Zeeland Sluisweinig invloed op Hof Europa 'Er valt tegenwoordig nog Politie zoekt naar verband tussen drie overvallen op supermarkten Bewoners van De Stelle Oostburg maken eerste Kunstkalender Nieuws 26 I Zaterdag 28 juli 2007 PZC Voormalig tuincomplex Oostburg is in handen ontwikkelaars. door Frank van Cooten OOSTBURG - De gemeente Sluis heeft vrijwel geen enkele invloed op ontwikkelingen in het Hof van Europa, de voormalige Euregiotui- nen in Oostburg. Wethouder Henk Luijendijk rea geert hiermee op het mogelijk af haken varf Thermen Holiday als kandidaat voor een wellnesscen- trum in het voormalige Euregiotui- nencomplex. „Het Hof van Europa is in handen van projectontwikkelaars Blauw hoed en Rabo Vastgoed. Als ge meente staan we daar buiten. Ther men Holiday onderhandelt met Blauwhoed en Rabo Vastgoed. Als partijen er niet uitkomen, kunnen wij daar niets aan doen. Alhoewel er nog steeds wordt on derhandeld met Thermen Holiday, is het best frustrerend dat we als gemeente lijdzaam moeten toe zien hoe zaken lopen. Maar dat is het gevolg van een besluit dat ja ren geleden door een vorig college is genomen." Luijendijk doelde op het dreigen de failissement van de Euregiotui- De gemeente Sluis wacht lijd- zaam af wat er met het well- nesscentrum in Oostburg zal ge beuren. Expositie met eigen creaties in zaal De Babbelaar. door Frank van Cooten OOSTBURG - Bewoners van ver pleeghuis De Stelle in Oostburg be geven zich op het artistieke vlak. Wethouder Leen Wille van de ge meente Sluis opent woensdag 8 au gustus de expositie 'Uit de Kunst'. Het gaat om kunstwerken die door bewoners zijn gemaakt tij dens Het Kunstproject. Een deel hiervan is terug te zien in de eer ste Kunstkalender van De Stelle. Het kunstproject is onderdeel van diverse activiteiten voor demente- Hij is ietwat excentriek, de man in Temeuzen. Een wat gebogen gestal te, een sigarettenpijpje in de mond, maar dan ook wel weer een bood schappentas van de Jumbo in de hand. Eerder deze week stapte hij zijn stamcafé binnen en nam plaats aan de bar. Hij voegde de uitbater met gedragen stem toe dat hij slecht nieuws én goed nieuws nen, een paar jaar geleden. Om de schuldeisers te kunnen betalen werden zaken gedaan met Blauwhoed en Rabo Vastgoed. Het failissement werd hiermee af gewend. Blauwhoed en Rabo Vastgoed wil len woningen bouwen aan weers zijden van het nieuwe wellnesscen- trum. „Aan deze constructie blijken dus zowel voor- als nadelen te kleven. Het voordeel is dat de schuldeisers betaald konden worden maar het nadeel is dat wij als gemeente nog maar marginale invloed hebben. Wij moeten dus ook afwachten hoe de onderhandelingen van Blauwhoed en Rabo met Thermen Holiday uitpakken. Het is wel lastig dat we vrijwel niets kunnen doen om deze ontwikke lingen te sturen. Laten we maar ho pen dat het goed komt", zegt Lui jendijk. De kans dat Thermen Holiday een wellnesscentrum bouwt in Oost burg is overigens nog kleiner ge worden. De directie is immers on langs tot overeenstemming geko men met de gemeente Haar lemmermeer over de bouw van een wellnesscentum in deze ge meente. „De heer Gajadin (directeur van Thermen Holiday, red.) heeft er nooit een geheim van gemaakt te beginnen in de gemeente waar hij het eerst kan bouwen", aldus de wethouder. Rudi Clemminck niet ontevreden over milieu in de Kanaalzone. door Wout Bareman TERNEUZEN - Hij geeft het toe. Als er jaren geleden, toen het plan Ge biedsgerichte Benadering Kanaal zone werd uitgevoerd, écht was ge saneerd volgens de regels, dan wa ren Sluiskil en Sas van Gent van de kaart verdwenen. Maar dat is onzin natuurlijk. Als je de milieu regelgeving op de letter zou toepas sen, dan zou ook een deel van de binnenstad van Terneuzen moe ten worden gesloopt. Want ook die ligt binnen de risicocontouren van Dow Benelux. Afzwaaiend milieuambtenaar Ru di Clemminck (6t) wil er maar mee zeggen dat je als gemeen schap moet aanvaarden dat we met risico's leven. „Zonder kan simpelweg niet. De overheid accepteert een zekere vorm van overlast. En het is natuurlijk ook een economisch verhaal." Clemminck vertrekt volgende week bij de gemeente Terneuzen. Om via de achterdeur direct weer binnen te komen. Hem is ge vraagd om de vestiging van een in ternationaal oefencentrum voor de bestrijding van boven- en on dergrondse calamiteiten in de Koe- gorspolder te begeleiden; de mi lieuvergunning met name. De geboren Terneuzenaar verricht te in de jaren zeventig pioniers werk op milieugebied. Als bouw kundige bij de toenmalige Centra le Dienst Bouw- en Woningtoe zicht Oost-Zeeuws-Vlaanderen kreeg hij na enige tijd opdracht 'het milieu' te gaan doen. Hij deed het later 25 jaar in Sas van Gent en na de herindeling een jaar of zes in Terneuzen. „Een vierdaagse cur sus in Rotterdam en dan kende je de hinderwet. Je werkte in die da gen met één boek: het Handboek Hinderwet. Het milieu stond écht nog in de kinderschoenen. Aan het hoofd van de Milieuinspectie in Middelburg stond in die dagen een vrouw met een apothekersdi- 'Dat wethouder Marquinie 's avonds laat belde om de stukken toe te lichten... ach' ploma. Ik bedoel maar. Wij had den een adviserende rol, ambtena ren van de verschillende gemeen ten deden de administratieve kant." Allerlei protocollen van hoger hand waren er niet. Clemminck had een boekje, waarin hij de af spraken met bijvoorbeeld de boe ren noteerde. Drie maanden later kwam hij terug om te controleren of ze die waren nagekomen. „Door die affaire in Lekkerkerk, rende bewoners binnen De Stelle. Verschillende mogelijkheden wor den aangeboden. De bewoner be paalt wat hij of zij op dat moment wil doen. Dit kan betekenen crea tief bezig zijn (tekenen, schilde ren) of genieten door te kijken naar kunst, exposities, foto's en prenten. Ze kunnen ook luisteren naar poëzie, korte verhalen en mooie muziek. Gesprekken over vroeger of belang rijke gebeurtenissen in het leven zijn geliefde onderwerpen in de groepsgesprekken. Genieten in het 'nu' en hier uiting aan kunnen ge ven verheft deze activiteit volgens De Stelle tot een 'levenskunstacti- 'Craanhandel De Feijter op het Kanaaleiland is het schoolvoorbeeld van mo derne bedrijfsvoering in relatie tot het milieu'. foto Peter Nicolai die zware bodemverontreiniging, kwam alles in een stroomversnel ling. We volgden cursussen geluid, milieukunde, brandbeveiliging en noem maar op. Op een gegeven moment had ik het wel gehad, had ik genoeg van de controle van de mestopslag bij de boeren. In Sas van Gent was het werk veel ge varieerder. Grotere bedrijven, de suikerfabrieken... |e hield je bezig met stofoverlast bij de Walsemo- len, de modernisering van de staal- gieterij en de verhuizing van de machinefabriek. Een prachttijd. Tja, dat wethouder Marquinie je 's avonds om tien uur belde en vroeg of je nog even de stukken kwam toelichten, nam je op de koop toe." Sas van Gent maakte in de jaren tachtig, negentig goede sier met een 'milieuwagen', de snuffelkar van Clemminck. „Ach, dat was niks bijzonders. Het was gewoon handig om alle appa ratuur en andere spullen bij elkaar in één auto te hebben. In Temeu zen hebben ze later een karretje aangeschaft." Of hij vindt dat het gezond leven is in de Kanaalzone? „Ach, niet ongezonder dan elders. We zijn er hier echt niet slecht aan toe. Vroeger hadden we was lijsten met zaken bij de bedrijven die niet in orde waren. Dat is voor bij. De meeste grotere bedrijven hebben ook een mannetje voor mi lieu in dienst. Dat is een enorme stap voorwaarts. Er is over en weer vertrouwen. De situatie nu is absoluut onvergelijkbaar met meer dan dertig jaar geleden." De tijd dat hij vrijdags, aan het eind van de werkweek, in 't Schip- persuus in Sas van Gent aanschoof voor een pilsje en daar hoorde dat ergens illegaal was geloosd, is voor bij. „Er valt tegenwoordig ook nau welijks nog wat te snuffelen. Je hebt meetnetten en periodieke me tingen. En bij een calamiteit meet de brandweer tegenwoordig de concentraties in de lucht." Zoals ooit de bodemsanering een regelrechte hype was, zo lijkt dat nu het geval met fijn stof. „Uitein delijk wordt dat weer allemaal bij gestuurd. Die saneringen waren domweg onbetaalbaar. En voor dat fijn stof moet je simpelweg maatre gelen bij de bron nemen." Tip? redactie@pzc.nl had. De horecabaas raadde: „Het goede nieuws is zeker dat je een pilsje gaat drinken." De man schudde het hoofd. „Het slechte nieuws is dat mijn vader gisteren is overleden, op 85-jarige leeftijd." Er viel even een pijnlijke stilte. Toen hernam hij: „Maar het goede nieuws is, dat ik de komende tijd wat beter in de slappe was zit." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drie mannen hebben gisterochtend rond half negen een gewapende overval gepleegd op su permarkt Aldi aan de Vlietstraat in Terneuzen. Bij de overval raakte niemand gewond. Vlak voor openingstijd drongen de mannen, alledrie met een Noord-Afrikaans uiterlijk, de su permarkt binnen. Onder bedrei ging van een vuurwapen dwongen zij een aantal medewerkers een geldbedrag af te staan. Daarna vluchtten zij in een auto. De poli tie hield daarop een vergeefse zoekactie. Een gedeelte van het parkeerterrein aan de Vlietstraat werd afgesloten. Nietsvermoedend winkelpubliek werd verwezen naar de andere Aldi, aan de Axelsestraat. De politie onder zoekt of er verband is met twee re cente overvallen in Axel en Hulst. In Axel drongen eind juni drie De Aldi in Terneuzen werd afgesloten voor winkelpubliek, foto Peter Nicolai mannen met een Noord-Afrikaans uiterlijk (alledrie ongeveer twintig jaar oud) rond half acht 's avonds de Aldi binnen en dwongen het personeel de kluis te openen. Twee weken geleden was het prijs in de Spar in Hulst. Daar pleegden vier mannen met een getinte huidskleur rond kwart voor negen 's ochtends een overval. Bij alle overvallen sloegen de daders met een auto op de vlucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 126