Een tweede zege als troostprijs Franse douane doorzoekt Rabo-bus 34 36 Teun FfiANVES Dinsdag 24 juli 2007 Tip? sport@pzc.nl.. Familiebezoek in Tour voor afscheidnemende Michael Boogerd Yvonne Wisse denkt goede kans te maken op derde WK-ticket Aleksandr Vinokoerov op weg naar zijn tweede etappezege in de Tour de France. foto Eric Lalmand/EPA Aleksandr Vinokoerov herstelt zich van zware inzinking op zondag. door Ad Pertijs loudenvielle-le louron - Daar was hij weer. En dag na zijn groot ste inzinking reed Aleksandr Vino koerov over vijf Pyreneeëncols weer soepeitjes solo naar de ritze- ge- De dag voor de off-day van zon dag won hij ook al de tijdrit rond Albi. „Maar deze twee zeges kun nen de grote teleurstelling niet la ten verdwijnen. Ik ben naar hier gekomen om de Tour te winnen en die kans heb ik eigenlijk al ver speeld in de eerste week." Dat was bij de val op weg naar Au- tun. „Gisteren (in de eerste Pyre- neeënrit, waar hij bijna een half uur verspeelde, red) was ik zwaar gedemotiveerd. Ik had geen kracht meer. Mijn teamgenoten hebben me echter opgebeurd. Ik ben blij dat ik vandaag toch weer heb kun nen laten zien in welke goede vorm ik eigenlijk verkeer." Vinokoerov probeerde het gisteren op zijn Rasmussens met een lange aanval. Hij was al van de partij bij de eerste grote aanval op de eerste col van de dag, de Col de Port. „Daarna liep alles naar wens", zei de Kazach. „Op de voorlaatste col kreeg ik de kopgroep (weggespron gen uit de groep van Vino) in het vizier, zodat ik op de Peyresourde mijn geplande aanval kon inzet ten." TW* Hoewel Aleksandr Vinokoerov zijn tweede Touretappe wint, is zijn teleurstelling niet verdwe nen omdat hij voor de eindzege kwam. De dag ervoor had hij zich veel minder goed gevoeld. „Toen ik daarna ook nog eens viel, besloot ik rustig te blijven. De Tour was toch al verloren." Vinokoerov heeft zich al voorgeno men om volgend jaar zijn jacht op de winst in de Tour voort te zet ten. Maar vanaf morgen gaat hij an dermaal proberen ploegmaat Andreas Klöden te helpen bij diens poging het erepodium te ha len. „Ik kan hem woensdag helpen op de Aubisque. Die slotklim wordt keihard, zeker omdat we daarvoor de Col de Marie-Blanque hebben gehad", aldus Vinokoerov. Tot dusver is Klöden in het hoog gebergte wel de mindere geweest van de rasklimmers Rasmussen en Contador, niet voor niets de num mers één en twee in het algemeen klassement. Veel hulp van Vino koerov kreeg hij ook nog niet. De Kazach had zich gisteren voor al ten doel gesteld de moraal in zijn ploeg weer te verhogen. Die was na de voortreffelijke tijdrit op zaterdag hoog, maar kreeg een dag later al weer een knal toen Vino koerov in de bergen niet meekon. Franse, Spaanse en Italiaanse touringcars mogen doorrijden. door Edward Swier loudenvielle-le louron - „Verne derend. Het was alsof er bij je wordt ingebroken. En dat terwijl je feitelijk ook nog wordt gedwon gen toe te kijken." Jan-Paul van Mantgem, arts van de Rabo- bank-ploeg, had het er duidelijk moeilijk mee gehad. Bij een tol poort op de A64, vlak bij Saint Gaudens, was de Rabo-bus van de weg gehaald. Een diepgravende controle van drie kwartier volgde. Er was een duidelijke voorkeur van de douaniers en politie voor bussen van buitenlandse komaf De Franse touringcars mochten door, net als de Spaanse en Itali aanse trouwens. Maar die uit 1>. derland (Rabobank), Denemarken (CSC), de VS (Discovery Channel) en Kazachstan (Astana) werden staande gehouden. En grondig 'Ze waren niet agressief, maar toch vond ik het echt vernederend' doorzocht. Het eerste ronkende be richt volgde niet veel later: er zou den medicijnen zijn gevonden. Van Mantgem kon dat bevestigen. Nogal logisch, hij heeft zijn koffers met medicamenten altijd bij zich. En altijd in de bus. „Dat is regle mentair vastgelegd. Een maand voor de Tour geef ik aan wat ik mee wil nemen, daarvoor vraag ik toestemming om het te importe ren. De onderzoekers hadden vanzelf sprekend veel interesse voor de koffertjes en bijbehorende lijsten. Maar ook persoonlijke bezittingen van de renners en het laadruim werden doorzocht. Van Mantgem had het nooit eerder meegemaakt. „Je probeert toch rustig te blijven, maar het raakt je wel. Zelfs al wa ren het redelijk geschikte mannen, leuk is het niet." Van Mantgem spreekt het vermoe den uit dat de Rabo-bus niet per toeval was uitgekozen voor een controle. „Dat we het geel hebben, dat heeft er volgens mij toch wel iets mee te maken. In het verleden waren wij altijd de brave, lieve wat jes." Samen met chauffeur Piet de Vos had Van Mantgem vanaf een bankje langs de snelweg toegeke ken naar de inspectie. „Ze waren niet agressief of intimiderend, maar toch vond ik het echt verne derend." De Vos was minder geschrokken. Hij moest er aan de streep in L:ou- denvielle-Le Louron zelfs een beet je om lachen. In het rampjaar 1998, het jaar van de Festina-affai- re, werd De Vos geregeld stilgezet. „Dat jaar wel vijf of zes keer." Maar dat is het alweer een tijdje ger leden. De Zeeuw is altijd heel net jes op zijn voertuig, waakt voor krasjes en verregaande verslonzing van zijn bus. Hij had geen schade vastgesteld. „Ze hebben alles geluk kig weer netjes achtergelaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35