Zeeland hoef je niet rijk te zijn Vlissingen in 2006 zonnigst Gevonden: droomschip Te koop: Hallberg Rassy 19i0 Watertoerisme PvZ wil snel uitsluitsel WCT PZC Donderdag 26 juli 2007 3 Matftf MHy JS2 i'r:" ivsa «fv n, Jy y, door Cornelleke Blok OUDDORP - „Dit is ons droom schip", verzucht Christian Jacob- sen, met een grote glimlach op zijn gezicht. „We zijn al een jaar aan het zoeken, maar nu hebben we 'm eindelijk gevonden." Samen met zijn vrouw Helge snel de hij deze week vanuit hun woon plaats in Denemarken naar Mari na Port Zélande om een twaalf me ter lange cruiser aan te schaffen. „Wat er zo geweldig aan is? Hij is stabiel, maar ook snel. Dat vind ik belangrijk, want als ik aan het va ren ben, wil ik altijd sneller zijn dan andere schepen met dezelfde afmetingen", lacht Christian. Hel ge is vooral blij met het comfort. „Ik vind de inrichting heel mooi. Er is heel veel ruimte. En, we heb ben voor het eerst heet water en elektriciteit op het schip." Daar waren ze naar op zoek. Chris tian: „Dit is ons derde schip. Nu de kinderen groot zijn, willen we graag langere reizen maken. Dit jacht is daarvoor gebouwd. Ik wist precies wat ik wilde hebben. Een vriend heeft hetzelfde schip. Daar heb ik al vaker mee gevaren. Maar, ik had er nog nooit één gezien voor deze prijs en in deze condi tie. Hij is negen jaar oud, maar er is drie jaar niet mee gevaren. Hij zag er zo goed uit, dat we niet durf den te wachten." Als ervaren zeiler wist Christian precies waar hij op moest letten bij de aankoop van het jacht. „Het schip is uit het water geweest, zo dat we de bodem konden inspecte ren. Sommige schepen hebben last van osmose. Dat zijn een soort kleine blaren onder de verf. Het kan de boot beschadigen, dus daar moet je goed op letten." Helge: „We hebben goed naar de motor en de schroef gekeken. Gelukkig was er niks onoverkomelijks." En dus wap- door Cornelleke Blok OUDDORP - „Dit schip is de Merce des onder de zeiljachten. Het is een Hallberg Rassy uit 1979", zegt Rick Bakker trots. Toch wil hij zijn schip verkopen. Ze drinken een bakje koffie, varen een rondje of maken een praatje met potentiële kopers. Rick en zijn vriendin Marieke vieren een beetje vakantie langs de verkoop steiger bij Marina Port Zélande. Marieke: ,Je wilt toch even weg. Even relaxen." pert de Deen se vlag nu op het witte zeil jacht, dat in middels mooi blinkt in de zon. Dat was vorige week wel anders. „Het schip was helemaal groen van binnen. We poetsen al de hele week." Morgen varen de Jacobsens hun nieuwe aanwinst naar Denemar ken. Christian: „Inmiddels hebben we ook alles geregeld met de hypo theek. De boot kostte 132.000 eu ro. Veel mensen denken dat je heel rijk moet zijn om een schip te kunnen kopen, maar het is een kwestie van prioriteiten stellen. Anderen kopen een nieuwe auto of een zomerhuis." Helge: „Dit is eigenlijk ook een zomerhuis, al leen wij hebben elke dag uitzicht op de oceaan." 'In dit zomerhuis heb je altijd uitzicht op de oceaan' Zeilen bete kent vrijheid en rust voor de twee. Rick: „Ik zit mijn hele leven al in de zeilerij. Ik denk dat 't door mijn ouders komt. Die hadden vroeger een motorbootje. Later ben ik gaan zeilen. Ik verleg mijn doelstellingen steeds. Eerst naar de Biesbosch, later naar Zee land en nu wil ik toch echt eens de wereld rond." Zijn vriendin Marieke is inmiddels ook aangestoken met het zeilvirus. Net als de kinderen. Met het hele gezin willen ze de wijde wereld in. „We gaan aan boord wonen. Met dit schip zouden we ook de oceaan op kunnen, maar als je geen huis meer hebt, dan heb je toch een groter schip nodig. De kinderen willen een eigen hut." Het nieuwe 'huis' hebben ze al op 't oog. „Hij ligt in Corsica. Binnen kort vlieg ik erheen. Het is een tweemaster. Daarmee kunnen we straks stabieler op zee varen." Eerst willen ze hun huidige jacht verkopen. „We hebben een make laar ingeschakeld om er wat meer druk achter te zetten. Je ziet dat er nu veel meer belangstelling is voor het schip. Er komen zeker één of twee mensen per dag kijken. Je merkt dat ze zeggen: goh, dat is een Hallberg Rassy. Het is een Zweeds schip. Kwalitatief goed. Al les is met de hand gemaakt. Het in terieur is helemaal van mahonie hout. Hij vaart stabiel: je kunt rus tig met windkracht 8 de zee op gaan. We vragen er 84.500 euro voor. Tja, voor dat geld kan je ook een nieuw jacht van mindere kwa liteit kopen." De toekomstige koper van zijn jacht is geen beginnende zeiler, denkt Rick. „Voor dit schip moet je een fanaat zijn. Veel mensen ko pen tegenwoordig een schip voor in het weekend. Ik heb het idee dat het een rage is. Het heeft ook met de economische situatie te ma ken. Vroeger gingen mensen kam peren, daarna kochten ze een cara van en nu een boot. Dit schip past bij iemand die voor langere tijd weg wil. Een paar weken langs de Engelse kust bijvoorbeeld." COMMENTAAR EHM Het gaat goed met de verkoop van plezierboten in Zeeland. De jachtmakelaardij draait op volle toeren. Deze in omvang bescheiden bedrijvigheid is een graadmeter voor het watertoerisme. Daarmee gaat het kennelijk prima. Maar dat wil nog niet zeggen dat de Zeeuwse watersportsector in zijn volle breedte profiteert. Daarvoor is veel meer nodig. Het lijkt een goed moment om alle registers open te trekken. Watertoerisme is een van speerpunten van het provinciebeleid. Daarvan is op het water echter weinig te merken. Vergeleken met bijvoorbeeld de activiteiten van het Friese recreatieschap Marrekrite zijn de Zeeuwse initiatieven ronduit schamel en de voorzieningen zieltogend. De Zeeuwse wateren zelf zijn mooi. Maar de echte Zeeuwse parels, een paar fraaie stadjes en karakteristieke vissersdorpen, liggen verstopt achter saaie dijken. Wat er in de loop der jaren aan het water verrees, zoals Roompot Marina, Port Zélande en de bebouwing van het sluisplateau in Wemeldinge, is lelijk. Dat kan veel beter. De kansen zijn er. Voor de grote watersport Sluis aan Zee en een jachthaven bij Westkapelle. En achterin de Delta kan Zeeland de kleine watersport, die nog steeds aarzelt om vanaf de grote rivieren ver Zeeland in te komen, lokken met de aanleg van een archipel vol goed beschutte aanlegplaatsen. HOEK - Het Zeeuwse bedrijfsleven moet 'per direct' duidelijkheid krij gen over aanleg van de Wester- schelde Container Terminal. Dit stelt de Partij voor Zeeland in vra gen aan het dagelijks provinciebe stuur. De helderheid is volgens de PvZ nodig, om geruchten te ontzenu wen dat de WCT de ijskast ingaat, ten voordele van een Verbrugge Container Terminal (VCT) in het Sloegebied. De PvZ wil weten of er op dit moment aanleiding is om voorrang te geven aan de VCT, temeer daar het bedrijfsleven gro te voorkeur heeft voor een WCT. Zoinet'oajTbtedlvig' 99,- Deze zomer is vooral nat, die van vorig jaar was zonnig en warm. door Rinus Antonisse GOES - De tot nu toe slecht verlo pen zomer staat in schril contrast met die van vorig jaar. Toen kende juli twee hittegolven van totaal 23 dagen. In Westdorpe werd met 37,1 graden Celsius het warmtere- cord van Nederland gevestigd. Met een gemiddelde temperatuur van 11,2 graden (De Bilt) was 2006 trouwens het warmste jaar in ten minste drie eeuwen, schrijft het KNMI in het jaarverslag. En dat, terwijl het jaar juist koud begon. Met uitzondering van augustus verliepen de maanden alle war mer dan normaal. Juli en septem ber waren recordwarm. De zomer was goed voor een derde plaats sinds 1901. De klimatologische herfst (september, oktober, novem ber) was de warmste in drie eeu wen. Er werden 110 warme, 51 zo merse en 13 tropische dagen geno teerd. De zon liet zich vorig jaar royaal zien: gemiddeld 1782 uur zonne schijn, tegen 1550 gemiddeld. Het meest scheen de zon in het weste lijk kustgebied. Van de KNMI-sta- tions was Vlissingen het zonnigst, met 1924 uur zonneschijn. Met gemiddeld over het land 765 millimeter neerslag, tegen 797 mil limeter normaal, vertoonde 2006 een gewoon beeld; op Schiphol viel het meest: 944 millimeter. In het bosrijke Drenthe biedt Langewotd Hotel"" u een 3-daagse zomeraanbiedïng voor slechts 99,04 p p Inclusief: 2x overnachtingen op een luxe kamer met ligbad en balkon. 2x ontbijtbuffet en één uitstekend verzorgd 3-gangen diner GRATIS gebruik van Sauna, Turks stoombad en, fitnessruimte. Bel snel: 050 - 501 38 50 - Roden of kijk op: www.WeekendjeDrenthe.nl Rick Bakker: „Voor dit schip moet je een fanaat zijn." foto Marijke Folkertsma De Jacobsens zijn dolblij met hun nieuwe jacht. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3