kan energieslurpers redden in stroom is balanceren 'Geef vijf euro meer voor de alfahulp' mm Kwetsbaar Auto in de sloot na botsing op rijksweg A58 L2J m Energie-intensieve bedrijven in Zeeland PZC Felix Binicewicz bron ECORYS in grote hoeveelheden opslaan, is duur. Delta kan sommige centrales meer of minder elektriciteit laten maken, maar stilzetten kost han denvol geld. Dus de stroom die Delta maakt, moet ze direct verko pen. Liefst tegen een zo hoog mo gelijke prijs. Maar is er snel meer stroom nodig, dan moet er wor den ingekocht. Dat uiteraard liefst tegen een zo laag mogelijke prijs. De 'tradefloor' bij Delta staat dan ook vol met schermen waarop de meest actuele stroom- en gasprij- zen voorbijschieten. Het zijn niet de prijzen voor huishoudens, maar voor grote stroomslurpers als Dow Benelux. De handelaren weten ongeveer hoeveel stroom de kolen- en kerncentrale in Borsele, de centrale in Terneuzen en de windmolenparken produceren. Ge heel volgens de wetten van de eco nomie, stijgt de prijs als er veel vraag en weinig aanbod is, en vice versa. De handelaren schatten in wat de prijs gaat doen en hoeveel stroom klanten van Delta nodig Dagelijks handelt de beursvloer van Delta in stroom en gas. Ze weten hoeveel stroom centrales maken en schatten in hoeveel klanten nodig hebben. hebben. Neemt een bedrijf een proeffabriek in gebruik zonder dat Delta het weet, dan zijn de rapen gaar. Want om te voorkomen dat overal de stoppen eruit slaan, moe ten de handelaren razendsnel inko pen. In zo'n geval is de stroom- prijs enorm hoog. Delta vraagt haar klanten dat soort zaken voor af te melden. De handelaren van Delta balanceren dagelijks op een evenwichtsbalk. Want de centrales maken nooit precies die hoeveel heid stroom die nodig is. Er is te veel of te weinig. Het is aan de han delaren om met dat spel geen geld te verliezen. Yara en Zalco Zowel Yara en Zalco (voorheen Pechiney) schreeuwden eind vo rig jaar kopje onder te gaan door de hoge energieprijzen. Toch bestaan beide nog. De Zeeuwse Aluminium Com pany heeft geluk bij een onge luk. Ondanks hoge stroomprij- zen, brengt aluminium meer op dan ooit. Bovendien heeft Zalco meer energiecontracten, zodat ze nog niet ten volle de nadelen van de prijsstijgingen ondervindt. Yara voerde vooral de druk op Gasterra op. Met succes, want er is een nieuw contract; naar verluidt tegen een lagere prijs. Zeeuwse spelers in de thuiszorg moeten zelf oplossing zoeken. door Ondine van der Vleuten goes - Het landelijke spoedoverleg over de thuiszorg heeft weinig op geleverd. Dat vindt Peter de Boevere van de Walcherse zorgaanbieder Zorg- stroom. „Ik hoor niet veel aanbeve lingen die kunnen voorkomen dat er nog meer thuishulpen ontsla gen worden." Het ministerie, werk nemersorganisaties, de zorgaanbie ders en de gemeenten hebben sa men een overeenkomst opgesteld. Daarin beloven zij, knelpunten op te sporen en te registreren, regiona le oplossingen te verzamelen en verspreiden, te kijken naar effec ten op de arbeidsmarkt en hoe dan ook goede zorg te garanderen. Echte oplossingen voor de oorzaak van de problemen in de thuiszorg worden volgens De Boevere niet genoemd. Hij doelt allereerst op de toewijzing van hulp door de ge meenten, die voor een verschui ving van (dure) thuishulp-A naar de goedkopere alfahulpen gezorgd heeft. Het gevolg is dat overal in het land thuishulpen-A ontslagen zijn en tijdelijke contracten niet verlengd werden. Bij de alfahulpen speelt ook het probleem van doorbetaling bij ziekte. Zij worden om de loonkos ten laag te houden, als free-lancer ingehuurd door zorgbehoevenden. „Als voor die hulpen vijf euro per uur meer vergoed werd, zouden ze gewoon bij ons in dienst kunnen zijn. Dat scheelt de klanten, die nu als werkgever van alles moeten re gelen, een heleboel gezeur." De zorgaanbieders zou die constructie meer ruimte geven om personeel vast te houden. Op korte termijn gaat De Boevere met Marleen Ver meer van patiëntenorganisatie Kla verblad Zeeland en de Zeeuwse zorg-wethouders om de tafel zit ten. „Daar moeten dan wél echte oplossingen uitkomen." pzc Dinsdag 24 juli 2007 3 COMMENTAAR Een groot deel van de arbeidsplaatsen in Zeeland is kwetsbaar. Dat komt door de hoge energieprijzen. De industriële grootverbruikers, samen goed voor zes- tot achtduizend banen, hebben het er moeilijk mee. Behoud van werkgelegenheid wordt er steeds minder vanzelfsprekend. De remedie is makkelijker gezegd dan gedaan: rem de energieprijzen af Met zo'n doelstelling kan Zeeland echter niets. Zelfs de bouw van nieuwe energiecentrales, maximale energie-innovatie en de aanleg van een zwaarder netwerk samen zullen de verhoudingen op de wereldenergiemarkt niet overhoop gooien. Maar dat wil niet zeggen dat de provincie lijdzaam moet toezien. Zeeland heeft een traditie in het accommoderen van energievretende bedrijven. Zo is destijds de kerncentrale Borssele gebouwd. Bij zo'n aanpak horen lange lijnen. Het zou dus slecht bestuur zijn als de provincie zich ineens van deze grote jongens zou afkeren. Zij verdienen een krachtige politieke lobby voor energievoorzieningen die minstens op Europees niveau concurrerend zijn. Zowel qua opwekking als transport. En de verantwoordelijkheid van Middelburg gaat verder. Met de prijsgevoelige landbouw, het wisselvallige toerisme en de zwaar beconcurreerde havens als andere niet al te stevige economische pijlers, is het ongewenst om alle kruit te verschieten ten behoeve van nóg een wankele poot. Daarom is een beleid nodig, waarbij de provincie behalve aan de energieslurpers veel aandacht schenkt aan nieuwe, minder energieafhankelijke economische activiteiten. Ongeluk op plek waar voor aquaplaning wordt gewaarschuwd. goes - Op de A58 bij Goes is gister avond een auto in de sloot beland. De bestuurder van de auto, een 31-jarige Vlissingse, reed richting Bergen op Zoom toen zij ter hoog te van de afslag Heinkenszand door aquaplaning de macht over het stuur verloor. Hierdoor beland de zij op de linkerrijstrook naast de auto van een 62-jarige man uit Slowakije. Al slippend raakten bei de auto's elkaar, waarna de auto van de vrouw in de sloot terecht kwam. De vrouw en haar twee kinderen die achterin zaten kwamen met de schrik vrij. De auto is totaal ver nield. Ter plaatse staan borden waarop wordt gewaarschuwd voor aquaplaning bij regen. Dow H-f-M Zuid-chemie gas elektriciteit zeer hoog hoog redelijk hoog relatief laag Arnemuiden A58| Lewédorp. Nieuw- en Sint Joosland Zalco (Pechiney) Arkema Nieuwdorp Yara Westdorpe All Broom-chemie Sluiskil Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3