Als er kersen zijn is het komkommertijd PZC Stalletjes langs de weg en vertrouwen in de mensen. Het werkt goed op veel plaatsen in Zeeland, foto Jenneke Schepens Fruitstalletjes langs de weg, hobby of inkomsten? door Jenneke Schepens Zomerfruit zoals aard beien, kersen en bes sen is momenteel in overvloed verkrijgbaar. Uiteraard in super markten en op de markt, maar in Zeeland wordt het ook op veel plaatsen langs de weg verkocht. Vaak zelfs zonder dat er iemand bij staat om af te rekenen. Een bak je of potje waar klanten hun geld in kunnen achterlaten staat in goed vertrouwen op de kraam. Zo ook bij Marian Vermue op de Siguitsedijk 33 in Kwadendamme. „Dit werkt hartstikke makkelijk. Het is niet rendabel om iemand bij de aardbeien te laten staan", verklaart Marian. Het bakje met geld klopt aan het eind van de dag altijd. Nou ja, bijna altijd dan. „Ik ben zelf eerlijk, dus dat verwacht ik ook van anderen. Af en toe mis ik eens een euro, maar veel meer kastekort is er niet." Gelukkig maar, want de aardbeienverkoop moet voor de broodnodige inkom sten zorgen. Net als de minicam- ping 't Kwedammertje die Marian runt en de witlof die ze in de win termaanden verbouwt en verkoopt op de vei ling. Drie jaar gele- den ben ik met de aardbeien teelt begonnen, jt Begin april wor- Ï5:c den de eerste stekjes geplant. 1 Dit gebeurt in fa- ses, om de drie s weken worden er een aantal rijen 'f uitgezet. Daar door zijn er nu constant aard beien, van begin juni tot half sep tember." Aan de Dierikweg in Oudelande verkoopt de familie Mesu kersen uit eigen boomgaard. Buurmeisje Marjolijn Eestermans (rs) doet als zomerbaantje de ver koop. Vorig jaar verdiende ze onge veer €2,50 per uur, dit jaar mis schien wel iets meer. „Meestal krijg ik wel wat extra", vertelt Mar jolijn. Naast de supergrote kersen liggen er ook een paar grote peren op de kraam. „Het is eigenlijk nog mm te vroeg voor peren, de meeste moeten nog ge- 5 plukt worden." De kersen worden spe- ciaal voor de huis- ';k verkoop geteeld. - Vaste klanten uit i Vlissingen, Middel- burg, Zierikzee en y 'A zelfs Rotterdam ko- F men er om. „Ze zijn f heel groot, we pluk- ken ze pas als ze echt rijp zijn. Soms zijn we een paar dagen dicht, wat commer cieel gezien niet zo slim is, maar dan heb ben we geen goede ker sen. De kwaliteit is belang rijk, zure kersen verkopen we niet", aldus de moeder van Marjo lijn, die net even langskomt. De kersenverkoop is een leuk extraa tje voor de familie Mesu. „De ker sen passen qua werkzaamheden goed tussen de overige activiteiten op de boerderij, Het is nu iets min der druk. Als er kersen zijn is het voor ons komkommertijd." Familie Schaeffer aan de Grijps- kerkseweg 15 te Oostkapelle ver koopt alleen rode besjes uit eigen tuin. Het is allemaal zo'n zestien jaar geleden begonnen als hobby van de zoon. Toen stonden er 200 struiken en werden de bessen aan groenteboeren in de omgeving ver kocht. Sinds een paar jaar staan er nog maar 50 struiken achter het huis. Nu trekken de kleinkinderen de besjes. Wat er verkocht wordt, mogen ze als zakcentje houden. Bart (9) spaart voor een skate board en Martijn (7) wil een mes kopen. „Daar ben ik het natuurlijk niet mee eens. Maar hij heeft hem nog niet, we praten hem nog wel om", zegt Willem Schaeffer. „Mijn vrouw maakt er jam met frambo zen van en bessensap met geleisui ker." In Serooskerke (W) staat een klei ne uitstalling aan de Oostkapelse- weg 35. Meneer Jo de Willigen komt naar buiten. „Het stalletje is de hobby van mijn vrouw Lucy, mij vind je meer achter in de tuin. Ik ben gepensioneerd en doe het uit liefde voor het tuinieren. Je moet van de grond houden", ver telt Jo. Al 40 jaar geleden had me neer De Willigen een volkstuintje in Vlissingen, sindsdien heeft hij altijd een tuintje gehad. Allerlei groenten en fruit worden er ge kweekt. Van alles een beetje. In een kasje wordt het meeste eerst gezaaid, om te verpoten in de tuin als het groot genoeg is. Wat 'te veel' is wordt verkocht. „Dat is on geveer 60 procent. De rest eten we zelf op en geven we weg aan onze zoon, dochter of familie en beken den die langs komen." Momenteel is het echt pruimentijd. „Het is een goed jaar. Veel Duitse toeris ten kopen pruimen. Ze zijn er dol op." Toevallig stopt er net een Duitser. Onwennig vraagt hij om een doosje pruimen. Jo wijst naar het jampotje waar het geld in kan. De Duitse man snapt er maar wei nig van. Pas als Jo het potje open draait en zegt dat een bak prui men één euro kost, knikt de Duit ser instemmend en verdwijnt weer de auto in, mét pruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30