'Maas kan extreme regen niet aan' Verbreden A4 strandt op luchtvervuiling FLYBRAZIL.NL Valse pas vaak ontdekt Massa-ontslag ambtenaren Antillen 036-548 68 OO 6 Donderdag 26 juli 2007 pzc Plannen om Limburg te beschermen schieten volgens politicus tekort. door Wim Doesborgh SITTARD - De ambitieuze plannen om Limburg te beveiligen tegen de overstromingen van de Maas, zul len ontoereikend zijn. Dit vreest oud-gedeputeerde Mat Vestjens (WD) die acht jaar lang leiding gaf aan de plannen, die eind dit jaar in praktijk worden gebracht. Vestjens zegt te zijn verrast door het tempo waarin steeds vaker fik se regenbuien vallen door verande ringen in het klimaat. „Als de fre quentie en de hoeveelheid regen blijven toenemen, moeten er nieu we maatregelen komen om het wa ter tegen te houden. In het vijfjaarlijkse overleg waarin provincie en rijk nieuwe bereke ningen hebben aangedragen, is dit scenario niet voorzien." In een reactie merkt Vestjens' opvolger ge deputeerde Ger Driessen (CDA) op dat hij ervan uitgaat dat de plannen voldoen. „Maar als de kli maatdeskundigen gelijk hebben Voor tientallenen miljoenen wordt de Maas de komende ja ren beveiligd tegen overstromin gen. Maar de vraag rijst of die maatregelen voldoende zijn. en er komt veel meer regen, dan moeten we tijdens de werkzaam heden iets ondernemen." Rijkswaterstaat en het uitvoeren de projectbureau Maaswerken, dat onder meer de Maasverbreding in Zuid-Limburg en de rivieruitdie ping in Noord-Limburg uitvoert, zeggen vast te willen houden aan de bestaande plannen. Voor ernsti ge wateroverlast zoals nu in Enge land, is Rijkswaterstaat niet bang. „Engeland zit qua landschap, met zijn kleine riviertjes, heel anders in elkaar dan Limburg." Maar volgens Vestjens kan Rijks waterstaat het zich niet permitte ren om nu twijfels te uiten over de plannen gezien de consequenties. Ook Pieter Huisman, oud-hoofd waterkering bij Rijkswaterstaat, be twijfelt of de gevolgen van meer neerslag wel voldoende zijn onder kend. Raad van State vernietigt besluit tot uitbreiden. den haag - Het verbreden van de A4 tussen Leiderdorp en Zoeter- woude is voorlopig van de baan. De Raad van State vernietigde gis teren het besluit tot verbreding we gens de luchtverontreiniging die dat met zich meebrengt. Met nieuw onderzoek naar de luchtkwaliteit wil Rijkswaterstaat aantonen dat de verbreding van twee keer twee naar twee keer drie banen voldoet aan de wettelij ke eisen. Rijkswaterstaat wil het project ook zo snel mogelijk her vatten. Met het resultaat van dat onderzoek in de hand moet een nieuw besluit worden genomen over het te volgen tracé Rijkswaterstaat verwacht een ver traging van drie maanden tot an derhalf jaar bij uitvoering van het project. De verbreding is belangrijk voor aanpak van de files in de Randstad en het verbeteren van de leefbaar heid in de omgeving van de A4, zo stelt Rijkswaterstaat in een reac tie. De gemeente Leiderdorp beves tigt dat: „Dit is een ramp met ver regaande consequenties." Leider dorp heeft veel projecten lopen die afhankelijk zijn van verbreding en verdieping van de A4. In zijn uitspraak stelt de Raad van State dat de bredere weg, ook bij een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur, leidt tot een te hoge uitstoot van stikstof en moge lijk ook van fijnstof De Raad oordeelde gisteren boven dien dat Rijkswaterstaat de groei van de vervuiling op de ene plaats op een onjuiste manier wegstreept Het verbreden van de A4 naar twee keer drie rijbanen leidt vol gens de Raad van State tot een te grote uitstoot van stikstof en mogelijk ook fijnstof. tegen verbetering een eindje ver derop. De berekeningen van Rijkswater staat over de luchtkwaliteit beper ken zich tot de oplevering van het tracé in 2012. Het verkeer zou daar na niet meer toenemen, maar dat is volgens de Raad van State niet hard te maken. Verder keken de plannenmakers ten onrechte al leen naar de directe omgeving van de A4 terwijl verbreding ook gevol gen heeft voor aan- en afvoerwe- gen in een groter gebied. De rechtszaak was aangespannen door Milieudefensie en anderen. De milieuorganisatie reageerde ver heugd over de uitspraak. Nederland koploper in Europa bij herkenning valse papieren. brussel - Nederland is binnen Eu ropa het verst gevorderd met tech nieken om valse identiteitspapie ren te onderscheppen. De deskundigheid in ons land is zo goed dat de marechaussee func tionarissen uit andere EU-lidsta- ten gaat opleiden. Nederland zal ook de opleiding verzorgen voor het begeleiden van vluchtelingen die worden uitgezet. Dat meldde de commandant van de Koninklijke Marechaussee, luite nant-generaal Minze Beuving, gis teren in Brussel. Beuving is tevens voorzitter van het bestuur van het Europese grensagentschap Fron- tex. Dat heeft tot taak de EU-lidstaten te helpen met het controleren van de buitengrenzen en de acties van de verschillende landen te coördi neren. willemstad - Meer dan duizend ambtenaren op de Nederlandse Antillen verliezen hun baan, als de staatkundige vernieuwing van de eilanden wordt doorgevoerd. Dat zegt de Antilliaanse minister van Binnenlandse en Constitutionele Zaken, Roland Duncan. Alle vijf eilanden van de Neder landse Antillen willen eind 2008 een afzonderlijke relatie met Ne derland aangaan. Daarmee ver dwijnt de Antilliaanse overheid. Dat heeft tot gevolg dat meer dan duizend banen niet meer hoeven te worden ingevuld, aldus Duncan in de Curaqaose media. Zijn op merkingen hebben tot veel com motie geleid. Een op vijf kinderen heeft gehoorprobleem leiden - Ongeveer een op de vijf kinderen heeft gehoorproblemen. Dat blijkt uit een test van de Natio nale Hoorstichting, die gisteren is gepresenteerd. De stichting heeft samen met het Leids Universitair Medisch Centrum een gehoortest voor kinderen ontwikkeld. Vol gens de organisatie lopen de kinde ren de gehoorproblemen vaak op door te luisteren naar harde mu ziek op mp3-spelers. Politie arresteert drie tolken na sjoemelen Amsterdam - De politie in Amster dam heeft drie tolken aangehou den, die zouden hebben gerom meld met informatie om familie uit de wind te houden. Het gaat daarbij om gegevens die voortkwa men uit het afluisteren van tele foongesprekken. De drie tolken Turks vertaalden ten behoeve van politieonderzoeken. In één onder zoek Tanderden zij gegevens, ten vindt amilieleden af te schermen. Motorrijder rijdt 158 in bebouwde kom wildervank - In het Groningse dorp Wildervank is een motorrij der geflitst die met 158 kilometer per uur door de bebouwde kom reed. Omdat de overtreding werd geme ten tijdens een radarcontrole werd de motorrijder nier direct staande gehouden. De wegpiraat kan een dagvaarding in de bus verwachten. Dit meldde de oolitie gisteren. Politie maakt jacht op schutter Apeldoorn Apeldoorn - De politie maakt massaal jacht op de man, die maandag in Apeldoorn een 33-jari- ge rechercheur gericht neerschoot. De politie houdt een arrestatie team achter de hand om de vuur- gevaarlijke man aan te houden. Dat team kwam de nacht na de schietpartij al in actie op plaatsen waarvan werd vermoed dat de ge zochte zich er schuilhield. €pe jestrijdt wilde zwijnen in dorpskom epe - Epe zal de overlast van wilde zwijnen bestrijden door ze ook binnen de bebouwde kom te laten afschieten. Dorpelingen hebben last van de dieren, die vooral 's nachts door de straten lopen. Het afschieten van zwijnen gebeurt doorgaans buiten het dorp. Gelder land heeft een ontheffing verleend ook binnen de bebouwde kom de dieren neer te schieten. V-ouw overleden na mishandeling door ex heerlen - In het Atrium Medisch Centrum in Heerlen is gister ochtend een 42-jarige vrouw uit Eygelshoven overleden aan de ge volgen van de verwondingen die haar afgelopen zondag vermoede lijk zijn toegebracht door haar 36-jarige ex-vriend. De man is aan gehouden op verdenking van zwa re mishandeling. Het motief van de man is niet bekend. Tussen Haelen en Horn worden de kades langs de Maas momenteel verhoogd. •«5Flyx Brazil Surf voor meer LAST MINUTES STUNTS naar I (tel. 7 dagen per week, do. vr. za. en zo. tot 21.00 uur) ANVR/SGR Rondreis excl. C 95,- p.p. lokaal te voldoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6