eide niet prettig 'Het is verschrikkelijk, ik kom twee keer zo vaak schimmels tegen' Pianostemmer Minke Strikwerda PZC Donderdag 26 juli 2007 13 parket vat de lucht bij de heersende tempe ratuur de helft van de maximaal mo gelijke hoeveelheid waterdamp. Vol gens het KNMI werd dinsdag buiten nog een relatieve luchtvochtigheid van tussen de 70 en 90 procent geme ten. Waarden boven de 70 procent gelden als vochtig. Afgelopen vrijdag, toen er zware buien overtrokken, lag de luchtvochtigheid landelijk meest boven de 95 procent. Het zijn waar den die eigenlijk horen bij regenach tig weer zoals dat in het najaar en de winter dagen kan aanhouden, zegt KNMl-woordvoerder Harry Geurts. Niet alleen heel vochtige lucht is on aangenaam. Ook een te droge atmo sfeer voelt niet prettig. Het kan lei den tot droge slijmvliezen, waardoor mensen last krijgen van hun ogen, neus en keel. In het voorjaar kan de relatieve lucht vochtigheid tot extreem lage waar den dalen. Dat gebeurt bijvoorbeeld als koude lucht over land uit het noorden of oosten van Europa wordt aangevoerd. De lucht is fel blauw, de temperatuur loopt overdag snel op en daalt 's avonds weer even hard. De laagste vochtigheidsgraad ooit in Nederland gemeten is volgens het KNMI 8 procent in De Bilt in 1964. Die waarde komt over het algemeen alleen in woestijngebieden voor. Een jaar later we zen hygrometers nog lage re standen aan, 4 procent in Ven- lo en 6 procent in De Bilt, maar deze gegevens zijn volgens het KNMI twijfelachtig en daarom niet in de klimatologische database opge nomen. In 2003 was de lucht ook erg droog. De waarden schommelden dagen rond de 20 procent en doken daar ook onder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13