Economie Lage winst is steun voor topman Stork PvdA wil gouden aandeel tegen aasgieren Zwakke economie VS drukt omzetgroei van uitzendreus Randstad Regenlaarzen voor slechte zomer pzc Donderdag 26 juli 2007 I 1 5 Slecht resultaat toont aan dat concern niet gesplitst kan worden. door Cert van Harskamp den haag - De strijd om Stork is nog lang niet gestreden. Het is nog maar de vraag of de Britse inves teerder Candover het Nederlandse industrieconcern voor 1,5 miljard euro weet in te lijven. Enkele grote aandeelhouders willen om uiteen lopende redenen hun waardepa pieren niet voor 47 euro per stuk slijten. Toch zijn er nog veel manie ren om het verzet van de tegen standers te pareren, zei Stork-top- man Sjoerd Vollebregt gisteren zelfverzekerd. Welke wU hij echter niet zeggen. De overname door Candover gaat pas door als 80 procent van de aan deelhouders goedkeuring verleent. Alleen al het IJslandse concern Ma- rel, producent van kippenslachtma- chines, kan roet in het eten gooien. De IJslanders hebben zelf een belang van 20 procent in Stork en zijn faliekant tegen het bod van Candover. Marei wil zelf de pro ductie van pluimveeslachtmachi- nes van Stork overnemen. Daarnaast weigeren ook nog enke le andere grootaandeelhouders, waaronder Delta Lloyd, in te gaan op het bod van Candover. Zij vin den het bod simpelweg te laag. Topman Vollebregt is er echter van overtuigd dat hij ook nu de partijen weer op één lijn kan brengen. Eerder wist hij de mond van opstandige durfkapitalisten Centaurus en Paulson al te snoe it Het is de vraag of de Britse inves- teerder Candover het industrie concern Stork weet in te lijven. Enkele grote aandeelhouders ver zetten zich daar tegen. ren. Zij wilden dat Stork zich zou opsplitsen en alleen verder ging met de divisie Aerospace. Centau rus en Paulson zijn nu wel ak koord met het bod van Candover en zijn voorwaarde om het con cern intact te laten. De Stork-topman heeft op een wel heel bijzondere wijze zijn gelijk ge haald, door een tegenvallend resul taat. Door de productieproblemen rond de NH90-gevechtshelikopter is de winst van Stork in het twee de kwartaal bijna volledig ver dampt, bleek gisteren bij de pre sentatie van de cijfers uit het twee de kwartaal. Er resteert drie ton, waar in diezelfde periode vorig jaar nog een nettowinst van 82 mil joen euro werd gemaakt. Het slechte resultaat is een steun in de rug voor topman Sjoerd Vol lebregt, omdat het aantoont dat het onmogelijk is om alleen verder te gaan met de luchtvaarttak. Topman is optimistisch over markt in Europa, met name in Duitsland. door Jan Trommelen diemen - Uitzendbureau Randstad heeft de wind tegen in de Verenig de Staten. Door de zwakke econo mie in Amerika viel de omzetgroei tegen. Die zakte van 17 procent in het eerste kwartaal naar 14 pro cent in het tweede, zo bleek giste ren bij de presentatie van de kwar taalcijfers. De slechte prestaties in Amerika dwingen Randstad tot maatrege len. Het in grootte derde uitzend bureau ter wereld schrapt in de VS 110 banen en sluit een aantal vesti gingen. De omzet in de VS daalde 4 procent ten opzichte van een jaar geleden. „Wij hebben hier niet naar tevredenheid het hoofd aan kunnen bieden", aldus finan cieel topman Robert-Ian van de Kraats. „Ook in een krimpende markt zouden wij meer omzet moeten halen." Waar de beurs te leurgesteld reageerde, was topman Ben Noteboom tevreden over de prestaties in haar geheel. „Dit is het achttiende kwartaal op rij waarin wij harder groeien dan de wereldmarkt. Ons marktaandeel stijgt." De omzet in het tweede kwartaal kwam uit op 2,25 miljard euro, de brutowinst op 500,5 mil joen euro (plus 21 procent). Over het derde kwartaal is Note boom optimistisch. De topman verwacht een omzetgroei van bo ven de 10 procent. „De Europese markt blijft heel gezond." Van met name Duitsland, waar Randstad marktleider is, verwacht Note boom veel. „De Duitse uitzend- markt staat nog aan het begin, die zal de komende jaren verdubbe len." In Duitsland steeg de omzet in het tweede kwartaal met 28 pro cent. Nintendo spint garen bij spelcomputer Wii tokio - De Japanse spelcomputer producent Nintendo heeft in het eerste kwartaal van zijn gebroken boekjaar vijf keer zoveel winst (484 miljoen euro) geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf profiteerde van de po pulariteit van de nieuwe spelcom puter Wii. Ook de draagbare spel computer DS deed het goed. Aantal beursgangen stijgt wereldwijd flink amsterdam - In het tweede kwar taal van dit jaar zijn wereldwijd 40 procent meer bedrijven naar de beurs gebracht dan in het voor gaande kwartaal. De beursgangen leverde, in totaal 64 miljard euro op. Hiermee was de afgelopen pe riode volgens adviesbureau Ernst Young in aantal beursgangen en in totale waarde, de actiefste in de afgelopen vijfjaar. Rotterdamse haven draait sterk halfjaar rotterdam - In de eerste zes maanden van dit jaar is in de Rot terdamse haven 196 miljoen ton goederen overgeslagen. Dat is 4,2 procent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. De afvoer nam toe met 15,9 procent, de aanvoer steeg met 0,4 procent. De groei van de overslag kwam vrijwel volledig voor rekening van het stukgoed. Xerox boekt hogere winst en omzet stamford - Xerox, de grootste fa brikant van printers en kopieerap paraten ter wereld, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 266 mil joen dollar tegen 260 miljoen dol lar een jaar eerder. De omzet steeg met 6 procent naar 4,2 miljard dol lar. Het concern verkocht meer be nodigdheden voor kleurenprin ters, zoals inkt. Volvo lijdt onder zwakke verkoop in VS gothenburg - Volvo, de op een na grootste truckfabrikant ter wereld, heeft in het tweede kwartaal een nettowinst geboekt van 436 mil joen euro. Dat is 14 procent min der dan in dezelfde periode een jaar eerder. De winstdaling is voor al het gevolg van een zwakke Ame rikaanse verkoop. De omzet daal de daar met meer dan 50 procent. Ook Fortis-consortium geeft ABN garanties amsterdam - Het bankentrio For- tis, Banco Santander en Royal Bank of Scotland heeft toegezegd dat er na een overname van ABN Amro voor minstens twee jaar geen wijziging komt in het be staande afvloeiingsbeleid. De Brit se bank Barclays, rivaal van het consortium in de overnamestrijd om de grootste Nederlandse bank, gaf al een soortgelijke garantie. RAALTE - Bij Hevea BV, producent van Dunlop-laarzen in Raalte, draait de laarzenmachine 24 uur per dag. Normaliter ligt de laarzenproductie tijdens de zomervakantie drie weken stil, maar door de natte zomer wordt doorge werkt om aan de grote vraag te kunnen voldoen. foto David van Dam/GPD Belangrijke bedrijven beschermen tegen vijandige overnames. door Lianne Sleufjes den haag - De PvdA wil herinvoe ring van het 'gouden aandeel' om bedrijven van nationaal belang te beschermen tegen vijandige over names. De discussie daarover is ontbrand, nadat Europees Com missaris Mandelson van Handel onlangs suggereerde de - net afge schafte - staatsbescherming op nieuw in te voeren tegen grijpgra ge particuliere investeerders. Coali tiegenoot CDA ziet het nut er niet van in, oppositiepartij SP wel. Een gouden aandeel geeft de over heid als aandeelhouder het recht om ingrijpende besluiten zoals de vérkoop van het bedrijf te verbie den. PvdA'er Ferd Crone, de man achter het voorstel, wil niet zeg gen welke bedrijven naar zijn oor deel nu extra bescherming behoe ven. „Het gaat niet om een concre te sector. Maar nu heb je niet over al greep op. Dat heb je wel via een gouden aandeel." Sectoren van nationaal belang als energie, water, vervoer (Schiphol en de NS) zijn beschermd door wetten of een meerderheidsaan deel van de overheid. Via de Split- singswet schermt het kabinet - waarschijnlijk vanaf volgend jaar - de leidingnetwerken van de ener giebedrijven af van investeerders. Verder zijn er nog toezichthouders die in diverse sectoren belangen af wegen en toestemming moeten ge ven voor overname of fusie. CDA' er Jan ten Hoopen snapt daarom niet waarom de PvdA voor een gouden aandeel pleit. „|e moet bekijken wat het beste is", stelt Crone. „Dat is de ene keer bescherming via een toezichthou der, de andere keer een gouden aandeel voor de overheid." Nederland had vroeger gouden aandelen in bedrijven van strate gisch belang, zoals KPN, TNT (het oude PTT Post) en KLM. Onder druk van Brussel zijn die aandelen opgegeven - de laatste, in TNT, vo rig jaar. Dergelijke constructies be lemmerden volgens de Europese Commissie de vrije markt. De vori ge minister van Financiën, de libe raal Gerrit Zalm, wees elk binnen lands verzoek om belangrijke be- 'Daar loop je het risico dat buitenlandse fondsen die bedrijven uitkleden' drijven te beschermen af met ver wijzing naar Brussel. De PvdA heeft altijd moeite gehad met liberalisering van onderne mingen. Zo verzette zij zich de af gelopen jaren tegen de privatise ring van luchthaven Schiphol, iets dat het vorige kabinet van CDA en WD had willen doorvoeren. On der het huidige kabinet van CDA, PvdA en Christenunie is dit plan van de baan. De PvdA denkt dat het gouden aandeel op korte termijn kan terug komen, vanwege de opstelling van commissaris Mandelson. Die brak onlangs met de Brusselse opvat ting dat gouden aandelen 'concur rentievervalsend' zijn, en zei dat Europa moet nadenken over herin voering er van. Mandelson maakte zijn opmerking, nadat investerings fondsen in korte tijd 5 miljard eu ro hadden weggesluisd bij het Deense telecombedrijfTDC. De huidige overnamestrijd rond om ABN Amro heeft volgens Cro ne niets met de PvdA-wens te ma ken. Via de Britse bank Barclays, die ABN Amro wil overnemen, zou een Chinees staatsbedrijf een belang kunnen krijgen in de Ne derlandse bank. „Maar je kunt geen gouden aandeel eisen in pri vate bedrijven", zegt Crone. Wel moet de minister van Financiën zijn goedkeuring geven aan een bankovername. SP'er Harry van Bommel wil lie ver vandaag dan morgen herintro ductie van het gouden aandeel. „,Het is vooral van belang in secto ren met een fysieke infrastructuur, zoals de NS, telecom. Daar loop je het risico dat buitenlandse fond sen die bedrijven uitkleden. Ter wijl je goede spoorwegen en tele foonnetten moet houden de dienstverlening te kunnen garan deren." Minister Wouter Bos van Financi ën komt dit najaar met een rap port over staatsdeelnemingen. Dan komt Crone met zijn verzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15