'Mijn fantasie is uitbundig n E Alledaagse misdaad Een stijlkaart van de vertelkunst 'V ra ra ra ra ra 1 8 Donderdag 26 juli 2007 PZC De Amerikaanse thrillerauteur David Baldacci is gefascineerd door macht en de manier waarop daarmee wordt omgegaan. Voormalig president Bill Clinton is één van zijn vele fans. door Monique Brandt foto GPD David Baldacci wil graag even naar de Wallen. Ook een bestsellerau teur die van 's morgens acht uur tot 's avonds zes uur in een hotel is opgesloten voor een serie interviews, heeft frisse lucht nodig. In dit geval is het uitstapje bovendien puur bedoeld als re search, verzekert de Amerikaan. Zijn dertiende thriller Gemaal ge heim staat op dit moment in de top tien van best verkochte boe ken. De Amsterdamse rosse buurt koos hij als plek waar een deel van zijn nieuwste thriller zich zal gaan afspelen. Net als auteur John Ir ving al eerder deed ten behoeve van zijn roman Weduwe vooreen laar, dat ook deels in onze hoofd stad speelde, vereist dat diepgra vend onderzoek. Veel wil Baldacci nog niet kwijt over de nieuweling in zijn oeuvre. Eerst krijgen de Ne derlandse lezers in november nog Stone Cold voorgeschoteld, voor de kenners het vervolg op De Verza melaars. „Ik eindigde het boek met een cliffhanger. Daar ga ik nu ver der op door", aldus de schrijver. In ieder geval zullen ook zijn ko mende boeken weer draaien om macht en machtsmisbruik en de vele gezichten van de waarheid. Het zijn de vaste thema's die Bal dacci, soms met profetische blik, in zijn boeken gebruikt. „Mijn doorbraak was het boek Absolute power, over een inbreker die de president in actie ziet met èen an dere vrouw. Ik kreeg naderhand David Baldacci, schrijver van de bestseller Centaal geheim. „Schrijven is voor mij geen passie, meer een obsessie." stapels boze brieven, of ik soms he lemaal gestoord was, omdat zoiets natuurlijk nooit zou kunnen ge beuren! Dat was niet lang voor de hele Clinton-affaire. Clinton, die drie jaar later mijn boek Simple Truth als beste boek van het jaar verkoos." Met een vette grijns: „Soms is de werkelijkheid onbe schrijflijk bizar." Ook zijn boek The Camel Club, bin nenkort verfilmd als tv-serie voor HBO, over een samenzwering be doeld om het Witte Huis omver te werpen, leverde hem de nodige postzakken vol reacties op. „Veel, heel veel hate mail. Een man schreef me: 'dat je zulke onzin kunt schrijven dank je aan het feit dat in Amerika vrijheid van me ningsuiting een recht is. Gebruik dat recht alsjeblieft nooit meer!' Ik heb die man maar niet geant woord, ik had het gevoel dat dat een verloren zaak zou zijn." Baldacci is in andere kringen wel enorm populair. Zijn promotrip voerde hem al langs Ierland, Duits land, Frankrijk en nu dus Amster dam. „Ondertussen schrijf ik, waar ik ook ben. Alles wat ik nodig heb is een pen en een stuk papier, dan gaat de rest vanzelf Schrijven is voor mij geen passie, meer een ob sessie." Baldacci schrijft al vanaf het mo ment dat hij kan schrijven. „Mijn fantasie is altijd nogal uitbundig geweest. Als ik als kind weer eens te laat thuiskwam, verzon ik dat ik ontvoerd was door een groep men sen en ergens vastgehouden, waar door ik op geen mogelijkheid op tijd voor het eten kon zijn. Op een gegeven moment kreeg mijn moe der er kennelijk genoeg van, ze kocht voor mij zo'n boek met blan co pagina's. Toen ging ik los." Macht en vooral de manier waar op daarmee wordt omgegaan, zal hem altijd blijven fascineren, ver telt de auteur. „Als iemand een an der mens in een vlaag van woede doodslaat, is dat zeer tragisch. Maar het gegeven dat er iemand in Washington zit die met één woord tienduizenden mensen over de kling kan jagen, dat is angstaanjagend. Dat soort kleine boodschapjes stop ik graag in mijn boeken." Toch zijn het nooit alleen complot ten en kommer 8c kwel in de boe ken van Baldacci. „Meestal hebben mijn personages een enorme rot zooi van hun leven gemaakt. In mijn boeken krijgen ze de kans hun leven weer op poten te zet ten. Sean King en Michelle Max well uit Geniaal geheim zijn voor malig geheim agenten die het op alle manieren voor zichzelf ver kloot hebben. Maar ze krijgen een tweede kans, en die grijpen ze aan. Ben ik even blij dat ze niet bij de pak ken neerzit ten!" [F1 Ceniaal geheim, Bruna, 19.95 euro. 9 DAVID BALDACCI BOEKEN KORT fÊRL Edna O'Brien brengt in haar romans Ierland op weerga loze wijze tot leven. Avondlicht beschrijft de verstoorde relatie tussen een hoogbejaarde moe der (Dilly) en haar dochter Eleanora. Dilly ligt in het zieken huis en probeert wanhopig de band met haar dochter, die schrijfster is, te herstellen. Na haar scheiding leidt Eleanora een zwervend en zoekend be staan en vlucht zij in de litera tuur. Avondlicht is een ontluiste rend relaas van kapotte dromen, tobberig bestaan en uitzichtloze eenzaamheid. Edna O'Brien - Avondlicht. De Bezige Bij, 19,90 euro. PROBLEEMJONGERE Saul en Patsy zijn bijna onbestaanbaar tevreden en gelukkig met elkaar. Hun leven lijkt een aaneenscha keling van kameraadschap, lief de en seks. Ze vestigen zich in een onbeduidend stadje in het Amerikaanse Midwesten, krij gen kinderen, werken, maar blij ven iets kinderlijks houden. Als een van Sauls leerlingen, een probleemjongere, zich steeds meer aan hen opdringt, weten zij zich geen raad. De jongen roept zowel afkeer als mededo gen op en confronteert de hoofdrolspelers van Saul en Patsy met een minder maakbare werkelijkheid. Charles Baxter - Saul en Patsy. Atlas, 24,90 euro. IJSLAND Sinds het succes van Ar- naldur Indridasons is de stroom misdaadromans uit IJsland op gang gekomen. Na Aevar Örn Jo- sepsson en Viktor Arnar Ingolfs- son (Signature) heeft nu ook de Bredase uitgeverij De Geus er een in huis: Arni Thorarinsson. Helaas is het misdaadgehalte de eerste honderd pagina's van De tijd van de heks ver te zoeken. Als er dan toch een dode valt, komt Thorarinsson op gang, krijgt zijn verhaal de spannings boog die het nodig heeft en gaan de personages leven. Arni Thorarinsson - De tijd van de heks. De Geus, 19,90 euro. Karin Wahlberg Dodelijke bloemen The House of Books, 16,90 euro. door Fred Monsma Een opmerkelijke nieuwe Zweedse schrijfster van misdaadliteratuur is Karin Wahlberg (geb. 1950), van wie sinds 2002 in Zwe den vijfhoeken verschenen. Sinds kort kunnen ook Neder landse liefhebbers van mis daadromans genieten van haar oeuvre, dankzij het on langs bij The House of Books verschenen Dodelijke bloe men. Het is wel een ietwat lastige kennismaking omdat Wahl- bergs Nederlandse uitgever er voor heeft gekozen te begin nen met haar vierde thriller, een ijzersterke politieroman. Met wel als handicap dat Karin Wahlbergs eigenlijke hoofdpersonage, inspecteur Claes Claesson, hierin slechts op de achtergrond figureert. Dat doet hij via het persona ge van diens echtgenote Vero nica, arts in het ziekenhuis waar het eerste slachtoffer in dit verhaal belandt. De overi ge leden van Claessons team in een kleine Zweedse stad moeten klaarheid zien te brengen in een alledaags mis drijf: een oude vrouw is ern stig mishandeld in de centra le wasruimte van een apparte mentencomplex. Dodelijke bloemen smaakt naar meer omdat de schrijf ster een zo simpel ogende moordzaak - de mishandelde oude vrouw overlijdt na korte tijd - op overtuigende wijze weet te compliceren. De oude dame is niet zo'n beminnelijk type als zij lijkt. Een verras sende vondst in haar woning maakt haar gruwelijke einde raadselachtig. Hopelijk geeft The House of Books de eerste drie misdaadromans van Wa hlberg snel uit. Het was nog beter geweest als gewoon met deel 1 was begonnen. door Thei door Theo Hakkert Frans Kellendonk De verhalen Atheaeum - Polak Van Gennep, 27,50 euro. bi De verhalen J f iermaals daags bedel de ik een dubbeltje bij mijn tante om mee te kunnen naar de dood- ste hoek van Nederland, de zandwoestenij tussen Panner- den en Tolkamer. Daar wroet ten varkens en woonde ach ter kippengaas een gerimpeld wijf In de hel kon het niet troostelozer zijn, maar ik on derging graag een kwartier lang de eeuwige kwellingen om mee te kunnen schomme len met de golven en op de heenweg uit de verte de heu vels van Montferland te zien naderen." De neiging tot verder citeren is groot, want van Frans Kel lendonk (1951-1990) zou je al le zinnen willen citeren. Deze is uit Per veerpont. Van Kellendonk is zojuist De verhalen verschenen. Na het vorig jaar verschenen De ro mans is dit een soort Verza meld werk deel II. Het is ook een heruitgave van De verha len van Frans Kellendonk, maar dan aangevuld met zijn reportage Kardinaal Simonis en de Kinderen van het Licht. In dit artikel poogt Kellen donk zijn plek te formuleren in het katholieke debat over homoseksualiteit in het aids-tijdperk. Waarbij vooral de verlichting het ontgelden moet. „Aids is het zoveelste echec van de verlichting." Met ook het briljante verhaal Dood en leven van Thomas Chatterton - in de vorm van een monoloog - en het onge makkelijke Buitenlandse dienst over een illegale schoonma ker op wie de werkloze vertel ler geen vat krijgt. Met elk ver haal in eigen stijl is deze bun del één grote staalkaart van Kellendonks alomvattende schrijfkunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18