Zeeland Hollen of stilstaan in Kamp Holland t over databunker Onderhoudsbeurt voor vijvers en sloten Ook Goes wil huizen ouderen opplussen Nieuwe opzet muziekfestival in Smerdiek PZC Zaterdag 28 juli 2007 2 7 Goese brandweerman zou missie voor geen goud willen missen. door Frank Balkenende TARIN KOWT - De missie in Uruz- gan heeft al negen Nederlandse mi litairen het leven gekost. Goese- naar Thomas (26), brandweerman in Kamp Holland, zag hoe gesneu velde en zwaargewonde collega's werden binnengebracht. „Dat is geen prettig gezicht." De trieste gebeurtenissen in en om het kamp raken iedereen, zegt de korporaal eerste klas van de eenheid ISAF Helidet 5. „Als brandweer zien we alles wat er bin- nenkomt. Gelukkig hebben we een geweldige groep. Je praat sa men over de mindere ervaringen. Dat is erg goed, want zo leer je er mee om te gaan." Thomas - zijn achternaam moet om veiligheidsredenen geheim blij ven - werkt gewoonlijk als brand weerman op de vliegbasis Woens- d recht. Hij is ook vrijwilliger bij de brandweer Goes. In juni begon, wat hij noemt, 'het avontuur'. Hij werd uitgezonden naar Afghanistan, samen met tien andere brandweermannen en één brandweervrouw. „In feite heeft de brandweer in Kamp Holland dezelfde taken als op de vliegbasis Woensdrecht. Je werkt hoofdzake lijk op afroep." Thomas en zijn collega's moeten ervoor zorgen dat eventuele brand jes in het kamp snel worden ge blust. Ook de brandveiligheid van het vliegverkeer is één van zijn ta ken. „Verder zien we erop toe dat het aftanken en bewapenen van helikopters veilig verloopt. Die ploeg heet farp: forward ammuni tion refueling point. De farp-ploeg wordt verschillende keren per dag en nacht opgeroepen. Het is hol len of stilstaan. Dat geldt ook voor de vliegwacht die aan de landings baan moet staan bij in- en uitko mend vliegverkeer. Gelukkig heb ben we nog geen branden of cras hes gehad." De brandweer blijft normaal ge sproken in Kamp Holland, maar als er een vliegtuig of een heli neerstort, verlaten ook de blus- en hulpverleningsvoertuigen de veili ge muren. „We krijgen dan uiter- een brand een xtc-laboratorium werd ontdekt, is evenmin een re den het huidige gebruik uit te ban nen. Het ging destijds om huur ders van de stichting, die er zelf niks mee van doen had, zegt ze. De gemeente moet dus een nieuw besluit nemen. „We geven de ge meente Goes nog een maand", zegt F. van der Loos, juridische ad viseur van beide stichtingen. „De eigenaar wil snel weten waar hij aan toe is, want elke dag zonder dataopslag kost geld." Hij deelt mee dat de stichting over weegt een schadeclaim in te die nen bij de gemeente. Burgemees ter D. van der Zaag is daarvoor niet beducht. „En we gaan die uit spraak eens rustig bestuderen. We laten ons niet opjagen." Bunker Kloetinge De bunker aan de Zomerweg in Kloetinge stamt uit 1955. Het minister van Defensie bouwde de half-ondergrondse kolos als commandocentrale die kon worden gebruikt bij een nucleaire oorlog. Door de ontspanning tussen Oost en West werd de bunker overbodig. De Stichting Onderzoek Mens Milieu verwierf het complex eind jaren negentig. Plannen kwamen nooit uit de verf. Vier jaar terug namen de stich tingen Somm /Wasteland de bunker over. Maai- en baggerwerk in vier gemeenten voor betere afvoer van regen. door Luc Oggel GOES - Sloten, vijvers en andere waterpartijen in de gemeenten Ka- pelle, Noord-Beveland, Reimers- waal en Tholen worden momen teel flink onder handen genomen. Het werk duurt tot en met decem ber. Er wordt onder meer gemaaid en gebaggerd en ook worden drijfvuil en dode vissen verwijderd. Het on derhoud wordt uitgevoerd door de betreffende gemeenten en water schap Zeeuwse Eilanden; de ge Kleine ingrepen maken woningen vaak al levensloopbestendig. door Frank Balkenende GOES - Na Veere en Borsele wil ook de gemeente Goes met subsi dies 55-plussers aansporen om hun woning levensloopbestendig te maken. De subsidie kan straks worden aan gevraagd voor bijvoorbeeld het ver wijderen van drempels, het aan brengen van beugels in sanitaire ruimten, beter hang- en sluitwerk, anti-sliptegels of de inbouw van een toilet op de eerste etage. De subsidiebedragen variëren van een tientje tot tweehonderd euro per verbetering. Wanneer de 'opplusregeling' van kracht wordt, is nog onduidelijk. De gemeente moet eerst instap pen in de stimuleringsregeling van de provincie, die maximaal 25.000 euro bijdraagt als de gemeente een zelfde bedrag investeert. De provin cie stelt als voorwaarden dat de ge meente ouderen voorlicht over de subsidiemogelijkheden en dat ze afspraken maakt met woningcor poraties. aard bescherming van de quick reaction force." Hoewel inmiddels zonneklaar is dat de wederopbouwmissie moei zaam verloopt - veel schermutse lingen, beperkte opbouw - is Tho mas kennelijk gebriefd door 'intel' als hij meldt: „Voor zover ik weet, verloopt de wederhouw goed. Het is goed dat we hier als Nederlands leger zitten. Met de Taliban zou het een grote bende worden." Zo'n drie maanden heeft hij nog te gaan. Dan mag hij naar huis. Na tuurlijk mist hij het thuisfront. Wekelijks belt en mailt hij naar Goes. Hij houdt ook een internet pagina bij. „Ik zou deze missie voor geen goud willen missen. En, als je lekker met je werk bezig bent, vliegt de tijd voorbij." meenten maaien, het waterschap baggert. Eerder dit jaar onderteken den de betrokken partijen een overeenkomst waarin staat wie wat doet en betaalt. In het verle den was daar nogal eens onduide lijkheid over, waardoor het werk soms bleef liggen. Dat achterstallig onderhoud wordt nu langzaam aan weggewerkt. Het maaiwerk is inmiddels bijna overal begonnen. Door de oevers van sloten en vijvers te ontdoen van overtollige begroeiing, kan re genwater beter wegvloeien. Inwoners van de gemeenten kun nen een folder over het werk aan vragen bij het waterschap via 0118-621000. V.O.K Van bkvkrkx-Morks h avexplei n 3 4301 jd zïerikzf.e telefoon 0111-415951 avav'avdkurlo oz ier ik/ e e. ni, SINT-MAARTENSDIJK - Het muziek festival Sint-Maartensdijk krijgt dit jaar een heel andere opzet. In voor gaande jaren was er op vier woens dagavonden muziek, maar dit jaar koos de organisatie voor drie aan sluitende avonden. Daarmee worden kosten bespaard en dat is nodig, omdat een subsi dieaanvraag bij de provincie is afge wezen en er ook niet zoveel grote sponsors zijn. Het festival wordt nu gelijk met de kermis gehouden. Van woensdag 1 tot en met vrijdag 3 augustus treedt elke avond tussen 20.00 en 23.00 uur een ander gezelschap op op de Markt. Onder meer de cover band Kaas uit Roosendaal en Slan uit Bergen op Zoom maken hun opwachting. De Smerdiekse ker mis duurt overigens nog een dagje langer, dus tot en met zaterdag. Op die laatste dag is er ook braderie. De 26-jarige Thomas uit Goes is brandweerman in Kamp Holland: „Gelukkig hebben we nog geen crashes gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107