Renners Astana ontvluchten Pau in De Tourdirectie wil nu een revolutie 'Bloed van ander simpel te ontdekken' 0ok verdachte Duitse wielrenner Teun Fmi Sinkewitz wil open kaart spelen y v 34 I Woensdag 25 juli 2007 PZC Ploegleider Mare Biver staat de pers te woord. foto Rick Nederstigt/ANP Alleen de kok straalt nog vrolijkheid uit in hotel La Palmeraie. door Edward Swier PAU - De Baudelaire-zaal in het sjie- ke hotel La Palmeraie in Pau blijft deze avond leeg. Kok Willy Bal- mat, behorend tot het gevolg van de Astana-ploeg, heeft zijn koks muts in de hoek gegooid. Voor Aleksandr Vinokoerov zal hij wel nooit meer koken. „Ik heb net mijn vrouw gebeld. Die is al op vakantie in Toscane. Ik heb haar gezegd: morgen ben ik er ook." De Zwitser heeft geleerd van eerdere affaires die de Tour, de wie lersport én zijn werkgelegenheid in gevaar brachten. „Met de Festi- na-zaak in 1998 heb ik dit ook ge daan. Gewoon vakantie nemen." Willy is de enige die op het statige marmer in de lobby nog vrolijk heid uitstraalt, de rest zit onder de stress. Wie, op zoek naar het toi let, een gang in de rechtervleugel inloopt waar Astana-personeel overlegt over een vluchtweg, krijgt een snauw en een douw. „Je zeikt maar tegen een boom", zegt body guard Serge in lomp Brussels- Frans. De afgelopen twee weken was de brede Belg niet weg te slaan uit de omgeving van Aleksandr Vino koerov. Nu heeft de kopman het hotel reeds verlaten, niet lang na dat hij om twee uur 's middags ver nomen had dat-ie bij een bloed- controle betrapt is. Flet bloed dat werd aangetroffen was, zo gaat het verhaal, niet het zijne. Wanneer wordt aangekondigd dat manager Mare Biver een persconfe rentie gaat geven, hollen tientallen verslaggevers, radiomensen en ca meramannen richting het terras. Het kort gemaaide gazon zal nog weken weten dat hier hét schan daal van de Tour zijn climax heeft beleefd. De run richting tuin geeft Paolo Savoldelli en Sergei Ivanov de kans via de voordeur het pand te verlaten. De twee doen, niet ver rassend, hun mond niet open. Rond kwart over zes is een team begeleider dan al druk in de weer geweest met een tiental koffers. Hij zegt als eerste dat de hele ploeg de Tour zal verlaten. „Onder druk van de andere ploegen, na overleg met de Tourorganisatie." Of hij teleurgesteld is? Nogal wie des. „We moeten allemaal stop pen, dat is toch triest." Of hij vreest voor zijn baan? „Dit is niet goed. Dit is niet goed." Een ramptoerist, het fototoestel in de aanslag en een kind aan de hand, stelt de meest prikkelende vraag. „En is dit hele zootje, dit he le team, aan de drugs? Nou, zeg eens eerlijk?" Weg scheurt de wa- 1^ De vertwijfeling is groot binnen het team van Astana. Terwijl de renners de Tour verlaten, staat ploegleider Mare Biver de mas saal aanwezige pers te woord. gen, ook zij zijn nu met de noor derzon vertrokken. Teammanager Biver neemt even la ter zijn verantwoordelijkheid. Gro te zweetdruppels lopen van zijn kale kop, de angst is, door zijn bril lenglazen, uit zijn gejaagde blik af te lezen. „We hebben geen andere mogelijkheid, we moeten de Tour verlaten. Ik wil de Tour niet in nog grotere problemen brengen." Hij noemt het - nauwelijks ver staanbaar door het geklik van tien tallen camera's - „een grote cata strofe. Voor de hele ploeg. 64 ge zinnen eten hiervan." Biver had voor het overhaaste ver trek van zijn vaandeldrager nog even met Vino overlegd. „Alek sandr zei dat hij er niets van snapt. Hij betwist de rechtsgeldigheid van de bloedtest." Of er verder nog zaken besproken waren? „Ik heb hem een goede terugreis toege wenst." De Zwitser, eigenaar van de licen tie van de Astana-ploeg, heeft al met de hoofdsponsors in Ka- zachstan - oliemaatschappijen, ij zerfabrieken, ministers - gespro ken. Maar wat ze precies van de val van hun superheld vinden, dat laat Biver in het midden. „Of hij dit allemaal heeft bereikt dankzij illegale praktijken? Daar ge loof ik niet in. Ik stel me tot de uit komst van het onderzoek van de B-staal neutraal op. Maar Alex is hoe dan ook een groot kampioen." PAU - Vorig jaar maakte wielrenner Koen de Kort mee dat de ploeg Li berty Seguros ophield te bestaan door een dopingschandaal. Hij ver huisde mee naar Astana, waar hij een tweejarig contract kreeg. Nu dreigt daar door de positieve con trole van Aleksandr Vinokoerov opnieuw zo'n scenario. „Dat trek ik niet nog eens. Op dit moment heb ik geen lol meer in het wielrennen." De Kort deed dit jaar nog niet mee aan de Tour, maar had zijn zinnen op volgend jaar gezet. „Als dit allemaal waar blijkt te zijn, heb ik geen zin meer in wielrennen." Het eerste bericht was nog hoopgevend voor de wieler sport. Alessandro Petacchi is vrijgesproken van dopingge- bruik. Michael Rasmussen wurm de zich vervolgens door de mazen van de wet. Formeel heeft hij niets gedaan wat zijn deelname aan de Tour in de weg staat. De weerstand tegen de Deense kopman van Rabobank komt echter uit een andere hoek: de ethische. ANALYSE door Ad Pertijs Kun je iemand vertrouwen die door zijn lakse gedrag mogelijk controles heeft ontlopen? Of die door te kiezen voor een exotische licentie (eerst Mexico, later Mona co) uit die hoek kennelijk nog geen enkele onaangekondigde con troleur op bezoek heeft gekregen? „Is er wel een antidopingcomité in Monaco?" vroeg een journalist. Hij kreeg geen antwoord. Toen Rabobank, eenmaal terug in het hotel in Pau, dacht dat de stprm overgewaaid was, kwam er plots een orkaan over de Tour ge raasd. Aleksandr Vinokoerov blijkt het bloed van een ander tot zich te hebben genomen voor de tijdrit die hij zo imposant won. De rapen zijn nu pas echt gaar. De Tour, die niets moet hebben van de inmenging van ProTour of UCI, blaast nu hoog van de toren dat het huidige systeem failliet is. Ze eisen een systeem dat de Tour be- schermc Ze willen een revolutie. Daar zijn Fransen goed in. De Tour zal de val van Vinokoerov aangrijpen om de macht nu echt naar zich toe te trekken. En zo mag Michael Rasmussen als nog vrezen. Vorig week nam Tour directeur Christian Prudhomme de Deen nog opzichtig in bescher ming. „Omdat er formeel niets mis is." Gisteren liep zijn baas Patrice Clerc de Rabobank-kopman weer even hard vallen. „Geen voorbeeld functie. Vaag. Lichtzinnig met de regels." De Tourbazen zeggen nu spijt te hebben dat ze Rasmussen hebben toegelaten. De ethische oorlog zal weer in alle hevigheid losbranden. In een tijd van crisis willen ze regels opzij schuiven voor het algemene be lang. Om te kunnen overleven. Ethiek gaat voor hen boven de re gels. Het regende gisteren communi qués in de perszaal. De Franse ploegen hebben samen met de an dere hardliner Gerolsteiner een fe deratie opgericht. Op de valreep dropte televisiezen der France 2/3 nog een bulletin op de burelen: 'De kijkcijfers stijgen nog altijd met de dag'. Zo failliet is het systeem dus ook weer niet. Bredase arts: Je kunt dit gerust een grote stommiteit noemen. door Ad Pertijs PAU - De Bredase arts en doping- deskundige Berend Nikkels staat te kijken van de manier waarop Aleksandr Vinokoerov zaterdag na de tijdrit tegen de lamp is gelopen. ..Bloed van een ander is erg gemak kelijk te ontdekken. Binnen vijf mi nuten. Helemaal als voor de start bij een bloedcontrole de uitgangs waarden al zijn vastgesteld", zegt hij. „Ie kunt dit gerust een grote stom miteit van Vinokoerov, of van zijn arts noemen. Waarschijnlijk heeft hij er op gespeculeerd dat er na de rit alleen een urinetest zou wor den afgenomen. In je plas kun je namelijk niet terugvinden dat je het bloed van iemand anders hebt genomen." Wat is de reden om voor de race je bloed te vervangen? Berend Nikkels: „Ie krijgt er meer pk's van. Het zuurstoftransport- erende vermogen wordt verhoogd. Meer zuurstof rondpompen bete kent meer pk's." Dokter Fuentes handelde ook in bloedzakken? „Met dat verschil dat je bij hem je eigen bloed liet aftappen. Dat kan niet eerder dan zes maanden voor de koers. Langer is bloed niet houdbaar." Is het bedoeld voor het herstel? Vers bloed om de waarden op peil te brengen? „Niet in de eerste plaats. Fuentes leverde bloed dat ingedikt was. 'Af draaien' heet dat. Officieel is het het toedienen van een rode bloed cellenconcentraat. Na het bijvullen met eigen bloed heb je de andere dag meer pk's ter beschikking." Is het te ontdekken bij de controles? „Niet door de UCI. De UCI zou het wel kunnen ontdekken als ze andere tests zouden uitvoeren." Staat een arts er van te kijken dat Vi nokoerov het bloed van een ander tot zich heeft genomen? „Eigenlijk niet. Ik heb ze voor de Tour al de 'Kamikazepiloten van Kazachstan' genoemd. Op basis van betrouwbare informatie. Ze zijn bereid enorme risico's te ne men op het gebied van doping. Dat is zaterdag wel gebleken." T-Mobile beslist meteen na de Tour of het nog doorgaat als sponsor. DEN HAAG - De van dopinggebruik verdachte Duitse wielrenner Pat- rik Sinkewitz wil zich mogelijk melden als kroongetuige. De 26-ja- rige coureur zegt 'volledig mee te werken aan een gezamenlijke op lossing' en 'binnenkort' met een uitgebreide verklaring te komen. Daarmee zinspeelt hij op eenzelf de rol als zijn landgenoot Jörg Jak- sche, die in een interview met het tijdschrift 'Der Spiegel' volledig open kaart speelde over zijn do- pingverleden. Bij Sinkewitz, die na een zware val partij na afloop van de achtste etappe de Tour moest verlaten, werden tijdens een trainingscon trole op 8 juni te hoge testosteron- waarden gemeten. Zijn advocaat, die verwacht dat de B-staal deze week wordt gecontro leerd, heeft Sinkewitz aangeraden 'een boekje open te doen - als hij iets te vertellen heeft'. Wielersponsor T-Mobile heeft van wege alle commotie aangekondigd zich onmiddellijk na de Ronde van Frankrijk te beraden op de toe komst. „We beslissen na de Tour of we doorgaan of meteen uitstappen. We moeten vaststellen of onze strijd tegen doping de goede kant opgaat of dat we gefaald hebben", aldus een woordvoerder van het Duitse telecombedrijf Het contract van T-Mobile met de wielerploeg loopt nog tot 2010. 25 juli-218,5km Orthez Mauleon- Licharre Port de Larrau FRANKRIJK Tardets-Sorholus 48km Arette 156km Marie-Blanque 18,5km Aubisque Martin 131 km Port de Larrai 15 73m I Tardets- La Pierre Aubisque 1709m St. Martin Marie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36