Zeeland Fietsen voor jonge lotgenoten Rem op uitbreiding Poortvliet WOONPLAZA MIDDELBURG Vlekkeloze fietsvierdaagse j>PZC Zaterdag 28 juli 2007 29 Goesenaar doet mee aan sponsortocht voor kinderen met kanker. door Lilian Dominicus goes - Zelf leed Justin Nieuwdorp (19) uit Goes vier jaar lang aan leu kemie, nu trekt hij zich het lot van andere kankerpatiëntjes aan. Jus tin bereidt zich deze weken voor op een gesponsorde fietstocht van zeshonderd kilometer langs de ze ven kinderoncologische centra in Nederland, waar kinderen met kanker worden behandeld. In negen dagen tijd, van 11 tot en met 20 augustus, proberen 26 ex-kankerpatiënten en hun broers of zussen zoveel mogelijk geld op te halen voor een aantal projecten van de Vereniging Ouders, Kinde ren en Kanker (VOKK). „Óm kan kerpatiënten van nu te laten zien dat er wel degelijk leven is na deze slopende ziekte", aldus Justin. Hij heeft inmiddels een racefietsje gekocht. „Om te trainen", ver klaart Justin in de huiskamer van zijn ouderlijk huis. Want als hij straks met de groep de centra in onder meer Zwolle, Groningen, Leiden, Utrecht, Nijmegen en Am sterdam aandoet, doet hij dat op een gewone fiets. „Er doen veel ex-kankerpatiënten mee", ver klaart hij. „Het gaat erom dat we bij elkaar blijven en dat iedereen het tempo bij kan houden." Justin heeft veel baat bij de trainin gen. „Toen ik begon had ik een conditie van nul komma nul. Die is nu wel sterk verbeterd." Bij elk oncologisch centrum stopt de groep bij de kinderafdeling. Al le patiëntjes krijgen van de fietsers een cadeautje. Kinderen die mee doen met de Kanjerketting, krij- 'Het gaat erom dat we bij elkaar blijven en iedereen het tempo kan bijhouden' gen een speciale kraal. Kanjerket ting? „Dat is een ketting die kinde ren met kanker krijgen als een soort beloningssysteem" legt Jus tin uit. „Voor elke behandeling krij gen ze een kanjerkraal. Er zijn kra len voor als ze jarig zijn, als ze een bestraling hebben ondergaan of voor als ze een goede dag hebben. Die krijgen ze uitgedeeld door de artsen." Justin vindt het systeem heel waar devol. Toen hij zelf onder behande ling was, bestond de Kanjerketting nog niet. Wel kreeg hij bergen knuffeltjes, potloden, pennetjes en gummen. „Die stapelen zich op en na verloop van tijd verdwijnen ze in de prullenbak. Ik had de Kanjer ketting draaglijker gevonden. Kin deren kunnen er hun ervaringen mee verwerken. Zeker jonge kinde ren hebben soms geen idee wat er gebeurt. Zo kunnen ze de behan delingen een betere plek geven." Justin is inmiddels helemaal gene zen. Hij maakt weer plannen voor de toekomst. Na de zomer begint hij aan havo-4 in het volwassenen onderwijs. Terug naar de middel bare school ziet hij niet meer zit ten. De leukemie werd bij hem gecon stateerd toen hij veertien was. Op zijn zestiende was hij beter, maar al na een paar maanden was het weer mis. Toen heeft hij weer twee jaar moeten vechten tegen zijn ziekte. Hij moet nog wel eens op controle, maar bang dat de ziek te terugkeert is hij niet. „Ik ga nu naar de controles met de instel ling: ik ga ze weer eens laten zien hoe goed het met me gaat." Justin sponsoren kan via rekening 85.27.84.287 t.n.v. Ketting van Bal lonnen, o.v.v Justin Nieuwdorp. Kanker bij jongeren In ons land krijgen elk jaar vijf honderd kinderen tussen de nul en achttien jaar een vorm van kanker. Dat zijn tien kinde ren per week. Ruim zeventig procent van de kinderen met kanker geneest van zijn ziekte. Ondanks de goede prognose sterft in ons land om de twee dagen een kind aan kanker. Aan kanker sterven meer kin deren dan aan enige andere ziekte. De Vereniging 'Ouders, Kinde ren en Kanker' (VOKK) brengt ouders, maar ook grootouders van een kind met kanker met elkaar in contact. Ook (groot)ouders van overle den kinderen hebben een plaats binnen de VOKK. De VOKK biedt telefonische hulplijnen en bijeenkomsten. De bijeenkomsten vinden enke le malen per jaar plaats in on der meer Goes. Meer informatie is te vinden op de website van de vereni ging: www.VOKK.nl Woonboulevard kan niet bijbouwen door bezwaar uit Bergen. door Rob Paardekam POORTVLIET - De woonboulevard van Bouman-Potter in Poortvliet kan voorlopig niet uitbreiden, om dat de meubelboulevard in Bergen op Zoom daartegen bezwaar heeft aangetekend bij de provincie. „Ik begrijp er niets van", zegt direc teur A. Bouman. „We zijn hele maal geen concurrenten van el kaar." Themapark Bergen op Zoom BV, zo heet het bedrijf achter de Berg se winkels op de boulevard, vreest echter wel degelijk nadelige gevol gen te ondervinden van een grote re woonboulevard in Poortvliet. Bouman-Potter wordt straks twee keer zo groot. Dat kan, omdat het bedrijf drie hectare grond van buurman Budelpack heeft ge kocht. De voormalige loods van dat bedrijf wordt bij de meubel boulevard getrokken. Op een deel van het parkeerterrein komt nieuwbouw. Bouman wilde nog dit jaar beginnen met uitbreiden, maar kan dat nu op zijn buik schrijven. „Ik heb niets tegen gezonde con currentie", zegt J. van Hapert van Themapark Bergen op Zoom BV. „Maar wel tegen kannibalisme, en daar is hier sprake van. Als je an derhalf uur met de auto rijdt, kom je zo ongeveer acht grote meubel boulevards tegen. De rek is er ge woon een keertje uit." Van Hapert benadrukt dat de bou levard in Poortvliet eigenlijk maar een vergunning had voor zeven duizend vierkante meter, en daar dus al ver overheen zat. Met de komst van het nieuwe bestem mingsplan, waarin de verdere uit breiding wordt geregeld, wordt dat meteen gelegaliseerd. „Maar wie verzekert mij dat de gemeente nu wel gaat handhaven, zodat ze straks niet weer groter groeien dan eigenlijk mag?" A. Bouman begrijpt de vrees van uit Bergen op Zoom niet. „We pra ten over twee totaal verschillende werelden", zegt hij. „Bergen heeft een low-budget-boulevard, terwijl wij in het midden- en hoge seg ment zitten." De directeur weet niet hoe groot de vertraging zal zijn. „Maar ze kunnen het lang rek ken", beseft hij. „Na de provincie kun je ook nog naar de Raad van State." Van Hapert zegt nog niet te weten of hij zo ver wil gaan. gratis parkeren - overdekt winkelen! goes - Bijna duizend fietsers en zestien scootmobielers hebben de afgelopen vier dagen deelgenomen aan de Zeeuwse Rijwiel Toer Vier daagse. Fietsspecialist Rebout boog zich over zo'n 25 lekke banden en een kapot wiel, maar anders dan andere jaren had de ehbo zelfs geen kapotte knieën te verzorgen. De scootmobielers, die dit jaar voor het eerst mededen, zullen vol gend jaar weer van de partij zijn. HBHI Buitenruststraat 20 4337 EH Middelburg 0118674010 j www.woonplazamiddelburg.nl foto Ronald den Dekker Justin traint in zijn woonwijk het Goese Meer voor de sponsortocht van zeshonderd kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119