met gemeente over heffing Detailhandel raakt overbelast Doorlaatmiddel keert tij in het Veerse Meer i GEEN TIJD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... waar anders? www.autoshak.nl Baatbelasting PZC Woensdag 25 juli 2007 3 Middenstand past voor functie van melkkoe van de gemeente door Marcel Modde GOES - Braderieheffing, promotax, reclamebelasting, baatbelasting, extra toeslag op de onroerende- zaakbelasting; gemeenten weten de detailhandel goed te vinden. In Temeuzen hebben 50 van de 80 middenstanders in de Noord straat zonder morren de porte monnee getrokken. Volgens A. Leg rand van de plaatselijke onderne mersvereniging is de winkelprome nade er zichtbaar op vooruit ge gaan en dus is het terecht wanneer ondernemers daar aan meebeta len. Terneuzen vormt evenwel een uitzondering op de toenemende tegenstand. De Middelburgse advocaat R. Maat Uitwisseling met water Oosterschelde is groter succes dan verwacht. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Ruim veertig jaar was het droevig gesteld met het water en de natuur in het Veerse Meer. Dankzij de komst van door- laatmiddel Katse Heule in de Zand- kreekdam, is het tij ingrijpend ge keerd. Het doorlaatmiddel, dat de uitwisseling van water tussen de Oosterschelde en het Veerse Meer vocht namens 144 stadsgenoten met succes de invoering van baat belasting aan. Alleen de realisatie van wezelijke voorzieningen (een mooi park, parkeerkelder, goede fietsenstalling) billijken volgens hem een verplichte bijdrage van ondernemers. Een herinrichting van de straat is niet meer dan on derhoud en dus bovenal een ge meentelijke verantwoordelijkheid, redeneert Maat. En ook de heffing op reclame ram melt naar zijn interpretatie aan al le kanten. „Dit instrument is be doeld om reclame-uitingen te regu leren. Op zich heel legitiem, maar dan is het strikt genomen onbillijk dat de gemeente de grotere winkel bedrijven aan de rand van de stad niet belast." Maats eigen kantoor heeft na pro test inmiddels vrijstelling gekregen van de reclamebelasting. Een juri- mogelijk maakt, is een groter suc ces dan verwacht, meldt Rijkswa terstaat Zeeland. De ontwikkelin gen tussen half 2004 en eind 2006 zijn in een rapport verwerkt. Het aantal soorten dieren en plan ten is duidelijk toegenomen. Voor al in het oostelijk deel zitten krab ben en garnalen. De mossel is te rug. Er zijn nieuwe vissen geko men als ansjovis, horsmakreel, fint, steenbolk, tong, wijting en zeenaald. Ondanks het zoutere water, is nog geen afname van brakke bodem dische testcase zit er daarom voor hem waarschijnlijk niet meer in. „Persoonlijk vind ik dat heel jam mer. Ik vind het wel leuk om pre cedenten te scheppen." Andere Middelburgse ondernemers breng en de kwestie mogelijk nog wel on der de rechter. 'Als we het sam-sam doen en het dient een doel, valt daar zeker over te praten.' In Zierikzee worden de ontwikke lingen op het vlak van de profijt- heffingen met argusogen gevolgd. De gemeente wil volgend jaar het Havenplein herinrichten. De on dernemers voelen niets voor baat belasting, zegt voorzitter C. Lege- maate. „En ook met een reclame heffing hoeven ze hier niet aan te diersoorten waargenomen. De gro tere helderheid van het water en nieuwe vissoorten, lijkt tot herstel van visetende vogelsoorten te lei den. Ook andere vogels profiteren van de betere waterkwaliteit. De hoeveelheden fosfor en stikstof in het water (die overmatige algen- bloei en troebel water veroorza ken) zijn fors gedaald. Het zoutge halte in het Veerse Meer ligt nu het hele jaar door maar iets lager dan dat in de Oosterschelde. Zuurstofloosheid treedt alleen nog op in korte, warme periodes en in komen. Dit stadje is niet gebouwd op modern verkeer. We hebben al moeite genoeg om de klanten bin nen te halen. Wanneer je onderne mers ook nog laat betalen voor vlaggen, bordjes en letters op de luifel, is het einde zoek." Nee, dan voelt Legemaate veel meer voor het "Winschoter model' wat tevens de sympathie heeft van de middenstanders in Hulst. Daar geldt de reclamebelasting niet als ordinaire kasspekker, maar wor den de inkomsten door de ge meente zelfs verdubbeld en ge bruikt voor de organisatie van eve nementen. Die constructie maakt dat alle ondernemers meebetalen aan activiteiten, inclusief de an ders meeprofiterende niet-leden van de middenstandsclub. „Als we het sam-sam doen en het dient een serieus doel, dan valt daar ze ker over te praten." de diepe putten. Overvloedige bloei van zeesla (hinderlijk voor re creanten en door afsterven stanko verlast) is uitgebleven. De kans daarop blijft wel aanwezig door een te hoog stikstofgehalte in het voorjaar. Een nadeel blijft het wisselende zo mer- en winterpeil. In het najaar en de winter valt 15 procent van de oevergebieden droog. Het bo demleven gaat er dan dood. De kansen voor terugkeer van het waardevolle zeegras zijn door het wisselende waterpeil klein. AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 Oil3-561381 COMMENTAAR De baatbelasting is een onding. De Raad voor de Detailhandel is terecht bezorgd over deze geldklopperij. Er moet snel een eind komen aan de jarenlange strijd tussen winkeliers en gemeenten. Zeker nu de laatste steeds vindingrijker worden in het bedenken van sluiproutes via reclameheffingen en promotiebelastingen, toeslagen op de onroerendezaakbelasting en wat dies meer zij. Natuurlijk kan er altijd een uitzondering zijn, een serieuze doelbelasting voor een bijzondere gemeentelijke inspanning. Maar bijvoorbeeld het opknappen van een winkelcentrum moet gewoon uit de algemene middelen komen. Als de lijn van de baatbelasting wordt doorgezet, betalen straks alleen de omwonende ouders mee aan de kosten van de speeltuin, en de oudjes aan het praathuis. Dat gaat fout. Veel gemeenten zullen de rechtsgang willen afwachten. Die kaatst nu heen en weer tussen de Hoge Raad en een Gerechtshof Hoe dit ook uitpakt, uiteindelijk is elke vorm van baatbelasting het bewijs dat het gemeentebestuur er met de besteding van de normale belastinggelden niet uitkomt, de prioriteiten niet kan of wil bijstellen en dus maar een noodverband aanlegt. Daarmee is de kwestie vooral politiek. En daarom moeten gemeenten gewoon uit eigen beweging het mes zetten in hun tamelijk willekeurige profijtheffingen. Ballonvaren tijdens Breda Ballon Fiësta 3, 4, 5 augustus 2007 130,- pp (ochtendvaart) Bestel nu Ad Ballon 076-5145372

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3