noord-Brabant den haag - Op een bedrijf in het Noord-Brabantse dorp Bavel is een geval van blauwtong geconsta teerd. Het is het eerste geval dit jaar. Extra maatregelen tegen be smetting zijn niet nodig omdat het ministerie van Landbouw vori ge week alle versoepelingen heeft ingetrokken. Het gaat onder meer om beperkingen in het vervoer van herkauwers. Nederlanders 65 jaar of ouder. Twee jaar geleden was dat een op de zeven. Longkanker is nu nog een ziekte die vier tot vijf keer zo vaak bij mannen voorkomt als bij vrouwen. Daar komt de komende twintig jaar verandering in, ver wachten de onderzoekers. Dan stijgt het aantal gevallen van long kanker bij vrouwen met meer dan tachtig procent, tot 7.800 in 2025. Bij mannen is de stijging minder dan veertig procent. Vrouwen zijn de laatste decennia meer gaan ro ken, en mannen juist minder. Dat heeft ook op de langere termijn ef fect, omdat ook ex-rokers meer kans hebben om de ziekte te krij gen. Ook andere rookgerelateerde ziek tes zoals de chronische longziekte COPD, zullen bij vrouwen meer toenemen dan bij mannen. Voor COPD wordt bij mannen een stij ging met 12 procent verwacht (35.000 extra gevallen) en bij vrou wen een groei met ruim 30 pro cent (52.000 extra gevallen). (PiralcCise QoCf swingt erop Cos Zoutelande - Herkent u datgevoel van nieuwsgierigheid hij het zien van goifende mensen op een rustiefe golvende green? En Sent oohja razend benieuwd naar watgoCfen tot zo'n geweldig leuke sport maakt? (grijp dan nu uw kans en neem een kijkje bij EirafTdise Qolf. Voor u het weet bent u een waregoljfanaatl (De 9 ho(es-EA!kJ3 golfbaan en de 18 hofes-(Family (Adventure Qolfgaranderen megapCezier voor letterlijk iedereen Ze zijn overal, kleine boeven die zich opperbest vermaken op het stoere piratenschip van PiraTdise Golf. Pa en ma genieten van een uitstekend verzorgd hapje en drank je op het terras, met uitzicht op het Family Adventure Golf parcours en de op-en-top verzorgde 9 holes-PAR 3 golfbaan erachter. Gewapend met de nodige golfclubs lopen her en der blije bezoekers van alle leeftijden. Projectontwikkelaar Peter Mulder realiseerde op een prachtplek achter de Walcherse duinen een voor Nederland unie ke golffaciliteit. 'Golfen is een enorm leuke sport, die tot nu toe helaas niet voor ieder een bereikbaar was', vertelt Mulder. 'Reguliere golfbanen zijn vaak stevig aan de prijs en laten over het algemeen geen spelers toe zonder GolfVaardigheidsBewijs of GVB. Dan houdt het voor de meesten van ons wel op. Met PiraTdise Golf zetten we die gang van zaken volledig op zijn kop, want bij ons is iedereen - van beginnend tot ervaren speler - van harte welkom. De Schotse golfprof Graham Mcllwain verzorgt lessen voor groepen en individuele leerlingen, en wie verder wil haalt bij ons in vijf dagen zijn GVB. Daarmee kun je terecht op bijna elke golfbaan in Nederland.' Een golfbaan met pit sel te vergaren. En dat weerhield veel gruttopaartjes ervan een nest te bouwen, stellen de vogelbescher mers. Vorig jaar vonden ze tijdens een steekproef in tien gebieden nog tweeduizend jonge grutto's. Dit jaar speurden ze twee weeken den lang in de twintig meest be zochte gruttoverzamelplaatsen in het land. Daar troffen ze niet meer dan duizend jongen aan. Landbou wers werken in toenemende mate mee om de nesten van weidevo gels te beschermen, bijvoorbeeld door niet in één keer het land te maaien. Dat gebeurt op zo'n tien procent van de landbouwgronden. Dat percentage moet de komende jaren stijgen, hebben boeren en na tuurbeschermers afgesproken. De perfect in het Walcherse duinlandschap geïntegreerde 9 holes-PAR 3 golfbaan heeft een bijzonder aantrekkelijke karakteristiek: hij heeft een omvang die voor beginnende golfers precies groot genoeg is, en gevorderden toch voldoende uitda ging biedt. De route die wordt afgelegd is circa 900 meter lang en een gemiddelde partij golf duurt daarmee zo'n anderhalf twee uur; prettig voor wie geen halve dag kan of wil vrijmaken om een balletje te slaan. Alle kenmerken van een interessante golfbaan zijn aanwezig, met heuvels en dalen, vijvers en bunkers. Spannende pesterijtjes Vette pret is het 18 holes-Family Adventure Golf, de grote broer van het midgetgolf. De superavontuurlijke baan zit vol uitdagingen, waaraan spelers van alle leeftijden groot plezier beleven. Bochten, barricades, spannende pesterijtjes, hobbels, kuilen... Family Adventure Golf zet je stevig aan het werk én zorgt voor de grootste lol. Restaurant terras Uitgespeeld? Neem dan plaats in het restaurant of op het terras. Op de menukaart staan mooie, kersvers bereide gerechten uit eigen keuken, voor een vriendelijke prijs. Natuurlijk is er ook een kinderkaart. Openingstijden en prijzen PiraTdise Golf is elke dag open van 10.00 tot 22.00 uur. Prijzen: 9 Holes-PAR 3 go Cf 6aan - privé-lessen vanaf 49,- p.p. - groepslessen en/of clinics vanaf circa 10,-/uur - introductie-greenfee 17,50 - dagkaart 30,-; tot 18 jaar 10,- 18 Holes- family Adventure Qolf Volwassenen 7,50; kinderen tot 12 jaar 5,- PiraTdise Qolf Atelsesweg 2, Zoutelande T: 0118 561413 lüww.p ira t dis ego Cf. nC ft TERRAS yyywv.zeeuwsmuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5