Rasmussen was stap dichter bij zege PZCI41 Ook Cofidis uit Tour na positieve plas -m i Tms s fflMNC 18 44 en 45 45 A Donderdag 26 juli 2007 Hoopvolle start van vernieuwd Feyenoord Brabander Jongsma wint Bombokaal in Haamstede Tip? sport@pzc.nl Deen won laatste bergrit en leek het geel naar Parijs te brengen.. door Ad Pertijs COL D'AUBISQUE - Uitgefloten bij de start, beschimpt onderweg, uit gejouwd op het podium, aangeval len door Alberto Contador en ook nog eens in de lip gestoken door een wesp. Michael Rasmussen had het gisteren in de laatste bergetap pe van de Tour weer zwaar te ver duren. Maar niets kon de Deen van zijn stuk brengen, zo leek voor de Rabobank hem uit de Tour zette. In de slotkilometer van de rit naar de top van de Col d'Aubisque reed hij zelfs bij Contador vandaan en komt zo wel erg dicht bij de eind zege van de Ronde van Frankrijk. De stunt is bijna voltooid. In de Gi ro liet Rasmussen zich ontvallen dat hij de Tour wilde winnen. Op dat moment was hij voor zijn ploeg Rabobank echter niet meer dan de man die de bolletjestrui (bergklassement)en een bergetap pe moest pakken. Het ontlokte Michael Boogerd zelfs de reactie: 'Ik win de Tour nog eerder dan Rasmussen'. Gisteren verloor Rasmussen eigen lijk maar één ding: de bolletjestrui die hij voor de ploeg had moeten winnen. De Colombiaan Soler van het kleine Barloworld gaat er ver moedelijk mee aan de haal. Het was de slotconclusie van de dag: de bergtrui kwijt; het geel gewon nen. De Deen stond drie minuten los, de concurrentie voelde zich ge klopt. „Om nog kans te maken in de tijdrit, zal ik mijn achterstand in de laatste bergetappe moeten te rugbrengen naar één minuut", liet Contador gisteren voor de rit al weten. Het credo bij Discovery Channel was dan ook duidelijk: 'aanvallen'. Temeer omdat Conta dor en zijn ploegleider Bruyneel de indruk hadden dat tegenover Michael Rasmussen ritst zijn gele trui dicht, om er op de finishlijn beter uit te zien. reageerde Rasmussen. „Helemaal na de positieve dopingcontrole van Vinokoerov. Die frustratie wordt nu op mij afgereageerd. Ik weet nu wat Lance Armstrong al die jaren heeft meegemaakt. Mijn bewondering voor hem groeit met de dag." Toen hij dat zei, was nog niet bekend dat de Rabobank hem uit de Ronde van Frankrijk zou zet ten. Langs het parcours wordt Ras mussen alsmaar uitgejouwd, maar de Deense Raborenner werkt onverschrokken verder aan zijn stunt. sen uit. Hij haalde Contador terug. Net als bij de tweede aanval. Bij een derde acceleratie op zes kilo meter van de top werd al duidelijk dat Contador zijn kruit aan het verschieten was. „Die aanvallen vermoeiden hem meer dan mij." Daarop besloot de Deen in de laat ste kilometer zelf bij de Spanjaard weg te rijden. De enig overgebleven tegenstan der was nu nog de Franse scepsis, die gisteren omsloeg in een regel recht vijandige houding. Het boe geroep was overal waar hij ver scheen. „Er is een hoop frustratie onder de mensen en in het pelo ton vanwege alles wat gaande is", foto Christophe Karaba/EPA de langzaam stijgende lijn van de Spanjaard een dalende vormcurve stond van Rasmussen. Ze kregen ongelijk. Toen Contador ten passen. Discovery Channel staat bekend om haar uitgekiende tactische plannen. Rasmussen en Rabobank zetten er gisteren een na de inleidende beschietingen door ploegmaat Leipheimer negen kilometer onder de top van de Au- bisque zijn eerste aanval inzette, leek Rasmussen inderdaad te moe beter plan tegenover. „Omdat ik wist dat ik zijn versnellingen toch niet kon vol gen, had ik besloten mijn eigen tempo te rijden", legde Rasmus- Franse wielerploeg stapt uit eigen beweging op. door Edward Swier COL D'AUBISQUE - 's Morgens had hij nog op de eerste rijen gestaan, 's avonds moest hij de Tour via een achterdeur, begeleid door gen darmes, verlaten. De Italiaan Cristi- an Moreni stond bij de start in Orthez met zijn ploeggenoten op de barricaden voor een schone sport, aan de finish op de Col d'Au bisque werd bekend dat de 34-jari- ge Cofidis-coureur betrapt is op testosteron-gebruik. Enkele uren na de bekendmaking trok de hele ploeg zich terug uit de Tour. Het Franse Cofidis, dat al tiental len jaren actief is in het wielren nen en in het verleden meerdere malen is geconfronteerd met do ping, is de tweede ploeg die zich dit jaar terugtrekt uit de Ronde. Dinsdag trok Astana zich terug - op uitdrukkelijk verzoek van de Tourdirectie na de bloeddopingaf- faire met Aleksandr Vinokoerov. Cofidis besloot er gisteren op ei gen initiatief een punt achter te zetten. Dat uitgerekend een renner van een Franse ploeg betrapt werd op dopinggebruik, kwam in het thuis land hard aan. De Franse teams la ten al sinds de start van de Tour blijken dat ze hun buitenlandse collega's - de Duitse uitgezonderd - niet vertrouwen. Een eerder do- pinggeval deze Tour betrof een coureur van T-Mobile, dat in de zelfde waaier als Cofidis zit en de ze dagen strijdt voor de strengst mogelijke aanpak van het doping probleem in de wielersport. Ploeg leider Eric Boyer vertelde na af loop van de etappe - waarin Mor eni als 41ste eindigde - dat de cou reur geen contra-expertise vraagt. „Hij heeft toegegeven dat hij fout zit." Moreni werd na afloop van de elfde etappe van Marseille naar 'Hij heeft toegegeven dat hij fout zit. Hij vraagt geen contra-expertise aan' Montpellier gecontroleerd. De Itali aan was die rit als 102e gefinisht en bij lottrekking aangewezen voor de dopingcontrole. Het labo ratorium van Chatenay-Malabry onderzocht de urinestaal en ont dekte dat er niet-natuurlijk testos teron in Moreni's plasje zat. Het anabole hormoon testosteron wordt de laatste maanden steeds vaker gevonden bij dopingcontro les. Artsen vermoeden dat wielren ners het gebruiken tijdens trai- ningsweken om sneller te herstel len. Floyd Landis, Matthias Kes- sler, Marco Fertonani en vorige week nog Patrik Sinkewitz werden betrapt en/of in verband gebracht met testosterongebruik. Moreni is prof sinds 1998. Hij reed zeven seizoenen in Italiaanse dienst, voor hij zijn heil noorde lijker zocht. In 2005 reed Moreni voor Quick Step, de laatste twee seizoenen staat hij onder contract bij Cofidis. Moreni won in 1999 een etappe in de Ronde van Spanje, een jaar later pakte hij een ritzege in de Giro d'Italia. In 2004 was Moreni Italiaans kampioen op de weg. ST iê /i 1 aMVS *1 Cristian Moreni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43