Smartshop: grens aan leeftijd Ruim 500 klachten over ov-chipkaart geregistreerd KNMI waarschuwt voor slecht weer Gevaarlijke rit over camping na eten paddo Poolse landarbeiders oogsten sla in Nieuwe Niedorp 4 Dinsdag 24 juli 2007 PZC Hallucinogene paddo's 'alleen voor mensen boven achttien jaar'. AMSTERDAM - Winkels die paddo's verkopen pleiten voor een leeftijds grens van achttien jaar. In overleg met de gemeente Amsterdam en het ministerie van Volksgezond heid willen ze die leeftijdsgrens zichzelf opleggen, liet de Vereni ging Landelijk Overleg Smart shops (VLOS) gisteren weten. Bij de organisatie zijn 25 Amsterdam se smartshops aangesloten. AMSTERDAM - Een 27-jarige Deen is in het afgelopen weekeinde met zijn auto over een camping in Am sterdam gescheurd na het gebruik van alcohol, het roken van enkele joints en het eten van een paddo. Daarbij reed hij rakelings langs een aantal tentjes waar campinggasten met hun kinderen lagen te slapen. Zij zijn aan een ongeluk ontsnapt, aldus de Amsterdamse politie giste ren. De toerist reed eerst met volle vaart over enkele betonblokken heen. Daarbij verloor hij enkele on derdelen van de auto, waaronder de bumper. Later verloor hij de macht over het stuur en kwam tot stilstand in de bosjes, op enkele centimeters afstand van een cam per en een wateraftappunt. De Deen is daarna per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Na dat hij uit zijn roes was ontwaakt, mocht hij na het betalen van 430 euro boete weer gaan. Ook moest hij aan de campingeigenaar een schadevergoeding van 20 euro be talen. De man verklaarde zich niets meer te kunnen herinneren van de woeste rit over de camping. Peter van Straaten is met vakantie. Minister Klink van Volksgezond heid zei vorige maand te studeren op een leeftijdsgrens voor de ver koop van hallucinogene paddestoe len. De laatste drie jaar is er een flinke toename van het aantal pad- do-incidenten in de binnenstad van Amsterdam, waarbij de ambu lance vooral moet uitrijden voor jonge toeristen die onwel zijn ge worden. De VLOS wil bereiken dat ook niet-leden, zoals souvenir- en ta bakswinkels die paddo's verkopen, de leeftijdsgrens gaan hanteren. Een identiteitscontrole moet ver plicht worden, stelt de branchever eniging. De smartshops werken daarnaast aan betere voorlichting, aangezien slachtoffers van paddo's ook regelmatig alcohol hebben ge bruikt. Eind augustus komen in smart shops en hotels voor rugzaktoeris ten meertalige folders te liggen die wijzen op de gevaren van de cont ra Smartshops scharen zich achter een leeftijdsgrens van achttien jaar. Zij hopen zo een mogelijk verbod op de verkoop van padde stoelen voor te zijn. binatie van alcohol- en paddoge- bruik. Samen met het Trimbos-in stituut komen er betere cursussen voor personeel van smartshops. De VLOS pleit verder voor een dui delijke waarschuwing op paddo bakjes tegen alcoholgebruik. Nu zijn er nog leveranciers die dat ach terwege laten. Met de maatregelen wil het over legorgaan een mogelijk verbod op de verkoop van paddestoelen voor zijn. De smartshops menen dat er de laatste tijd een hetze tegen hen wordt gevoerd door 'de huidige tendens om paniekberichten over paddo's te verspreiden'. De politie berichtte recentelijk over een Fransman die onder invloed van paddo's zijn hond afslachtte. Later meldde de GGD in Amsterdam dat de man psychotisch was en geen paddestoelen had gebruikt. Bovendien zijn er elke week in Amsterdam twintig keer zoveel in cidenten met alcohol als met pad do's, blijkt volgens de VLOS uit cij fers van de GGD. De organisatie pleit bij de overheid voor 'het ver beteren van de informatie-inwin ning rond paddo-gerelateerde inci denten'. NIEUWE NIEDORP - Een groep Poolse arbeiders is deze akker 40.000 kroppen van het veld gehaald 500.000 kroppen geoogst. Ze worden in groen- bezig sla te oogsten op een perceel van zeven en in kisten gestopt. tensnijders fijngemaakt en verwerkt in salade hectare bij Nieuwe Niedorp. Dagelijks worden op Als de klus geklaard is, hebben de mannen bijna mixen. foto Marco de Swart/ANP Zware regenval verwacht, vooral in het westen van het land. DE BILT - Het KNMI heeft gister middag een waarschuwing gege ven voor de komende 24 uur. Een woordvoerder van het KNMI denkt dat er zo'n dertig tot veertig millimeter kan vallen, vooral in het westen. „Dat kan leiden tot wa teroverlast." Bovendien zal het vanochtend aan de kust hard waaien. „De noorde lijke tot noordwestelijk wind kan stormachtig worden, windkracht acht", aldus de zegsman. „Zeker in de zomer leidt dat tot problemen, met auto's met caravans." Het KN MI benadrukt dat er geen sprake is van een weeralarm. Dat is alleen van toepassing wanneer het weer voor gevaar zorgt en aanleiding kan geven tot grote overlast. De rivieren Severn en Avon in En geland zijn gisteren buiten hun oevers getreden. Daardoor neemt de omvang van de overstromingen toe. In de overstroomde gebieden in Engeland is de drinkwatervoorzie ning voor circa 350.000 mensen af gesloten. Een waterzuiveringsin stallatie is door overstromingen niet langer bruikbaar, waardoor de waterleverantie aan huishoudens wordt gestaakt. Burgers in de ge troffen regio's Gloucester, Chelten ham en Tewkesbury zijn door de autoriteiten opgeroepen geen pa niekaankopen te doen van water in flessen. Reddingsdiensten zul len op ruime schaal water uitde len. Duizenden huishoudens die flessenwater krijgen, hebben mo menteel overigens ook geen stroom, aldus Britse media. pagina 10: overstromingen naderen Londen Vervoer wordt lastiger en duurder met nieuwe vervoerskaart. ROTTERDAM - Nog geen maand na de invoering van de site ov-chip- klacht.nl zijn al meer dan vijfhon derd klachten binnengekomen over deze kaart voor het openbaar vervoer. Dat zegt Arno Bonte, GroenLinks-raadslid in Rotterdam en initiatiefnemer van de site. „De belofte dat de kaart het reizen niet lastiger of duurder maakt, is niet nagekomen." De chipkaart wordt vanaf 2009 het betaalmiddel voor trein, tram, bus en metro. Treinkaartjes vervallen dat jaar, net als de strippenkaar ten. In Rotterdam loopt een grote proef om kinderziektes op te spo ren vóórdat de kaart in het hele land wordt ingevoerd. Bonte wil dat de overgang van de strippen kaart naar de chipkaart, die in de regio Rotterdam al in oktober moet plaats vinden, wordt uitge steld. Veel klachten hebben betrek king op hogere prijzen. Eén reizi ger zegt voor een retourtje Spijke- nisse-Schiedam met de strippen kaart 5,35 euro te betalen. Met de chipkaart kost hem dat 6,68 euro, wat neerkomt op een prijsverho ging van ruim twintig procent. Door softwareproblemen kunnen reizigers vaak niet uitchecken, met als gevolg dat er meer van de kaart WJ Een proef in Rotterdam wijst vol- gens een klachtensite van Groen- Links uit dat de ov-chipkaart nog niet goed werkt. Als de proef slaagt volgt landelijke invoering. wordt afgeschreven dan de werke lijke kosten. Ook zijn er veel klachten over toe gangspoortjes die niet zijn bere kend op kinderwagens en grote stromen reizigers tijdens de spits. „Ik mis vaak mijn aansluiting als ik op station Rotterdam Alexander in de file sta voor de poortjes naar de metro", aldus een gedupeerde reiziger. Er wordt veel geklaagd over een te kort aan oplaadautomaten. Ook komt het voor dat reizigers de chip kaart per ongeluk te vroeg uit de houder pakken, waardoor het geld wel van hun bankrekening wordt afgeschreven, maar niet als saldo op de chipkaart wordt bijgeschre ven. Het Rotterdamse openbaar ver voerbedrijf RET wil nog niet reage ren op de klachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4