rijp voor verbod op rooftassen Beheer afvalwater onder de loep sPZC Woensdag 25 juli 2007 23 Waterschap en gemeente in de weer met metingen. door Piet Kleemans burchsluis - Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Schou- wen-Duiveland gaan op 25 locaties in het Westerschouwse rioolstelsel metingen verrichten. Op drie plaat sen wordt een regenmeter geïnstal leerd. De metingen zijn onderdeel van wat officieel te boek staat als Opti malisatie Afvalwatersysteem Stu die (OAS). Waterschap en gemeen te zoeken middels die studie naar manieren om het beheer van het afvalwater in de Kop van Schou wen te verbeteren. Geen sinecure want het toerisme maakt Wester- schouwen anders dan de rest van Schouwen-Duiveland. In de zuive ring in Burghsluis komt het afval water uit Renesse, Burgh-Haamste- de, Westenschouwen, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke, Burgh sluis en Scharendijke. Het aantal mensen dat daar tijdens de zomer maanden verblijft is een veelvoud van het aantal vaste inwoners van het gebied. Het verblijf van toerist en recreant stelt hoge eisen aan het afvalwaterssysteem, in dit ge val het systeem dat aangesloten is op de rioolwaterzuivering van Burghsluis. Het systeem moet bere kend zijn op grote hoeveelheden afvalwater, afkomstig van recreatie terreinen. Diezelfde recreatieterrei nen vormen een enorm verhard oppervlak. Oppervlak waar regen niet in weg kan zakken. Het hemel water - en dat is de laatste tijd over vloedig naar beneden gekomen- komt via afvoerputjes en straatkol- ken in de riolering terecht en dat maakt de druk op het afvalwater beheersysteem nog groter. Om het nog lastiger te maken kent Westerschouwen een bijzondere si tuatie voor wat betreft het grond water. Het grondwater staat er ho ger dan in de rest van Schou wen-Duiveland en dat maakt het gebied extra gevoelig. In de West hoek wordt al jaren geklaagd over wateroverlast na hevige regenval. Om dat probleem te verhelpen wordt al geruime tijd gewerkt aan het Project Wateroverlast Kop van Schouwen. In het kader van dat project zijn sloten verbreed en uit gediept, nieuwe watergangen ge graven en extra waterberging ge creëerd in het aangrenzende na tuurgebied De Maire. Op het riole ringsstelsel zijn ook drainages aan gesloten en soms stroomt er zelfs grond- en oppervlaktewater in de riolering. Dit zogeheten 'riool vreemd' water wordt hierdoor on nodig afgevoerd naar de zuivering in Burghsluis. Waterschap en ge- |RH| Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Schouwen-Dui veland werken samen aan verbe tering van het afvalwatersysteem in Westerschouwen. meenten willen nu allereerst pre cies in beeld brengen hoe groot het verharde oppervlak in Wester schouwen is. Bij rioolgemalen, overstorten en hoofdleidingen wordt vervolgens gemeten hoeveel afvalwater daar 'passeert' en daar naast wordt op een drietal plaat sen een regenmeter geïnstalleerd. Waterschap en gemeente verwach ten dat dat integrale meetsysteem in augustus dit jaar operationeel is. Als dat lukt betekent het dat ook nog een deel van het toeristisch hoogseizoen in beeld gebracht kan worden. Aan de hand van de me tingen kan op een rijtje gezet wor den hoe het afvalwaterbeheersys teem werkt en op welke punten het voor verbetering vatbaar is. Waterschap en gemeente trekken een jaar uit voor de metingen. Met de studie naar het afvalwaterbe heersysteem is een investeringen van 175.000 euro gemoeid. De ge meente en het waterschap delen de kosten. Maandagavondzang in kerk Haamstede haamstede - De gereformeerde kerk van Haamstede houdt maan dag 30 juli een muziek- en samen- zangavond. Solozangeres is Ilona de Kievit, Ge rard Wolfer speelt trompet en Edwin Vooijs bespeelt het orgel. De leiding is in handen van Cor van Eek. De kerk is te vinden aan de Platboslaan 1 en de avond be gint om 20.00 uur. Snelheidscontroles bij werkzaamheden stellendam - De politie contro leert extra scherp op snelheid bij de wegwerkzaamheden tussen Stellendam en Brielle (N57). De maximumsnelheid wordt nu vol gens de politie massaal overtre den. Ook wordt scherp gelet op het inhalen op plaatsen waar dat niet is toegestaan. In het kader van de verkeersveilig heid wordt de komende periode dagelijks gecontroleerd. Fietsclub senioren doet rondje Oosterschelde zierikzee - Het Comité Fietsen voor Senioren heeft voor dinsdag 31 augustus een dagtocht georgani seerd. De start is om 10.00 uur bij sportpark Den Hogen Blok aan de Lange Blokweg. Vandaar voert de rit naar Burghsluis. Met het veer gaat het naar Colijnsplaat en over de Zeelandbrug terug naar Zierik- zee. Alles in rustig tempo en met pauzes. Aanmelden is niet nodig; de kosten bedragen 2 euro. Controles op snelheid, gordels en alcohol zierikzee - De politie controleert komende vrijdag tussen 7.00 en 16.00 uur op snelheid op verschil lende plaatsen op Schouwen-Dui veland. Op woensdag 1 augustus wordt een gordelcontrole uitgevoerd. Ook op andere plaatsen in Zee land wordt vanaf vrijdag op ver schillende dagen gecontroleerd op snelheid, alcohol en autogordels. Hartdefibrillator voor sportvereniging DFS BURGH-haamstede - Sportvereni ging DFS in Burgh-Haamstede heeft in de weekeinden de beschik king over een hartdefibrillator. DFS heeft een afspraak met huis arts A. Baas. Van vrijdagavond tot maandagochtend is zijn praktijk gesloten en blijft het reanima- tie-apparaat ongebruikt. Bij DFS is het dan juist druk. De sportvereni ging laat een aantal vrijwilligers op leiden om met de defibrillator te kunnen omgaan. Bruinisser Visserskoor op rommelmarkt Burgh burgh-haamstede - Rond de kerk van Burgh wordt zaterdag de tradi tionele rommelmarkt gehouden. De markt, volgens de organisatie een van de grootste van Zeeland, duurt van 8.30 tot 16.00 uur. Nieuw dit jaar is een veiling van gebruikte spullen. Kijkuren zijn van 9.00 tot 11.00 uur, daarna be gint de verkoop. In de Burghse kerk treedt om 14.00 uur het Brui nisser Visserskoor op. Bij Holty in Zierikzee wordt jaarlijks voor tussen de drie- en vijfduizend euro aan lingerie gestolen. De Zierikzeese winkeliei met het CDA-voorstel om bezit van rooftassen via de algemene plaatselijke verordening strafbaar te maken. ireniging Neptunus is blij foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53