Zeeland CDA vindt tijd Schouwen-Duiveland krijgt eindelijk eigen sportbeleid Winkels legaal open op zondag Goes wordt tweede Millennium Gemeente 't Scapreel laat de Middeleeuwen herleven Mosselvoorman pareert kritiek voorzitter SFB 22 I Woensdag 25 juli 2007 PZC Sporten en bewegen worden belangrijk in gemeentelijk beleid. door Meiita Lanting ZIERIKZEE - Sport wordt een be langrijke factor binnen het ge meentelijk beleid. „Tot nu toe had den we op dit gebied geen beleid, maar dat zal veranderen", zegt wet houder A. Verseput. Gisteren heeft het college de eerste nota sportbe leid vastgesteld. Sport is - legt Verseput uit - meer dan een paar voetbalclubs. „We hebben 140 aangesloten verenigin gen op het eiland." Daarom moet sport en bewegen betrokken wor den bij bijvoorbeeld het ontwikke len van nieuwe woningbouwplan nen. „Denk bijvoorbeeld aan speel tuinen in de wijk." De nota bestrijkt een heel breed terrein. Het gaat over jeugdsport, ouderensport, sporten op school, topsport maar ook over sport voor allochtonen. De gemeente ziet daarbij voor zich zelf vooral een regiefunctie. Dat be tekent ontwikkelingen mogelijk maken, maar niet daadwerkelijk zelf aan het roer staan. Zo is in vooroverleg met verenigingen ge sproken over mogelijkheden voor het ontwikkelen van een sportpas, waarbij leden van verenigingen op verschillende plekken terecht kun nen. Ook is gepraat over het ma ken van een langlaufbaan in de bossen bij Westenschouwen. Dat zijn zaken die - als het aan Verse put ligt - vooral bedacht en uitge voerd moeten worden door de markt en de verenigingen zelf De gemeente ziet voor zichzelf ook een rol weggelegd als een soort bemiddelaar, partijen bij el kaar brengen. „Bijvoorbeeld een betere samenwerking tussen alle verenigingen. Ze willen meer we ten van elkaar wat ze doen. Maar ook hoe het zit met subsidies." Uitgangspunt van het nieuwe be leid is dat sportaccommodaties goed verspreid over het hele ei land moeten liggen. 'Kleine ker nengedachte' wordt dat in de nota genoemd. In een adem wordt daar overigens bij gezegd dat de accommodaties wel een minimumbezetting moe- De eerste sportnota van Schou- wen-Duiveland is uitgekomen. In het stuk wordt alie vormen van sport benoemd: van jeugd tot topsporters. ten hebben omdat het financieel wel haalbaar moet blijven. Mocht de bezetting te laag zijn dan zal de accommodatie gesloten worden. In de nota wordt gesignaleerd dat de mens steeds vaker individueel aan het bewegen slaat. Nordic Wal ken, Mountainbiken, gewoon een stukje fietsen zijn daar voorbeel den van. Voor deze sporters is in het stuk weinig aandacht. „Het is lastig om individuele sporters te ondersteunen", verklaart Verse put. Wel worden in de nota al en kele pas gerealiseerde zaken ge noemd die voor de individuele sporter van belang zijn zoals duik- plaatsen, vissteigers en goede pa den door de boswachterij. In het nieuwe beleid is behalve voor de marktpartijen ook een ste vige rol weggelegd voor de sport verenigingen. Die moeten aan de slag met nieuwe ontwikkelingen en meer mensen aan het bewegen krijgen. Dat betekent dat er meer vrijwilligers nodig zijn. De ge meente wil de sportverenigingen ondersteunen bij het vinden van de mannen en vrouwen. „Dat moet lukken. Er zit zoveel poten tieel." De raad moet zich nog buigen over het nieuwe sportbeleid. Aanpassing van APV maakt einde aan illegale situatie toeristenkernen door Meiita Lanting ZIERIKZEE - De winkels in de toeris tische kernen kunnen voortaan het hele jaar door op zondag open. Dat stelt althans een meerderheid van het college voor aan de ge meenteraad. Alleen wethouder G. Houtekamer (SGP) is op princi piële gronden tegen. Het gaat om winkels in de kernen Brouwershaven, Burgh-Haamste- de, Dreischor, Ouwerkerk, Renes- se, Scharendijke en Zierikzee. In de meeste kernen waren veel win kels al veel zondagen open, maar onlangs bleek dat illegaal te zijn. Door nu de APV aan te passen wordt iedere zondagopenstelling in deze kernen legaal. „Niet ingrij pend anders, wel praktisch", zegt wethouder A. Verseput. In de ove rige kernen wordt overigens de huidige situatie van zondagsluiting gehandhaafd. Verseput voelt niets voor de sug gestie van de samenwerkende on dernemersverenigingen om een speciale tiendagenregeling in het leven te roepen. Winkeliers zou den dan in de wintermaanden tien zondagen naar keuze open kunnen. „Dat is veel te omslach tig-" De zondagopenstelling in de win termaanden is volgens Verseput een logisch vervolg op de ingezet te seizoensverlening. Steeds meer toeristen zoeken bui ten de reguliere vakanties Zeeland op voor een paar dagen vakantie. Dan is het wel heel prettig als er ook een beetje leven in de brouwe rij is. In de praktijk blijkt ook dat veel winkels in met name Renesse en in mindere mate in Burgh-Haam- stede al jaren de meeste zondagen in het jaar open zijn. Omdat de APV aangepast moet worden zal de gemeenteraad zich ook nog over deze kwestie moeten buigen. Dragen van tas met metaalfolie in buurt van winkel wordt strafbaar. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Winkeldieven worden steeds slimmer, winkeliers steeds wanhopiger. Het CDA komt de laatsten tegemoet met het voorstel rooftassen, roofjassen en 'jam mers' te verbieden. Een rooftas is een boodschappen tas, die aan de binnenkant is voor zien van metaalfolie. De folie blok keert de radiogolven van beveili gingslabels op de artikelen. Het de tectiepoortje bij de uitgang kan zo onopgemerkt worden gepasseerd. Een jammer (spreek uit: djemmer) is een stoorzendertje voor de de- tectiepoort. „En dan heb je nu weer een anti-jammer van 1200 eu ro, die je achter het poortje moet schroeven. Het is te gek voor woor den," zegt Herman Holty, eigenaar van twee lingeriezaken in Zierik zee. Holty functionaris veiligheid van winkeliersvereniging Neptu- nus, is blij met het CDA-voorstel: „Ik hoop dat 't werkt. Als onderne mer heb je niets te verliezen als de Algemene Plaatselijke Verordening met dit verbod wordt uitgebreid. Of je zou toevallig verkoper van in brekersgereedschap moeten zijn." Volgens het CDA hebben inmid dels dertien van de vijftig grootste gemeenten in Nederland hun ver ordening zo aan gepast dat het strafbaar is geworden in de buurt van winkels rond te lopen met 'een voorwerp dat er kennelijk toe is uitgerust het plegen van winkel diefstal te vergemakkelijken'. Maar niet alle gemeenten doen dat. Her en der wordt het verbod als een aantasting van de privacy gezien. CDA-raadslid Ada Overwa- ter is het hiermee niet eens. „Ik zie meer het algemeen belang. Winke lier, personeel en de klant hebben er baat bij. Bovendien hebben veel mensen geen moeite met aantas ting van hun privacy. Denk maar aan de camera's overal." Ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten is kritisch over het rooftassenverbod. „Zij zien vooral problemen met handhaving Er gens in het traject doe je een be roep op de tijd van de politie. Dat is volgens de VNG een probleem. Maar als je zo praat, kun je hele maal niets meer doen. Dan heb ben bijvoorbeeld dertigkilometer- zones ook geen zin," zegt Overwa- ter. Herman Holty erkent het bezwaar van de VNG. „Opgepakt via APV, huistegels of heterdaad. Het pro bleem blijft dat er een winkeldief 'En dan heb je nu weer een anti-jammer van 1200 euro. Het is te gek voor woorden.' in je zaak staat. En wat doe je dan? De politie bellen. En die staat ze ker binnen tien minuten op de stoep? Nou, ik dacht het niet." Holty wil daarom meer. „Dë vere niging is momenteel bezig met het opstellen van een keurmerk veilig ondernemen. Daarin pleiten we voor uitbreiding van de gemeente lijke dienst Controle 8c Toezicht met gastheren en gastvrouwen. Die wijzen het winkelend publiek de weg, maar hebben ook een pre ventieve functie. Staat er dan ie mand bij dertig graden met een dikke jas aan in de zaak, dan heb ik wél binnen vijf minuten hulp. En er zijn toch genoeg ambtena ren. Te veel zelfs, heb ik gehoord." Rooftas of-jas veel gebruikt bij winkeldiefstal In sommige winkelgebieden wordt tot tachtig procent van de diefstallen gepleegd met rooftassen of soortgelijke hulpmiddelen. Jaarlijks wordt voor 300 miljoen euro gestolen uit winkels. Eilandelijke cij fers wil veiligheidsfunctionaris Holty niet geven, maar uit zijn eigen twee zaken wordt jaarlijks voor drie- tot vijfduizend euro aan lingerie gepikt. Een kwart van de Zierikzeese winkeliers heeft ooit een winkeldief op he terdaad betrapt. Bijna vijftig procent bemerkt de diefstal pas achteraf. College wil Afrika-jaar, klimaatbeleid en aanpak van armoede koppelen. door Frank Balkenende GOES - Goes wordt in 2008 Millen nium Gemeente. Daarmee ver plicht ze zich in te spannen voor klimaatverbetering, ontwikkelings samenwerking en armoedebestrij ding. Goes is daarmee de tweede gemeente in Zeeland die zich mil lenniumdoelen stelt. Terneuzen maakte eind juni bekend aan te ha ken bij de campagne van de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Lokaal kunnen ge meenten best iets betekenen voor milieu, ontwikkelingssamenwer king en armoedebestrijding. Bijvoorbeeld door te kiezen voor duurzaam geproduceerd hout (zit vaak al in bouwbesluiten) en pa pier, 'eerlijke' koffie te schenken en de lokale Wereldwinkel te on dersteunen. Of door, 'groene' spaarrekeningen te benutten, ener giebesparingen door te voeren of de film van Al Gore (An Inconve nient Truth) in het onderwijs te vertonen, zodat jongeren zich be wust worden van de gevolgen van de uitstoot van broeikasgassen. Goes koppelt het etiket Millen nium Gemeente nadrukkelijk aan het feestjaar in 2009, met het the ma 'Afrika.' „Daar kun je bijna niet omheen", zegt wethouder S. van 't Westeinde, die zich haast te zeggen dat het college er nog geen definitief besluit over heeft geno men. Anders dan Terneuzen (één euro per inwoner) heeft Van 't Westeinde nog geen beeld hoeveel geld Goes in de millenniumdoelen wil pompen. Veel staat nog open. Goesenaren kunnen 26 september ideeën aandragen tijdens een bij eenkomst in het stadskantoor. ZIERIKZEE - Een Scapreel is een laat-middeleeuws wandkastje dat meestal in de buurt van de haard aan de woonkamerwand hing. Het gold als bewaar plaats voor allerlei min of meer kostbare en nuttige zaken, 't Scapreel is ook de naam van het adviesbureau op het gebied van historie, dat gisteren tijdens de Maritieme Dag in Zierikzee een middeleeuwse markt onder de Beuze verzorgde. Met veel respect voor de authentieke historie bood een groepje ambachtslieden en verkopers daar een beeld van hoe eeuwen gele den zo'n markt met voedsel en gebruiksvoorwerpen was ingericht. Op de foto: de pijlenmaker in actie. foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Voorzitter W. van den Berg van de Bruse Visserijvereni ging vindt de kritiek dat de mossel vissers geen enkele financiële bij drage leveren aan de organisatie van de Visserijdagen in Bruinisse niet terecht. Dat commentaar komt van aftredend voorzitter Th. Ketting van de Stichting Festivitei ten Bruinisse (SFB). Van den Berg laat weten dat de mosselkwekers zelf de mosselen hebben betaald. „De mosselen zijn duur in het begin van het seizoen. Het promotiegeld van het Product schap Vis is niet toereikend. Dat budget wordt hoofdzakelijk be steed aan het koken, het uitbaten door het CJV en de kramen zelf." Verder voert Van den Berg aan dat de Visserijvereniging enkele jaren geleden heeft aangeboden een at tractie te sponsoren, maar dat de SFB de voorkeur geeft aan indivi duele bijdragen via een bedelbrief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52