'Vanuit je stoel kun je alles goed zien' Anarchie dreigt in Tsjaad, het dode hart van Afrika Taliban verlengt ultimatum Zuid-Koreanen Eton College wordt minder exclusief PZC Dinsdag 24 juli 2007 7 Drie Libanese jochies kijken vanaf het balkon in Muhamara naar de gevechten in een nabijgelegen Palestijns kamp waar rookpluimen opstijgen. foto Harald Doornbos/GPD In het Libanese dorp Muhamara is de oorlog bijna vermaak. door onze correspondent Harald Doornbos muhamara - Het balkon meet on geveer tien bij acht meter en is ge lukkig omringd door een stenen muurtje. „Dat komt nu goed uit, want het houdt de kogels tegen", zegt een bewoner terwijl hij een paar verdwaalde kogels in zijn hand houdt die recentelijk op het balkon zijn beland. Links en rechts staan plastic tuin stoelen. Een paar lege koffiekopjes liggen op de grond. Een verrekij ker in een hoek. Om de paar minu ten zijn reusachtige knallen hoor baar, gevolgd door krakende explo sies. Drie jochies staren naar de plek, achthonderd meter verderop, waar mortieren ontploffen. Reus achtige rookpluimen stijgen op. Welkom in het Noord-Libanese dorpje Muhamara waar de bewo ners van een appartementenblok hun televisie niet aan hoeven te zetten om een oorlogsfilm te zien. Een tien seconden durende wande ling naar dit balkon, op het dak van het pand, is genoeg om die 'li ve' te kunnen aanschouwen. Van af het balkon heb je een welhaast perfect uitzicht op het ongeveer vijfhonderd meter verderop gele gen Palestijnse kamp Nahr al Ba- red - of wat daar nog van over is. Al negen weken wordt hier nu zwaar wordt gevochten tussen moslimextremisten en soldaten van het Libanese leger. „We hebben hier stoelen staan zo dat we alles goed kunnen zien", vertelt de dertigjarige Ahmad Mus tafa, een bouwvakker. „Natuurlijk drinken we koffie terwijl we naar de gevechten kijken." Het balkon heeft iets weg van een huiskamer. Soms, als het druk is, zitten tien tot twaalf bewoners op de tuinstoelen naast elkaar achter het stenen muurtje. Niet alleen kij ken ze naar de gevechten, ook ne men ze het laatste nieuws door en bespreken ze de laatste roddels, ,,'s Avonds kaarten we een beetje." Niemand hier op het balkon had kandahar - Het ultimatum aan de Afghaanse regering om 23 ge vangen zittende Taliban vrij te la ten in ruil voor de invrijheidstel ling van 23 Zuid-Koreaanse hulp verleners is 24 uur opgeschort. Dat zei gisteren Taliban-woordvoerder Qari Yousef Ahmadi. Het ultima tum zou gisteravond verlopen. De Taliban hadden gedreigd de gijze laars te doden als niet aan hun eis werd voldaan. De Afghaanse regering liet weten dat zij niet op de eis kan ingaan. De Taliban hebben al drie keer ulti mata opgeschort. Er wordt onder handeld tussen vertegenwoordi gers van de Taliban en het provin ciaal bestuur van Ghazni, waar de hulpverleners werkten. De Zuid-Koreanen, achttien vrouwen en vijf mannen, werden vrijdag in Ghazni ontvoerd. Zuid-Korea heeft zijn burgers intussen verbo den naar Afghanistan te reizen. gedacht dat hun eigen oorlogsfilm zo lang zou duren. „Ik verwachtte dat het na een paar dagen wel over zou zijn", zegt Ammar Merekba- wi, een negenjarig meisje. „Maar het duurt nu al ruim twee maan den. Ik kan nog steeds niet slapen, want al die explosies zijn heel eng." „De nieuwigheid is er inmiddels wel af voor ons", verzucht bewo ner Tariq (34). „Het begint een beetje te lijken op een verhaal zon der einde. Alsof je naar de film gaat in een bioscoop en twee maanden later zit je daar nog Europese Unie stuurt vredesmissie naar oosten van het land. door onze correspondent llona Eveleens GOZ BEIDA - De marktdag lokt mensen uit de wijde omgeving van Goz Beida. Dorpsbewoners, ontheemden en vluchtelingen. Het merendeel komt lopend over de uitgestrekte steppe, de rijkeren op de ruggen van ezels of paarden. Vrouwen in kleurrijke sluiers ge ven een fleurig tintje aan de markt die verder een karig beeld biedt. Er is gierst te koop, vlees en huis houdelijke spullen. Buiten uien zijn er geen groenten of vruchten te ontdekken. „Ik ben creatief ge worden met uien", vertelt de kok van het gastenverblijf van de VN. steeds." Ondertussen wordt even verderop zwaar gevochten. Bijna constant klinkt er machinegeweer vuur. Omdat het Libanese leger een kanon naast de tuin van dit 'Alsof je naar de film gaat en twee maanden later zit je daar nog steeds' huis heeft gezet, krijg je iedere keer dat het wordt afgevuurd bijna een hartaanval van de luide knal. Vervolgens hoef je maar tot drie te Goz Beida ligt in het oosten van Tsjaad, zo'n honderd kilometer van de grens met de naburige Su danese regio Darfoer. Er zijn geen asfaltwegen. In het huidige regen seizoen versperren woelige rivie ren de doorgang. Bruggen ontbre ken. Goz Beida is alleen verbon den met de buitenwereld via een dagelijkse VN-vlucht. Toch werd deze slaperige plaats een vooruitge schoven post van organisaties die hulp verlenen aan 170.000 ont heemde Tsjadiërs en een kwart miljoen vluchtelingen uit buur land Sudan. Volgens Artsen zon der Grenzen is twintig procent van de kinderen zwaar ondervoed. Het Sahellandschap is nauwelijks geschikt voor landbouw. In het re genseizoen sabelen stortregens meedogenloos de jonge aanplant neer en in de resterende acht tellen en je hoort en ziet de gra naat uit het kanon ergens krakend in het kamp exploderen. De lengte van het conflict heeft de bewoners hier inmiddels een beet je murw gemaakt. „In het begin zat het hele dorp dag en nacht op het balkon, nu doen we dit alleen nog zo af en toe", vertelt bouwvak ker Mustafa. Ondanks de oorlog zo dicht bij, gaat het gewone leven er min of meer gewoon door. Win kels zijn open, kleine kinderen spe len tussen de huizen. Oude vrou wen doen de was. Alleen de ge plande bruiloften zijn uitgesteld. maanden verschroeit de zon alles. Tsjaad kan nog altijd rekenen op militaire steun van de voormalige Franse koloniale macht. Een garni zoen van 1200 manschappen hielp president Idriss Deby vorig jaar met informatie over bewegingen van rebellen die in verrassend snel le vaart vanuit het oosten naar de hoofdstad N'Djamena optrokken aan de andere kant van het land. De Franse president Nicholas Sar- kozy spoort de EU aan om een vre desmacht te sturen naar Tsjaad dat door de bevolking 'het dode hart van Afrika' wordt genoemd. „De situatie is uiterst ingewik keld", zegt Ahmat Mahamat Zene, een mensenrechtenactivist in Goz Beide. „Als er niet gauw actie wordt ondernomen, ontstaat er anarchie die zich over de rest van het land kan verspreiden." Tot nu toe is één vrouw in het dorp gewond geraakt in haar been door verdwaalde kogels. Toch lijkt het er sterk op dat de 'oorlogsfilm' zeer binnenkort tot een einde komt. Het Libanese le ger, dat al honderdentien soldaten verloor, staat op het punt de twee laatste verzetshaarden - rondom twee vernielde moskeeën - te vero veren. De bewoners van Muhama ra bereiden alvast voor op een overwinningsfeest van het leger. Waar het festijn wordt gehouden? „Op het balkon natuurlijk", zegt Tariq. windsor - Eton College, 's werelds beroemdste kostschool, wordt als het aan de leiding ligt binnenkort ook toegankelijk voor slimme kin deren waarvan de ouders weinig geld hebben. De prestigieuze school, even buiten Londen, verza melt geld voor beurzen voor geta lenteerde kinderen, wier ouders het hoge jaarlijkse bedrag van bijna 40.000 euro niet kunnen be talen. Veel bekende Britten genoten hun opleiding aan Eton, waar 1300 jon gens van 13 tot 18 jaar worden on derwezen. Negentien premiers, vijf ministers van Financiën en bijna de helft van het schaduwka binet van de huidige conservatieve oppositieleider David Cameron gingen naar Eton. Schrijvers als Ian Fleming, George Orwell en Per cy Shelley, maar ook de prinsen William en Harry bezochten het instituut eveneens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7