Ondernemer vecht O Railduo's houden zigzaggers en spoorlopers in Zeeland in het oog Car classic De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Woensdag 25 juli 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Terwijl de PZC op zoek is naar de beste zeumerhit, speurt Radio 2 dezer dagen naar de car classic. Vreemd genoeg vragen ze luisteraars om er één te componeren, wat natuurlijk lijnrecht ingaat tegen het idee van een klassie ker. Dat zijn platen die iedereen kent, waaraan herinneringen kleven en die iets te maken hebben met autorijden. Ik weet er wel een paar. De mooiste is Drive van, jawel, The Cars. In 1984 was dat een hit. In een Amsterdamse kroeg vroeg ik het liedje destijds eens aan voor een meisje op wie ik een oogje had. „Je favoriete plaat?", vroeg ze. Als ze de hint in de zinsnede Who's gonna drive you home tonight? begreep, liet ze het niet merken. Ook mooi is Driving with the brakes on van Del Amitri. Dat liedje doet me altijd denken aan Chris Götte, de overleden drummer van Blof De titel van het boek dat ik over die groep Chris begroette me heb geschreVen luidt, jawel, Rij- altijd met een joviaal den door de nacht. Chris begroet- te me altijd met een joviaal Hee Hee vvrriend! wrriend! En niet alleen mij. Hij was een allemansvriend en ie dereen wilde graag vrienden met hem zijn. Ruim zes jaar geleden, op een kwade zaterdag, botste Chris bij Nieuw- en Sint loosland met zijn motor frontaal op een auto die keerde waar dat helemaal niet mag. Hij was kansloos, al zou hij het hele stuk met zijn remmen erop hebben gereden. Voorafgaand aan de rouwdienst werd het liedje, dat een Engelstalige versie van een Blofnummer had kunnen zijn, ver schillende keren gedraaid. Het was lange tijd de muziek ge weest die in de zaal gedraaid werd voordat Blof het podium be trad. Toen Chris er nog bij zat. Wat was die titel ineens wrang. Ik draai het liedje graag en bij voorkeur in de auto. Als ik het hoor, moet ik altijd even aan Chris denken. Ook als ik bij Nieuw- en Sint Joosland de afslag naar Middelburg neem, trou wens. Dan hoor ik hem altijd weer zeggen: „Hee vvrriend!" COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315600, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37,4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Gemeenten voeren steeds vaker verplichte heffingen in voor ondernemers. De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) luidt de noodklok en overweegt de belastingen aan te vechten. door Cornelleke Blok nder de noemer van reclamebelas ting innen gemeen ten geld om promo tionele activiteiten of evenementen te financieren, constateert de RND. In Hulst opperde de PvdA-fractie het idee voor de invoering van een zogeheten promotietax. Alle on dernemers betalen mee aan de pro motie van Hulst. De ondernemers vereniging ziet het wel zitten, want de belasting zou voorkomen dat ondernemers niet betalen voor activiteiten, terwijl ze er wel van profiteren. „Maar, het is nog in een heel pril stadium", meldt M. Marin van de gemeente Hulst. De RND maakt zich ook zorgen over baatbelasting. Die wordt ge bruikt om winkelgebieden te ver fraaien, terwijl het de vraag is of ondernemers er baat bij hebben. Terneuzen is zo'n voorbeeld. Daar werd de Noordstraat vorig jaar op geknapt. Splinternieuwe grijze en gele tegels, moderne straatverlich ting, een geluidsinstallatie en straatmeubilair maakten de win kelstraat weer als nieuw. Kosten: 694.000 euro. De 98 betrokken on dernemers moeten er via een baat belasting 260.000 euro aan meebe talen. Dat komt gemiddeld neer op 2700 euro per ondernemer. De baatbelasting is onder meer afhan kelijk van de afmetingen van het winkelpand. Ondernemers protesteren regelma tig tegen de baatbelasting. In Bre da kwam het zelfs tot een rechts zaak, omdat de ondernemers von den dat het centrum niet wezen lijk was veranderd na een opknap beurt. Die juridische procedures lo pen nog steeds. Een positieve uit spraak voor de ondernemers heeft ook gevolgen voor Terneuzen. De gemeente loopt kans dat ze inkom sten uit baatbelasting moet terug betalen. In Middelburg is vorig jaar een re clamebelasting ingevoerd, nadat de plannen voor baatbelasting op veel bezwaren stuitten. Gebruikers van panden in de binnenstad beta len een tarief voor gevelborden, luifels, vitrines, vlaggen en recla mezuilen. Met de inkomsten - er is 83.000 euro geraamd in 2007 - dekt de gemeente toch nog een deel van de kosten van de herin richting van de binnenstad. „We gebruiken het geld ook voor het onderhouden van straten en straat- meubilair.", zegt beleidsmedewer ker W. Tabak. De gemeente Goes had ook plan nen om een baatbelasting in te voeren, maar zag daar eerder dit jaar toch vanaf, vanwege de juridi sche perikelen in andere gemeen ten. Ook daar komt een reclamebe lasting voor ondernemers. „We zijn bezig met de verordening en de tarieven", meldt woordvoerster W. van Meegen. Met de inkom sten wil de gemeente onderne mers de helft (4,75 miljoen euro) Reclame in Middelburg De herinrichting van het Mid delburgse centrum kostte ruim 5,7 miljoen euro. Reclamebelasting, die alleen geldt voor ondernemers in de binnenstad, moet een deel van de kosten dekken. Inkomsten 2007: 83.000 euro De tarieven voor 2007 zijn: Gevelbord tot 1 m2: 66,95 Gevelbord tot 20 m2: €174,07 Gevelbord groter dan 20 m2: €214,26 Markies, luifel, losse vitrine of reclamezuil: €174,07 Vlag: €66,95 Uithangbord: 107,12 van de herinrichting van de bin nenstad laten betalen. In het gemeentehuis van Schou- wen-Duiveland is de reclamebelas- geopperd als één van de mogelijk heden om de inkomsten te verho gen. De gemeente betaalde in 2002 al eens 45.000 euro baatbelasting terug aan protesterende onderne mers, die bij moesten dragen aan een renovatieproject in Renesse. In de overige Zeeuwse gemeenten bestaat geen baatbelasting of recla mebelasting. Vlissingen is voorzichtiger gewor den met baatbelasting. „We zijn er een beetje van af. Enkele projecten lopen nog wel, bijvoorbeeld voor de overkapping van de Lange Zel- ke en de Walstraat. Maar het geeft nogal wat invoeringsperikelen", zegt woordvoerder R. de Witte. „Wie heeft er baat bij? Dat is de vraag. We betalen de projecten nu uit onze algemene middelen. On dernemers betalen al genoeg." Belastingen Baatbelasting is een middel om een eigenaar van een pand mee te laten betalen aan een voorziening, als diegene daarbij gebaat is. De RND vraagt zich af of verfraaiingen van een win kelcentrum de waarde van een pand laten stijgen. Reclamebelasting gaat over re clameuitingen die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Bijvoorbeeld luifels, billboards en vlaggen. Ze kunnen zich zo wel op gemeentegrond als par ticuliere grond bevinden. Precariobelasting geldt voor ondernemers die gebruik ma ken van een stukje gemeente grond. Ze betalen een bedrag voor bijvoorbeeld hun terras of een winkeluitstalling. Ja. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar, PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook. 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om 1 net persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Ondine van der Vleuten GOES - Spoorbeheerder Prorail zet vanaf 1 september in het hele land vijftig bijzondere opsporingsamb tenaren (boa's) in om de veilig heid langs het spoor te vergroten. Deze aanpak werkt, bleek tijdens een proefperiode in onder meer Zeeland. Langs het spoor in de Regio Zuid, het proefgebied, verschenen 3,5 jaar geleden zes koppels. Elk twee tal kreeg zijn eigen gebied toegewe zen, zodat de boa's bekend raak ten met de bijzonderheden van die route en daardoor onregelma tigheden eerder zouden opmer ken. Het gaat dan om bouwloca ties waar vandalen dankbaar ge bruik van de materialen zouden kunnen maken, kapotte hekken of mensen die zich in een labiele toe stand op het spoor bevinden. De twee Zeeuwse boa's kregen daarnaast opdracht speciaal te let ten op (jongeren)hangplekken en overwegen rond de grote stations. Daar letten de boa's op zigzaggers (die langs gesloten spoorbomen proberen te komen) en spoorlo pers of -fietsers (die de korte route langs het spoor als sluiproute ge bruiken). Die laatste overtreding kost 75 euro. Zigzaggen kost tus sen de 35 euro (voetganger) en 130 euro (auto of motor). In Middelburg betalen ondernemers reclamebelasting voor gevelborden, vlaggen, luifels en vitrines. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2