Kunstenaars krijgen vrije hand op kanaal Rechter verfrommelt besluit Noordse Compagnie werd roemloze sof SP wil lokale afdeling in gemeente Tholen 26 Zaterdag 28 juli 2007 pzc b NOORWFGHE Het pand Noorweghe, op de hoek Beestenmarkt-Ossenhooftstraat in Goes, herinnert in.de verte aan de Noordse Compagnie. foto Willem Mieras Tentoonstelling over Goese zeevaarthistorie in de Gouden Eeuw. door Mieke van der Jagt GOES - Wij Nederlanders kijken graag met enige trots terug op de Gouden Eeuw. Onze voorvaderen, zeelui, kooplui of allebei, brachten welvaart door de handel met de Oost en de West en door hun krachten te bundelen in compag nieën. Slimme zet van die stoere knapen, maar het lukte ook wel eens niet. Zoals in Goes, bijvoor beeld, waar enkele kooplui in 1651 de Noordse Compagnie opricht ten. Het verhaal van die Compag nie bleef kort: twee schepen, De Hoop en Goes, voeren uit om han del te gaan drijven met Scandina vië. Daarna is er niets meer van vernomen. De zeevaartgeschiedenis van Goes kan niet echt in de schaduw staan bij die van de grote Hollandse ste den en Vlissingen. Varen deden ze genoeg, ze moesten wel, maar nau welijks op de zeven wereldzeeën. Toch hebben Frank de Klerk en Willy van Meegen een interessan te tentoonstelling kunnen inrich ten over het Goese zeevaartverle den en dan met name in de Gou den Eeuw. Vanaf half augustus is die te zien in het Goese gemeente huis in het kader van de De Ruy- terherdenking. Al is de Goese rol bescheiden, hij is toch het weten waard, al was het alleen maar ter bevordering van het besef dat alles niet vanzelf goed ging in die zeven tiende eeuw. Een stevige band tussen Michiel de Ruyter en Goes is er nooit ge weest. Frank de Klerk: „We heb ben een heel dun lijntje kunnen vinden: een Goesenaar, ene De Brune, een naam die hier al in de Middeleeuwen voorkwam, voer op De Zeven Provinciën. Dat we ten we omdat hij iemand heeft moeten machtigen om in Rotter dam achter zijn gage aan te gaan. Dat papier zit bij ons in het ar chief" Met de Noordse Compagnie heeft de admiraliteit nooit te maken ge had. De zeehelden hadden het veel te druk met het verdedigen van de routes waarlangs koffie, thee en specerijen werden aange voerd. Wat de Noordse Compag nie vervoerde, onder meer walvis vet, was van weinig economisch belang. Volgens De Klerk heeft De Ruyter in de zeeën rond Scandina vië nog weieens een kanonnetje la ten bulderen, maar niet ten behoe ve van de Goese ondernemers. Hoe gering de rol ook geweest mag zijn, sporen heeft de Noordse Compagnie wel nagelaten. In de traditie huizen naar handelsnaties te vernoemen, kreeg het pand op de hoek Beestenmarkt-Ossen hooftstraat de naam Noorweghe. Dat de initiatieven van kooplui in de Gouden Eeuw ook weieens niet lukten, bewijst de geschiede nis van de Goese 'Noordse Com pagnie'. Zomertentoonstelling in 2010 speelt zich af op kanaal Goes-Goese Sas. door Frank Balkenende GOES - Kunst in, boven en langs het kanaal Goes-Goese Sas. Dat idee heeft de Stichting Goese Cul tuurprojecten voor een nieuwe Zo mertentoonstelling in 2010. „We willen kunstenaars ruim de tijd ge ven om objecten te maken." De vorige Zomertentoonstelling van de stichting, die onder Cultu rele Raad Goes 'hangt', dateert al van 2005, het jaar waarin de stad haar zeshonderdjarig bestaan vier de met allerhande activiteiten en spektakel. De expositie was te vin den in het centrum, waarbij Zeeuwse en buitenlandse kunste naars aan elkaar werden gekop peld om samen iets te maken. Dat er vijf jaar tijd zit tussen twee Zomertentoonstellingen is volgens Oude Ophuis geen bezwaar. „Als Stichting HENK krijgt geld voor Wit-Rusland RILLAND - Stichting HENK uit Ril land, opgericht om slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl te helpen, heeft agelopen jaar van ver schillende instellingen en particu lieren 40.000 euro gekregen. Het geld wordt besteed aan nieuwe ko zijnen en isolerend glas voor een weeshuis in Wit-Rusland waar 265 kinderen wonen. HENK renoveer de het tehuis al voor een groot deel. Hulp blijft noodzakelijk. Dronken Belg blijkt hardleers in Terneuzen TERNEUZEN - Een dronken automo bilist uit Oostende toonde zich vrijdagochtend rond half zes op de Guido Gezellestraat in Terneuzen wel erg hardleers. De 29-jarige Belg had eerder die nacht in het centrum van de havenstad een rij verbod van twaalf uur gekregen, omdat dronken was. Agenten za gen hem later toch weer rijden. De man wordt voorgeleid. je dan maar iets goeds neerzet", zegt Trees Oude Ophuis, bestuurs lid van de stichting en lid van de Culturele Raad. De Stichting Goese Cultuurprojec ten zoekt het voor de nieuwe ten toonstelling buiten de binnenstad. Het oog is gevallen op het kanaal Goes-Goese Sas, inclusief havenin dustriegebied. „We zijn toch wel geïnspireerd door de plannen voor de woonwijk Waterstad. Boven dien is Goes van oudsher een ha venstad. Dat is een mooi thema." Het is ook mogelijk voort te bordu ren op het Goese feestjaar met het thema Afrika in 2009. „Wij zoeken het toch meer in het thema 'wa ter', de handel en wandel van de stad door de eeuwen heen." De plannen zijn nog pril. Wel is De Stichting Goese Cultuurpro- jecten bereidt een nieuwe Zo mertentoonstelling voor, die plaatsvindt in 2010 aan, in en bo ven het kanaal Goes-Goese Sas. Rondje Kunst door Schouwse Westhoek BURGH-HAAMSTEDE - Negen gale ries, ateliers en beeldentuinen in Burgh-Haamstede zijn morgen tus sen 12.00 en 17.00 uur open in het kader van het maandelijkse Rond je Kunst. Er wordt een grote diversiteit aan kunst gepresenteerd: schilderijen, beelden, keramiek en sieraden. Vaak is de kunstenaar zelf aan het werk of geeft deze uitleg over het tentoongestelde werk. Klappen na geschil over geld en zaken waarde - Op de A58 bij Waarde is gisteren een 51-jarige man uit Rucphen aangehouden die kort daarvoor bij een handgemeen een 49-jarige man uit Goes met een scherp voorwerp had gestoken. De 49-jarige raakte daarbij licht ge wond. Het handgemeen, dat zich voltrok bij het huis van het slacht offer, kwam voort uit een zakelijk en financieel geschil. duidelijk dat minstens tien kunste naars worden uitgenodigd om in stallaties of objecten te fabriceren. Het uitgangspunt van de vorige editie om kunstenaars van Zeeuw se en vreemde bodem te koppe len, wordt losgelaten. De kunstenaars krijgen ruimtelijk vrijwel onbeperkte mogelijkhe den. In, aan of boven het kanaal, het mag allemaal, zolang de kunst werken de scheepvaart niet hinde ren. Mogelijk wordt ook gebruik gemaakt van de insteekhavens. Omdat de expositie in principe tot het Goese Sas mag lopen, wordt het 'speelveld' zo'n vier kilometer lang. Dat is niet erg, zegt Oude Op huis. „Het is de bedoeling dat men sen er langs rijden. Een soort beel denroute." Voor de Zomertentoonstelling, die zeker drie maanden lang is te zien, is een budget van rond een ton no dig. De stichting rekent op bijdra gen van gemeente, provincie en sponsors. Rondleiding door het Fruitteeltmuseum KAPELLE - Mensen die zaterdag 4 augustus het Fruitteeltmuseum in Kapelle bezoeken, krijgen een gra tis rondleiding langs onder meer de fruitkisten, de wisseltentoon stelling over Van der Have en de permanente tentoonstelling over de geschiedenis van het Zeeuwse fruit. Dat alles met deskundig com mentaar. Er moet wel entree (2,50 euro) worden betaald. De rondlei ding is een gratis extraatje. Gewonde bij brand op minicamping scharendijke - Bij een brand op een minicamping aan de Weelweg bij Scharendijke is gisteren een ge wonde gevallen. In een dubbele stacaravan ontstond door onbeken de oorzaak brand. De caravan ging verloren. Van de drie personen die tijdens het uitbreken van de brand nog in de caravan aanwezig waren, is er één afgevoerd per ambulance. Hij had te veel rook ingeademd. Werkgroep ontplooit de komende maanden veel activiteiten. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Tholen krijgt wellicht een lokale afdeling van de SP. Een werkgroep met veertien Thoolse SP-leden gaat de komen de maanden hard aan de weg tim meren. Onder begeleiding van SP-raadslid Ger van Unen uit Hulst en SP-be- stuurder Patrick Keizer moeten ze bewijzen dat ze het waard zijn om een lokale afdeling te worden. Dat mag namelijk niet zomaar van de landelijke SP. „Ie moet in je ge meente minimaal vijftig leden heb ben en flink wat activiteiten ont plooien", legt Keizer uit. Die leden zijn er, en dus is het nu zaak om de boer op te gaan. Het eerste wapenfeit van de werk groep is een enquête over het Hol land Huis in Scherpenisse, die be gin volgende maand wordt gehou den. „Daarnaast willen we ons de ze zomer op veel evenementen la ten zien", vertelt Keizer. Als het echt tot een afdeling komt, is het volgens hem geen automatis me dat die in 2010 meedoet aan de lokale verkiezingen. „Daar moet je wel gekwalificeerde mensen voor hebben. Je kan ook heel veel doen zonder in de raad te zitten." Goes moet met betere argumenten komen om dataopslag te verbieden. door Frank Balkenende KLOETINGE - De gemeente Goes moet een nieuw besluit nemen over het gebruik van de vroegere commandobunker in Kloetinge. Dat heeft de bestuursrechter giste ren bepaald in een zaak die de eige naar, Stichting Somm, tegen de ge meente had aangespannen. De stichting wil in de vroegere mi litaire bunker digitale gegevens op slaan voor derden, zogeheten data- hosting voor bedrijven die veelvul dig van het internet gebruikma ken. Ze had bij de gemeente een vergunning aangevraagd. Het colle ge van burgemeester en wethou ders weigerde die te verstrekken. De gemeente vindt namelijk dat zo'n datacentrum in strijd is met de nog steeds geldende bestem ming militaire doeleinden. De stichting Somm (eigenaar) en de Stichting Wasteland (beheer der) hebben al een aantal jaren de bunker als dataopslag benut. Ze doopten het complex Cyberbun ker. Ze staakten hun activiteiten nadat de gemeente had laten we ten geen vrijstelling van het be stemmingsplan te verlenen en dus geen vergunning af te geven. Overigens gedoogde ze de dataop slag wel zes jaar lang, maar besloot niettemin de dataopslag niet te le galiseren. Burgemeester D. van der Zaag dreigde zelfs op termijn met ontruiming als de stichtingen zou den doorgaan met datahosting. De eigenaren repten van brood roof en stapten naar de bestuurs rechter om het collegebesluit aan te vechten. Voorlopig met succes. De bestuurs- 'We geven de gemeente nog een maand om een nieuw besluit te nemen' rechter veegt de argumenten van de gemeente van tafel. Hij ziet niet in waarom dataopslag wordt ge weerd als de gemeente tegelijker tijd pleit voor een andere bedrijfs matige functie in de recreatieve sfeer. Dat er vijf jaar geleden bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106