Binnenland Arts worstelt met moslimakwestie Tilburg 0cean ontsnapt aan ramp t Slag om de Schelde enige Zeeuwse onderwerp in bezettingscanon lium Blijdorp twee keer op één dag ontruimd Drie keer levenslang na cafémoord 4 Vrijdag 27 juli 2007 P2C ROTTERDAM - Het Oceanium van Diergaarde Blij- het dak. Een technisch defect was beide keren de jes waren er een paar honderd bezoekers in het dorp in Rotterdam is gisteren twee keer ont- oorzaak. Bezoekers, medewerkers noch dieren Oceanium. Op beide getroffen plekken zijn vier ruimd nadat brand uitrak in de zonnepanelen op raakten gewond. Op het moment van de brand- zonnepanelen verwijderd, foto Pieter Franken/ANP Trein met gas botst net niet op passagierstrein in Tilburg-West. TILBURG - Tilburg lijkt gisteren ont snapt aan een treinramp. In Til burg-West botsten om 11.25 uur een passagierstrein met tien reizi gers en een goederentrein bijna op elkaar. Hoewel niemand gewond raakte, bleek later dat de goederen trein licht ontvlambaar propaan- gas vervoerde. Volgens een woordvoerster van de spoorwegpolitie heeft de machi nist van de passagierstrein een rood sein over het hoofd gezien. Deze trein en de goederentrein uit de richting Roosendaal kwamen daardoor op hetzelfde baanvak te recht. De machinist van de passa gierstrein kon op het nippertje een botsing voorkomen door fors te remmen. Beide treinen reden op het moment dat ze elkaar na derden 40 kilometer per uur. De gemeente Tilburg denkt dat omwonenden aan een ramp zijn ontsnapt. Wethouder Els Aarts ziet de bijna-botsing als een nieu we bevestiging dat er een einde moet komen aan het vervoer over spoor van gevaarlijke stoffen, dwars door het stadscentrum. Peter van Straaten is met vakantie. ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren drie mannen veroordeeld tot een levenslange cel straf voor de drievoudige moord in het Rotterdamse café Inn Out eind 2005. De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Minis terie. De mannen drongen eind 2005 zwaarbewapend de kroeg aan de Schiedamsesingel binnen, eisten geld en richtten op het verjaardags feest van de eigenaar een bloedbad aan. In het vonnis gaf de rechter aan dat woorden als 'bizar, bar baars en weerzinwekkend' nog te kort schieten bij deze zaak. Als door een wonder werd niet ieder een dodelijk geraakt. Enkelen hiel den zich voor dood om de horror nacht te overleven. Ze waren over elkaar heen gevallen. 'Leidraad nodig als patiënte staat op hulp door vrouwelijke arts.' DEN HAAG - Mannelijke artsen vre zen voor de juridische consequen ties als zij ingrepen verrichten bij moslima's die uitsluitend door vrouwelijke artsen willen worden geholpen. In noodsituaties kan het voorkomen dat alleen een manne lijke arts of hulpverlener ter plek ke is. Als die besluit toch in te grij- Niod zet belangrijkste gebeurtenissen periode 1940-1945 op een rij. AMSTERDAM - Het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) werkt aan een canon over de Duitse bezetting tussen 1940 en 1945 en de periode daarna. Het instituut heeft op zijn website veertig zogeheten vensters gezet met de belangrijkste onderwerpen die op die periode betrekking heb ben en nodigt de Nederlanders uit hun mening te geven. Er is één 'Zeeuws' onderwerp op genomen: de Slag om de Schelde, die najaar 1944 werd uitgevochten. De Bezettingscanon begint met de Grebbeberg (mei 1940). Bij de Grebbelinie in de Gelderse Vallei is in het begin van de Tweede We reldoorlog hevig gevochten. Het laatste venster, Plekken van herin pen, tast hij formeel het zelfbe schikkingsrecht van de patiënte aan. Hiermee riskeert de arts een aanklacht bij het Medisch Tucht college. Het ontbreekt op dit gebied aan een richtlijn van de Koninklijke Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst (KNMG), die artsen handelingsadviezen geeft. „Het moment voor zo'n richtlijn is wel gekomen", erkent prof. mr. dr. Jo- han Legemaate van de artsenorga nisatie KNMG. Uit onderzoek nering (1945 tot nu), besteedt aan dacht aan onder meer het Anne Frankhuis in Amsterdam en het Herinneringscentrum Kamp Wes- terbork, dat de gedachte levend houdt aan het doorgangskamp in Drenthe waarvandaan tienduizen den joden naar de vernietigings kampen in Polen zijn vervoerd. Na Grebbeberg komt het bombarde ment op Rotterdam. Veel vensters hebben een zeer algemene titel, zo als Bezetter, Verzet (verzetsactivi teiten tussen 1940 en 1945) en Jo denvervolging. De periode na 1945 komt aan bod in vensters als Koloniale Oorlog (1945-1949), Organisaties Oorlogs getroffenen (1945-nu) en de We- 1^ Burgers kunnen onderwerpen aandragen voor het nog te ver schijnen overzicht van de belang rijkste momenten uit de bezet ting en de periode erna. blijkt dat het steeds vaker voor komt dat moslima's geneeskundi ge hulp door mannelijke artsen weigeren. De KNMG en woord voerders van de beroepsgroep vin den deze vorm van discriminatie ontoelaatbaar. Zij willen dat mosli ma's mannelijke hulp accepteren. „Uiteraard is het zo dat er in Ne derland sprake is van vrije artsen keuze", zegt Legemaate. „Maar op dat punt mag van arts of instelling niet het onredelijke worden ge vraagd." Mannelijke artsen klagen deropbouw (1945-1955). Geen en kel venster draagt de naam van een persoon. Mensen die voorstellen voor een ander venster hebben, kunnen dat doen in een reactie van hooguit vijftien regels. De reacties worden niet automatisch op de website ge plaatst, maar gaan eerst naar de 'ca non-webmaster' die beoordeelt of het stuk aan de regels voldoet. Het NIOD hoopt, over ongeveer drie maanden de discussie af te ronden en de 'nieuwe' Bezettingscanon openbaar te maken. Sinds de Commissie Ontwikkeling Nederlandse Canon vorig najaar met haar proeve van de canon (lijst van te weten zaken) van de Nederlandse historie en cultuur publiceerde, is het maken van een eigen canon erg populair gewor den. Zo kwamen christelijke histo rici met een eigen canon van de va derlandse geschiedenis. dat zij in een juridische spagaat moeten werken. Mocht een mosli ma of haar mannelijke begeleider hun hulp weigeren, dan verzaakt de arts zijn zorgplicht als hij niets doet. Ingrijpen tegen de zin van de patiënte is echter eveneens dis cutabel. Johan Legemaate: „In spoedsitua ties zal vaak snel moeten worden ingegrepen. Dan gaat de medische zorgplicht boven het investeren van tijd en moeite in het zoeken naar een andere arts." Pijltjes treffen passanten Amsterdam AMSTERDAM - Onbekenden heb ben woensdagavond op meerdere plekken in Amsterdam willekeuri ge voorbijgangers met pijltjes be schoten. Drie mannen van 28, 29 en 38 jaar kregen er een in hun rug. De 38-jarige moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. De politie maakte gisteren bekend dat getuigen bij alle incidenten een witte bestelauto met een buiten lands kenteken hadden gezien. Computerstoring treft boetekantoor LEEUWARDEN - Een computersto ring heeft deze week voor grote problemen gezorgd bij het Cen traal Justitieel Incassobureau (CJIB) in Leeuwarden. De verwerking van alle verkeers boetes heeft daardoor flinke vertra ging opgelopen. Volgens een woordvoerster zijn geen gegevens verloren gegaan. Alle boetes die zijn uitgeschreven worden geïnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4