Dood lichaam terug naar de natuur Veelzijdig LUXEMBURG KRAS.NL boek online of bei 0900 - 9697 10 I Donderdag 26 juli 2007 PZC Ecologische groep wil kerkhof aanleggen in Spaans Dal van de Stilte. door onze correspondent Henk van den Boom MONTACUT - Spanje krijgt zijn eer ste natuurkerkhof. Achthonderd hectare natuur en stilte aan de voet van de Pyreneeën, bestemd als laatste rustplaats. De eerste tien (nog levende) gegadigden hebben zich inmiddels aangemeld. Alleen de burgemeester moet nog om. Hij ziet 'deze buitenlandse nieuw lichterij' niet zo zitten. Een smal bergpad slingert langs een riviertje naar het Valle del Si- lencio (Dal van de Stilte). Het bruggetje van boomstammen ver eist enige evenwichtskunst. „Wij zijn voortdurend bezig de infra structuur te verbeteren." Marian Piper (38), in bruine manchester broek en bergschoenen, haalt een fles water gemengd met een paar druppels citroen uit zijn bruinie ren rugzak. Het is meer dan dertig graden. Hij raapt een geel plastic dopje op en stopt het in zijn rug zak. „Dat hoort hier niet", zegt hij tegen niemand in het bijzonder. Pipet, film- en televisiemaker van beroep, komt oorspronkelijk uit Beieren maar hij woont sinds vijf jaar met zijn Madrileense echtge note in Spanje. Zij maken deel uit van de ecologische Stichting LaSa- la. De organisatie streeft naar een 'betere wereld'. „Een vaag begrip, maar het wordt concreet door de projecten die we uitvoeren." Een van die projecten is het na- tuutkerkhof, waarvan er in Duits land en Engeland al zo'n zeventig bestaan. In Spanje echter is het Dal van de Stilte een primeur. „Dit is een katholiek land met een chris telijke begraafcultuur en dan is het logisch dat men er een beetje vreemd tegenaan kijkt." De dorps gemeenschap probeert volgens de Duitser met bureaucratische hin dernissen het plan tegen te hou den. Daarom zoeken de initiatief nemers het hogerop. „Wij hebben advocaten ingeschakeld om de ver gunningen af te dwingen." Het natuurkerkhof ligt aan de rand van het schitterende en nog vrijwel ongerepte vulkaangebied La Garrotxa dat grenst aan de Pyre neeën. Het is onderdeel van een groot landgoed dat door een rijke dame ter beschikking is gesteld. „Geboorte en dood zijn onderdeel van hetzelfde natuurlijke proces", zegt Piper. „Het Dal van de Stilte geeft het overleden lichaam weer terug aan de natuur." In de prak tijk betekent dit dat de as van de overledene wordt begraven onder een boom in het natuurgebied. Bij elke boom mag een beperkt aantal 'Het is niet gebonden aan een bepaalde religie of levensovertuiging' urnen die van afbreekbaar materi aal zijn gemaakt worden begraven. Er komen geen kruizen of stenen. De plek wordt contractueel vastge legd door middel van GPS-coördi- naten. Piper sluit niet uit dat later mensen zich kunnen laten begra ven, maar voorlopig niet vanwege allerlei praktische problemen. Op het natuurkerkhof is iedereen welkom. „Het is niet gebonden aan een bepaalde religie of levens overtuiging", aldus Piper. Wel is er gelegenheid om een dienst of an dere rouwplechtigheid te houden. Kunstenaars die samenwerken met LaSala zullen een aantal sta ties maken, aangepast aan de na tuurlijke omgeving, voor rouwver werking of gewoon rustzoekers. Het Dal van de Stilte wordt vrij toegankelijk voor iedereen en is niet herkenbaar als kerkhof Een team van landschapsarchitecten, biologen en boswachters neemt het beheer voor zijn rekening. De stichting LaSala wil ook oerossen, wilde paarden en Europese bizons naar het gebied brengen voor het natuurlijke evenwicht. Volgens Piper hebben zich al tien mensen gemeld die hun laatste rustplaats in het Dal van de Stilte willen hebben. Voor 1000 euro ko pen zij een contract voor honderd jaar. „Dat is de pragmatische kant van ons verhaal. Al onze projecten moeten zich financieel zelf kun nen bedruipen." Initiatiefnemer van het eerste natuurkerkhof in Spanje, Marian Piper, in het Dal van de Stilte. foto Henk van den Boom/GPD Waanzinnig geprijsd1* vanaf 3-/4-daagse autovakantie Historie, cultuur en natuur in overvloed! Hebt u altijd al Luxemburg-stad willen ont dekken? Dat kan! KRAS selecteerde voor u het 3-sterren Hotel Ibis Luxembourg Sud. Een 3-daags verblijf boekt u al vanaf slechts 69! Aarzel niet en boek deze vakantie naar de hoofdstad van Groothertogdom Luxemburg. LUXEMBURG-STAD HIGHLIGHTS Houdt u van cultuur en historie? Of van natuur en architectuur? Luxemburg-stad heeft het alle maal! Wij zetten voor u de hoogtepunten op een rijtje. Wilt u de stad op cultureel vlak verkennen begin dan op Place de la Constitution. Vanaf hier kunt u een bezoek brengen aan de Cathédrale Notre-Dame-de-Luxembourg waarna u via Place Guillaume naar het Groothertogelijk Paleis (Palais Grand Ducal) loopt. Wat u verder niet mag missen is Casemates du Bock en het Musée National. Even genoeg van cultuur? Geen nood! Geniet van een mooie wandeling door het groene oud-Luxemburg, langs de wanden van het ravijn. UITSTAPJES Het middeleeuwse stadje Echternach ligt op een steenworp afstand van Luxemburg, op de Duitse grens. Naast Echternach ligt het onzicht bare Müllerthal, tussen dicht beboste rots wanden. Een bezoek aan dit prachtige stadje is ook zeker een must-do! Verder ligt het beken de vakantieplaatsje Vianden ook in de nabije omgeving van Luxemburg. HOTEL IBIS LUXEMBOURG SUD U verblijft in het 3-sterren Hotel Ibis Luxem bourg Sud op ca. 8 km van het centrum van Luxemburg-Stad. Het hotel beschikt over o.a. een lift, restaurant en bar. Er is gratis parkeerge legenheid aanwezig. INCLUSIEF: verblijf in Hotel Ibis Luxembourg Sud***, in een 2-persoonskamer met ontbijt. I Aankomstdata: vr. en za. van 3/8 t/m 26/10 3 dagen 4 dagen j Aug. en sept. v.a. 69 v.a. 95 Oktober v.a. 69 v.a. 89 Reserveringskosten 15 per boeking. Voor meer informatie zie kras.nl Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reisnummer AUTO 73.682, zie www.kras.nl/73682 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10