Grote weerstand tegen lozingsverbod M(I! ij ij Omdat het opgelegd wordt zijn we tegen - o0 ïsN ®°o' Vrijdag 27 juli 2007 Pleziervaart zit niet te wachten op weer een nieuwe regel. door Jenneke Schepens Vanaf2009 gaat een lozings verbod in voor alle vaartui gen die vallen onder de Wet Pleziervaart. Het verbod houdt in dat er geen toiletwater meer op het oppervlaktewater ge loosd mag worden. Het is een ge volg van aangescherpte Europese eisen. De overheid wordt hierdoor verplicht te zorgen voor goede (zwem)waterkwaliteit. Het is niet te verwachten dat de re creanten welwillend gehoor zullen geven aan de nieuwe wet. Uit een onderzoek van Annette van der Kooij in opdracht van het Regio team Zuiver Zeeuws Water is naar voren gekomen dat er een grote weerstand is tegen het lozingsver bod. De recreant ziet het als peste rij van de overheid. Er gelden al duizend-en-één regels, er zijn veel kosten gemoeid met de nieuwe re gelgeving en de pleziervaart ziet zichzelf niet als de grote vervuiler. Volgens hen is dat de beroeps vaart. „Dit is niet terecht", zegt Van der Kooij, „want met name de kwaliteit in binnenwateren, waar de recreatievaart plaatsvindt, is het probleem. Dus wat dat betreft zijn zij wél verantwoordelijk." De regels zijn in het belang en voordeel van de recreanten, uitein delijk zal schoner zwemwater hun plezier vergroten. Alleen zien zij dit zelf niet zo. „Zij beweren dat hun uitwerpselen goed zijn voor het water. Maar dat is onzin, het af valwater vervuilt de wateren en heeft enkel negatieve gevolgen voor de zwemwaterkwaliteit", al dus Van der Kooij. Het verbod op lozen van toilet water vanaf plezier vaartuigen staat niet gelijk aan een verplichting tot het aan boord heb ben van een vuilwateropvangsys- teem. „De recreant kan er ook voor kiezen om gebruik te maken I s >9 Tl i i i Lei! 1T1 J A„.i Jachthavens zijn huiverig voor de aanschaf van een uitpompinstallatie die zo'n 30.000 euro kost. Zij hebben van gebruik van wordt gemaakt. van de toiletvoorzieningen op de wal of desnoods vangt hij het op in een tupperwarebakje." Veel ge hoorde argumenten tegen een op vangsysteem zijn ruimtegebrek en stank. „Als er sprake is van stanko verlast, is meestal het systeem niet goed aangesloten. Gebrek aan ruimte is iets lastiger te weerleg gen, bijna iedere boot kampt im mers met ruimtegebrek. Wel is het zo dat boten die vanaf 2006 ge bouwd worden, verplicht een ruimte moeten hebben waar een systeem geplaatst zou kunnen wor den." De recreant hoeft geen subsi die voor zijn vuilwateropvangsys- teem te verwachten. „Milieube wuste mensen die in 2002/2003 een toilet aangeschaft hebben zijn toen wel gesubsidieerd met 340 eu- 'Je kunt aan de wal naar het toilet of desnoods vang je het op in een bakje' ro. Nu verstrekken wij geen subsi dies meer. Dat kost te veel en om dat het verplicht wordt, zullen zij zich moeten houden aan het ver bod." De handhavers gaan er van uit dat een boete tussen de 100 en 150 euro zal bedragen bij een eer ste overtreding. Een volgende over treding zal de recreant meer geld kosten. De verwachting is daar naast dat recreanten elkaar niet zul len aanspreken op wangedrag, zo als zij nu wel bij olievervuiling doen: „Aangezien de meeste men sen tegen de nieuwe regels zijn en signalering van vervuiling erg las tig is, zal het moeilijk worden de steeds strengere kwaliteitsnormen voor zwemwater te halen. Terwijl wij allemaal schoon water willen." Jachthavens met vuilwaterinnamestation door Jenneke Schepens Geheel in lijn met de uit komsten van het onder zoek is de reactie van me neer J. de long uit Vlissingen. „De beroepsvaart kan zijn gang gaan, wij zijn weer de dupe van de zo veelste regel." Een ander heikel punt voor De long zijn de kosten. Hij twijfelt nog of hij een nieuwe boot zal kopen die de benodigde faciliteiten aan boord heeft. Sowie so zal hij gehoor geven aan de nieuwe regels. „Begrijp me goed, het idee is niet verkeerd. Ik ben het er mee eens dat er iets moet ge beuren. Maar omdat het opgelegd wordt zijn we al bij voorbaat te gen. Dat idee leeft onder de recre anten." De mening van de familie Boes uit Hulst mag 'uitzonderlijk' genoemd worden. Ze hebben abso luut geen problemen met het aan komende lozingsverbod. Hun on derwatertoilet gebruiken ze alleen op open water. Op een meer of in een haven gebruikt hij dit toilet echter niet. „Daar zwemmen kin deren in. Iedereen moet bij zich zelf maar eens nagaan hoe smerig het eigenlijk is. Op een warme dag ruik je het ook en je ziet het aan de kleur. Het is gelig, groenig, smoetsig en donker." lans Boes is al druk bezig met de voorbereidin gen. „Ik heb alles al opgemeten om te kijken welke grootte voor de tank mogelijk is." Niet alleen over het toiletgebruik is nage dacht. „Het afwaswater proberen we niet weg te gooien en we ge bruiken biologisch afbreekbaar af- wasmiddel. Zeker als we varen pro beren we milieubewust te leven." Breskens Brouwershaven Bruinisse WSV Bru WV Burghsluis WSV Noord-Beveland WSV Den Osse 9 10 11 12 8 Jachtwerf Goes Stadshaven Goes Hansa WV Scharendijke Marina Port Zelande 13 Van der Rest Nautic 14 Delta Marina 15 WV Arne Middelburg 16 WVSaeftinghe 17 Roompot Marina 18 WSV St. Annaland 19 Jachtclub Veere 20 Jachtwerf Oostwatering 21 WV Arne Veere 22 Vereniging voor watertoerisme Schelde 23 Wemeldinge 24 WV Wolphaartsdijk 25 WVYerseke 26 Gemeente Schouwen-Duiveland ©O r PZC Rolant Quist bron Rijkswaterstaat collega's gehoord dat er zeer weinig foto Marijke Folkertsma Het lozingsverbod Het Regioteam Zuiver Zeeuws Water, waarin Provin cie Zeeland, Waterschap Zeeuwse Eilanden, Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Rijkswater staat dienst Zeeland, Zeeuwse Milieufederatie en de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten vertegenwoordigd zijn, is er ver antwoordelijk voor dat de ple ziervaart gehoor geeft aan het lozingsverbod. Een vuilwatertank is niet goed koop. Als je handig bent en zeifalies installeert kun je on der de €500 euro blijven. An ders moet je rekenen op een bedrag vanaf €1000. Voor op maat gemaakte tanks gelden speciale prijzen. De kosten voor uitpompen kunnen aardig oplopen. Een uit- pompbeurt kost €2,50. Bij nor maal gebruik moet je rekenen op één keer per dag uitpom pen. Momenteel heeft 65 procent van de recreanten een onder watertoilet aan boord, dat van af 2009 niet meer gebruikt mag worden. Uit informatie van de provincie blijkt dat er 13.000 ligplaat sen zijn in Zeeland. Als alle lig plaatsen aan het Grevelingen- meer meegeteld worden zijn het er zelfs circa 15.000. In 2009 zijn jachthavens met meer dan 50 ligplaatsen ver plicht een uitpompsysteem te hebben. Dit zal voor bijna alle 54 Zeeuwse jachthavens gel den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41