Overwerk door 'last-minuti 12 j Vrijdag 27 juli 2007 PZC Twee Nederlandse vrouwen in een vrouwengevangenis in de Dominicaanse Republiek. foto Nina Jurna/CPD Nederlanders gaan steeds vaker en verder op vakantie maar de voorbereiding laat geregeld te wensen over. Toeristen in nood weten makkelijker de ambassades en consulaten te vinden. Die blijken minder almachtig dan velen denken. door Jeroen Hoorn Het begint een dag taak te worden voor de Nederlandse am bassade in de Cu baanse hoofdstad Havana: hulp bieden aan toeristen die op het Caribische eiland zon der geld zijn komen te zitten. Ze waren er niet van op de hoogte dat ze in Cuba niet met een pin pas terecht kunnen, alleen met een creditcard. „Mensen realiseren zich niet dat Cuba nog steeds een communis tisch land is en dat de aansluiting op het internationale banksys teem wellicht niet optimaal is", zegt Wiebe de Boer, plaatsvervan gend hoofd van de afdeling op het ministerie van Buitenlandse Za ken die ambassades en consulaten bijstaat bij hulp aan toeristen in nood. Mensen gaan steeds vaker en ver der, maar ook steeds slechter voor bereid op vakantie. Een gevolg van de last-minute-cultuur, zegt De Boer. Vroeger was een verre reis iets bij zonders, waar je je grondig op voorbereidde. „Tegenwoordig boek je met een paar muisklikken een goedkoop ticket, je steekt je paspoort en je pinpas bij je, en klaar." Reisprogramma's op televisie wek ken bovendien de indruk dat risi co's niet meer bestaan, zegt Jeroen van Rijckevorsel, tweede secretaris van de Nederlandse ambassade in Indonesië. „Mensen zien van die program ma's waarin bekende Nederlan ders in de binnenlanden van een of ander exotisch land de meest idiote dingen doen en denken dan: dat wil ik ook." Het gevolg: mensen begeven zich onbekommerd, en vaak ook nog onverzekerd, in de levensgevaarlij ke sloppenwijken van steden als Rio de Janeiro, gaan diep in Azië of Afrika liften, of steken dood leuk in het openbaar een jointje op. De Boer: „In één van de Golfsta ten zit een Nederlander een cel straf van vier jaar uit omdat hij twee joints bij zich had." In de Verenigde Staten gebeurt het geregeld dat mensen langer blijven dan hun visum toestaat. Niet handig, zo ondervonden twee Nederlandse studenten vorig Alarmcentrale jaar: zij zaten wekenlang in de cel nadat ze hadden geprobeerd de VS uit te reizen met visa die tien dagen waren verlopen. In zulke gevallen kan de ambassa de niet regelen dat iemand vrij komt, maar hooguit aandringen op een betere behandeling. En er is meer dat de ambassade niet doet. Het belangrijkste: geld uitle nen. Vroeger gebeurde dat wel, maar vrijwel niemand betaalde het terug. 'We zijn geen bank', is nu het mot to van de vele ambassades en con sulaten die Nederland kent. Wel In veel gevallen verwijzen ambassades en consulaten toeristen met proble men door naar een alarmcentrale als Eurocross of SOS International. Na mens verzekeringsbedrijven helpen zij mensen bij onder meer autopech, ongevallen en ziekte. De meeste meldingen komen uit traditionele vakantielanden als Frank rijk, Spanje en Italië. Bij SOS International komen opvallend veel telefoon tjes uit Turkije, waar Nederlandse toeristen worden overvallen door maag-darmklachten. Eurocross krijgt veel meldingen van letsel als gevolg van een verkeersongeluk. Autopech doet zich dit jaar ook meer dan nor maal voor. Volgens de alarmcentrale komt dat doordat veel mensen in ver band met het slechte weer op het laatste moment toch maar in de auto zijn gestapt en richting het zuiden zijn vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12