Meningen Hoogopgeleiden verlaten opgefokt Nederland vakantiestunt.i 345 389 395 395 VakantieStunt.nl Tunesië - Hammamet 4* Prima Life Imperial Park All Inclusive Griekenland - Kos Bulgarije - Sunny Beach Griekenland - Kreta Egypte - Hurghada Egypte - Sharm el Sheikh 4%^^ PZC Dinsdag 24 juli 2007 9 Sinds vier jaar gaan meer mensen weg dan er binnenkomen. door Wierd Duk DEN HAAG - De files, de hufterig- heid op straat, het gebrek aan ruimte en natuur, de overheidsbe- tutteling, de hoge huizenprijzen, het klimaat: steeds meer mensen hebben het helemaal gehad met Nederland en emigreren. Onder hen zijn veel hoogopgeleide onder nemers. „We hebben de politiek gewaarschuwd voor de negatieve gevolgen." In 2006 emigreerde een recordaan tal van 130.000 mensen uit Neder land. Sinds vier jaar verlaten meer mensen Nederland dan er binnen komen. Het is de kilheid van de Nederlan ders, zegt Gülsiim Sert (31). De in Nederland opgegroeide Turkse le rares woonde eerder in Israël en Spanje en zij wil Nederland defini tief verlaten. „Dat individualistische en ingehou- dene van Nederlanders leidt toch vaak tot eenzaamheid. Ik hou meer van uitbundigheid, van men sen die het hart op de tong heb ben en hun leven met je willen de len", zegt Sert. Nederland verliest door emigratie een groeiende groep goed opgelei de, ondernemende mensen, au tochtoon én allochtoon. „Vaak zijn het mensen die je als land niet moet willen verliezen", zegt Jus- Vertrek van Nederlanders vanuit Rotterdam in 1952. foto Spaarnestad/GPD tien Marseille van trendbureau The Future Institute. Marseilles bu reau publiceerde onlangs het rap port 'De Nieuwe Landverhuizers'. „Uit ons onderzoek blijkt dat Ne derlanders niet weggaan omdat zij elders beter betaald werk kunnen vinden, maar omdat zij een betere kwaliteit van leven zoeken. Dat is historisch ongekend." Deze ontwikkeling baart ook Frans Buysse, van emigratieadvies bureau Buysse Immigration, zor gen. „Ik zie vakbekwame mensen vertrekken die een toegevoegde waarde hebben, de crème de la crème van de samenleving. Hoe wel ik leef van hun begeleiding, maak ik me daar zorgen over." Buysse waarschuwt wel eens T\vee- de Kamerleden: pas op, er is een uittocht gaande van talentvolle on dernemers. Vaak krijgt hij nog wel een vriendelijk briefje terug, maar daar blijft het bij. Kamerlid Jan ten Hoopen van het CDA kent de verhalen en de cij fers. „Een tijdje geleden sprak ik met allochtone ondernemers. Jon ge, hoogopgeleide Turken vertel den me toen dat zij zich in Turkije willen vestigen, omdat zij daar LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Circus De burgemeester van de gemeente Sluis moet zich diep schamen om het circus met dieren geen stro breed in de weg te leggen. De heer Sala heeft waarschijnlijk ook geen dieren thuis en gaat zeker erg graag naar Spanje om het 'belache lijke' stierenvechten bij te wonen en ik heb hem, geloof ik, ook al eens hard zien weglopen voor de stieren die ze opjagen en daarna doden. De heer Sala moest maar eens gaan kijken achter het circus, in wat voor verblijven de dieren hui zen. Dieren horen in de natuur en daar waar zij eens geboren zijn, in plaats van door een brandende hoepel te springen en stomme rondjes te lopen. Ik hoop dat veel mensen dit en an dere circussen met dieren zoveel mogelijk boycotten en hun kinde ren vertellen dat zoiets niet nor maal is. Laten de mensen van het circus maar kunstjes doen, dan doen zij al gek genoeg. Als zij eens een keer tje vallen, geen probleem: eigen schuld dikke bult. Ineke Posthuma Lijsterbesstraat 16, Hoek Dierproeven Dierproeven zijn zielig maar nood- zakelijk(PZC van 20 juli). Dr. Ver non Coleman stelt zelfs dat dier proeven effectief noch betrouw baar zijn. De uitkomsten van dier proeven zijn volgens hem zelfs zo onvoorspelbaar en onbetrouwbaar dat het gebruik ervan niet alleen schadelijk is voor dieren, maar ook voor mensen. Er zijn talrijke voorbeelden van medicijnen die veel schade veroor zaakt hebben bij mensen, nadat zij als veilig uit proeven met dieren waren gekomen. Wij gebruiken as pirine voor pijnbestrijding. Voor sommige dieren is het zelfs dode lijk. Het veroorzaakt ook geboorte afwijkingen bij muizen, konijnen, ratten, honden, katten en apen. Het werd desalniettemin veilig be vonden voor gebruik door zwange re vrouwen. Een dierproef is zelfs bij wet verbo den indien een alternatief voor handen is. Hoe komt het dan dat er voor dierproeven een budget be schikbaar is van 550 miljoen euro en voor alternatieven 900.000 eu ro? Wij vinden dan ook dat er op iedere dierproef een heffing moet zijn van 10 euro voor het budget voor alternatieven. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Dierproeven 2 Naar aanleiding van het artikel be treffende dierproeven het volgen de: Gedaald van 1,5 miljoen naar 612.000 in 2005. Het lijkt een mooi resultaat, totdat je werkelijk voor ogen haalt hoeveel 612.000 nu wer kelijk is! Een verbod op 'mensa pen', de onderzoeken op 'gewone' apen gaan gewoon door! Het erg ste van alles is dat de proeven con stant door blijven gaan en keer op keer dezelfde proef wordt her haald. Waar is onze minister die zich nor maal gesproken verschuilt achter het gezegde: wij moeten in Euro pees verband handelen. Maar dat geldt dan zeker alleen als het hen meer kansen zien. Die mensen kie zen er dus voor om met een prach tige opleiding Nederland te verla ten. Dat beschouw ik als een sig naal dat er iets mis is in onze sa menleving." Nederland is inmiddels een emi- gratieland geworden, waaruit meer mensen vertrekken dan er binnenkomen. Demograaf )an Lat ten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kan zich moei- 'Dat beschouw ik als een signaal dat er iets mis is in onze samenleving' lijk voorstellen dat bij het vertrek van die tienduizenden emigranten emotionele factoren zo'n belangrij ke rol spelen. „Ik geloof daar niet zo in. Mensen handelen rationeel: zij verhuizen naar België of Duits land omdat daar de huizenprijzen lager zijn. De argumentatie 'Neder land is te vol en te kil' lijkt me te goedkoop." Maar Buysse en Marseille vroegen, in tegenstelling tot het CBS, wél naar de achtergronden van het be sluit om Nederland vaarwel te zeg gen. Buysse, die migranten naar de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada bege leidt: „Redenen één tot en met drie: lifestyle, lifestyle, lifestyle. Mensen voelen zich in Nederland onveilig, niet meer op hun plaats. Een voorbeeld: ik woon in Culem- borg. Laatst parkeerde ik mijn auto bij het station, keek achterom en zag dat er in mijn auto werd inge broken. Op dat moment dacht ik: 'Oppassen met wat je zegt', want voordat je het weet loop je tegen een mes op zoals die man laatst in Almere. Een paar weken daarna werd ik bij een benzinepomp door een groep van die veertien-, vijftienjarige snotapen bedreigd. Marokkaantjes, ja, in beide geval len. Dat is zo schrijnend. Mijn klanten vertellen me soortgelijke verhalen." Ook Kamerlid Ten Hoopen be speurt een breed gevoeld onbeha gen in de samenleving. „Niet voor niks heeft het CDA het herstel van normen en waarden zo hoog op de agenda gezet. Daar moet con stant aan worden gewerkt." Allemaal mooie woorden, vindt Frans Buysse: „Maar er verandert veel te weinig. Wij constateren al tien jaar dat mensen de files beu zijn en genoeg hebben van de kor te lontjes en van alle regeltjes." Zelfs nu de economie aantrekt, blij ven mensen vertrekken. De 'brain drain' heeft een eigen dynamiek gekregen, zegt hij. Trendanaliste Marseille is het eens met die analyse. „De gedachte aan emigratie is al doorgesijpeld tot de meest behoudende groepen in de samenleving. Op het moment dat een ontwikkeling doordringt tot de massa, spreek je van een trend. Dat is nu het geval, en het houdt echt niet op." uitkomt? Waarom worden dezelf de proeven nog steeds in alle lan den gedaan en wordt er in dit ge val niet samengewerkt en de uit komsten aan elkaar doorgegeven? Een grof schandaal en wederom gaat het er alleen om geld te verdie nen over de rug van weerloze die ren. Er moet veel meer gestreden wor den voor de 3 V's: Verminderen, Vervangen en Verfijnen. Wietse Haak Sperwerstraat 23, Assen Meubelboulevard Afzonderlijke horeca op meubel boulevard ongewenst! Wat komt de gemeente de ondernemers van de meubelboulevard toch weer te gemoet! Al zeven jaar is er juist vraag naar een gelegenheid om even een kopje koffie en een broodje te kunnen nuttigen. Denkt de gemeente nu echt dat de mensen eerst weer het centrum in gaan om wat te eten, en daarna weer naar de boulevard terugke ren? En zou de horeca in het cen trum er nu echt zo onder lijden, als ook de meubelboulevard aan deze behoefte zou voldoen met slechts één tearoom? Een kopje koffie bieden we onze klanten ze ker wel aan, maar het gaat vaak om grote aankopen die mensen doen. Dan is het fijn dat er een plek is waar de mensen er even over kunnen denken om vervol gens misschien alsnog tot koop over te gaan. De gemeente wilde graag een meu belboulevard, maar op deze ma nier worden de klanten wegge stuurd, en zijn deze ondernemers er de dupe van. Blijkbaar is dat van ondergeschikt belang, en is de mening van het centrum belangrij ker! Sylvia de Schipper Strandloperstraat 17, Heinkenszand r - v.a. 3* Pyli Bay Hotel All Inclusive v.a. 4* Flamingo Hotel Jfjy Logies Ontbijt v ----- -- - s 3* Elpida Hotel All Inclusive v.a. 5* Prima Life Makadi Resort All Inclusive v.a. r 5* Prima Life Rehana Resort Jjyy All Inclusive j W Bel nu: 0900 9288 <isct p/m) boek online of loop bij één van onze reisbureaus binnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9