Libië laat verpleegkundigen vrij Vrijlating kan relatie Libië en Europa flink verbeteren Él Hoofdrol voor Cécilia Sarkozy in Woerden 8 Woensdag 25 juli 2007 PZC Vijf zusters en arts na acht jaar cel gearriveerd in Bulgarije. door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - De vijf Bulgaarse ver pleegsters en de Palestijns-Bulgaar se arts die acht jaar in Libië gevan gen zaten op beschuldiging van het met hiv besmetten van 400 kinderen, zijn vrij. Ze kwamen gis terochtend aan in de Bulgaarse hoofdstad Sofia, waar de Bulgaarse president Pardanov hen direct zijn pardon gaf Ze hoeven hun levens lange celstraf niet uit te zitten. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De hyperactieve Franse president Nicolas Sarkozy had gis teren een droomdag: in het presi dentiële vliegtuig nam zijn echtge note Cécilia de vijf Bulgaarse ver pleegsters en de Palestijnse arts mee van Libië naar de Bulgaarse hoofdstad. Deze diplomatieke triomf, waar de Fransen achter de schermen hun gewicht achter heb ben gezet, straalt af op de presi dent. En nog mooier: Sarkozy lijkt ook een passende rol te hebben ge vonden voor zijn vrouw. Twee keer bezocht de presidents vrouw de afgelopen week Libië, in het gezelschap van de naaste advi seurs van de president. Sarkozy nam een ingecalculeerd risico: als de missie zou falen,-had hij zijn vrouw (en zichzelf) in een lastig parket gebracht. Zelf zei de president gisteren over de ontknoping van het drama in Libië: „Het ging over vrouwen, er speelde een humanitair probleem. Ik was van mening dat Cécilia een nuttige bijdrage kon leveren en dat heeft zij gedaan." Cécilia liet zich sturen voor een moeilijke bood schap. Wellicht zal ze vaker optre den als er een oplossing moet wor den gevonden voor netelige kwes ties, zoals de gijzeling van Ingrid Betancourt in Colombia. Cécilia en haar man zullen een tan dem vormen. Haar rol in het be stuursapparaat wordt komende september officieel ingevuld. En dat terwijl het huwelijk recentelijk nog een slechte fase kende, waarin beiden een buitenechtelijke relatie hadden. Weinig Bulgaren hielden het giste ren droog tijdens de aankomst van de verpleegsters op het vliegveld in Sofia. De honderden burgers die buiten het vliegveld waren toe gestroomd, droegen een spandoek met het woord 'Onschuldig' en vlaggen en linten in de Bulgaarse driekleur. Sinds december vorig jaar is in Bul garije intensief campagne gevoerd om meer aandacht te krijgen voor het lot van de verpleegsters. Veel burgers en prominenten droegen het afgelopen halfjaar een lintje op hun kleding, een variant op het in ternationale symbool voor solidari teit met aids-slachtoffers. Op de EU wil economische en diplomatieke banden met Khadafi aanhalen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De vrijlating door Libië van vijf Bulgaarse verpleegsters en een Palestijnse arts zal ingrijpende gevolgen hebben voor de relatie tussen de EU en het Noord-Afri kaanse land. De diplomatieke be trekkingen met Libië worden ge normaliseerd en op economisch, cultureel en toeristisch gebied wor den de banden met het land aange haald. Dat blijkt uit de overeenkomst die EU-buitenlandcommissaris Benita Ferrero-Waldner en het bewind van kolonel Khadafi maandag slo ten. „Nu deze tragische zaak is op gelost, kunnen we gaan denken aan een nieuw tijdperk in onze be trekkingen", zei de Oostenrijkse commissaris gisteren in Brussel, na haar terugkeer uit Sofia waar heen zij de zes had begeleid. lintjes stond in het Bulgaars en En gels 'Jullie zijn niet alleen'. De familieleden die op het vlieg veld aanwezig waren leken, net als de verpleegkundigen zelf, vooral te moeten wennen aan de idee dat het deze keer écht zover was. Jaren lang moesten ze aanzien hoe in Li bië keer op keer werd herhaald dat de verpleegkundigen door een vuurpeloton ter dood zouden wor den gebracht. Na jaren van ondoor- Vijf Bulgaarse verpleegsters en een Palestijnse arts, die in Libië waren veroordeeld omdat ze kin deren opzettelijk met aids zou den hebben besmet, zijn vrij. Zowel Ferrero-Waldner als voorzit ter Barroso van de Europese Com missie ontkende gisteren in alle toonaarden dat de EU diep in de buidel heeft getast om de vrijla ting van de vijf Bulgaren en de Pa lestijn mogelijk te maken. De EU zal zich wel inzetten voor vrijwilli ge bijdragen van landen, organisa ties en bedrijven aan een fonds om de families van de geïnfecteer de kinderen te helpen, en het zie- De Europese Unie ontkent diep in de buidel te hebben getast voor de vrijlating kenhuis in Benghazi te steunen. Dat ziekenhuis krijgt bovendien 2,5 miljoen euro van de EU. De fa milies zouden elk op ongeveer 750.000 euro mogen rekenen. Ferrero-Waldner benadrukte dat nog geen bijdragen voor dat fonds zijn ontvangen. Ook wilde zij niet ingaan op geruchten dat de emir van de Golfstaat Qatar op verzoek zichtige 'stille diplomatie' heeft de huidige Bulgaarse regering het lot van de verpleegsters bewust tot een internationale kwestie verhe ven. Sinds 1 januari 2007 is Bulga rije lid van de EU. Dat maakte vol gens premier Sergei Stanishev het verschil. Het optreden van de regering roept in Bulgarije gemengde gevoe lens op. „De tekst 'Jullie zijn niet alleen' slaat niet alleen op de ver pleegsters, maar ook op onze rege ring die het niet alleen af kon", zegt Ognian, maker van een websi te over Bulgarije en de EU. „Een brevet van onvermogen", noemt hij de strategie. van de EU financieel is bijgespron gen. Barroso prees eerder op de dag wel de bemiddelende rol van de emir. De overeenkomst met Libië bevat afspraken over beurzen voor Libi sche studenten, het openen van de Europese markt voor Libische goederen, samenwerking op cultu reel en archeologisch gebied, het verruimen van de visaregeling en meer samenwerking bij het contro leren van de stroom Afrikaanse mi granten die via Libië naar Europa proberen te komen. Ferrero-Waldner bestreed dat de vrijlating van de zes duur is be taald. „Tot nu toe was onze relatie met Libië niet erg positief, mede door deze kwestie. Deze tragische zaak biedt nu kansen voor de hele regio. Wij hebben er alle belang bij om onze betrekkingen met Li bië te verbeteren." De EU heeft diplomatieke relaties met alle Noord-Afrikaanse landen, behalve met Libië. In Brussel werd gesproken over 'een strategisch be lang'. WOERDEN - De vader, moeder en zus van de gisteren vrijgelaten Bul gaars-Palestijnse arts Ashraf El Ha- goug Gomma zijn bijzonder ver heugd dat hun zoon en broer vrij komt. „We willen iedereen bedanken die aan de vrijlating heeft meege werkt", zei vader El Hagoug. Hij heeft telefonisch contact gehad met zijn zoon. „Hij is ontzettend blij weg te zijn uit Libië. Het gaat goed met hem." De ouders vliegen vandaag naar Sofia. Hun zoon komt waarschijnlijk vrijdag naar Woerden. De arts is overigens niet bekend met Nederland, want zijn ouders wonen hier pas sinds 2004. Chronologisch overzicht 9 februari 1999: In de Libische ha venstad Benghazi worden 23 Bul gaarse artsen en verpleegkundigen gearresteerd. 7 februari 2000: Zes Bulgaren en een Palestijn worden berecht op verdenking van samenzwering te gen de Libische staat en het opzet telijk besmetten van kinderen met het aidsvirus HIV. 2 juni 2001Twee zusters zeggen dat ze door marteling tot een be kentenis zijn gedwongen. 17 februari 2001: vrijspraak voor samenzwering. Er komt een nieu we rechtszaak over het opzettelijk veroorzaken van een epidemie. 3 september 2003: Bekend wordt dat het aidsvirus al in het ziekenhui zen rondwaarde voor de verdach ten er in 1998 kwamen werken. 6 mei 2004: Vijf verpleegsters en de Palestijnse arts worden ter dood veroordeeld. De Bulgaarse arts wordt vrijgesproken. 11 mei 2006: nieuwe rechtszaak. 19 december 2006: De zes wor den weer ter dood veroordeeld. 10 juli 2007: een regeling tussen de families van de besmette kinde ren en de veroordeelden. 17 juli: Doodvonnissen omgezet in levenslange gevangenisstraf. 24 juli: vrijlating. foto AP Cécilia Sarkozy De vijf Bulgaarse verpleegkundigen en een Palestijns-Bulgaarse arts (midden, met bloemen) vieren hun thuiskomst in de hoofdstad Sofia. Zij kwamen vrij nadat zij eerder in Libië tot levenslange gevangenisstrafwaren veroordeeld wegens hun vermeende rol bij de besmetting van kinderen met aids. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8