Luchtvochtigheid Droog of vochtig, 12 Donderdag 26 juli 2007 PZC Vochtigheidsmeters Hygrometer Mensen die problemen door hoge of lage luchtvochtigheid willen voorkomen, doen er ver standig aan een hygrometer aan te schaffen. Een hygrome ter is een instrument waarmee de relatieve vochtigheid (uit gedrukt in procenten) wordt gemeten. Mensen wordt aangeraden een hygrometer op een plaats te hangen waar de lucht in bewe ging is. Hygrometers zijn onder te ver delen in enkele soorten. Een eenvoudige vorm is de papier/metaal hygrometer. Hierbij is het verlijmde papier en metaal in een spiraal opge rold. Bij vochtige of droge lucht zal het papier meer of minder uitzetten en zal deze spiraal zich meer of minder gaan oprollen. De beweging van deze spiraal wordt dan overgebracht op een schaalver deling. In veel weerstations vin den we dit soort hygrometers. Ook zijn er haar-hygrometers. Hierbij wordt het krimpen of uitzetten van een synthetische haar (of echte haren) ook over gebracht op een schaalverde ling. Een nauwkeurigere manier om luchtvochtigheid te bepalen is doorgaans met behulp van de psychrometers, ook wel 'nat te' hygrometers genoemd. De ze bestaan uit twee thermome ters, waarvan het vloeistofreser voir van een van de thermome ters met een vochtig lapje nat wordt gehouden. De nat- te-bol-thermometer wijst meestal lager aan dan de droge thermometer, omdat het water van het lapje verdampt. De hiervoor benodigde warmte is een maat voor de vochtigheids graad. Hoe droger de lucht hoe groter het temperatuurverschil tussen de natte en de droge thermometer. De papier/metaal- en de haar- hygrometers kunnen na verloop van tijd wel af gaan wij ken en moeten dan geijkt wor den. De vochtigheidsmeter is ouder dan de thermometer: de eer ste ideeën voor het meten van de vochtigheid werden volgens het KNMI al in 1452 in Italië uitgewerkt. Het instrument be stond toen uit een spons die aan een balans was opgehan gen. Vochtigheidsmeters werden eind zeventiende eeuw popu lair, toen in de vorm van een weerhuisje, waarin bij (mooi=droog weer) een vrouw tje naar buiten draaide en bij slecht vochtig) weer het mannetje. De weerhuisjes, die waarschijn lijk in Zwarte Woud hun oor sprong vonden, zijn tegenwoor dig een geliefd souvenir. (Bron: KNMI) Valse piano en bc De verkoop van luchtontvochtigers overstijgt die van airco's, astmapatiënten piepen en terwijl Nederland vakantie viert, nemen huisstofmijten en schimmels thuis de boel over. De hoge luchtvochtigheid deze zomer kent vooral verliezers. door Peter de Leeuw en Martijn van Beek Indiase taferelen zijn het in haar galerie, zegt de Haagse galeriehouder Catalijn Ra makers. Tijdens deze natte zomer meet ze in haar zaak steeds vaker een luchtvochtigheid van ruim boven de 60 procent. „En kunstwerken kunnen daar niet tegen." Om de schilderijen, tekeningen, et sen, zeefdrukken en litho's te be schermen, heeft ze deze week een luchtontvochtiger laten installeren. „Dat apparaat slurpt per dag 32 li ter vocht op." Catalijn Ramakers is niet de enige klant van Airsain. Het bedrijf uit het Brabantse Eersel verkoopt mo menteel anderhalf keer zoveel luchtontvochtigers als normaal in deze periode. Het vangt de opge droogde verkoop van airco's en ventilatoren op, zegt Rico van Elektronische ontvochtiger Schee van het bedrijf. Verkopers van luchtontvochtigers doen deze zomer opmerkelijk goe de zaken. Het natte weer zorgt al weken voor een hoge luchtvochtig heid. Daardoor ontstaan in huizen tal van problemen. Ook pianostemmer Minke Strik- werda merkt dat het al lang heel vochtig is. „Het is verschrikkelijk, ik kom twee keer zo vaak schim mels tegen." Ook motten en andere beestjes ge dijen goed in de houten binnenkas- ten van piano's. „De luchtvochtigheid is al weken lang extreem hoog. Ik heb voor mijn werk altijd een hygrometer bij me en meet dan bij mensen thuis een luchtvochtigheid van 65 tot 85 procent, onvoorstelbaar. Ie hoort het ook aan de piano's: ze klinken hoger, er staat veel span ning op de snaren." De snaren laten zich weliswaar stemmen, maar tegen de schim mels is minder te beginnen, aldus Strikwerda. „Mensen kunnen de klep van de piano openzetten, zo dat het instrument goed kan luch ten. Of een vochtvreter, zo'n zakje met korreltjes, in de binnenkast leggen." Jacques van Tiggelen van Bocos Air Care in Maastricht adviseert mensen 'vanwege het rare weer de laatste jaren' een hygrometer aan te schaffen. „Zo'n ding kost een tientje en kan veel ellende voorkomen. Een lucht vochtigheid van 45 tot 55 procent in huis is goed. Is het vaak meer of minder dan moet je maatregelen De ideale luchtvochtigheid in een woon- of werkruimte is tussen 45 en 55 procent. Om dit te bereiken dient de ruimte goed geventileerd te worden. Als dit niet toereikend is kan een elektronische luchtontvochti ger uitkomst bieden. O De ventilator zuigt vochtige lucht aan, deze I vocht>ge gaat door de verdamper \ucht\nvoer en wordt afgekoeld. Hierbij condenseert het vocht uit de lucht. De condensbak vangt j 'de druppels op en deze worden via een over looppijpje afgevoerd naar het condensreser- voir (of vaste aansluiting op afvoerleiding). nemen. Veel gipswandjes bijvoor beeld zijn bestand tegen een lucht vochtigheid van maximaal 65 pro cent." Van Tiggelen heeft al veel mensen aan de lijn gehad vanwege vocht- problemen in huis. „Parketvloeren komen omhoog, kelders gaan 'zwe ten' of de slaapkamer is bedompt." Het is volgens hem een typisch probleem tijdens natte zomers. „Als het in het voor- of najaar nat is, is het vaak ook koud en dan doen mensen de verwarming aan. Die maakt de lucht weer droger. In de zo mer, bij 20 graden of meer, gebeurt dat niet." Ook mensen krijgen het moeilijk bij een hoge luchtvochtig heid. „Astmapatiënten krijgen het benauwder en gaan meer piepen", zegt longarts Peter Wijkstra van het Universitair Me disch Centrum Groningen. Zij hoeven volgens het KNMI voorlopig geen verbetering te verwachten. Voor de komende tien dagen voorziet het weerinsti- tuut geen veran dering. Voor hooikoortspa tiënten is het gunsti ger, voorlopig althans, weet Stan Lenssen van AHer- giewinkel.nl. „Het is groei zaam weer. Als het in augustus of september droog wordt, komt er juist een enorme piek aan pollen." Vooralsnog concentreert Stan Lenssen zich op de klanten die een huisstofmijtallergie hebben. „Nederland is op vakan tie. Iedereen heeft dus zijn huis potdicht achtergelaten, samen met de hoge luchtvochtigheid is dat ide aal voor huisstofmijten en schim melsporen. Die vermenigvuldigen zich nu explosief" Lenssen verwacht dan ook binnen enkele weken veel allergeenvrije bedhoezen en zelfzorgmedicatie te verkopen. „Terwijl het kwaad dan eigenlijk al uit gebreid geschied is. Ik adviseer altijd voor de vakantie de lakens van het bed te halen, zodat het kan luch ten, de mechanische ven tilatie aan te houden in stand één en waar het kan tochtstrips open te la ten." Klam en drukkend. Een hoge luchtvochtigheid kan, in com binatie met hoge temperatu ren, voor een benauwd gevoel zorgen dat veel mensen niet prettig vinden. In Nederland komt het drukkende weer regelmatig voor in de zomer. Vooral wanneer onweersbuien op komst zijn. De lucht wordt vochtiger, de bewolking neemt toe, de tempera tuur loopt op. Omdat de tempera tuur de laatste weken niet erg hoog is geweest, valt het deze zomer nog mee met de benauwdheid. Vochtige lucht kan onaangenaam voelen, omdat transpiratievocht niet kan verdampen. Die verdamping zorgt normaal gesproken voor het af koelen van de huid. Als de luchtvoclv tigheid hoog is, kan de warmte van het lichaam veel moeilijker weg. Buitenshuis kan de relatieve lucht vochtigheid variëren tussen de 20 en 100 procent. Bij 100 procent bevat de lucht de maximale hoeveelheid wa terdamp en is verzadigd. Binnens huis bedraagt de luchtvochtigheids- graad meestal minder dan 70 pro cent. Het wordt 'relatieve luchtvochtig heid' genoemd, omdat de hoeveel heid vocht die lucht kan bevatten af hangt van de temperatuur. Bij een re latieve vochtigheid van 50 procent be- infographic: CvW bron: Bocos - Air Care Maastricht Q De lucht wordt weer terug in de ruimte geblazen. 0 De ontvochtigde lucht gaat cfoor de warmtewisselaar waar de lucht weer tot kamertem peratuur opgewarmd wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12