Het zwakke geslacht heeft losse handjes Brazil! 036-548 68 OO O PZC Vrijdag 27 juli 2007 1 1 Verdubbeling van aantal vrouwen dat vanwege geweld wordt opgepakt. door Martijn van Beek DEN HAAG - Geweld is niet langer vooral een mannenzaak. Vrouwen lopen steeds vaker tegen de lamp. „Ik wilde dat hij pijn voelde." Zij durfde hem niet te slaan, want hij was te sterk. Dus bedacht een 36-jarige vrouw uit Tiel dit voor jaar een ander plan. Zij belde haar man, met wie zij in scheiding lag, en vroeg of hij nog benzinegeld nodig had. Eenmaal in zijn oude huis kreeg de vader handboeien om van zijn 13-jarige dochter, zoge naamd vanwege een spreekbeurt over de politie. Hem vervolgens blinddoeken met een keukendoek was kinderspel voor de tengere vrouw. Van de kast pakte zij een glazen vaas met bloemetjesmotief. Het kunstwerk was dertig centime ter hoog, het glas een centimeter dik. Drie klappen kreeg de man op zijn schedel. De zoon (15) stond al klaar met een mes. Hij had van zijn moeder opdracht gekregen de genadesteek toe te brengen. Het slachtoffer overleefde de aan slag doordat de boeien braken en hij naar buiten kon vluchten. Hij wist 112 te bellen net voordat hij op straat flauw viel. Hoewel de vrouw twee keer naar een vuurwapen had gezocht voor dat zij het plan met de hand boeien en de vaas bedacht, vertelt LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Hoop Tijdens het weekendje oorlog (ma- rinedagen, red.) heb ik gelukkig vooral veel klanten gehad die het straatfestival bezochten en niet de marinedagen. Misschien is er toch nog hoop voor de mensheid. Reac tie op het artikel van 26 juli over 'caféhouders zouden hoog horeca- bezoek danken aan weer en evene menten'. Willem Houtman Brasserie Sans étoile, Nieuwendijk 17 Vlis- singen Fantastic Four Tenenkrommend las ik vanoch tend een recensie van Hetty van Rooij over de fdm Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (PZC, 26 juli). Zo zegt Hetty dat de laatste film van de fantastic four uit 1995 is. Dat moet dus 2005 zijn, die twaalf jaar geleden zijn dus twee jaar geleden. Daarnaast heeft zij het over Victor vAn Doom, wat dus Victor vOn Doom moet zijn, overigens is in deel 1 niet gezegd dat hij is overleden. Hij is alleen in een andere toestand wat natuur lijk kan in superheldenfilms. Het ty kraakt de film af en zegt dat het een film is zonder diepgang. Maar Hetty, bij dit soort films is het juist de bedoeling dat je actie voor geschoteld krijgt zonder daar bij na te hoeven denken. En hoe dom de opmerkingen ook zijn van de acteurs, dat maakt bij dit soort films niet uit. Geloof me, ik vind zij de rechters tijdens haar zaak dat zij haar man niet wilde doden. „Ik wilde alleen dat hij de pijn zou voelen die hij mij had aangedaan." Haar wereld was volledig inge stort, nadat bleek dat hij niet van zins was hun niet al te beste huwe lijk nog te redden. In plaats daar van had hij een nieuwe vriendin. Hoe de rechters erover denken, wordt volgende week duidelijk. Maar de officier van justitie houdt het op een zuivere poging tot moord. Zij eiste zes jaar cel. De agressie van de Tielse vrouw past in een trend. In zeven jaar tijd ver dubbelde het aantal vrouwen dat vanwege geweld wordt opgepakt. Anthonie Polychronakis van de deze film ook geen hoogstaande film maar deze recensie is wel heel slecht in elkaar gezet. Theo van der Sluijs B. C. Koertstraat 7, Wolphaartsdijk Tandarts Ik kijk elke dag op de voorpagina van de PZC en je gelooft je ogen vaak niet. Thuiszorgperikelen, huis houdelijke hulpen, dikwijls onmis baar voor ouderen en zieken wor den gedegradeerd tot poetsvrou wen. Nu weer een voorstel om een website voor tandhulp in het leven te roepen om prijzen via in ternet te laten bieden op tandarts- behandelingen(PZC, 24 juli)Een tandarts is volgens mij geen grootgrutter, die zijn suiker et ce tera voor enkele centen minder aanprijst dan zijn kleinere colle ga's. Je eigen tandarts kent precies jouw gebit, die weet wat noodza- keljke en wenselijk is. Staat voor je klaar in noodsituaties. Mijn advies is: Houd hem of haar in ere en ver kwansel zijn kennis en vaardighe den niet op de website. Een goed gebit zorgt mede voor een goede gezondheid, die je niet te grabbel moet gooien voor wat euro's min der. Bedenk wel; goedkoop is nog altijd duurkoop. J. Trompert Peute Siemenwei 63, Goes Nieuwe natuur In de PZC van 26 juli konden wij opnieuw lezen, dat de prijzen van graan en zuivel stijgen en naar ver wachting de komende jaren blij ven stijgen. Deze geluiden zijn niet nieuw, afgelopen jaar zijn er reeds vaker rapporten met dezelf de boodschap verschenen. Voor een normaal redenerend mens re den genoeg om na te denken over de toekomst van onze voedselvoor ziening en de landbouw in ons GGD Rotterdam-Rijnmond denkt dat de toegenomen aandacht voor huiselijk geweld veel van die stij ging verklaart. „Het besef groeit dat vrouwen ook pleger kunnen zijn in plaats van slachtoffer. Het Vrouwen zouden bij een echtelijke twist het gevecht ook eerder opzoeken taboe voor mannen om aangifte te doen, neemt af Toen wij vorig jaar een meldpunt openden, kre gen wij 1606 meldingen van huise lijk geweld. Dit jaar hebben wij er al bijna 2400. Steeds meer zaken, land. Helaas zijn er in Nederland nog steeds politici, die menen dat ons land gebaat is bij het opoffe ren van goede landbouwgrond aan 'nieuwe natuur' of aan de zee. Dat de minister van Landbouw hierbij voorop loopt, is onbegrijpelijk. Het is de hoogste tijd, dat ons pro vinciebestuur haar tot andere ge dachten probeert te brengen door een duidelijk standpunt tegen ont- poldering in te nemen. Hierdoor zou zij het respect van de Zeeuwse bevolking verdienen en niet mede verantwoordelijk gehouden kun nen worden voor wanbeleid. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen die in de helft van de gevallen al langer dan twee jaar duren, ko men aan het licht. En voor zover wij het weten, is ongeveer in 11 procent van de zaken de dader een vrouw." Enkele Amerikaanse onderzoekers denken zelfs dat vrouwen net zo vaak dader zijn als mannen bij ge weld achter de voordeur. Martin Fiebert van de California State Uni versity geeft een overzicht van 196 studies, waaruit blijkt dat vrou wen minstens zo gewelddadig zijn. Waar het sterke geslacht slachtoffers duwt, stompt, slaat, wurgt of bedreigt met een vuurwa pen, gaan vrouwen eerder over tot krabben, bijten, aan haren trek ken, schoppen, met spullen gooien of een mes trekken. Het 'zwakke geslacht' zou bij een echtelijke twist het gevecht ook eerder opzoeken. Vrouwen den ken sneller dat zij hun opponent toch niet zullen verwonden en dat die zich kan verdedigen, terwijl mannen 'hoffelijk' blijven: een man hoort een vrouw niet te slaan. Wel is het zo dat gemiddeld geno men de slachtoffers van een feeks iets minder ernstig gewond raken dan de slachtoffers van een bulle bak. Polychronakis gaat er vooralsnog niet uit vanuit dat de verhouding werkelijk fiffyfifty is. „Nederland se schattingen houden het erop dat bij huiselijk geweld één op de vijf daders een vrouw is. Dat is REACTIES De PZC ontving een aantal reacties op artikelen over Paul de Waard, de Mid delburger die in juni werd neergescho ten in Melbourne, nadat hij een vrouw in nood wilde helpen. Hij raak te zwaargewond. Deze week kwam hij na een verblijf in het ziekenhuis in Melbourne weer thuis. Lezers wilden hem een hart onder de riem steken en belden naar de lezersredacteur, het redactiesecreta riaat of lieten steunbetuigingen achter op de PZC-site. „Chapeau en petje af voor jouw heldendaad Paul", schreef Frits. nog altijd meer dan de 11 procent die we momenteel vinden." Buitenshuis blijven vrouwen zich rustiger gedragen. Criminologe Monique Bruinsma van de Univer siteit van Tilburg vond tussen me tingen in 1998 en 2002 geen ver schil in het aantal vechtpartijen in het openbaar waarbij vrouwen be trokken waren. Haar collega's van de Vrije Univer siteit in Amsterdam gingen on langs op zoek naar meisjesbendes in Noord-Holland. Tussen de tien tallen jongensgroepen vonden zij er eentje. In twee jongensgroepen speelden meisjes een bescheiden rol. „Dat was veel minder dan wij, op grond van bijvoorbeeld berich ten in de media, hadden ver wacht", zegt ontwikkelingscrimi nologe Anne-Marie Slotboom. Wanneer het hen zelf gevraagd wordt, geven meisjes immers net zo vaak als jongens aan dat zij wel eens iets stelen. En hoewel meisjes van nu op zich net zo vaak als meisjes van vroeger zeggen geweld te gebruiken, is dat nog steeds meer dan de politiecijfers doen ver moeden. Slotboom: „Misschien dat jongens toch wat eerder wor den opgepakt, terwijl een meisje naar de hulpverlening wordt ge stuurd." De vrouw uit Tiel hoopt ook op professionele hulp in plaats van celstraf „Ik besef dat ik heel wat goed te maken heb. Maar vijf of zes jaar weggestopt worden, red ik nooit." „Zoals jij moesten er meer zijn. Wat mij betreft krijg je een hoge onderscheiding en gaat niet Karla Peijs, maar jij jaarlijks een ereron- de door de provincie maken! Jij laat zien wat normen en waarden zijn, ik moet de eerste politicus nog tegenkomen die het je na zou doen." En Emma vulde aan: „Ik ben er bijna trots op een Zeeuwse te zijn omdat jij de provincie op de kaart hebt gezet, zoals die erop zou moe ten staan. Diep respect voor wat jij hebt gedaan." Zeker het persoonlijke verhaal van Paul de Waard op 26 juli sprak aan. Lezers vroegen om De Waards adres om een kaartje te sturen en via de website gaf Tis- sink blijk van medeleven. Hij mail de: „Welkom thuis Paul! Jammer dat ik je weblog niet kan vinden op de website waarbenjij. nu. Ik heb al in Australië, London en Den Haag gekeken, maar heb je log nog niet gevonden.... Middel burg bestaat volgende het kaartje niet. Jammer dat je niet op naam kunt zoeken Misschien kan ie mand de rechtstreekse link even neerzetten." De PZC had breder kunnen uitwei den over het privéleven van de Middelburger, maar heeft dat niet gedaan. Het is niet aan de krant om privacygevoelige informatie, zoals een huisadres door te geven. De PZC verstrekt evenmin het pre cieze adres van zijn reisdagboek op www.waarbenjij.nu. Hoewel de bedoelingen heel sym pathiek zijn, het reisdagboek op die site is persoonlijk en bestemd voor zijn vrienden en familie. De familie heeft laten weten dit graag zo te houden. Zij heeft echter wel te kennen ge geven, dat sympathiebetuigingen of reacties via Hyves welkom zijn. Op die site kun je op naam zoe ken. f1 F|y. j ii'j 116ïagen y.a- «49^ y a 999 - 116 dagen ^ng scWpM indusiefkucnt^^, BOEK NU EN ONTVANG I EEN GRATIS IREI^rolley^ Surf voor meer LAST MINUTES STUNTS naar FLYBRAZIL.NL s— (tel. 7 dagen per week, do. vr. za. en zo. tot 21.00 uur) ANVR/SGR Rondreis excl. 95,- p.p. lokaal te voldoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11