'We dachten al dat het gevaar was geweken' Soepeler reis gehandicapte 279 329 395 395 489 VakantieStuni.nl Tunesië - Hammamet Egypte - Sharm el Sheikh Griekenland - Rhodos «ga Bulgarije - Sunny Beach PZC Donderdag 26 juli 2007 9 Een hulpverlener baant zich in Oxford een weg. Watersnood in Engeland neemt onverwachte wending. door onze correspondent Esther Cotink OXFORD - Voor 250 gezinnen in Ox ford was het gisterochtend even schrikken. De politie deelde mee dat ze maar beter konden vertrek ken wegens acuut overstromingsge vaar. Maandag was de stad al ge waarschuwd dat de Theems en de Cherwell buiten hun oevers dreig den te treden. Dat het ook echt zover zou ko men, verraste velen. „We dachten juist dat het gevaar was geweken", zegt Dave Canning uit South Street. Canning zit op een stapel zandzakken die zijn voordeur ver spert. Evacueren wil hij niet. „Veel mensen willen niet weg, houden liever hun huizen in de gaten." Botley Road staat deels onder wa ter. Automobilisten en fietsers wurmen zich erdoorheen. De meeste mensen gaan gewoon wer ken. De boosdoener, de Theems, raast met grote snelheid onder de brug door. Omwonenden hopen dat de dijken het zullen houden tot het hoge water het westen van Londen bereikt. Daar staan sluizen en wordt de rivier breder. Er wordt veel kritiek geuit op de overheid. „We zijn zó vaak gewaar schuwd dat we niet meer wisten wat te geloven", zegt gemeente raadslid Colin Cook. „Natuurlijk doen de waterbeheerders hun best, maar volgens mij weten ze niet waar ze het over hebben." Jamie Attalah: „Je denkt dat het ge vaar voorbij is omdat ze de over stromingen voor maandag hadden voorspeld en dan krijg je op woensdag alle ellende over je heen. Daar waren we niet op voor bereid." Attalah heeft zijn huis wel verla ten. „In mijn keuken staat een hal ve meter water, het toilet is on bruikbaar. Toen de politie vertelde dat de stroom er misschien ook nog af zou gaan, dacht ik: weg hier." Attalah luistert naar de loka le radio, waar een man vertelt over zijn 21-jarige zoon, die door een plas water liep en stroomschokken kreeg van een verkeerslicht. „Onge looflijk", reageert Attalah. „Er lo pen hier overal kleine kinderen 'Een 21-jarige man liep door water en kreeg schokken van een verkeerslicht' door de plassen te stampen." Hij buigt zich over een beker dampen de thee van het Rode Kruis. Atta lah heeft met honderd anderen zijn toevlucht gezocht in het Kas- sam-stadion ten zuiden van Ox ford. Onder hen bevindt zich ook Ken neth Inness, die de nacht tevoren met een rubberbootje uit zijn huis is gehaald. „Het was te riskant om te blijven. Het water kwam ontzet tend rap. Ik hoop maar dat het hierbij blijft. Ik loop tegen de ze ventig en zie het niet zitten mijn huis te moeten renoveren." Naast het stadion staat het Holi day inn hotel, waar het Rode Kruis zo'n zeventig ouderen heeft Reisclubs moeten minder validen dezelfde faciliteiten bieden. door Hans de Bruijn BRUSSEL - Vliegen in Europa moet vanaf vandaag gemakkelijker wor den voor mensen die zich moeilijk kunnen bewegen, zoals gehandi capten en ouderen. Reisorganisa ties, vliegvelden en luchtvaart maatschappijen moeten hun de zelfde faciliteiten bieden als ande re passagiers. Reisorganisatoren mogen hun re serveringen niet weigeren, lucht vaartmaatschappijen mogen niet weigeren hen te vervoeren vanwe ge hun beperkte mobiliteit, en vliegvelden moeten ervoor zorgen dat zij zonder hindernissen bij de vliegtuigen kunnen komen. Op het niet nakomen hiervan komen boetes te staan. Dit is het gevolg van een Europese richtlijn. „Hiermee komt een eind aan de discriminatie en krijgen ge handicapten en ouderen de hulp die zij nodig hebben", aldus Euro pees verkeerscommissaris Barrat. Hoewel de meeste Europese vlieg velden en luchtvaartmaatschappij en zich al aan deze regels houden, zijn er ook die mindervalide reizi gers weigeren of hen extra laten be talen voor voorzieningen als rol- stoelgebruik, begeleiding op het vliegveld of het vervoer van blind engeleidehonden. Dat mag vanaf nu niet meer. Alleen als de vlieg veiligheid in gevaar komt, mag van deze nieuwe regels worden afgewe ken. Wie vindt dat hij onheus be handeld is, kan klagen bij een bu reau dat in elke lidstaat opgericht moet worden. In Nederland is dat bureau er overigens nog niet. Een precieze definitie van 'beperk te mobiliteit' is niet gegeven. Een woordvoerder van de Commissie zei gisteren dat de reikwijdte van de regeling 'bewust zo breed moge lijk is gehouden', en dat dus ieder een met een fysieke of psychische handicap, alsmede ouderen er een beroep op zullen kunnen doen. Luchtvaartmaatschappijen mogen ook niet het aantal rolstoelgebrui kers of anderszins lichamelijk ge handicapten beperken. Al willen tien mensen die een rolstoel nodig hebben k met één vlucht mee, dan moet dat geregeld worden. Gehandicapten weigeren of extra laten betalen voor voorzienin gen, mag vanaf vandaag niet meer. Tenzij de veiligheid in ge vaar komt. afgeleverd met busjes en ambulan ces. Het gaat om bewoners van twee verzorgingshuizen. Dames in rolstoel zitten in een kring met el kaar te keuvelen. „Wat een toe stand, hè", lacht de 83-jarige Chris tine, die 'wel meer gekke dingen' heeft meegemaakt. „Zo beleven we nog eens wat op onze oude dag. We zitten hier warm en droog. Er wordt goed voor ons ge zorgd. De hulpdiensten werken ontzettend hard. Ze hebben ons hier naartoe gebracht en regelden gelijk medicijnen." Tegen het einde van de middag komt de regen weer met bakken uit de lucht. Het maakt de mensen onrustig, want de rivieren en kana len rond Oxford kunnen geen druppel extra meer verwerken. Be halve de Theems en de Cherwell lopen ook de Bullstake, de Botley en het Oxford-kanaal pal langs de huizen. Alle vijf zijn ze al buiten hun oevers getreden. Bij de deels ondergelopen George Inn pub op Botley Road staat een bord: 'Gewoon open - kome hel of hoogwater', iohn Pritchard, de bis schop van Oxford, beziet het hoofdschuddend. Hij wandelt rond om mensen een hart onder de riem te steken. De bewoners van de 900 ondergelopen wonin gen in het graafschap Oxfordshire vinden het nu misschien span nend en zelfs komisch, zegt Pritchard, maar op langere termijn krijgen ze een terugslag. „Situaties als deze brengen mensen dichter bij elkaar. Maar als de aandacht en mediagekte voorbij zijn, blijven zij achter met de brokken. Dan komt de werkelijkheid hard aan." Griekenland - Kreta 2* VakantieStunt Bingo Logies ».a. Can. Eilanden - Tenenfe 3* Castle Harbour Studio's Logies v.a. 3* Prima Life Safa Hotel All Inclusive v.a. 5* Prima Life Rehana Resort All Inclusive v.a. a. 3* Summer Dream Hotel All Inclusive v.a.^^^'^^'" 4* Flamingo Hotel Logies ontbijt v.a Bel nu: 0900 9288 (isct p/m) boek online of loop bij één van onze reisbureaus binnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9