Varen op een banaan kan ook hier Kunst en cultuur keren weer terug in het museumstraatje in Groede Een dubbele banaan is veilig en kan niet omslaan. foto Bader Para Team Veelzijdig aanbod van sport en andere activiteiten op water. door Kaman Yu Veel mensen kennen de ba naan als een stuk fruit. Maar er zijn er ook die de banaan kennen als een waterattrac tie aan de Spaanse Costa's. Je hoeft echter niet per se hele maal naar Spanje te gaan om op het gele gevaarte te kunnen zitten. In Zeeland bieden verschillende bedrijven banaanvaren en andere wateractiviteiten aan. Waterski's worden voortgetrokken door een kabel over het Veerse Meer. Kajakken, wakeboarden en banaanvaren. De Schotsman be weert de enige te zijn in Zeeland die de attractie banaanvaren aan biedt. Maar na wat rondbellen, blijkt dat in elke Zeeuwse regio or ganisaties zijn die zowel banaanva ren als andere watersporten aan bieden. Neem bijvoorbeeld het Bader Para Team in Vrouwenpolder op Wal cheren. Banaanvaren is één van hun attracties. Ze hebben niet al leen een enkele banaan maar ook een dubbele banaan waar je met zestien personen op kan zitten. „Deze banaan is veilig voor kleine kinderen omdat hij niet omslaat. Veel mensen denken dat banaanva ren gevaarlijk is, maar dat heb je helemaal zelf in de hand. Er kun nen jongelui tussen zitten, die ex pres hard bewegen waardoor je dan in het water belandt", zegt El- la Bader. Totaal anders en voor veel mensen een uitdaging is parasailen of para- penten op het strand van Vrou wenpolder. Deze twee extreme sporten hebben als overeenkomst dat je een parachute boven je hoofd hebt. Het grote verschil is dat je bij parasailen boven het wa ter zweeft met een ronde parachu te. Bij parapenten ben je boven het land en heb je een vierkante, matrasachtige parachute. Foresthill Buitensport op Schou- wen-Duiveland neemt de gasten mee naar de Brouwersdam voor de watersporten. Kajakken en raf- ten in de branding van de Noord zee. Bij kajakken blijf je dichtbij de kust omdat daar de golven hun hoogste punt bereiken. Bij het raf- Voor varen op een banaan of zelfs twee bananen hoef je niet naar de Costa's. ten zit je met zes tot zeven perso- nen in een grote rubberboot. Groepsgevoel is een belangrijk ele ment bij dergelijke activiteiten en zeker wanneer je op een banaan zit. Ook deze Schouwse organisa tie biedt vaarten aan op een ba naan. Remco Schuurbiers van de Speel mansplaten in Tholen heeft een andere sport in de aanbieding: „Hier kan je jetskiën, alleen dien je wel lid te worden van de club en in bezit te zijn van een vaarbe wijs, legitimatie, registratie en ver zekeringsbewijs." De Speelmansplaten is een bijzon dere surfplaats. Door de geschei den vaargebieden en het ondiepe water is het een fijne plek om te le ren windsurfen of kitesurfen, ter wijl ook gevorderde surfers er zich uit kunnen leven. Zeeuws-Vlaanderen heeft een lan ge kust. Op het gebied van water sport is het aanbod vrij beperkt en bestaat eigenlijk alleen uit zeilen. Dat kan haast overal in Zeeland dus ook aan de Zeeuws-Vlaamse kust is dat mogelijk. Banaanvaren wordt er niet aangeboden. Het museumstraatje. straatje redelijk vol beginnen te ra ken en er collecties in de opslag moeten. Oosterling vult aan dat ook steeds meer groepen de weg naar Groede weten te vinden en dan gebruik maken van arrangementen met Activiteiten Groede foto Peter Nicolai een attractie uit de streek: „Ik ben al vijftien jaar met het museum straatje bezig en nu begint het een beetje te worden zoals ik het des tijds voor ogen had. Daarmee gaat Groede zelf ook steeds meer le ven." 27 juli en 15 augustus: kunstmarkt van 10.00 tot 18.00 uur. 25 augustus: boekenmarkt. 30 augustus: 17.00 uur tuinconcert en 20.00 uur strijkersconcerten. 8 september: monumentendag. 13 september: Hochschule Alanus uit Bonn met muziek en sketches. 13 september: zanggroep Vleuten. Elke dinsdag en vrijdag: kleinkunst door Adrie Oosterling, om 21.00 uur. Dit jaar voor het eerst twee kunstmarkten in de Slijkstraat. door René Schrier Een oud initiatief van Het Vlaemsche Erfgoed, de mu seumstraat in Groede, krijgt deze zomer gestalte. In de Slijk straat zal (nog) meer aandacht ko men voor kunst en cultuur. Dit jaar zijn er twee kunstmarkten in deze museumstraat. Adrie Oosterling, van Het Vlae- msch Erfgoed, vertelt dat het altijd de bedoeling is geweest dat er plaats ingeruimd wordt voor cul tuur. Aanvankelijk was er ook een kunstmarkt in Groede, maar die veranderde van lieverlee meer in een jaarmarkt waarbij het culture le accent wat op de achtergrond raakte. Daarom is er voor gekozen om de kunstmarkt een apart plek je te geven. Morgen is de eerste en op 15 augustus, Maria Hemelvaart, de tweede. In de loop van de tijd hebben ook steeds meer kunstenaars een plek je gevonden in de museumstraat. Een beeld van een eerdere kunst markt in Groede. foto Peter Nicolai Daar zijn al verschillende ateliers gevestigd. Enkele van de kunste naars uit de Slijkstraat doen dan ook mee aan de kunstmarkten. Oosterling ziet dat wel zitten: „Groede heeft altijd wel wat gehad met kunstenaars. Die kwamen van oudsher al hier naartoe." Kunstenaars hebben door de jaren heen altijd wel wat met Groede gehad Een van de drijvende krachten ach ter de kunstmarkten is Juliette Al- lers. Ze stelt vast dat het museum straatje zich nog steeds vernieuwt. Ze vindt het een goede zaak dat er van alles in het straatje, met be drijfjes uit de eerste helft van de vorige eeuw, te doen is en dat er le vendigheid is. Allers vertelt dat er naar gestreefd wordt om ook in de wintermaanden vaker open te zijn en daarbij is een actieve invulling vanuit de kunsthoek van harte wel kom. Op de twee kunstmarkten is werk te zien van beeldhouwers, glaskunstenaars, mensen die siera den maken, schilders, keramisten en een kunstenaar die met papier maché werkt. Ook aan de oorspronkelijke opzet van het museumstraatje wordt nog steeds gesleuteld. Zo zijn de vrijwilligers van Het Vlaemsche Erfgoed druk bezig aan de inrich ting van een bierbrouwerij. De brouwerij moet dit najaar open. Verder is het een goede zaak, geeft Oosterling aan, dat de herberg De Natte Pij, constant geopend is. Daarmee ontwikkelt zich een ei gen klantenkring en kan ook het hotel - onderdeel van de herberg - zich goed ontwikkelen. Dat alles leidt er wel toe dat de pandjes die deel uitmaken van het museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40