Binnenland Moslima's eisen vrouw als arts 'Artsen moeten zich niet laten ringeloren' m Gemeente mag gehandicapte korten om 'voordeel' Mobiel bellen in openbaar wekt ergernis 4 I Donderdag 26 juli 2007 PZC Mannelijke specialisten vinden uitsluiting ontoelaatbaar. DEN HAAG - Medisch specialisten weigeren langer te voldoen aan de eis dat moslima's alleen door vrou welijke artsen worden behandeld. „Het loopt de spuigaten uit. Je ge loof verschaft je geen voorrech ten", aldus de Utrechtse radioloog Floris Sanders namens de beroeps groep. „In de gezondheidszorg wordt iedereen gelijk behandeld." Het aantal acute situaties waarin het mannen niet wordt toegestaan vrouwelijke patiënten te behande len neemt toe, blijkt uit een steek proef van het vakblad Medisch Contact onder ziekenhuisdirecteu ren. In enkele gevallen werd de specialist zelfs door mannelijke fa milieleden fysiek bedreigd. Sanders, voormalig voorzitter van Het aantal acute situaties waarin het mannelijke artsen op religieu ze of culturele gronden niet wordt toegestaan vrouwen te be handelen neemt toe de Raad voor de Volksgezondheid, beschrijft in het vakblad hoe 'ge sluierde moslimdames binnenko men voor allerlei onderzoeken, be geleid door hun mannelijke cipiers (echtgenoten, broers, vaders, zoons), die op hoge toon eisen dat hun vrouwelijke familielid door een vrouwelijk personeelslid zal worden onderzocht. Ik vind dit on toelaatbaar'. In een onderzoek onder artsen op de website van Medisch Contact zegt 8o procent het met Sanders eens te zijn: de eis van een vrouwe lijke arts moet wat hen betreft niet worden ingewilligd. Hoofdredacteur Ben Crul van Me disch Contact: „Zometeen weige ren patiënten nog een neger, een homo of een Chinees als arts aan het bed. De discriminatie van man nelijke artsen moet stoppen. We moeten heel duidelijk zijn: wij doen hier niet aan mee, anders val len er nog doden." De PvdA zal Kamervragen stellen over de kwestie „Die mannen brengen de levens van hun vrou wen in gevaar", vindt Kamerlid Khadija Arib. MIDDELBURG - Gemeenten mogen gehandicapten korten op subsidies voor zover zij voordeel hebben van hun handicap. Dat bepaalde de rechtbank in Middelburg in een geschil tussen de gemeente Tho- len en een inwoonster. De vrouw kreeg van Tholen een scootmobiel én een rekening van 250 euro. B Peter van Straaten is met vakantie. ENSCHEDE - Maar liefst 65 procent van de Nederlanders stoort zich aan luide gesprekken en het onge wild mee moeten luisteren met mobiele telefoongesprekken. Dat blijkt uit het de gisteren gepubli ceerde resultaten van het onder zoek Telecom Monitor 2007 van Newcom Research Consultan cy. De irritatie over het horen van andere gesprekken is in vergelij king met 2006 toegenomen. Ook ergert 43 procent van de Nederlan ders zich aan een ringtone. Het opnemen van de telefoon ter wijl de eigenaar van het toestel al met iemand aan het praten is, wordt door 38 procent van de on dervraagden niet gewaardeerd. De top vijf wordt afgesloten met een ringtone die veel te hard af gaat (37 procent). en W stelden dat de vrouw door het bezit van de scootmobiel een fiets uitspaart. „Een standaardfiets is een algemeen gebruikelijke voor ziening en 250 euro is daarvoor een algemeen gebruikelijk be drag", zegt het college. „Wie ortho pedische schoenen krijgt, hoeft geen schoenen aan te schaffen en Auto klem onder deur van parkeergarage GRONINGEN - Een 49-jarige vrouw uit Winschoten zal haar bezoek aan parkeergarage Rademarkt in Groningen nog lang heugen. Door een brandalarm gingen de rollui ken automatisch naar beneden, juist op het moment dat zij pas seerde. Een elektricien kreeg de deur niet in beweging, waarop de brandweer die sloopte. De auto van de vrouw liep forse schade op. De garage bleef een uur dicht. Echtgenoot Hoogwoud onbekend bij instanties HOOGWOUD - De 42-jarige veehou der uit Hoogwoud die dinsdag in zijn woonplaats zijn 35-jarige vrouw, zijn hond en uiteindelijk zichzelf om het leven bracht, was geen bekende van de instanties. De politie rondt momenteel het onderzoek af, maar wil verder niets meer melden over de achter gronden. De bloedige uitbarsting kwam volkomen onverwacht. wie een scootmobiel krijgt hoeft geen fiets te kopen." De rechter denkt er ook zo over. „Het is com pensatie voor onbedoeld voordeel van de gehandicapte tegenover de niet-gehandicapte." De rechter ver wierp het bezwaar van de vrouw af dat een scootmobiel niet dient als vervanging van een fiets. Kinderen vaak niet beschermd tegen zon AMSTERDAM - Een op de drie ouders smeert zijn kinderen bijna nooit in met zonnebrandcrème als ze buiten gaan spelen. Bij het zwembad of aan het strand wordt veel meer gesmeerd, dan wanneer kinderen gewoon buiten zijn. Ruim 30 procent van de kinderen verbrandt een of meer keer per jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van de KWF Kankerbestrijding en de universiteit van Maastricht. Meeste treinkaartjes worden iets goedkoper UTRECHT - Het treinkaartje wordt volgend jaar voor de meeste reizi gers iets goedkoper. De NS heeft gisteren bekendgemaakt de prijzen met 0,5 procent te verlagen voor de enkele reizen, retourkaartjes en jaar- en maandtrajectkaarten. De prijzen van het Voordeelurenabon- nement, meereizende honden, fiet sen en de kaartjes voor senioren en kinderen blijven hetzelfde. Specialisten zijn intimiderend gedrag van moslims spuugzat. door Wierd Duk DEN HAAG - Een mannelijke gynae coloog wordt door de islamitische echtgenoot van een zwangere pa tiënte ruw de toegang tot de ver loskamer ontzegd. Het overkwam onlangs een specialist in een Ne derlands ziekenhuis. Het moslimechtpaar duldde geen mannelijke handen aan het bed. De echtgenoot eiste vervoer naar een ander ziekenhuis, waar op het late tijdstip - elf uur 's avonds - wél een vrouwelijke arts beschik baar was. Zijn echtgenote lag ech ter al een uur te persen en had dringend specialistische hulp no dig. Toen de gynaecoloog tegen sputterde, ontstond er een grimmi ge situatie. De arts, die zich be dreigd voelde, besloot om het ver zoek in te willigen. De baby kwam ternauwernood gezond ter wereld. Nog een voorbeeld. Een mannelij ke echografisch laborant in een an der ziekenhuis werd onlangs op één dag tot drie maal toe te ver staan gegeven dat het niet de be doeling was dat hij een vrouwelij ke patiënte zou onderzoeken. De man voelde zich respectloos be handeld. 'Alsof onze allochtone medeburgers hem ervan verden ken er onoirbare gevoelens op na te houden', schrijft radioloog Flo ris Sanders in het vaktijdschrift Medisch Contact. Sanders en Medisch Con tact-hoofdredacteur Ben Crul zijn het 'intimiderende' optreden van moslimmannen spuugzat. „Het aantal incidenten neemt toe. Ik ben er zo boos om. We moeten nu duidelijk een grens stellen", zegt Crul. „Een dokter moet op zijn professionaliteit worden afge rekend. Man of vrouw, er is geen onderscheid." Moslims die mannelijke artsen weigeren, baseren zich op hun reli gie of op hun cultuur. „Maar in is lamitische landen worden vrou wen gewoon door mannelijke art sen behandeld", weet het Marokkaans/ Nederlandse Kamer lid Khadija Arib (PvdA). Een vrouwelijke gynaecologe, die niet met haar naam in de krant wil, ziet de agressie toenemen 'on- 'ln islamitische landen worden vrouwen gewoon door mannen behandeld' der een kleine groep islamieten'. „Hun vrouwen weigeren ook be wust behandeling door mannelij ke collega's. Dat gedrag roept de vraag op naar de grenzen van on ze welwillendheid. Als ik niet word aangekeken en geen hand krijg, gaan mijn nekharen recht overeind staan." Ben Crul vindt dat artsen 'zich niet langer moeten laten ringelo ren'. „Desnoods zeg je tegen zo'n echtpaar: dan helpt uw man u maar bij de bevalling. We hoeven ons niet in alle mogelijke bochten te wringen. Als hun huis in brand staat roepen ze toch ook niet om een vrouwelijke brandweerman die hun vrouw moet redden?" CHRYSLER 300C. MADE FOR PEOPLE WHO MADE IT. U weet het ols geen ander: delegeren is controleren. Voor de troepen uit lopen, richting bepalen. M.coi dan komt toch dal moment Dat u zou/willen dat u. kunt gaan zitten en alles verder vanzelf gaat. Dat .moment is nu aangebroken. Met de Chrysler 300C. De outo waarbij u nog maar éénding hoeft te doen: genieten. Van z'n robuuste uiterlijk bijvoorbeeld en z'n fenomenale fijeigenschappen Kom binnen kort eens bij ons langs voor een" onvergetelijke proefrit. Eén middagje delegeren moet wei lukken, toch? JAN HOP CHRYSLER GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 1 3 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 1 7.00 uur. U rijdt al een Chrysler 300C vanaf 45.800,- inclusief btw/bpm en exclusief kosten rijklaar maken Leaselarief vanaf 849,- per maand excl. blw, op basis Lease, 60 mnd, 20.000 km p.| Gemiddeld verbruik 8,1 -12,1 1/100 km (12,3 - 8.3 km/1) COruitstool: 215 - 287 g/km. Wijzigingen voorbehouden. Operationele Service wchrysler.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4