Rijk scheept Zeeland af met fooi Explosieve groei van overslag containers ■■■UHHBP 1 üaL rèxÜïM-. Websitebouwer LBI op overnamepad 20 Vrijdag 27 juli 2007 pzc Geld voor Pieken in de Delta gaat vooral naar oosten en noorden. door Jeffrey Kutterink middelburg - Zeeland en West-Brabant krijgen een schijntje van het Rijk om de economie een oppepper te geven. Het is voor de tweede keer achter elkaar dat bei de regio's er karig van afkomen. Pieken in de Delta heet het project dat de komende drie jaar de econo mieën van Zeeland en West-Bra bant zou moeten opstoten in de vaart der volken. Anders dan in het verleden zijn het juist niet de zwakke regio's die geld krijgen van de rijksoverheid, vertelt Piet Filius, waarnemend hoofd van de afdeling economie van de provincie Zeeland. „Er wordt juist geld gegeven aan re gio's die heel sterk zijn en een bij drage leveren aan de landelijke eco nomie." Het achterliggende idee is om van Nederland binnen Europa een con currerende en dynamische econo mie te maken. Voor Pieken in de Delta zijn zes re gio's uitgekozen, waaronder Zuid west-Nederland (Zeeland en West-Brabant). Die economieën moeten profiteren van de strategi sche ligging tussen de mainports Rotterdam en Antwerpen, is de achterliggende gedachte. Filius: „In die regio ligt de focus op drie onderwerpen: procesindustrie, lo gistiek en het (kust)toerisme. Be langrijk daarbij is de samenwer- 'Er wordt geld gegeven aan sterke regio's die bijdragen aan de landelijke economie' king tussen overheden, onderwijs en ondernemers." Het ministerie van Economische Zaken telde in 2006, het aanloop jaar voor Pieken in de Delta, bijna 24 miljoen euro neer voor vijf re gio's. Zeeland en West-Brabant kregen daarvan 1,3 miljoen. De pro vincies Zeeland en Brabant leggen eenzelfde bedrag op tafel, zodat in totaal ruim 2 miljoen euro beschik baar was voor nieuwe ideeën op het gebied van techniek, toerisme of logistiek. Onlangs is dat geld ver geven aan acht projecten. Maar er volgen meer rondes, want Pieken in de Delta loopt nog tot en met 2010. Het ministerie van Economische Zaken maakte giste ren bekend dat voor 1 november opnieuw subsidie voor projecten kan worden aangevraagd. Voor de komende ronde stelt het Rijk bijna twee keer zoveel geld be schikbaar als vorig jaar; ruim 46 miljoen euro. Zeeland krijgt van het Rijk geld voor de komst van een kenniscentrum dat het toerisme moet versterken. foto Lex de Meester Het feitelijk beschikbare bedrag is dus bijna 93 miljoen euro, omdat van regionale overheden eenzelfde bedrag wordt verwacht. Voor Zuid west heeft het Rijk 2,7 miljoen eu ro op de plank liggen. Weliswaar dik twee keer zoveel als vorig jaar. Maar vergeleken met andere re gio's komen Zeeland en West-Bra bant er voor de tweede keer be kaaid van af Want Zuidoost-Ne derland krijgt 9,5 miljoen, Oost-Nederland 9.6 miljoen, de Zuidvleugel van de Randstad 10 miljoen en de noordvleugel van de Randstad 14,5 miljoen. Voor Noord-Nederland is binnenkort zelfs twintig miljoen euro beschik baar. Gehonoreerde projecten Toerisme Pieken in Progress (666.456 eu ro): versterking van het toeris me met behulp van een kennis centrum. Terug naar de kust (246.105 euro): huidige toeristische pro ducten vernieuwen en nieuwe projecten voor nieuwe doel groepen. Doel is langdurige groei van aantal toeristen. Logistiek Smart logistic center (241.259 euro): uitwisseling van kennis tussen grootbedrijf en mkb. Doel is een kennisinstituut ten behoeve van de logistieke sec tor. Procesindustrie Bio-port (90.150 euro): Zuid-west Nederland wil het centrum worden van nieuwe energiebronnen. Richt zich on der meer op duurzaam grond- stoffengebruik. Kenniscentrum duurzame tech nologie (79.000 euro): bundelt kennis op het gebied van bio-energie. Consortium maintenance oplei dingen (125.000 euro). Opzet ten van opleidingen op het ge bied van onderhoud. Maintenance competence cen tre (241.500 euro). Richt zich op het optimaliseren van on- derhoudsprocessen. World class maintenance con sortium (432.500 euro). Ko ninklijke Luchtmacht en bedrij ven werken samen op gebied van onderhoud (o.a. vliegtui- gen). door Wout Bareman terneuzen - Het containervervoer via de havens van Antwerpen en Zeebrugge maakte de eerste zes maanden van dit jaar een nog ex plosievere groei door dan in de ha ven van Rotterdam. Boekte Rotter dam een stijging van 13 procent, in Antwerpen was sprake van een groei met 15 procent en in Zee- brugge zelfs met 18 procent. Dat blijkt uit de havencijfers over het afgelopen half jaar. In de ha ven van Gent, waar de behande ling van containers nog niet zo'n belangrijke rol speelt, groeide de totale goederenoverslag met 5,6 procent. In Antwerpen was dat 6,7 procent, in Zeebrugge 6 procent. De aanzienlijke groei van de con tainertrafiek in Zeebrugge is voor al te danken aan de ingebruikna me van de APM Terminal in de voorhaven. In Antwerpen werd in het eerste halfjaar 89 miljoen ton overgeslagen, in Zeebrugge 20,7 miljoen ton. Havendirecteur Joachim Coens verwacht dat Zee brugge dit jaar voor het eerst de kaap van 40 miljoen ton zal ron den. Daarmee komt de haven in de buurt van Gent (vorig jaar 42 miljoen ton). Terwijl de overslag van stukgoed in Zeebrugge met 16 procent kelderde, zat die in Gent juist in de lift. Dat was met name te danken aan de overslag van staal. Bedrijf wil klanten in Duitsland beter bedienen. amsterdam - De Zweeds-Neder- landse websitebouwer LBI Interna tional wil uitbreiden in Duitsland. Het moederbedrijf van de Neder landse websitebouwer Lost Boys voert concrete overnamegesprek- ken met branchegenoten. „We ver wachten voor het einde van dit jaar uitsluitsel te geven", zei LBI-topman Robert Pickering giste ren in een toelichting op de half jaarcijfers. „We willen onze klanten in Duits land beter bedienen", aldus Picke ring. Momenteel heeft LBI kanto ren in Berlijn, Hamburg en Mün- chen. LBI is in Europa de grootste speler op het gebied van websitebouw en -beheer. Toch kan het bedrijf niet achterover leunen. „Er is veel con currentie in de markt. Wij hebben het voordeel dat we diverse dien sten leveren. Grote bedrijven die niet met heel veel kleine partijen in zee willen gaan, kiezen dan eer der voor ons", aldus Pickering. 'Wij hebben het voordeel dat we diverse diensten leveren' Eerder dit jaar mislukten pogingen van LBI om in Frankrijk via over names uit te breiden. Het op de beurs van Amsterdam en Stock holm genoteerde bedrijf heeft in middels besloten in Frankrijk op eigen kracht verder te groeien. Vo rige week maakte LBI bekend een kantoor in Parijs te openen om de Franse klanten beter van dienst te zijn. LBI ontstond vorig jaar juli uit een fusie tussen het Zweedse Framfab en het Nederlandse LB Icon. Giste ren maakte het internetbedrijf de cijfers over het tweede kwartaal be kend. De winst na belastingen steeg tot 3,3 miljoen euro, ten opzichte van een verlies van 0,3 miljoen vorig jaar. De omzet steeg met 10 procent tot 47,5 miljoen euro. Het bedrijf ver wacht zoals eerder aangegeven de resultaten dit jaar verder te kun nen verbeteren ten opzichte van vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20