Taliban versterken greep op het midden van Afghanistan Bekendmaking PZC Woensdag 25 juli 2007 7 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Uruzgan Is er in 'Onrust bij thuisfront Uruz gan groeit' (PZC, 20 juli) nu spra ke van begrijpelijke zorgen of van dreigende onrust? Eerder wordt onrust gezaaid die nog groeiende zou zijn. Er zijn geen verkiezingen, maar de algemene opinie is belangrijk voor de aanstaande besluitvorming over Uruzgan. Vrouw Lisette van sergeant-majoor Hans en moeder Marina van tankboordschutter Benny zijn vanzelfsprekend be zorgd, maar zij kunnen toch niet verwachten dat zij hierdoor hun geliefden eerder thuiskrijgen? Hoe moeten zij anders de kost ver dienen? Beseffen de vrouwen wel hoe hun openbare verhalen nega tieve effecten kunnen hebben op de veiligheid van hun geliefden? Ik mag toch hopen dat ook beide ver slaggevers het Uruzgan-werk steu nen? Laten zij dan ook eens het thuis front interviewen van elektromo- teurs op hoogspanningsmasten, schilders op wolkenkrabbers, brandweerlieden, wielrenners (Tour de France), reddingswer kers, auto- en motorcoureurs. En dan zijn er nog alcohol- en drugsverslaafden, roekeloze auto mobilisten en dergelijke? Wat is er mis met een goed gemo tiveerd beroepsmilitair? Lisette en Marina mogen trots zijn en vrijwil ligster Inno moet zéker niet zani ken! Jan de Vaan Hattingalaan 2, Hulst Dotteren Als een soort ervaringsdeskundige las ik zaterdag, 21 juli in de PZC met verbazing dat Hans Simons het positief nieuws vindt dat hij mag gaan dotteren in zijn Goese ziekenhuis. Voor de achtervang wil hij dan bij voorkeur een Neder lands academisch ziekenhuis (Rot terdam?) inschakelen. In januari 2003 ging het bij mij, di rect na het dotteren, helemaal mis. Gelukkig had bovengenoemde heer zijn plannen nog niet kun nen ontwikkelen en lag ik in een uitstekend, dichtbij gelegen acade misch ziekenhuis in Antwerpen. De achtervang was daar binnen handbereik en met veel kunst- en vliegwerk bleef ik in leven. Ik neem aan dat veel Zeeuwen, evenals ik, goede ervaringen heb ben met Belgische academische ziekenhuizen. Velen zullen daarom het nieuws van Simons meer negatief dan po sitief vinden. J. Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Uitvaartbranche Naar aanleiding van het artikel over de uitvaartbranche reageer ik als startend uitvaartondernemer. Hier wordt gesuggereerd dat de kwaliteit tijdens de plechtigheden omlaag gaat. Er zou een keurmerk moeten zijn om deze kwaliteit te waarborgen of men zou lid moe ten zijn van een brancheorganisa tie. Naar mijn idee is dit geen van bei de een waarborg om kwaliteit te le veren. Kwaliteit is niet afhankelijk van in stanties. In mijn opleiding is juist aan kwaliteit veel aandacht ge schonken. Als mens ben ik me heel bewust van de verantwoorde lijkheid voor en de kwetsbaarheid van de nabestaanden van de over ledene. Ik geloof dat wanneer je be wust kiest voor dit vak, heel goed weet waaraan je begint. Tijdens mijn hbo-opleiding is er van tevoren gescreend of je ge schikt voor het vak bent. Aan de opleiding zijn verplichte stages ver bonden waar erg veel aandacht aan de beroepshouding wordt be steed. Met al deze kennis en erva ring ben je, na je opleiding, klaar om als zelfstandig ondernemer aan de slag te gaan. Kwaliteit is dus niet afhankelijk van de grootte van de organisatie, maar van de (persoonlijke) kwali teit en inzet van de uitvaartbegelei- der. Marianne van de Graaf Majoorwerf 5, Zoutelande Tweede kerncentrale Als je de heer Nelemans moet gelo ven (PZC, 23 juli) moeten wij Zeeuwen straks op onze blote knieën om Delta te bedanken dat een tweede kerncentrale in onze provincie neergezet zal worden. Het moet toch niet gekker wor den! Een kerncentrale kun je op zijn best een noodzakelijk kwaad noe men, maar kun je zeker niet be schouwen als een godsgeschenk. De risico's inzake veiligheid, de kwetsbaarheid als doelwit, het on opgeloste probleem van het afval en ga zo maar door, zijn blijkbaar kwesties van ondergeschikt be- lang! Kiezers, dames en heren politici, weest alert! Het gaat in deze om de samenleving en dus betreft het een politieke beslissing. Het be drijfsmatig belang van wie of wat dan ook is volstrekt niet aan de or de. Han van Poelje 't Zanddorp 17, Middelburg N57 Er zijn allerlei redenen om het nieuwe tracé van de N57 op Wal cheren aan te leggen. De veilig heid, maar die kan ook verbeteren op het bestaande tracé. Dan moe ten we in de zomer wel eens even wachten met invoegen en we kun nen niet de héle weg tachtig kilo meter per uur rijden; dat kan toch nauwelijks een probleem zijn. Of het creëren van de snelste én de kortste route tussen twee wereld havens. Is dat wat we willen? Een door gaande weg, dag en nacht druk met vrachtverkeer, waardoor het karakteristieke van ons landschap verdwijnt? Gelukkig zijn er een aantal Wal- chernaren die de waanzin van de aanleg inzien. Zij strijden al jaren op eigen kracht en financiën tegen het machtige Rijkswaterstaat die de beschikking heeft over tiental len deskundigen en feiten en getal len naar haar hand draait om haar zin door te drijven. Ik heb veel respect voor de moed, het doorzettingsvermogen en de energie van de mensen van het Platform N57. U hoeft ze niet aar dig te vinden maar bedenk wel dat ze hart hebben voor üw leefge bied. De N57 moet veel veiliger, zonder ernstige aantasting van het land schap en zonder vrachtverkeer tus sen wereldhavens. Annemiek Louwerse-Boone Kleine Putweg 7, Serooskerke Rebellen snijden bevoorradingsroute naar hoofdstad af. door Mark Sappenfield KABUL - De greep van de Taliban op Afghanistan wordt weer groter en de invloed van deze geweldda dige moslimfundamentalisten laat zich steeds dichterbij de hoofdstad Kabul voelen. Het recentste bewijs hiervoor is de ontvoering, vorige week, van 23 Zuid-Koreaanse hulpverleners op een van de belangrijkste snelwe gen van Afghanistan. De bus met de groep Zuid-Kore- aanse hulpverleners werd in de provincie Ghazni gekaapt, en dat is een gebied dat niet grenst aan de Afghaans-Pakistaanse regio waar de Taliban de meeste steun onder de bevolking hebben. Ghazni is nu 'de ontvoeringshoofd stad van Afghanistan', aldus Nic Lee, directeur van de Afghaanse non-gouvernementele organisatie Safety Office. Hij stelt dat er sinds begin april zestig mensen ont voerd zijn. Ook werden vorige week twee Duitse hulpverleners ontvoerd in de provincie Wardak, die grenst aan Ghazni en ligt zelfs nog verder van het buurland Pakistan verwij derd. De Taliban gebruiken de grenspro vincies om zich ook meer in het noorden te kunnen laten gelden. „Ghanzi is van belang als toegangs poort naar Kabul en het is erg be langrijk de controle over de snel weg te behouden", aldus veilig- De Veiligheidsregio Zeeland is het orgaan voor fysieke veiligheid, rampenbestrijding en crisisbeheersing in Zeeland. Onze organisatie omvat brandweerzorg, Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR), de Gezamenlijke Meidcentrale Zeeland en de Rampenbestrijding en Crisisbeheersing. Alle activiteiten richten zich op het vergroten van de veiligheid van de Zeeuwse bevolking en bezoekers. heidsanaliste Joanna Nathan van de International Crisis Group. Wei nig analisten denken dat Kabul di rect gevaar loopt en dat de hoofd stad in handen zal vallen van de Taliban. Maar de situatie lijkt op wat er zo'n twintig jaar geleden ge beurde tijdens de Sovjet-bezetting; behalve over de grote steden was er geen enkele controle. Deskundigen zijn het erover eens dat de Zuid-Koreaanse hulpverle ners grote inschattingsfouten heb ben gemaakt. Het is algemeen be kend dat de weg waarop zij reden voor buitenlanders onveilig is. Toch huurden zij een privébus voor hun zeven uur durende reis 'De opstand breidt zich steeds verder uit naar het centrum van het land' naar Kandahar, midden in het cen trum van de opstand. De ontvoering van de Zuid-Korea- nen is de grootste ontvoeringszaak sinds de val van de Taliban in 2001. Deze zaak wijkt echter niet af van het patroon van andere ont voeringen in de regio. De Taliban richten zich op ieder een die lijkt te werken voor de door het Westen gesteunde Af ghaanse regering, of het nu hulp verleners zijn, veiligheidspersoneel of politici. Daarachter zit geen dui delijke trend, stelt Lee. „Geen enke le groepering - buitenlands of lo kaal - is vaker doelwit dan de ande re." De toenemende onveiligheid rond de zuidelijke toegangsweg naar Ka- bul vormt een grote zorg voor de regering van president Hamid Kar- zai en zijn bondgenoten. De op stand concentreerde zich voor heen in het zuiden van het land, waar de Taliban ontstonden uit le den van de ultraconservatieve Pasj- tun-stammen. „De opstand breidt zich steeds verder uit naar het cen trum van het land", zegt veilig heidsanaliste Nathan. „Wat eens een grensprobleem was, wordt nu een landelijk probleem." Recente zelfmoordaanslagen in het noorden, in Badakhshan en Kunduz, wijzen er ook op dat de Taliban het strijdtoneel proberen te vergroten. Zij pogen nu voet aan de grond te krijgen in Ghazni, door de steun te verwerven van de ontevreden bevolking, die voorna melijk bestaat uit conservatieve boerenfamilies. De lokale Taliban daar worden versterkt door Tali ban uit het zuiden, aldus directeur Lee van Safety Office. Dit betekent niet automatisch dat de steun voor de militante islam toeneemt. Het betekent wel dat sommige Afghanen hun geduld hebben verloren met de regering, en zich tegen die regering keren. Hierdoor is de handel op de we gen ten zuiden van Kabul met grootste handelspartner Pakistan enorm afgenomen. „Ik denk niet dat er plannen be staan om Kabul aan te vallen", zegt Lee. „Zij hoeven de stad al leen maar te isoleren. Nu wordt simpelweg de belangrijkste bevoor radingsroute in oorlogstijd afgesne den." De burgemeesters van Zeeland zijn voornemens het ver nieuwde rampbestrijdingsplan Kernenergiecentrale Borssele vast te stellen. In het Rampbestrijdingsplan voor de Kernenergiecentrale Borssele worden maatregelen vastgelegd, voorbereid en instandgehouden bij een ongeval in de Kernenergiecentrale te Borssele ter bescherming van de bevolking. Inzage en zienswijze Op grond van artikel 3:11 Awb legt het bestuursorgaan het ontwerp van het te nemen besluit gedurende zes weken ter inzage. Het rampbestrijdingsplan ligt vanaf 26 juli 2007 tot en met 6 september 2007 ter inzage in de Zeeuwse gemeentehui zen. Tot die datum kunt u uw zienswijze schriftelijk kenbaar maken bij de burgemeesters van de bovengenoemde gemeenten. Voor het mondeling naar voren brengen van uw zienswijze of vragen over het rampbestrijdingsplan, kunt u contact opnemen met de ambtenaar Openbare Veiligheid van uw gemeente. Na vaststelling van het definitieve rampbestrijdingsplan zal dit worden aangeboden aan de Commissaris van de Koningin van de provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7