Regen blijft Britten geselen lifts 1 Getuige praat over Pol Pot 2, Hittegolf eist al 27 levens in Roemenië Geheime dienst pakt Spaanse dubbelspion op 75 I 29 ■f PZC Woensdag 25 juli 2007 9 Grote delen Engeland bedreigd door nieuwe overstromingen. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Nieuwe overstromingen bedreigen grote delen van cen- traal-Engeland. De komende da gen worden opnieuw zware regen buien verwacht. De schade loopt nu al in de miljarden euro's. Militairen en vrijwilligers springen de hulpdiensten bij om getroffe nen te voorzien van voedsel de kens en drinkwater. Zeker 350.000 huizen zitten nog zonder water. Vijftigduizend huishoudens heb- Enige overlevende martelcentrum verbreekt stilzwijgen. PHNOM PENH - De enige vrouwelij ke overlevende van Pol Pots be ruchte martelcentrum Toul Sleng heeft gisteren na 30 jaar haar stil zwijgen verbroken. Zij wil getui gen bij een rechtszaak tegen het oude schrikbewind van Cambod- ja's voormalige Rode Khmer-lei ders. Dit berichtte gisteren de Thai se krant Bangkok Post. De 49-jarige Chim Math verbleef in de geheime gevangenis S-21 van de Rode Khmer-leider, waar onge veer 14.000 mensen de doodvon- den. „Ik kan bijna niet beschrijven wat ik daar heb gezien. Ik kon door scheuren in de muur van mijn cel de martelingen zien", al dus de getuige. „Lichamen werden als vuil weggegooid. Twee weken lang was dat mijn televisie." Volgens de historicus David Chandler, schrijver van het boek Stemmen van S-21, is de getuigenis een doorbraak. Math had tot op heden altijd ontkend in de gevan genis te hebben gezeten. „Ik heb het tegen niemand gezegd, niet eens tegen mijn man. Het was te pijnlijk." BOEKAREST - Het dodencijfer van de hittegolf die Roemenië in zijn greep heeft is met het overlijden van twaalf bejaarden opgelopen tot 27. Minister van Volksgezond heid Eugen Nicolaescu heeft dit gisteren gezegd. Er deden zich maandag en giste ren in de hoofdstad Boekarest op nieuw stroomstoringen voor door overmatig gebruik van airconditio ning. De regering zei dat het stroomverbruik was gestegen met ruim 50 procent. De hittegolf die Hongarije al enige tijd in de greep houdt, heeft waar schijnlijk geleid tot honderden extra sterfgevallen. Dat schat de na tionale gezondheidsdienst op ben een tijd zonder stroom geze ten en zijn weer aangesloten toen de schade in een elektriciteitscen trale was verholpen. De Environment Agency, het Brit se waterschap, vaardigde zes ernsti ge waarschuwingen uit voor over stromingen. Drie betreffen de Se vern, de rivier die afgelopen week end het graafschap Gloucestershire onder water zette. TXvee andere hebben betrekking op de Theems en één de rivier Ock in cen- traal-Oxfordshire. In het overstroomde gebied, dat een miljoen inwoners telt, komt de grote schoonmaak op gang. De verzekeraars schatten dat 27.500 huizen en zevenduizend bedrijven grond van een geconstateerd ho ger gemiddeld sterftecijfer de afge lopen week in een deel van het land. Als dat cijfer landelijk wordt getrokken, zouden alleen de afgelo pen week al circa vijfhonderd Hon garen extra zijn overleden. In het land werd eind vorige week een re cordtemperatuur gemeten van bijna 42 graden Celsius. Enorme bosbranden bedreigen de op een na grootste stad in Macedo nië, Bitola. Een persoon is overle den en duizenden mensen zijn geëvacueerd, meldden lokale auto riteiten gisteren. Er woeden meer dan twintig branden in het even eens door hitte geteisterde Macedo nië. De vuurzee heeft al duizend schade hebben opgelopen. Herstel zal ruim 2,25 miljard euro kosten. De autoriteiten vrezen dat sommi ge mensen 'pas na een jaar weer naar huis terug kunnen. De komende dagen dreigen er vloedgolven in de graafschappen Worcestershire, Warwickshire, He refordshire, Gloucestershire, Lin colnshire, Oxfordshire en Berkshi re, omdat tot morgen stortbuien worden verwacht. De RAF, de Brit se luchtmacht, heeft 160 mensen W* regen in het midden van Enge- land zal vandaag naar verwach ting nog aanhouden. Daardoor dreigt nog meer land onder wa ter te lopen. gered die door het water waren in gesloten. Extra legereenheden zijn paraat om politie en brandweer te helpen met het bevrijden van mensen. De landmacht pompt wa ter weg bouwt dammen om grote installaties als het elektriciteitscen trale van Gloucestershire te be schermen. In Tewkesbury, een dorp dat door de overstromingen is verworden tot een geïsoleerd eiland, beviel een vrouw te vroeg van een twee ling die per helikopter naar een zie kenhuis werd overgebracht, maar niet overleefde. Een politiewoord voerder noemde de situatie tra gisch, maar zei dat al het mogelijke is gedaan om de baby 's te redden. Wateroverlast treft West-Vlaanderen POPERlNCE - Het dorp Poperinge in de Belgische provincie West-Vlaanderen is gisteren onder gelopen, toen er in enkele uren 60 liter regen per vierkante meter viel. In het nabijgelegen Watou liep het dorpscentrum voor de tweede keer in vier dagen onder. In Oostvleteren kwamen boerderij en blank te staan. De burgemees ter van Poperinge kondigde het rampenplan af. Brandweerkorpsen uit de wijde omgeving hielpen met het wegpompen van water. Vallende containers doden trucker België ANTWERPEN - In de Antwerpse ha ven is gisteren een truckchauffeur omgekomen toen twee containers op zijn cabine vielen. De lege con tainers stonden zes hoog gesta peld. Door de harde wind raakten ze los en verpletterden de cabine. De 34-jarige Waalse chauffeur was op slag dood. De burgemeester van de Antwerpse havengemeente Beveren begint een onderzoek naar de veiligheidsmaatregelen bij het stapelen van containers. Aanslag Irak kost 24 mensen het leven BAGDAD - Een zelfmoordaanslag met een autobom heeft gisteren in Hillah in het sjiitische zuiden van Irak behalve aan de dader aan ze ker 24 mensen het leven gekost. Nog eens 69 mensen raakten ge wond. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren onderstreept dat een versnelde terugtrekking van VS-troepen uit Irak zal betekenen dat het land wordt overgeleverd aan Bin Laden en diens aanhang. 'EU-verdrag bijna gelijk aan tekst grondwet' LONDEN - Het voorstel voor een nieuw EU-verdrag is voor 96 pro cent gelijk aan de ontwerptekst van de verworpen grondwet. Dat blijkt uit een analyse van de wijzi gingsvoorstellen, meldde gisteren de Britse denktank Open Europe. De EU-regeringsleiders stelden de nieuwe tekst in juni vast. „Ze lij ken alleen de artikelen te hebben hernummerd. Deze oplichterij is schokkend", zei directeur O'Brien van Open Europe. MADRID - De Spaanse inlichtingen dienst heeft een dubbelagent gear resteerd die bij de Spaanse gehei me dienst werkte en ondertussen spioneerde voor een ander land. Dit heeft het hoofd van de dienst, Alberto Saiz, bekendgemaakt. De verdachte - Roberto Florez Garcia volgens het persbureau Efe - werd maandag aangehouden op Teneri- fe. Saiz zei niet voor welk land de agent werkte, maar volgens een ra diozender was het Rusland. Als dat klopt staat mogelijk een nieu we diplomatieke rel tussen Rus land en West-Europa voor de deur. Garcia behoort tot het mid denkader van de Guardia Civil. Vi* sT Bolchrysant Verkrijgbaar in diverse kleuren. Potmaat 19 cm. A&9 Calluna zomer- heide Een makkelijke plant in het onder houd. GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen Bezoek ook onze Tuinmeubelafdeling Hortensia "Annabelle" GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2*0118-470400 ELKE WERKDAG OPEN VAN 10.00 TOT 21.00 UUR Toeristen laven zich aan waterfortteintjes bij de Acropolis. In de Griekse hoofdstad Athene werd het gisteren 43 graden, foto Simela Pantzartzi/EPA hectare bos verslonden en de bran- honderden brandweerlieden en den hebben zich inmiddels uitge- politiemensen ingezet voor het be- breid naar de buitenwijken van de strijden van de ongeveer vijftig 130.000 inwoners tellende stad. bosbranden die in het land woe- De Servische autoriteiten hebben den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9