Ruimten worden Vlooienmarkten te duur voor clubs Zorgstop voor thuiszorg Goeree 'Knap dat die groep hem niet aanvloog' Vragen LSD over afwijzen regelonderzoek 26 Donderdag 26 juli 2007 pzc S Hoge huurprijzen exposities en cursussen breken hobbyisten op. door Ali Pankow zierikzee - Fotoclub Schou wen-Duiveland is drastisch op zoek naar betaalbare ruimte voor de expositie van De Zeeuwse Foto salon volgend jaar maart. Schilders club Perspectief beperkt zijn jaar lijkse expositie noodgedwongen tot één week in plaats van twee, zoals voorheen. De Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven wordt de ze verenigingen te duur. „Maar wij hebben wel een gebouw te onderhouden. Voor die 120 euro per week zijn ter voorbereiding ook nog twee vrijwilligers twee middagen in touw", zegt secretaris B. Verhagen van de Brouwse kerk. Volgens hem bedraagt die huurver hoging nauwelijks meer dan tien euro. Bovendien moet het bestuur toch een beetje rekening houden met de onderhoudskosten bij het bepalen van de tarieven wil de mo numentale kerk ook in de toe komst behouden blijven, vindt Verhagen. De Nieuwe Kerk in Zierikzee biedt de Fotoclub zeker geen oplos sing, laat waarnemend voorzitter H. Walraven weten. Ook hier is sprake van een pittige huur van en kele honderden euro's voor een maand exposeren. „Bovendien is het voor ons clubje van vijftien mensen niet te doen zelf voor het toezicht te zorgen. En dan geldt ook nog de eis dat we voor de deel nemende fotografen entree moe ten heffen of zelf moeten betalen", vertelt Walraven. Hij zoekt een ge schikte ruimte waar circa zeventig foto's op passende wijze geëxpo seerd kunnen worden. Wat hem betreft het liefst in Zierikzee. Daar in Verschillende clubs kunnen geen betaalbare ruimte vinden om bij voorbeeld foto's te exposeren. De huur van gebouwen is vaak veel te hoog. om is hij van plan nu eens te infor meren bij De Driehoek, het pand dat sinds kort eigendom is van het Chr. Jongerenverbond (CJV). Volgens artistiek leider C. van de Wetering van Perspectief worden de gebruikers daar echter plotse ling geconfronteerd met vierhon derd procent huurverhoging. Voorzitter D. Groenendijk van De Driehoek acht die bewering vol strekt uit zijn verband gerukt. „Per spectief heeft hier in de oude situa tie toen het pand nog van de ge meente was, ondergehuurd voor 150 euro per jaar. Dat was in feite 300 procent onder de werkelijke prijs. Nu wij De Driehoek hebben gekocht en verbouwd, staat er wel een pand van een half miljoen met alle verbeteringen van dien en praten we niet meer over onder verhuur. Nu geldt er inderdaad een prijs van 795 euro per seizoen, maar de vergelijking met de oude situatie is absoluut onterecht", vindt Groenendijk. Hij hoorde van andere huurders geen bezwaren. Zorgvraag loopt niet evenredig met AWBZ-budget. door Piet Kleemans middelharnis - Als er niet snel drastische maatregelen worden ge troffen komt Thuiszorg Maat schappelijk Werk Goeree-Overflak- kee (TMGO) in financiële proble men. De zorgvraag loopt niet even redig met de vastgestelde budget ten Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). TMGO heeft een zorgstop ingesteld. TMGO-directeur W. Oving spreekt van een zeer zorgelijke si tuatie. „Wie nu hulp krijgt, houdt die ook maar ik sluit niet uit dat er in uren gesneden wordt. En er is nu nog geen wachtlijst maar ik ben bang dat die door de zorgstop wel gaat ontstaan." Elk jaar wordt vanuit de overheid een budget be paald voor zorg. Binnen dat bud get moeten alle zorgvragen behan deld worden. Lokale zorgkantoren verdelen de budgetten. Voor Goe- ree-Overflakkee is dat zorgkantoor CZ/OZ en die heeft zelf ook al aan de bel getrokken, omdat ze kampt met een tekort voor Zuid-West-Ne- derland van 15 miljoen euro. Over de problematiek zijn al vragen ge steld in de Tweede Kamer, maar of er vanuit Den Haag ook concrete actie wordt ondernomen om de problemen op te lossen is voor TMGO zeer de vraag. En de tijd dringt want als er niet snel iets ge beurt en TMGO zorg blijft leveren zoals ze dat nu doet, dreigt aan het einde van het jaar een budgetover schrijding van bijna 0,6 miljoen eu ro. TMGO zegt geen andere moge lijkheid te zien dan het invoeren van genoemde zorgstop. „Het in voeren van de zorgstop is een wel overwogen beslissing. Voordat hier toe is besloten zijn veschillende mogelijkheden om de situatie an ders op te lossen onderzocht zon der dat dat dat ten koste gaat van de klant. Echter dat bleek niet mo gelijk te zijn", zegt TMGO. De zorgstop geldt niet voor spoed- zorg, terminale zorg, dagverzor ging, hulp bij het huishouden en professionele hulpopvolging. TM GO: „Het is niet de bedoeling dat mensen met een ernstige zorg vraag in de kou komen te staan." Over zand, zeep en soda onder het wakend oog van Sigmund Freud. door Ali Pankow zierikzee - Ik zing dit lied alleen voor jou, kweelt Jantje Smit bij de entree. Je moet ervan houden maar het repertoire past in elk ge val bij de ongecompliceerde gezel ligheid die de zomerse vlooien markt bij camping Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee ken merkt. Negen weken lang worden hier elke woensdag van tien tot vier uur in ruim honderd kramen brocante, oftewel tweedehands spullen in eindeloos veel variëtei ten, verhandeld. Hoe lang blijven vlooienmarkten leuk? Heel lang, zo blijkt in de praktijk bij deze minicamping van Rien en Greta Kloet. Zij tekenen al vijftien jaar voor de organisatie van dit zomerse evenement dat el ke zomer weer gretige verkopers en talrijke bezoekers blijft trekken. „Zij hebben de zaken hier goed ge regeld", verklaart losee Wouters uit Tilburg het succes van de 'Kloet-vlooienmarkten'. Zij huurt als particulier handelaar hier nu voor het derde jaar een kraampje. „Ik kom zes van de negen woens dagen en dat bevalt me goed", zegt Wouters. Ze staat tijdens de zo mer op camping Klepperstee in Ouddorp en ze snapt niet dat ze daar ook niet zo'n evenement orga niseren. Evenals hier is daar naast de camping nog een groot terrein beschikbaar. Rien Kloet had dat ooit bedoeld voor uitbreiding van zijn minicamping, maar daar is het na jarenlange planologische strijd nooit van gekomen. Het vlooienmarkt-concept blijkt succes voller. De Kloeten hebben er ste vig in geïnvesteerd en zetten zich er met het hele gezin voor in: kra men met vrolijk gekleurde zeilen, ruime looppaden, voor de stand houders plaats om de auto achter de kraam te zetten, een propere toiletwagen, een sfeervol terras waar koffie, thee, drankjes, tosti's en frituur verkrijgbaar zijn, gratis parkeergelegenheid en goed gedrai neerde terreinen die, zelfs na de overvloedige regenval van de afge lopen dagen, niet drassig zijn ge worden. „Met één euro vijftig entree - kin deren tot twaalf jaar gratis - heeft nooit iemand moeite. Ze vinden het zelfs goedkoop", zegt Kloet. Toeristen en lokale bevolking men gen zich hier. Zierikzeeënaar Cees Boot komt elke week. „Mijn vrouw verzamelt Limoges aarden- werk, dat Franse spul. Ik vind er el- 'Met één euro vijftig heeft echt niemand moeite. Ze vinden het zelfs goedkoop' ke keer wel iets van." Groen emaillen bakjes met de woorden zand, zeep en soda staan keurig in het gelid onder het wa kend oog van Sigmund Freud. De bekende grondlegger van de psy choanalyse is hier in de vorm van een stenen buste vertegenwoor- digd. „Ik heb mijn kraamhuur er nog niet uit vandaag", zegt de man ach ter een collectie antieke klokken. Hij mokt wat vroeg. De vlooien markt is amper anderhalf uur be zig en het publiek stroomt in gro ten getale toe. Een man stapt trots met zijn nieuwe, tweedehands hengel het terras op. Uit de boxen klinkt De Zuiderzee Ballade. Vlooien-/brocantemarkten in Zierikzee De vlooien-/brocentemarkten worden gehouden op het evenemententer rein naast Camping Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee. De markten worden dit seizoen nog gehouden op de woensdagen 1, 8, 15, 22 en 29 augustus, steeds van 10.00 tot 16.00 uur. Bij het evenemententerrein is gratis parkeergelegenheid beschikbaar. De entree bedraagt €1,50 per persoon, kinderen tot twaalf jaar gratis. Particulieren en handelaren kunnen voor €20,- per dag een kraam huren. Dronken automobilist rijdt in op groepje jongeren Renesse. door Ton van den Nouweland renesse - Precies dat waar vakan tiecampagnes op zijn gericht, is hen overkomen. Een 20-jarige dronken automobilist uit Bergen op Zoom boorde zich in een groep je jongeren dat in nachtelijk Renes se op stap is geweest. Trieste ba lans: een zwaargewonde, drie licht gewonden. Twaalf uur later, na weinig slaap en veel formaliteiten, willen Mo- niek Tuinman (17) en Matthew Last (20) uit IJsselmuiden er wel over praten. Moniek: „We zijn naar de Pigalle geweest. Om kwart voor drie fietsten we terug naar on ze bungalow op Klein-Poelland. Op de Lage Zoom haalden we een groepje voetgangers in. Ik heb al leen het harde remmen van die au to gehoord. Peter Paul werd ge raakt en klapte tegen mij aan. Van die andere groep liep een jongen een hersenbloeding en een gebro ken enkel op. Die is er het ergst aan toe. Hij heeft een bloedpropje in zijn hersenen. Als dat groter wordt, is het erg. De groep komt uit Didam, hoorden we van de po litie." Matthew: „Hij reed zeker tachtig. Er staat een remspoor van vijfendertig meter op de weg. Ik hoorde hem over de verkeersdrem pel klappen. De jongen uit Didam lag er stil bij. We zijn gaan kijken of hij nog leefde. Die gast uit de au to kwam er ook bij staan. 'Weet je wel wat je hebt aangericht?' zei den we. Zijn antwoord was dat wij midden op de weg liepen. Maar hij had echt wel door wat ie ge daan had. Hij was verward." „Wij waren ook verward," vult Moniek aan. Matthew: „Ik vind oosterland - Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) wil van het college van B en W weten waar om niet is meegedaan aan een Zeeuws onderzoek naar het af schaffen van overbodige regels. De gemeente heeft wel een oproep ge daan aan de inwoners om sugges ties te geven voor welke regels afge schaft kunnen worden. „Dat had toch mee kunnen lopen met het andere onderzoek", zegt fractie voorzitter W. Stouten. Het Zeeuwse onderzoek is een ini tiatief van de Kamer van Koophan del, het MKB en de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging en het richt zich vooral op bedrijven. De gemeente wil met het eigen project ook weten welke regels overbodig zijn. Stouten vindt het jammer dat niet is aangesloten bij het (gratis) bedrijvenonderzoek. „Dan hadden we een vergelijking met andere gemeenten gehad." het al knap dat die groep hem niet is aangevlogen." De IJsselmuidena- ren maken hun vakantie gewoon af Ze doen het wel wat rustiger aan en morgen gaan ze naar huis. De Bergenaar heeft de nacht in To- rentijd doorgebracht. Zijn rijbe wijs is ingenomen. Hij bleek drie maal de toegestane hoeveelheid al cohol in zijn bloed te hebben. De 22-jarige Peter Paul van den Berg, een van de lichtgewonden, had geen zin in een interview maar schetst met één opmerking de sfeer: „Vorig jaar in Terschelling hebben we ook de krant gehaald. Toen brachten we met een mense lijke ketting in zee afgedreven zwemmers aan de kant. We heb ben eigenlijk altijd wat. Ik denk dat ik volgend jaar eens thuis blijf." Moniek Tuinman en Matthew Last op reden door een dronken bestuurder. de plek waar hun groep werd aange- foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60