Vijf redenen om tóch een testament op te maken Extra 1. Vorderingen kinderen 2. Keuzemogelijkheden langstlevende 3. Voogdij en bewind 4. Executeur 5. Uitsluitingsclausule FISCAAL 1 8 Vrijdag 27 juli 2007 PZC Bij een wettelijke verdeling ontstaan vorderingen van de kinderen op de langstlevende ouder. Het is mogelijk in het testament de momenten waarop deze vorderingen opeisbaar zijn, uit te breiden. In de situatie waarin de vorderingen in gevaar kunnen komen of als de langstlevende niet meer zelfstandig over het vermogen kan beschikken, zal het wenselijk zijn dat de vorderingen opeisbaar zijn. Verder is het vanuit het oogpunt van belastingbesparing meestal aan te raden te bepalen dat op de vorderingen altijd - dus niet alleen als de wettelijke rente 6 procent of hoger is - rente wordt bijgeschreven. De nalatenschap van de langstlevende wordt namelijk verminderd met de vorderingen van de kinderen plus bijgeschreven rente. Bij het overlijden van de langstlevende zullen de kinderen hierdoor minder successiebelasting verschuldigd zijn. De wettelijke verdeling zorgt ervoor dat de langstlevende alle goederen van de nalatenschap verkrijgt. Dit biedt de langstlevende slechts beperkte mogelijkheden om vermogen aan de kinderen te laten toekomen. In een testament kunnen verschillende keuzemogelijkheden voor de langstlevende worden opgenomen. Deze keuzemogelijkheden zorgen ervoor dat de langstlevende na het overlijden kan kiezen hoe de nalatenschap wordt verdeeld. Hierbij kan rekening worden gehouden met de samenstelling van het vermogen, de behoefte van de langstlevende en de verwachte waardestijging van de diverse bezittingen. Deze keuzevrijheid kan leiden tot een aanzienlijke besparing van zowel successiebelasting als inkomstenbelasting. Indien er minderjarige kinderen zijn, is het eigenlijk altijd noodzakelijk een testament te laten opstellen. In een testament kan namelijk worden bepaald wie tot voogd van de kinderen wordt benoemd voor het geval beide ouders zijn overleden. Desgewenst kan naast een voogd ook een bewindvoerder worden aangewezen. De voogd gaat dan over de opvoeding van de kinderen, de bewindvoerder over het beheer van hun vermogen. Daarnaast kan het, zeker bij wat grotere vermogens, gewenst zijn bewind te regelen ook voor na het meerderjarig worden van de kinderen. Doel is de kinderen niet direct vanaf hun 18e verjaardag vrije beschikking te geven over de erfenis, maar daar geleidelijk naartoe te groeien. Een executeur regelt de begrafenis of crematie en wikkelt het testament af. In het testament kan de executeur worden benoemd en kunnen aan deze persoon ook extra bevoegdheden worden toegewezen. Als de langstlevende echtgenoot tot executeur wordt benoemd, zal deze hierdoor een sterkere positie verkrijgen ten opzichte van de kinderen. Als vijfde, maar zeker niet minste reden kan de uitsluitingsclausule worden genoemd. In de volksmond ook wel bekend als de 'anti-schoonzoonbepaling'. Hiermee wordt geregeld dat de erfenis alleen aan het kind toekomt en bij een echtscheiding niet hoeft te worden gedeeld met de ex. door Wil Vennix Geen testament meer regelen omdat het 'langstlevende-testament' toch in de wet is verankerd? Fout! Er zijn legio situaties waarin het hebben van een testament wel zo handig is. Sinds 2003 is het 'langstleven- de-testament' in de wet op genomen. Veel mensen den ken dat het daarom niet meer no dig is een testament op te stellen. Soms klopt dat, maar in veel geval len heeft een testament wel dege lijk toegevoegde waarde. Zowel ju ridisch als fiscaal is het wettelijke erfrecht immers confectie. Wie maatwerk wil, moet langs de nota ris. Als er geen testament is opgesteld, zal de nalatenschap vererven vol gens de wettelijke bepalingen. Dit houdt in dat de langsüevende echt genoot eigenaar wordt van alle goe deren van de nalatenschap. De kin deren krijgen een niet-opeisbare vordering op de langstlevende. De langstlevende hoeft over de vorde ringen van de kinderen alleen een rente te betalen als de wettelijke rente hoger is dan 6 procent. Is die 6 procent of lager, dan is geen ren te verschuldigd. Vorderingen en rente zijn pas opeisbaar bij overlij den of faillissement van de langst levende. Wordt een testament op gesteld, dan kan men van de wette lijke regeling afwijken. Hier volgen vijf redenen waarom dit verstan dig kan zijn. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg. Er zijn legio situaties waarin het heb ben van een testament wel zo han dig is. foto Brunostock/lndexstock a Aflevering 24. Waarin Leonie geluk heeft bij een onderzoekje Om Olivier en Marisa te beschermen, schrijft Job een brief aan Barendrecht waarin hij meedeelt dat de bedreigingen van de familie Van Dordt bij schrijver dezes bekend zijn en dat, mocht een lid van die familie iets overkomen, hij onmiddellijk naar de politie zal gaan en dat dan de heer Barendrecht bovenaan de verdachtenlijst staat. Hij ondertekent de brief met een onleesbare handtekening. Voor de nieuwgierige mensen die Job en Leonie nu eenmaal zijn, blijft de zaak knagen. Ze proberen hem uit hun hoofd te zetten. Ze spreken zelfs af hem compleet te laten rusten. 'Geloof jij dat we ooit achter de ware toedracht komen?' vraagt Leonie twee weken later, twee weken waarin ze inderdaad niet over het onderwerp hebben gesproken. 'Geloof jij in God?' vraagt Job. 'Ah, twee verschillende betekenissen van het woord geloof/ zegt Leonie verlekkerd. 'In mijn vraag staat „geloof jij..." voor: „acht jij het waarschijnlijk". In jouw vraag betekent het: „Meen jij te weten, zonder een schrapseltje bewijs".' Al met al is het van Job een handige manier geweest om geen antwoord te hoeven geven op de vraag of ze ooit achter de ware toedracht zullen komen. Een vraag die ook hij maar niet uit zijn hoofd kan krijgen. Maar zijn dochter kent zijn verbale streken langer dan vandaag. Ze laat zich nier afleiden. 'Ik moet je iets bekennen,' zegt ze. 'Ondanks onze afspraak, heb ik een beetje onderzoek gedaan. Naar de vroegere partner van die Barendrecht, weet je nog, de man die een tijdje geleden verongelukt zou zijn. De heer Hartman, advocaat en procureur. Iemand heeft jou verteld dat hij zou zijn omgekomen bij een auto-ongeluk. Nou, dat is hij niet. Weet je nog dat een halfjaar geleden of zo in de krant stond dat er in Den Haag een soort criminele afrekening had plaatsgevonden? Twee doden en twee zwaar gewonden. Een van die zwaar gewonden was Hartman. Hij is diezelfde nacht nog aan zijn verwondingen overleden. Toen waren er dus drie doden.' Daar hoort Job van op. 'De politie heeft verborgen gehouden dat een van de doden de min of meer bekende Hartman was. Waarom weet ik niet. In het belang van het onderzoek naar die schietpartij, neem ik aan.' 'Hoe ben jij er achter gekomen?' vraagt Job. 'Ik heb naar een crematorium in Den Haag gebeld en een heel aardige vrouw daar gaf me achtermekaar het adres van de begrafenisonderneming die de crematie heeft geregeld. Ik hoopte dat die nog een gastenboek of zoiets zou hebben. Dat was na de plechtigheid aan de familie overhandigd, maar de man van de begrafenisonderneming met wie ik heb gesproken, wist nog wel dat een wederzijdse kennis, een zekere Bovenwoning, bij de crematie aanwezig was geweest. Nou, en toen vond ik een 'Bovenwoning' die hier niet zo ver vandaan woont, in Soest namelijk, en daar ben ik heen gefietst. Het was hem nota bene! Hij vertelde me dat Hartman het slachtoffer was geworden van een schietpartij. Die schietpartij in Den Haag. Dat had hij tijdens die bijeenkomst in het crematorium van iemand gehoord. Op de kaart had gestaan: door een noodlottig ongeval.' 'Reders, het speuren zit je in het bloed,' bromt de andere Reders waarderend. 'Gaan we er iets mee doen?' 'Barendrecht en Hartman gebruikten hun firma, of hoe noem je zoiets, dus als dekmantel voor een criminele organisatie. Daar begint het nu wel erg op te lijken,' zegt Job. 'We weten niet om wat voor soort criminaliteit het gaat. Drugs misschien? Daar gaat het meestal om. Hoe komen we meer te weten?' 'Stokpaardje berijden?' vraagt Leonie. 'Hè? Wat?' 'Voorzichtig roeren in de ashoop, misschien? Onverwachte dingen doen?' zegt ze plagerig. Job heeft niet eens door dat Leonie hem stangt. Hij gaat gewoon door: 'Ja, onverwachte dingen doen. Ik zou bijvoorbeeld eens een bezoekje kunnen brengen aan een van de rabauwen die Olivier hebben bedreigd. Aan die man in Osdorp.' 'We zouden dat kunnen doen,' zegt Leonie. 'Nee, geen sprake van. Het zijn gevaarlijke individuen.' 'Daarom juist,' zegt Leonie. Ze ruziën er even over. Dan wordt er een compromis gesloten: Job zal vragen of Jacco meegaat. Morgen aflevering 25: Job en Jacco zijn in gevaar door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18