Bewoners van Ik was er niet bij toen dat huis gekraakt werd Onrust Vlissings stadhuis groeit volgens OR uit tot 'heuse crisis' Man bekent moord op Vlissingse 26 1 Donderdag 26 juli 2007 pzc W Directeur Schipperheijn ligt onder vuur van OR en ambtenaren. door Maurits Sep VLISSINGEN - De onrust op het Vlis- singse stadhuis is ondanks de ver vroegde terugkeer van twaalf naar huis gestuurde ambtenaren alleen maar gegroeid. Behalve wethouder T. Verhage staat nu ook algemeen directeur D. Schipperheijn onder steeds grotere druk. De Ondernemingsraad verliest het vertrouwen in een goede afloop van de kwestie, die wat de OR befreft inmiddels een 'heuse crisis' genoemd kan worden. Ook onder ambtenaren is het vertrouwen in de directeur tanende. In een brief aan Schipperheijn wordt haar verweten slecht te com municeren. Eerdere brieven van de OR zijn niet beantwoord, toe zeggingen over het verstrekken van gevraagde informatie over het onderzoek door extern deskundi gen naar het Scheldekwartier zijn niet nagekomen. De OR wil hier over nog deze week met haar over leggen. „De situatie op het stadhuis is eer der verslechterd dan verbeterd", verklaart OR-voorzitter M. Kap- tein. „In plaats van de-escalatie groeit de onrust juist. Een gemeen te is er voor de burgers en dus moeten ambtenaren hun werk kunnen doen. Wij vragen daarom aan de hoogste ambtenaar om maatregelen te nemen. Het is nu nog te vroeg om te beoordelen of zij dit kan bereiken." De positie van Schipperheijn heeft zwaar te lijden onder de crisis. Weliswaar heeft het college van B en W begin juli besloten twaalf ambtenaren naar huis te sturen in verband met een onderzoek naar hun handelen in het project Schel dekwartier. Maar zij is als alge meen directeur de belangrijkste ad viseur van het college. Dat maakt haar mede verantwoordelijk voor de ontstane crisis. Het onbegrip onder de Vlissingse ambtenaren over het naar huis stu ren van collega's was in eerste in stantie al groot. Zeker de manier waarop dat gebeurde - onder bege leiding van beveiligers en na het PW De Ondernemingsraad heeft steeds minder vertrouwen in een goede afloop van de crisis. De raad uit stevige kritiek op alge meen directeur Schipperheijn. meenemen van computers en dos siers - zorgde voor commotie. Dat de groep niet drie maanden hoef de weg te blijven maar na ander halve week alweer welkom terug werd geheten, wakkerde de kritiek verder aan. Kennelijk, luidde de conclusie, was er te weinig aan de hand om de harde maatregel te rechtvaardigen. In deze sfeer van groeiend wan trouwen worden Schipperheijn in middels ook andere dingen nage dragen, die met de crisis zelf niets van doen hebben. Haar betrokken heid bij de organisatie Avatar, een afsplitsing van de Scientology Church, heeft Schipperheijns auto riteit aangetast. Avatar is in 1986 opgericht door een Amerikaans ex-lid van de Scientology Church, Harry Pal mer. Hij ontwikkelde een cursus waarin mensen leren zichzelf te ontwikkelen en hun bewustzijn af te stemmen op wat ze willen berei ken. Schipperheijn is een zoge noemde master bij Avatar en geeft cursussen. Masters die nieuwe cur sisten meebrengen, krijgen daar voor betaald. Schipperheijn wilde gisteren niet reageren. Zij heeft vandaag een af spraak met de Ondernemingsraad. Politie sluit meer aanhoudingen in moordzaak niet uit. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De 59-jarige verdach te van de moord in de woning aan de Vlissingse Rembrandtlaan heeft een bekentenis afgelegd. Dat heeft de politie gisteren bekend ge maakt. „Hij heeft in de loop van de verhoren bekend", zei politie woordvoerster E. Boot. „Hij werd vanaf het begin af aan verdacht. Hij moest zijn verhaal doen en dat moest natuurlijk overeenkomen met de sporen die zijn aangetrof fen op het plaats delict." De man heeft de vrouw doodge schoten. De politie wil niet be kend maken of ze één keer of meer dan eens is beschoten. „Dat zijn details die pas tijdens de zit ting naar buiten worden ge bracht." Het is niet duidelijk wie de politie heeft gebeld over de moord. „We zijn maandagavond getipt, er is gebeld dat er iets ge beurd was in die woning. Of dat de man zelf is geweest? Dat weten we niet." De vermoorde vrouw (55) kende haar moordenaar. Eerder al maak te de politie bekend dat ook het motief'in de relationele sfeer' lag. „Het had iets te maken met hun re latie, inderdaad. Het was iets per soonlijks", aldus Boot. De verdach te was volgens de politie overigens geen familie van de vrouw. De politie meldde gisteren dat het niet uitgesloten is dat er in ver band met de moord meer aanhou dingen plaatsvinden. Boot kan niet zeggen waarop die medede ling gebaseerd is. „Het onderzoek kan nog een bepaalde wending ne men. De mogelijkheid bestaat dat we nog meer verdachten aanhou den, maar daar kunnen we niet op vooruit lopen. Voor hetzelfde geld blijft het hierbij." De verdachte wordt morgen voor geleid aan de rechter-commissaris. Die moet beslissen of de man in voorarrest moet blijven. Vrijwilligers wandelen elke woensdagochtend mee met rolstoelers. door Carla van de Merbel domburg - Elke woensdagochtend trekt een stoet rolstoelers door Domburg. Bewoners van zorgcen trum Simnia maken dan, geduwd door vrijwilligers, een wandeling door het dorp. Telkens wordt een andere route gelopen. Vorige week ging de tocht nog naar de boule vard; gisteren werd een ronde ge maakt over het nabij gelegen va kantiepark. Gerrit Jobse is één van de vrijwilli gers. Hij loopt al bijna vijf jaar - sinds het begin van Simnia - mee met de wandelingen. Op woens dagochtenden komt lobse rond ne gen uur naar het zorgcentrum. Hij kijkt of de rolstoelen in orde zijn en pompt als het nodig is de ban den op. Om kwart voor tien verza melen bewoners die willen wande len en vrijwilligers zich. Na een bakje koffie gaan ze op pad. Ach ter lobse aan, want hij bepaalt de route. „Nou ja, dat is zo gegroeid. In het begin liepen we wat rondjes om het gebouw, maar dat waren we snel zat. Hoe we lopen, hangt af van het weer. Gisteren heeft het veel geregend, dus dan moet je niet met die rolstoelen over een schelpenpad gaan rijden." Vandaag zijn er 22 bewoners die meegaan. Veel van hen kunnen nog wel lopen, maar voor de lange wandeling buiten gaan ze in een rolstoel. De een wordt geduwd door een zoon of dochter; de an der door een vrijwilliger. Me vrouw de Korte-de Vos loopt bin nen nog met een rollator, maar vanochtend buiten laat ze zich graag duwen in een rolstoel. „Als je moe wordt, moet je 't zeggen hoor, dan ruilen we." De 91-jarige mevrouw de Korte blijkt een gezellige wandelgenoot. Ze vertelt dat ze nog maar kort in Simnia is. Daarvoor woonde ze nog zelfstandig in Oostkapelle. Haar man is negen jaar geleden overleden. Nu mist ze vooral haar kat, die in haar huis is achtergeble ven en verzorgd wordt door haar zoon. Ze had hem mee kunnen ne men naar Simnia, maar dan moest ze er wel zelf voor zorgen en dat - zag ze ook zelf wel in - zou voor de kat geen oplossing zijn. Hoe ze het vindt in Simnia? „Het is nog wennen hè, ik kan er nog niet veel van zeggen." Maar ze is blij met haar ruime kamer en de verzor ging die ze krijgt. En het eten is goed. „Ik eet altijd alles op. Dat ben ik zo gewend hè, van vroe ger." Martin de Kort (73) duwt de rol stoel van een andere Simniabewo- ner. Het is zijn tweede keer als vrij williger tijdens de wandeling. „Ik woon sinds een paar jaar met mijn vrouw op Pare Zonnehove. We fietsen veel en toen we een keer in Simnia gingen koffiedrinken zag ik die vrijwilligers tippelen met de wagens. Ik zei toen: 'als ik thuis 'In het begin liepen we wat rondjes om het gebouw, maar dat waren we snel zat' klaar ben met klussen, ga ik dat ook doen'. Vorige week was de eer ste keer. Het was meteen een fikse wandeling. We moesten een heu vel op om op de boulevard te ko men. Met zo'n zware rolstoel was dat best pittig. Maar het is vooral heel gezellig. 'Je komt toch volgen de week weer', zeiden de mensen. 'Natuurlijk', zei ik. Ik ken nie mand, maar ik maak makkelijk contact, dus dat zal wel gaan luk ken." Mevrouw de Korte vertelt verder. Over vroeger en nu. Ze is geboren in Vrouwenpolder en opgegroeid bij Oranjezon. Haar vader was sto ker bij het pompstation. Hij is bij het bombardement op Middel burg in 1940 om het leven geko men. Na haar trouwen is me vrouw de Korte in Oostkapelle gaan wonen. Ze heeft twee zonen en vier kleinkinderen. „M'n kinde ren vonden het beter dat ik in Sim nia ging wonen. Ze hebben het beste met me voor, daar luister ik dan maar naar. Ik wil ook geen ge zeur. En het gaat goed hoor, maar ik mis wel m'n poes." Kraakster Koningstraat vindt haar arrestatie niet terecht. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze heeft na haar ar restatie twee nachten niet kunnen slapen. „Ik dacht dat ze weer zou den komen", zegt Michelle Touw. Vorige week is ze door de politie opgepakt in een kraakpand aan de Koningstraat in Middelburg. Onte recht, vindt ze. „Ik was er niet eens bij toen mijn vriend dat huis kraakte. Hij heeft alleen op het bu reau gezegd dat hij daar met mij ging wonen." De twee wonen al langer in een huis aan de Koningstraat, samen met nog een ander stel. Vorige week besloten ze in een ander leeg staand pand in de straat te gaan wonen. Haar vriend ging melden dat hij het huis gekraakt had. Hij werd meteen gearresteerd wegens vernieling. Michelle Touw werd gearresteerd terwijl ze in het pand zat dat al lan ger gekraakt was. „Ze kwamen met een aantal politiemannen, vier of zes. Ze klopten op de deur. Toen er niet meteen open werd ge daan kwamen ze naar binnen. Ze zeiden niet waarvoor ik opgepakt werd. Ik moest mijn id-kaart laten zien en ik moest meelopen. 'Ie vlucht toch niet hè', zeiden ze. 'In de cel ging ik hyperventileren, ik ben ook bijna flauwgevallen' 'Dan hoef je niet in de boeien'. Eén van hen zei dat hij het huis zoekingsbevel in zijn borstzak had. Ik heb het niet gezien, het was bi zar." „Ik ben in een busje meegenomen naar het politiebureau. Onderweg heb ik al gezegd dat ik claustrofo bie had. Daar is niet op in gegaan. De onbewoonde panden aan de Koningstraat in Middelburg zijn vorige week dichtgespijkerd om kraken te voorkomen. foto Lex de Meester Toen ik de cel zag op het bureau heb ik weer gezegd dat ik dat niet ging trekken. Ik heb nog gevraagd of ik niet gewoon bij hun kon zit ten, in de boeien, maar dat mocht niet omdat het te druk was. Ze hebben me in een speciale cel ge stopt, met een camera. Daar ging ik hyperventileren, ik ben ook een paar keer bijna flauw gevallen, ik heb op een matje gelegen. Nee, er kwam niemand kijken." Een paar uur later stond ze weer op straat, samen met haar vriend. „Hoe het nu verder gaat? Dat weet ik niet. We hebben helemaal niets meer gehoord. Ik denk dat de offi cier van justitie het wel door de vingers ziet. Anders komt de poli tie in de problemen, want dit had den ze helemaal niet mogen doen. Ook mijn vriend had niet gearres teerd mogen worden. Dat kan al leen als je echt betrapt wordt bij het openbreken van een slot. En dat was niet zo." „Ze weten gewoon niet hoe kra ken in elkaar zit. En ze willen niet dat de hele straat gekraakt wordt. Wij hebben vanaf het begin ge zegd dat we eruit gaan als de ge meente een bouwplan heeft en als ze gaan beginnen. De burgemees ter weet dat gewoon. We hebben er zelf ook niets aan om daar tij dens de bouw te blijven zitten." De politie kon gisteren geen com mentaar geven op het verhaal van Michelle Touw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28