Voorzitter Ketting heeft het gehad Met rolstOel met verwensingen Bruse visserij Nostalgie bij oogstdemonstratie Brand in JOP komt hard aan bij jongeren Hoger en enger op de kermis in Middelburg 22 Dinsdag 24 juli 2007 PZC S Stichting Festiviteiten Bruinisse zit nu zonder voorzitter. door Ali Pankow bruinisse - Voorzitter Th. Ketting van de Stichting Festiviteiten Brui nisse (SFB) voelt zich zeer onheus bejegend door leden van de Bruse visserijvereniging. Dat is reden voor hem zijn functie te beëindi gen. Hij blijft zich nog wel inzet ten voor het binnenhalen van sponsorgeld voor de organisatie van de Bruse Visserijdagen. „Het gaat me wel aan het hart. Ik zit nu voor mijn computerscherm met een foto van mij met de Vissë- rijmissen van vorig jaar en dit jaar", erkende Ketting gisteroch tend kort na wederom een zeer ge slaagde editie van het mosselfeest in Bruinisse. Hij heeft zich zeven jaren intens ingezet als voorzitter van de SFB voor dit grootse mos selfestijn, maar enkele maanden ge leden is er wat geknapt bij hem. Aanleiding was Kettings advies de Goeree 48, een Noordzeevaarder niet meer als 'vlaggenschip' bij de maritieme bedrijvenpresentatie af te meren. „Dat schip is al twaalf jaar oud. Er zijn bij Maaskant wel recenter schepen gebouwd. Bij een bedrijvenpresentatie wil je toch het mooiste laten zien. Die Goeree 48 mag van mij best een plekje hebben, maar niet meer zo promi nent", licht Ketting toe. Volgens hem is zijn mening echter ten onrechte door sommige vis sers naar de schipper vertaald als: 'lij mag van Theo Ketting niet meer komen'. „Daarop ben ik door diverse vissers gebeld. Wat ik toen op één dag te horen kreeg, was helemaal niet leuk. Allerlei verwensingen en ziektes werden me naar het hoofd geslingerd. Het bestuur van SFB wilde de organisa tie van de Visserijdagen meteen stilleggen, maar dat vond ik niet gepast", zegt de getergde voorzit ter. „Ik had contracten getekend voor de organisatie en ik ben een man van mijn woord." Hij besloot zich nog volledig in te zetten voor de Visserijdagen 2007 en pas daarna af te treden. Een ge sprek met visserijvoorzitter W. van den Berg heeft hem niet van Een plan voor vernieuwing van de bedrijvenpresentatie op de Bruse Visserijdagen is voorzitter Ketting op verwensingen van vis sers komen te staan. Hij stapt op. Theo Ketting. dat besluit afgebracht. „Volgens hem waren die uitlatingen alle maal niet zo kwaad bedoeld. Maar voor mij moet het wel leuk blij ven." Bovendien leeft bij Ketting ook wat onvrede over het ontbreken van elke bijdrage van de visserij aan de SFB. „Ze kopen voor die 15.000 euro promotiegeld wel mos selen in voor het publiek, maar als ze ons van elk bakje nou bijvoor beeld eens vijftig eurocent zouden afstaan, zou dat toch aardig zijn." Vijfentwintig Zeeuwse trekpaarden in actie bij evenement. door Piet Kleemans burch-haamstede - Vijfentwintig Zeeuwse trekpaarden komen dins dag 7 augustus in actie tijdens de jaarlijkse historische oogstdemon stratie op een perceel aan de Dale- boutseweg bij Burgh-Haamstede. Er rijden vijf authentieke boeren wagens rond en voor de kinderen is er een met paardenkracht aange dreven carrousel. De oogstdemonstratie is een initia tief van de Stichting het Werkend Trekpaard Zeeland, bedoeld om kennis van het werken met trek paarden en werktuigen niet verlo ren te laten gaan. Om dat te be werkstelligen wordt bezoekers van het evenement getoond hoe in vroeger tijden met behulp van trekpaarden de tarwe werd geoogst. Twee zelfbinders maaien het graan en binden dit in scho ven. Die schoven worden vervol gens volledig op ellebogenstoom op authentieke boerenkarren gela den. Met deze karren wordt het. geoogste en gebonden graan naar de dorsmachine gebracht. Verder is ook een door paarden aangedre ven rosmolen in actie te zien tij dens de oogstdemo, evenals de dorsmachnie die het graan uit de schoven schudt en in zakken laat lopen. Vrijwilligers tonen hoe de schoven op staken worden gezet en hoe graan gesneden wordt met de sikkel. De hoefsmid voorziet paarden van nieuw hoefbeslag en dames in kle derdracht delen 'stuten' uit aan de noeste werkers. Een deskundige speaker geeft uitleg. Kinderen en volwassenen kunnen zich verga pen aan de door paardenkracht aangedreven-carrousel, volgens de organisatoren enig in zijn soort. De deelnemende paardenhouders gebruiken hun dieren in meer of mindere mate dagelijks voor het uitoefenen van hun landbouwbe drijf De aanvang is 15.00 uur. Nieuwe routes voor scootmobiel en rolstoel afwisselend en veilig. door Melita Lanting zierikzee - Komende week wor den vier lange routes in gebruik ge nomen die speciaal geschikt zijn voor rolstoelers en scootmobiels. Tijd om te testen of de routes in derdaad zo rolstoelvriendelijk zijn als wordt beweerd. De keuze valt op de Oosterschelderoute. Een tocht door de polder, door natuur gebied Tureluur en buitendijks langs de Oosterschelde. Voor de start wordt duidelijk dat de folder van de route niet los ge zien kan worden van de fiets- knooppuntenkaart voor Schou- wen-Duiveland. De route is daar op gebaseerd en zonder kaart of goede kennis van het gebied loop je risico te verdwalen. Maar gewa pend met een goede kennis van het gebied moet het lukken. Peter van Leeuwen van het Plat form mensen met een beperking gaat mee met zijn fietsrolstoel en voor noodgevallen rijdt Harry Thijsse (ook van het Platform) met de bezemwagen er achteraan. Zijn rolstoel gaat te langzaam om de snelle scootmobiel en fietsrol stoel bij te kunnen houden. Het Platform is betrokken geweest bij het samenstellen van de route, al heeft Peter van Leeuwen deze tocht nog niet eerder gemaakt. Het vertrekpunt is Zierikzee. Dat is weliswaar niet het officiële ver trekpunt van de route maar dit is praktischer. „Bij Zierikzee zit een helling die ik niet kan nemen met mijn rolstoel", zegt Peter van Leeu wen. „De helling is te steil en als we de route anderom rijden gaan we daar naar beneden." Dus eerst de Zandweg op richting Kerkwerve. Een rustige polderweg dwars door het akkerland bij Zie rikzee. Het is heerlijk rijden, zelfs nu het hoogseizoen volop in gang is passeren er nauwelijks auto's. De route is uitgezet met de gedach te dat veiligheid voorop moet staan. Rustige polderwegen, fiets paden en het liefst oversteken op punten waar het gemakkelijk kan of waar stoplichten zijn. De Oos terschelderoute voldoet daar hele maal aan. Zelfs de N59 (de weg tus sen Zierikzee en Burgh-Haamste de) wordt alleen overgestoken op plaatsen waar stoplichten zijn. Na een klein uurtje rijden tussen het wuivende graan en de vele ak kers met aardappelen komt het eer ste oplaadpunt in zicht. Een plek waar mensen hun kar even aan de stroom kunnen zetten om de bat terijen bij te laden. Een prettige ge dachte maar in de praktijk blijkt de route moeiteloos te rijden met één volgeladen accu. „Mensen zijn daar vaak bang voor, dat ze te wei nig stroom hebben maar dat is on zin", zegt Harry Thijsse. Het oplaadpunt zit bij de boerderij winkel van de familie Roskam. Op laden is gratis. „Ik zie het als een stukje service", zegt Wirn Roskam. 'Bij Zierikzee zit een helling die ik niet kan nemen met mijn rolstoel' De route gaat verder richting na tuurgebied Tureluur. Inmiddels komt de regen met bakken uit de hemel maar de vele watervogels blijven boeien. Een korte stop bij het nieuwe vogelkijkscherm zit er niet in. Het hek is groot en zwaar en niet te openen voor iemand in een rolstoel. Doorrijden dus richting Seroosker- ke. Met de geur van pas geoogste uien in de neus moet een stevige helling genomen. De trekker van de boer heeft een verse laag plak kend slik achtergelaten op de weg. Vies, maar de scootmobiel gaat moeiteloos omhoog. Voor de fietsrolstoel is het zwaar. Daar krijgen de armen het even flink te verduren. Ook langs de Oosterschelde zitten nog een paar venijnige bultjes. Voor de scootmobiel is de route uitstekend te doen en dat geldt ook voor een fietsrolstoel. „Het is mij zeker meegevallen", zegt Peter van Leeuwen. SI De routebeschrijvingen zijn verkrijg baar via de VVV-kantoren. Jeugd Scharendijke op zoek naar nieuwe ontmoetingsplaats. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het nieuws dat de Jongeren Ontmoetingsplek (JOP) in Scharendijke zaterdag door brand volledig is verwoest is hard aangekomen bij de gebruikers. Ook wethouder G. Houtekamer van de gemeente Schouwen-Dui- veland is geschokt. „Dit is buiten gewoon triest. Iedereen staat daar nu weer helemaal op nul". Woorden waar woordvoerder van de jongeren Jean-Paul van der Weele zich helemaal in kan vin den. De destijds zwaarbevochten [OP voorziet volgens hem vijf jaar na de ingebruikname nog steeds in een behoefte. „Ik denk dat er el ke dag toch wel zo'n acht a tien man gebruik maakt van de IOP. Er waren ook plannen om het ge bouwtje op te gaan knappen. En nu dit." Meteen toen Van der Wee le te horen kreeg dat de jongeren ontmoetingsplek in vlammen was opgegaan kwam hij samen met Ro bin Provoost - die met hem aan de wieg van de JOP stond - in actie. „We zijn onmiddellijk gaan bellen met het welzijnshuis en met de ge meente. Maar in het weekend zijn die niet bereikbaar dus dat gaan we vandaag weer proberen." Inzet van Provoost en Van der Weele is een nieuwe ontmoetingsplek voor de jongeren van Scharendijke. De oude IOP opknappen is volgens Van der Weele geen optie. „We zijn met een paar jongens wezen kijken, maar ik denk niet dat er nog niets te redden valt." Dat er een nieuwe jongeren ontmoetings plek moet komen staat voor Van der Weele als een paal boven wa ter. „Het voorziet absoluut in een middelburg - Van drie tot en met negen augustus is het weer kermis in Middelburg. Op de Markt en Plein 1940 staan 36 attracties. Eén van de opvallendste is No Limit, een variant op de Booster die eer der in Middelburg was, maar dan hoger en enger. Aan de No Limit - een ronddraaiende paal - hangt een bakje dat ook weer ronddraait. Verder is de Wild Waterbaan er, net als de Extreme en Thriller, het grootste spookhuis van Neder land. De kermis is elke dag open. Op vrijdag vanaf 15.00 uur, op zondag vanaf 13.00 uur en op de andere da gen vanaf 10.00 uur. In verband met de kermis verhuizen de markt kramen op zaterdag en donderdag naar het Damplein. Het parkeerter rein op Hof van Tange is van 30 juli tot en met 12 augustus dicht: op het terrein staan de kermisex ploitanten. Brandweerlieden inspecteren de zwart geblakerde ontmoetingsruimte. foto Eric Noordermeer behoefte." Over de omvang van de schade is nog weinig bekend. Vol gens brandmeester Wandel van de brandweerpost Scharendijke moet het gebouwtje - een voorma lig kleedlokaal van Sportvereni ging ZSC - als verloren worden be schouwd, evenals de inventaris. „Toen wij aankwamen was het al een uitslaande brand. Er was geen redden meer aan. Het gebouwtje is echt compleet uitgebrand. Er stonden wat oude bankstellen in en die zijn bij de brand ook hele maal vernield", zegt Wandel. Voor wat betreft de oorzaak tasten brandweer en politie nog in het het duister. Wandel: „Er was geen elektriciteit of gas in het gebouw tje, dus daar kan het niet in zitten. Maar er zijn ook geen sporen van brandstichting gevonden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52