Beestenboel vliegwiel voor fantasie m I Buxtehude omgezet in romantiek Oermoeders en loopeenden onderwerpen van zomerse dubbelexpositie in dorpskerk Cadzand PZC Dinsdag 24 juli 2007 j 1 7 *W Dieren in series met als titel On the move van Marianne Uittenboogaard. foto Marijke Folkertsma Leden Perspectief werpen zich op koe, olifant, giraffe en zebra. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Eerst kwam de koe, daarna de olifant en vervol gens nog de zebra en de giraffe als inspiratiebron voorbij. De titel van de jaarlijkse expositie in de Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven van Schildersclub Perspectief luidt dan ook l'Animal. „Het ging er mij natuurlijk niet om dat de cursisten alleen maar zo'n natuurgetrouw mogelijke af beelding van die dieren zouden Jane van der Does en Annemarie Créton met schilderijen en beelden. door Anita Tournois CADZANO - Traditiegetrouw biedt de dorpskerk in Cadzand tijdens de maanden juli en augustus ook dit jaar weer een zomerexpositie met werk van twee kunstenaars. Dit keer zijn dat Annemarie Cré ton met bronzen en keramische beelden en Jane van der Does-Lo- we met aquarellen. Van der Does-Lowe woont in Den Haag en is geboren in het Engelse Croydon. Haar familie van vaders kant was kunstzinnig. Haar groot moeder was een welbekend aqua- relliste en haar grootvader maakte veel tekeningen en schilderijen. Hij deed dat tijdens de Boerenoor log én in de Eerste wereldoorlog. Kunst is Van der Does dus letter lijk met de paplepel in gegeven. Als klein meisje won zij met schil deren al prijzen op school. Na haar middelbare schooltijd stond zij voor de keuze: een opleiding aan een Art School of meegaan met haar ouders naar Singapore. Zij koos voor het laatste. Als logisch gevolg van haar huwe lijk met een Nederlander, woont zij sinds 1964 al weer in dit land. Op kunstzinnig gebied stond zij ge ruime tijd op non-actief Het leren van de taal, een baan en kinderen lieten geen tijd over voor de uitoe fening van haar hobby. Na verloop van tijd echter pakte zij de draad weer op en zij nam lessen bij ver schillende kunstenaars. maken. Ik introduceer zo'n thema in de hoop dat het de fantasie prik kelt en dat het resulteert in veel verschillende uitvoeringen", zegt beeldend kunstenaar Kees van de Wetering. Hij is al vele jaren artis tiek leider van Perspectief en laat de cursisten daar kennismaken met uiteenlopende technieken, waarna ze zelf hun eigen voorkeu ren kunnen bepalen. „Het afgelopen seizoen is er vooral veel aandacht besteed aan de drie- en vierkleurenmengsystemen", laat Van de Wetering weten. Hij zegt tevreden te zijn met de diver siteit aan werk dat de cursisten voor deze expositie hebben ingele verd. De circa dertig deelnemers staan borg voor een zeer gevarieer de presentatie. Sommige cursisten, van wie een deel al meer dan veer tien jaar lid is van Perspectief, heb ben duidelijk een eigen signatuur ontwikkeld. Afgaand op het aanbod kan gecon stateerd worden dat 'de koeien' in de minderheid zijn. Blijkbaar spra ken de drie exotischer diersoorten wat meer tot de verbeelding. Marco van Trierum vat olifant, gi raffe en zebra op verrassende wij ze samen in zijn schilderij Out of Africa. Hij schilderde drie obe- lisk-achtig vormen, geïnspireerd op deze beesten, in een woestijn decor. „Marco maakt er een soort inhaalslag mee. Hij was wat achter op geraakt en heeft op deze ma nier heel aardig drie dieren samen gevat", zegt Van de Wetering. Ook volgde zij drie jaar lang een opleiding fijn schilderen en oude technieken bij het Amsterdamse Instituut voor de schilderkunst. Plotseling nam zij het drastische besluit niet meer met olieverf te schilderen. Zij gaf kwasten en verf weg en concentreerde zich voortaan volledig op tekenen en aquarelleren. „Deze technieken creëren meer spannende en onver wachte resultaten", laat zij weten. Het liefst schildert Van der Does dieren en mensen. Zij heeft een voorkeur voor koeien, paarden en schapen. Die voorliefde blijkt dui delijk uit haar werk. De afbeeldin gen van zowel mens als dier zijn in vergelijking met bijvoorbeeld 'Tekenen en aquarelleren creëren spannende en onverwachte resultaten' haar bloemstillevens vloeiender en krachtiger. Naar het strand en Koeien naar sloot bieden fraaie voorbeelden. Ook voor Créton vormen mens en dier de belangrijkste inspiratie bron. Na een baan als bewegings therapeute en bloemiste mondde de hobby boetseren uit in een le ven als beeldhouwster. Haar werk, bronzen en keramiek, is figuratief met een voorkeur voor ronde vor men. Voorbeelden zijn Oermoe- der en Loopeenden. ra Tentoonstelling tot eind juli, Her- vormde Kerk, Markt, Cadzand, dagelijks 14.00-17.00 uur. Pauline Dirks trekt de aandacht met een abstracte interpretatie. Geïnspireerd door de huid van ze bra en giraffe komt zij tot een grilli ge combinatie van strepen en vlak ken en maakt daar een speelse ver deling in. Maartje Stuut focust op de koppen van giraffen met als resultaat een geslaagde kleurrijke overvloeiing van herkenbare vormen in overwe gend groen, rood en geel. Associa ties met de klassieke merklap roept On the move op van Marian ne Uittenboogaard. Zij schilderde de dieren in series in horizontale banen met uitgekiende kleurcon trasten. Marie-Louise Jansen noemt haar sprankelende kleurenexpressies 'Het ging mij natuurlijk niet om zo natuurgetrouw mogelijke afbeeldingen' Free Spirit. Bestudering van de be treffende dieren leidde bij haar tot abstract werk met grillige vormen. Een mooi olifanten-tweeluik van Stephan Roes valt op door een uit gekiende combinate van overwe gend groentinten. Beesten en bo men vloeien daarin aardig in el kaar over. Marian Liberton onderscheidt zich met haar olifant door middel van een reliëf-effect door met acrylverf op canvas te schilderen. Lili Hille- brand kiest voor katoen als onder grond en kreeg voor haar oog in de zebra de eer dat dit schilderij op de uitnodiging voor deze tentoonstel ling werd afgebeeld. Marijke Koopman blijft niet bin nen het kader van de beestenboel, maar maakt een uitstapje naar de mensenwereld. Zij doet dat overi gens succesvol met een impressie van sierlijk bewegende vrouwen. Hollandse koeien, hoewel dus in minder mate, hebben wel degelijk ook een plekje gekregen in de Sint Nicolaaskerk. Ellen Kik verrast met Fragiele en Tochtige Koeien, waarbij ze op grappige wijze in zoomt op de koppen en de ogen van deze beesten. Elly Schreijer liet zich inspireren door kop en staart. Zij laat de runderen zelf in een speelse combinatie eerder naar de toeschouwers kijken dan andersom. El Expositie Schildersclub Perspectief, Sint Nicolaaskerk Brouwershaven, tot en met vrijdag 26 juli, dagelijks 13.30- 16.30 uur. Duo Aart en Helma Kot brengen primeurs bij concert in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Dietrich Bux tehude (1637-1707) behoort in feite tot de barokperiode. Organist Aart Kot zag in het werk van deze com ponist echter een mooie uitdaging een muzikale vertaling naar de ro: mandek te maken. Kot koos voor de compositie Passacaglia in D. „De première van deze vertaalslag breng ik vrijdagavond tijdens een concert in eigen huis", zegt Kot. Hij doelt op de Hervormde Kerk in Haamstede, waar hij vaste orga nist is. Hij verzorgt dat concert sa men met zijn echtgenote Helma Kot (sopraan). Muziek uit de barokperiode om schrijft Kot als 'een beetje stug'. „Omgezet in de romantiek klinkt het melodieuzer en daardoor toe gankelijker. )e zou het kunnen ver gelijken met hetgeen lan Vayne doet. Sommigen vinden dat niks, maar veel anderen genieten er van", volgens de organist. Een tweede primeur tijdens het concert vrijdagavond betreffen de liederen uit de Phantom of the Ope ra, die Helma Kot zal zingen met begeleiding van haar man. Zij heb; ben daartoe de orkestmuziek ver taald naar orgelmuziek. Concert Aart en Helma Kot (orgel en zang), vrijdag 27 juli, Hervormde kerk Haamstede, 20.00 uur. jftfÉj/'H W. fs Aquarel Naar het strand van Jane van der Does-Lowe. reproductie Camile Schelstraete Giraffe geschilderd door Maarten Koster. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17