Een ritje voor de eigen gelederen beterschap WH KOST EEN LITER.NL Wedden op de vlaai van koe Leent je Coppoolse en Vos winnen opnieuw LITERS VAN VLISSINfiEN Vroege sluiting shops gunstiger pzc Vrijdag 27 juli 2007 I 27 |Op zoek naar een Istoere skelter! www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Liefhebbers rijden voor de vierde keer de boerenlandrit. door Anita Janse serooskerke - Terwijl de baas hem inspant, schudt Sjoerd een paar keer met zijn grote, logge hoofd. Dat is alles. Even later staat hij alweer weg te dromen. ,,'r Is ook géén luxe'n", zegt Corrie de Visser uit Biggekerke nadrukke lijk. Met die uitspraak doelt ze op de bloedlijn van haar paard. „Warmbloeden zijn driftiger. Deze paarden zijn ontzettend rustig en betrouwbaar." Gisteren werd voor de vierde keer de boerenlandrit georganiseerd door Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland. „Een gezelligheids- rit voor de eigen gelederen", zoals een van de deelnemers het uit drukt. De tocht gaat van Seroosker- ke via Oranjezon en Oostkapelle en van Grijpskerke weer terug. De authentieke gerijen die in Serooskerke wachten voor vertrek zijn veelal eigendom van de stich ting. „Bijna allemaal schenkin gen", vertelt voorzitter Piet Sinke. „Afkomstig van mensen die graag een stukje geschiedenis bewaard willen zien." Want dat is het. Hoe vaak zie je nog een molenaars wagen of een oogstwagen in bewe ging? Op een paar meter afstand staan meneer en mevrouw Sie- bum uit Middelburg naar het in spannen te kijken. „Dit is pure nos talgie", zegt zij. „Mijn vader werk te vroeger ook met trekpaarden. Hij heeft dat zo lang mogelijk ge handhaafd. Zelf heb ik nooit naar paarden omgekeken, maar de laat ste jaren is daar verandering in ge komen. Alsof je pas achteraf ziet hoe mooi het vroeger was." Na de koffie is het tijd om in te stappen. Een paar toeristen zien snel hun kans waar en vullen de le ge plaatsen in de wagens op. Kra kend komt de stoet in beweging. De houten wielen op de straatklin kers produceren een oorverdo vend lawaai. „Ik kan me nog herin neren dat er vroeger zand op de weg werd gestrooid voor het huis van een ernstig zieke. Dat dempte het geluid", vertelt Piet Sinke. Hij kan het weten met zijn 73 jaar. De stichting ziet het werkend trek paard als een levend cultuurhisto risch monument en streeft ernaar het ras in stand te houden, evenals de werktuigen en vaardigheden die bij het werken met een trek paard komen kijken. Elk voor- en najaar worden oogstdemonstraties op touw gezet. De stichting heeft over belangstel ling niet te klagen. De leden en do nateurs zijn allemaal om dezelfde reden verknocht aan het trek paard: om zijn kracht en zijn ka rakter. Het Nederlands trekpaard is zogezegd een ruwe bolster met een blanke pit. „Maar het kan al tijd mis gaan", vertelt Sinke. „Het blijft een vluchtdier. Ie makkelijk ste paard kan je gevaarlijkste paard worden. Daar stel je te veel vertrou wen in." ter M. Kaptein of dat op korte ter mijn voldoende is: „Vertrouwen komt te voet en gaat te paard." Cruciaal in de crisis is het onder zoek naar het handelen van de twaalf ambtenaren. De resultaten komen pas in september. Schipper- heijn: „Ik besef dat dat een nare en onbevredigende situatie is, maar dit heeft tijd nodig." Haar rol in de organisatie Avatar - zij geeft cursussen gericht op zelf ontwikkeling - is ook onderwerp van discussie geworden. „Of ik dat vervelend vind? Ik constateer slechts dat het zo is. Voor mij is Avatar, dat overigens niets te ma ken heeft met Scientology Church, een belangrijke inspiratiebron, maar het is niet aan de orde in de ze kwestie." Dorthe Schipperheijn, algemeen directeur/gemeentesecretaris. Alternatief gokspel Schijt je rijk in Westkapelle. westkapelle - Voorspel waar de koe haar vlaai legt en win 500 eu ro. Dat is het geheim van het alter natieve gokspel koeschijten dat vol gende week wordt gespeeld in Westkapelle. Leentje heet de koe. Op het ter rein naast het Badmotel wordt zij om vier uur 's middags losgelaten. Het veld is ingedeeld in vakken. De koe wordt in het midden vrijge laten. Wie voorspelt in welk vak ze haar behoefte doet, wint. Een landmeter ziet daarop toe en Duo wint na Meliskerke ook sjezenrijden in Zoutelande. door onze correspondent Marlies Lampert zoutelande - Bij de sjezenwed- strijd in Zoutelande leken Inge borg Coppoolse en Lou Vos de eer ste plaats van de dag ervoor in Me liskerke niet te kunnen herhalen. Coppoolse had al in de derde beurt een ring gemist en moest de koppositie over laten aan Ilona en Marco Janse die alle ringen meena men. Tot de Janses in de dertiende beurt ook een ring misten. Zij verspeelden de eerste plaats de finitief door in de allerlaatste beurt een tweede ring te missen, waardoor zij met 70 ringen twee de werden. De eerste beker ging zodoende alsnog naar Coppoolse en Vos met 71 van de 72 ringen. Christel Francke, deze keer met Ar no Francke in de sjees, kon op nieuw de druk niet aan en ver speelde evenals in Meliskerke haar kans op een podiumplaats door in de allerlaatste beurt een ring te missen. Daarmee gunde zij de der de beker aan Linda de Boer en Piet Janse met 68 ringen. De rode lan taarn voor het sjezenduo met het laagste aantal ringen (46) was voor Betsie Krijger en Helm Brouwer. Agenda Ringrijden Zaterdag 28 juli: vierdeklaswedstrijd en vrije wedstrijd ringrijden op het Bel- lamypark in Vlissingen, 08.00-18.30 uur. bepaalt welk vak wint. De hoofd prijs is een bedrag van 500 euro. Wie op één van de acht vakken aangrenzend aan het winnende perceel had gewed, krijgt een troostprijs van vijfentwintig euro. De koe krijgt drie uur de tijd om een vlaai te produceren. Als ze om zeven uur nog niks heeft gelegd, moet een bal de oplossing bieden. De organisatie schiet dan een bal het terrein op en het vak waar de bal blijft liggen, wint. Publiek is vanzelfsprekend wel kom, maar moet wel achter de roodwitte linten blijven. Meedin gen naar de prijzen is overigens al niet meer mogelijk. De loten zijn inmiddels uitverkocht. UITEINDELIJK TOCH DE GOEDKOOPSTE terneuzen - Burgemeester J. Lo- nink van de gemeente Terneuzen wil dat de koffieshops Miami en Checkpoint in de havenstad nog tot september doorgaan met ver vroegde sluitingstijden. De eerste resultaten van de proef, die nu an derhalve maand loopt, noemt hij positief „Uit een evaluatie van de politie blijkt dat het sluiten van de shops om tien in plaats van één uur gunstig uitpakt. Het is in de late avonduren veel rustiger." Met paard en wagen over de Lijdijkweg richting Oranjezon. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29