Zeesla geoogst tegen stankoverlast Circus Bongo is zo ongeveer Zeeland uitgespoeld Sint Anna ter Muiden breekt zich het Hardleerse Belg leegt fles drank, hoofd: heeft Lambert betaald of niet...? pakt snuif coke en staptauto Editie 35 van Speelstad van start SPZC Dinsdag 24 juli 2007 25 Grevelingenschap zet maaimachines in bij recreatiestrandjes. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen gaat het rottend zeesla opruimen. Het groenwier zorgt, ook in de Ooster- schelde en het Veerse Meer, regel matig op verschillende plekken voor stankoverlast. Het Grevelingenschap neemt de proef op de som met een maaima- chine die normaal wordt ingezet voor het oeveronderhoud van slo ten. De rupsvoertuigjes kunnen volgens terreinbeheerder E. Verha- ge een afstand van ongeveer zeven meter in het water overbruggen. De aangepoelde zeesla wordt weg- geschept en op een rustige plek in het struweel te drogen gelegd. De ervaring leert dat de plantenresten na twee dagen niet meer stinken en vergaan. „Een andere mogelijk heid is dat we het afvoeren naar de stort, maar die kosten zijn fors hoger", zegt Verhage. Het Grevelingenschap beperkt de werkzaamheden voorlopig tot de recreatiestrandjes bij Scharendijke, Den Osse en Zonnemaire. „Uit die hoek komen de meeste klachten binnen. Vooral ter hoogte van landschapscamping Kijk Uit (Zon nemaire) is de overlast momenteel erg groot. Je hebt daar wat oude strekdammen. Het wier slaat er overheen en blijft hangen." De smurrie bij de Grevelingen- dam, op de grens van Zuid-Hol land en Zeeland, wordt niet opge ruimd, zegt Verhage. „Op dat stuk komen nauwelijks recreanten en heeft vooral het wegverkeer last van de stank. Dat heeft voor ons geen prioriteit." - Verhage verwacht een tweede stankgolf, zodra de zomer zich weer serieus laat gelden. Zeesla be gint te groeien in april en kan in enkele maanden forse afmetingen bereiken. Door die omvang raakt het makkelijk los en spoelt het wier aan op de kust. Rijkswaterstaat ziet geen aanlei ding het voorbeeld van het Greve lingenschap voor de Oosterschelde en het Veerse Meer te volgen, zegt woordvoerder E. de Feijter. „Zeesla hoort hier gewoon thuis. De stank is niet prettig, maar voor ons geen probleem, zoals met blauwalg. Het 'Een andere mogelijkheid is het wegvissen van de zeesla, maar dat is heel kostbaar' is beslist geen plaag." De hoeveel heid wier in het Veerse Meer is vol gens De Feijter sinds de verbete ring van de waterkwaliteit weer toegenomen. De afgelopen weken was ook de Weg naar de Val bij Zierikzee, even voor de Zeelandbrug, gevan gen in een penetrante geur. Waar schijnlijk is die afkomstig uit het natuurgebied aan de Gouweveerse Zeedijk, aldus L. van Dijke van Wa terschap de Zeeuwse Eilanden. „En dus doen we er niks aan." Het waterschap ruimt wel periodiek dijkvakken waar wordt gerecreerd. Dat gebeurt onder meer bij Katten- dijke en Wemeldinge. door Frank van Cooten SINT ANNA TER MUIDEN - De Vlaam se kunstenaar Elie Lambert be weert de financiering rond te heb ben voor de aankoop van het voor malige stadhuisje in Sint Anna ter Muiden. „Het geld is in handen van mijn advocaat. Hij heeft contact gehad met de notaris over de verdere af wikkeling." Lambert was met 325.001 euro de hoogste inschrijver van de veiling van het stadhuisje op het kantoor van de Oostburgse notaris. De ge meente Sluis wil echter van Lam bert af omdat hij niet aan zijn fi nanciële verplichtingen voldoet. Hij was er tot vorige week nog niet in geslaagd het verschuldigde bedrag over te maken. „Het geld is nog steeds niet bin nen bij de gemeente", zei een woordvoerster gisteren. „De over eenkomst met de heer Lambert is beëindigd." Volgens Lambert is deze houding van de gemeente Hulst de schuld van de geldverstrekker, waar hij eerst zaken mee probeerde te doen. „Die bank besteedt klaarblij kelijk meer aandacht aan contract verlengingen voor wielrenners dan aan klanten. Mijn nieuwe bank had de zaak binnen vijf da gen geregeld." door Raymond de Frel WESTDORPE - Een 42-jarige Belg uit Laarne toonde zich zondag avond op de Tractaatweg bij West- dorpe wel erg hardleers. Ondanks drie eerdere veroordelingen kroop hij opnieuw zwaar dronken én on der invloed van harddrugs achter het stuur van zijn auto. De politie hield de man rond half tien aan, omdat hij met twee lekke banden over de Tractaatweg reed. De Belg verklaarde de mankemen ten te hebben opgelopen nadat hij 'ergens' tegenaan was gereden. Te gen wat precies, herinnerde hij zich niet meer. Uit een blaastest bleek dat hij ruim vijf keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. Hij verklaarde meer dan een fles whisky achter de kiezen te heb ben. Bovendien was hij onder in vloed van cocaïne. De man is al drie maal eerder veroordeeld voor het rijden onder invloed Rond elf uur is de man - zonder rijbewijs - weer vrijgelaten. Regen grote spelbreker; voorstelling vanavond in Arnemuiden afgelast. door René Schrier ARNEMUIDEN - Circus Bongo is zo'n beetje de provincie uitge spoeld. Daar waar het circus ieder jaar wel goed is voor een serie op tredens bij tal van Zeeuwse cam pings, waren er dit jaar slechts op drie plaatsen voorstellingen. Oor zaak: de regen. De terreinen waren te nat om de circustent en de wa gens op te stellen. Alleen in Baarland en Oostkapelle kon dat. De laatste voorstelling in Zeeland zou vanavond worden ge geven in Arnemuiden, maar ook die gaat niet door. Het circus staat nu op een sport veld in Oostkapelle, maar mag dat niet verlaten omdat wordt ge vreesd dat het terrein stuk gereden wordt. Normaal treedt het circus ook een keer of drie in Zeeuws-Vlaanderen op, dat is er deze zomer helemaal niet van ge komen. Volgens Tine Diks van het circus, dat volgend jaar voor de vijfentwintigste keer naar Zeeland komt, is zoiets nooit eerder voorge komen. „Het is niet alleen een strop voor het circus, maar ook voor de campings. We hebben al campings gezien waar mensen werden geweigerd omdat het ter rein te nat was." Ook recreatieterrein De Pluimpot bij Scherpenisse viel af omdat het te nat was. Daar zou het circus gis teren een optreden verzorgen. Niet zo leuk, vindt beheerder Hen- ny Merle, maar hij kan het wel be grijpen. „Ze zouden zich op een terreintje hier achter de camping installeren. Ze hebben een tent van 32 bij 32 meter en zwaar mate riaal. Maar ja, de telefoon staat van daag wel roodgloeiend, want ieder een wil weten hoe het met het cir cus zit. Het is vervelend voor de gasten." VLISSINGEN - In Vlissingen is gisteren de 35e editie van Speelstad van start gegaan. Zo'n 350 kinderen timmeren, kleuren, schilderen en fröbelen zich een slag in de rondte. Door het slechte weer van de laatste weken is het terrein erg modderig. Regenlaarzen zijn aan te raden. foto Ruben Oreel au Het Grevelingenschap is bij Scharendijke begonnen met het wegscheppen van rottend zeesla. Het wier wordt bui ten het recreatiegebied gedroogd. Blijkt de proef effectief, dan volgen andere locaties. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55